• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Itse olen jo vähän kypsä tähän jatkuvaan skandaalien kaiveluun, mielensä pahoitteluun ja niissä loputtomasti kieriskelyyn. Näitä kun löytyy kaikista puolueista. Milloin "kaikki kehä-III:n ulkopuolella naivat serkkujaan", lähetellään teksti- tai whatsapp viestejä, juhlitaan, syödään aamupaloja, pidetään vääränlaista kravaattia tai ihmetellään 15 vuotta vanhoja kirjoituksia. Viikkokausia haastatellaan, jutellaan ja päivitellään turhanpäiväisiä uutisissa, A-studioissa ja muissa. Toki asioista pitää uutisoida ja sananvapauden toteutua, mutta loputon jauhaminen näistä saa itseni vaan skippaamaan uutiset. Luulisi olevan oikeitakin ongelmia ratkottavana ja uutisoitavana kuin näitä. Turhaa resurssien ja ajan tuhlausta tämä.

Purran kirjoituksista sanoisin, että aika moni ihminen on ajatellut ja sanonut ääneen melko sairaita ja julmia asioita muista ihmisistä pikapäissään kiivastuessaan. Johtui se sitten itseen tai läheisiin kohdistuneesta väärinkäytöksestä, rikoksesta, uhasta, pettymyksestä tai vastaavasta. Tyhmää on on ollut purkaa tuo julkisesti "v*tun änkerit..." tyylisillä viesteillä, mutta itse en juurikaan anna painoa moisille purkauksille. Oli kyseessä minkä puolueen edustaja hyvänsä... siinähän päästelevät höyryjä. Jotenkin nykyään lähtenyt hommat laukalle niin, että jos joku on mennyt möläyttämään jotain tyhmää, niin kohta ollaan mukamas 100% natsismin tiellä ja alistetaan kaikki kansalaiset. Ja se Suomikuva... veikkaan että ulkomailla selataan lehti / nettisivu, nähdään raflaava otsikko natseista Suomessa ja unohdetaan homma kokonaan seuraavan uutisen kohdalla.
Eduskunta on ymmärtääkseni lomalla mutta toivotaan että syssymmällä voidaan puhua asioista.

Mielestäni maalaisten dissaus, aamupala, kravatti ja vieraskirjakommentit on nyt käsitelty ja tarvittaessa anteeksi pyydelty. Luultavasti joku vielä hakee klikkejä mutta näistä voi siirtyä eteenpäin
 


Tähän double facepalm. Miten on mahdollista luulla että nuo tarkoittavat samaa asiaa?
Selitätkö eron? Etnonationalismi on tietääkseni toive siitä että valtiossa olisi vain yhtä etnistä ryhmää, eli sovellettua rasismia. Ei siis sama asia mutta vähän kuin trigonometria vs matematiikka
 
Riikka Purralla ei ole mitään mahdollisuuksia toimia ministerinä. Kaksinaamainen rasisti, jonka 3 peräkkäistä ulostuloa jättää varjoonsa kaikki opportunistiset kusetukset. Hän ei ole suostunut lausumaan mitään sellaista, että se tukisi että hänen ajattelunsa on oikeasti muuttunut. Tämä oli viimeinen niitti hallituksen arkkuun. Häpeälläinen luku Suomen politiikassa.

Keijo?
 
No mistä Marinia muka olisi voinut syyttää? Nyt kun aloit taas kerran änkyröimään ”syyttömyysolettama” -termin kanssa. Ei tullut tuomiota, niin millä mandaatilla edes olet triggeröitynyt aiheesta?

Ehkä pitäisin ennemminkin huolta omasta triggeröitymisestäni ennen muiden syyttelyä vastaavasta. Ei nyt anna kovin fiksun argumentaation kuvaa leimata persut rasisteiksi. En nyt tiedä miksi koet Marinin toiminnan arvostelun pääministerinä toimiessaan (tässäkin selvä ero vrt. case Purra) "änkyröintinä"? Tuo nyt antaa minulle sellaisen kuvan että hän olisi arvostelun yläpuolella, vaikka näin ei todellakaan ole.

Marinin pääministerikaudellahan häntä voidaan pitää vastuussa monenlaisesta eri sekoilusta, ehkä henkilökohtainen suosikkini oli pikavipin ottaminen valtiovelan avulla ja jakaa sitten vastikkeetonta rahaa kansalaisille lisälapsilisien muodossa, aivan käsittämätöntä talouspolitiikkaa.
 
Tuskin on löydettävissä optimaalista tai edes hyvää hallituspohjaa tällä hetkellä. Mutta tämäkään tilanne ei voi jatkua. Persuille on varmasti edelleen vaikea ymmärtää, että on joitakin arvoja, joissa ei voi joustaa. Muille puolueille se on täysin selvää. Politiikka on ideologioita ja ideologiat pohjautuu arvoihin. Yleisesti ottaen ainakin vanhoissa puolueissa on myös mennyt niin, että jos puolueen puheenjohtaja ei kykene osoittamaan arvojohtajuutta, hänet tullaan jossain vaiheessa vaihtamaan.

Olisiko nyt kuitenkin käynyt niin että nuo "arvot" muuttuvat ja joustavat aina tarpeen mukaan riippuen siitä kuka kulloinkin on vallassa ja kenen rahat ollaan viemässä ja ne vedetään keskusteluun yleensä silloin kun ei haluta keskustella mistään todellisesta. Vähän kuin marinadin höpötykset siitä miten "kaikilla taustasta riippumatta on oikeus elää turvassa" vaikka suomalaisten turvallisuus ei sanottavammin ole painanut vaakakupissa kun on haluttu esiintyä "arvojohtajina."

Tässä on myös sellainen pikantti yksityiskohta että yksi yhteiskuntaa koossa pitävä voima on mahdollisuus muuttaa asioita poliittisen prosessin kautta ja äänstämällä. Jos hallitus kaatuu nyt johonkin vuosikymmenten takaisiin typeriin sanomisiin, niin on aika aiheellista esittää kysymys, onko asetelma muuttunut siinä määrin että sen seurauksena on riski poliittisen järjestelmän uskottavuudelle? Ne ongelmat mitkä perussuomalaisten nousuun ovat johtaneet eivät kuitenkaan ole kadonneet mihinkään, eikä niitä ratkaista höpöttämällä sekavia "arvopohjasta" minkä vilpittömyyteen uskovat lähinnä ne ketkä vartavasten haluavat tulla huijatuksi.

Kaksi edellistä hallitusta oli poliittisesti aivan erilaisia. Ja aivan samat mediat, samat toimittajat sen kaivelun teki niille molemmille (okei osalla työnantajat saattoi vaihtua jossain vaiheessa). Ja tulee varmasti tekemään myös tälle hallitukselle.

Yksikin niistä toimittajista teki ihan fanikirjan hallituksen saavutuksista. Kovin ennenaikaisesti tosin. Esim. Dan Koivulaakson puhumisista ei hirveästi kenenkään tarvinnut irtisanoutua (se oli kuulemma ihan eri asia) jne. Mutta joo, ihan samalla tavalla tosiaan kaiveltiin joo...
 
Hah. Arvojohtaja jolla ei ole valtaa mihinkään. Noin historiallisesti presidentti on Suomessa se, jonka takana on ulkopolitiikka ja sitä kautta koko maan olemassaolo. Instituution arvovalta perustuu hyvin pitkälti siihen. Jos sitä valtaa ei enää ole, presidentti muuttuu ajan mittaan suunnilleen samaan kategoriaan kaikkien muiden vallan ulkopuolisten kitisijöiden kanssa, mitä lehtien palstoilla esitellään kyllästymiseen asti ja joiden "jyrähdykset" ohitetaan suunnilleen olankohautuksella tai sarkastisella naurulla. Näin jo ihan siksi, ettei sellainen seremoniamestarin pesti todennäköisesti kiinnosta juurikaan ketään oikeasti arvovaltaista poliitikkoa.

Historiallisesti ehkä, mutta ei enää nykyiselläänkään. Ei se Niinistön arvovalta perustu siihen, että hän on tuollaisessa oudossa tuplaroolissa hallituksen kanssa ulkopolitiikan johdossa.
Maailmalta löytyy esimerkkejä presidenteistä, jotka ovat puhtaasti arvojohtajia, mutta silti pysyvät erittäin relevantteina valtiossa. Esimerkiksi Saksan presidentti on tuosta hyvä esimerkki (vaikkakin Saksan ulkopuolelle tuo ei näy niin paljon).

Lisäksi tuo pesti kiinnostaisi juurikin niitä oikeanlaisia hahmoja. Eli juurikin noita Niinistöjä, vanhoja kokeneita poliitikkoja, jotka ovat eläköityneet siitä päiväpolitiikasta. Toisin sanoen juurikin niitä niin sanottuja “valtiomiehiä”.
 
Historiallisesti ehkä, mutta ei enää nykyiselläänkään. Ei se Niinistön arvovalta perustu siihen, että hän on tuollaisessa oudossa tuplaroolissa hallituksen kanssa ulkopolitiikan johdossa.
Maailmalta löytyy esimerkkejä presidenteistä, jotka ovat puhtaasti arvojohtajia, mutta silti pysyvät erittäin relevantteina valtiossa. Esimerkiksi Saksan presidentti on tuosta hyvä esimerkki (vaikkakin Saksan ulkopuolelle tuo ei näy niin paljon).

Lisäksi tuo pesti kiinnostaisi juurikin niitä oikeanlaisia hahmoja. Eli juurikin noita Niinistöjä, vanhoja kokeneita poliitikkoja, jotka ovat eläköityneet siitä päiväpolitiikasta. Toisin sanoen juurikin niitä niin sanottuja “valtiomiehiä”.
Niinistö lienee poikkeus, en usko että seuraavalla presidentillä, Paavo Väyrysellä, on vastaavaa auktoriteettiä.
 
Näinpä. Toki pienenä töppinä näen, että Purran ei olisi pitänyt alkaa selitellä mitään, vaan olisi pitänyt heti alkuun todeta vain että on saattanut joskus kirjoittaa epäkorrektisti ja sitten päälle nämä loput ei hyväksy rasismia, syrjintää, väkivaltaa ja thats it. Nyt on nähty että vasemmisto ja mediat ovat haistaneet veren ja mitä enemmän selittelee, sitä kovempaa lyödään.

Vahva tämä, nyt tätä samaa idiotismia saadaan kuulla toimittajilta Purran poliittisen uran loppuun asti Halla-ahon tapaan. No tietääpähän jengi olla kirjoittamatta ajatuksia esille julkisesti, kun kontekstilla ei ole näille vatipäille selvästikään mitään merkitystä.
 
Selitätkö eron? Etnonationalismi on tietääkseni toive siitä että valtiossa olisi vain yhtä etnistä ryhmää, eli sovellettua rasismia. Ei siis sama asia mutta vähän kuin trigonometria vs matematiikka
Etnonationalismi tarkoittaa oman etnisen perinnön (kieli, uskonto, rotu) vaalimista. Kuvaus sopinee osaan persuja, mutta se sopii yhtä hyvin osaan saamelaisista, suomenruotsalaisista, katalonialaisista, islaminuskoisista, mitä näitä etnisiä ryhmiä nyt on. Nyt on vain päätettävä että ovatko esim. nämä luettelemani poliittiset tai etniset ryhmät rasistisia ryhmiä?

EDIT: Venäjä lienee lähimaista parhaita esimerkkejä maista, joka ei hyväksy etnonationalismia, vaan heidän hallituksensa mielestä on vain yksi kansa ja yksi Venäjä. HS:n määritelmän mukaan Venäjä on siis suvaitsevainen ei-rasistinen maa.
 
nolla rasistia suomessa olis hyvä tavoite. Mitään hyötyä ei syrjinnästä ja vihasta kumpua.
Järjetön tavoite. Aina on niitä jotka ajattelevat erilailla, on aina ollut ja aina tulee olemaan.

Nollatoleranssi jollekin on huono tavoite koska ei siihen koskaan päästä, ei edes totalitaristisissa valtioissa.

Viha tai suuttumus ovat muuten ihmisten tunteita jotka yleensä syntyvät vääryyden kokemuksista eikä täysin tasa-arvoiseen ja syrjimättömään tai että kukaan ei koskaan kokisi mistään syystä syrjintää koskaan päästä.

Tälläinen nollatoleranssiajattelu on vähän sama kuin aatun "Nolla juutalaista saksassa olis hyvä tavoite". Ei mitään ongelmaa näissä ääriajatteluissa? Tai vaikka "Nolla homoseksuaalia Iranissa ois hyvä tavoite" Tai vaikka "Nolla kehitysvammaista ois hyvä tavoite".

Tuollainen ehdoton ääriajattelu ei johda mihinkään hyvään.
 
No tietääpähän jengi olla kirjoittamatta ajatuksia esille julkisesti, kun kontekstilla ei ole näille vatipäille selvästikään mitään merkitystä.
Nämä Riikan käyttämät mokkakikkeli, neegeri ym. nimitykset ovat siis suht neutraaleja kun hänen kirjoittamiensa viestien koko konteksti huomioidaan, vai mitä meinaat?
 
Etnonationalismi tarkoittaa oman etnisen perinnön (kieli, uskonto, rotu) vaalimista. Kuvaus sopinee osaan persuja, mutta se sopii yhtä hyvin osaan saamelaisista, suomenruotsalaisista, katalonialaisista, islaminuskoisista, mitä näitä etnisiä ryhmiä nyt on. Nyt on vain päätettävä että ovatko esim. nämä luettelemani poliittiset tai etniset ryhmät rasistisia ryhmiä?

EDIT: Venäjä lienee lähimaista parhaita esimerkkejä maista, joka ei hyväksy etnonationalismia, vaan heidän hallituksensa mielestä on vain yksi kansa ja yksi Venäjä. HS:n määritelmän mukaan Venäjä on siis suvaitsevainen ei-rasistinen maa.
No sitten minä ja tässä jutussa haastatelleet henkilöt ovat ymmärtäneet väärin: Halla-ahon perussuomalaiset irtisanoutui fasismista ja etnonationalismista –”Emme halua tähän puolueeseen minkäänlaisia rotuoppeja tai kallonmittausoppeja”
 
Nollatoleranssi rasismissa ja esim. kiusaamisessa on hyvä julistus, vaikka tiedetään että siihen ei päästä. Se kertoo hyvin arvoista, joita tavoitellaan.
Nolla rasistia ja nollatoleranssi rasismille on eri asiat. Nolla rasistia, siis kirjaimellisesti nolla ohjaa äärimmäiseen toimintaan. Nollatoleranssi voi kuvata arvoja, mutta nollatoleranssin toteuttaminen siten että lopputulos on nolla on kyllä aika eri asioita käytännössä.
 
Nämä Riikan käyttämät mokkakikkeli, neegeri ym. nimitykset ovat siis suht neutraaleja kun hänen kirjoittamiensa viestien koko konteksti huomioidaan, vai mitä meinaat?

Yhtä hyväksyttäviä kuin termien rasisti tai natsi viljely ymmärtämättä mitä niillä tarkoitetaan. Erityisesti vasemmistolla näkyy olevan suuria haasteita ymmärtää tämä, kun maahanmuuttoon tuotavat epäkohdat luokitetellaan samantien rasismiksi, koska taustalla vaikuttava ideologia on niin voimakas.
 
Enkä minä. Rasismista oli puhe. Venäläiset ovat mielestäni olleet äärimmäisen rasistisia ukrainalaisia kohtaan. Ehkä orjuuden ja maailmansotien jälkeen eniten mitä tiedän
Rasismista juuri, mitään rotusotaa siellä ei ole. Hyvä että tästä samaa mieltä.
 
Tässäkin ketjussa postaa lukuisia nimimerkkejä, jotka ovat saaneet banneja tälle foorumille rasististen viestien takia.

Nyt vaan reippaasti seuraamaan Purran esimerkkiä :tup:
 
Väitätkö minua siis rasistiksi? Saanko kuulla perustelut ennenkuin raportoin viestisi asiattomana?
En. Sinä sanoit että rivikäyttäjien on turha leikkiä pyhimystä ja syytellä toisia ties millä epämääräisillä haukkumatermeillä. Se mihin viittasit oli rasisti ja mitä itse käytit oli moraalipoliisi. Raportoi toki jos et sanallisesti osaa perustella
 
En. Sinä sanoit että rivikäyttäjien on turha leikkiä pyhimystä ja syytellä toisia ties millä epämääräisillä haukkumatermeillä. Se mihin viittasit oli rasisti ja mitä itse käytit oli moraalipoliisi. Raportoi toki jos et sanallisesti osaa perustella

Kerrotko missä näin on tapahtunut tämän keskustelun aikana? Minä olen tuonut viesteissäni esille ainoastaan tuplastandardit, joita Purran tapauksessa on tullut räikeästi esille.
 
Yhtä hyväksyttäviä kuin termien rasisti tai natsi viljely ymmärtämättä mitä niillä tarkoitetaan. Erityisesti vasemmistolla näkyy olevan suuria haasteita ymmärtää tämä, kun maahanmuuttoon tuotavat epäkohdat luokitetellaan samantien rasismiksi, koska taustalla vaikuttava ideologia on niin voimakas.
Hmm...
Eli Riikan viestin konteksti ei ole negatiivinen, koska jotkut toiset ihmiset jossain toisaalla haukkuvat joitain natseiksi?
Tai on negatiivinen, mutta sillä ei ole mitään väliä koska jotkut toiset ihmiset jossain toisaalla haukkuvat joitain natseiksi?

En ymmärrä miten rasistiksi ja natseiksi huutelut liittyvät Riikan viestien kontekstiin. Hänen viesteissään ei juurikaan taidettu puhua mitään natsiksi tai rasistiksi nimittelyistä.
 
Riikka “riikka” Purra 10.7.2023:

Myös Riikka “riikka” Purra 11.7.2023:

Priceless. :rofl2: :rofl2: :rofl2:

Purra on nyt kahteen kertaan putkeen tehnyt käytännössä saman virheen. Ensinnä Junnilan kohdalla, nyt omalla kohdallansa.
Eli lukee tilanteen väärin ja lähtee tuolle kilpikonnapuolustus linjalle. Sitten lähes välittömästi joutuu pakittamaan ja tekemään sen, minkä olisi pitänyt tehdä jo heti alussa ilman tuota venkoilua.
 
Viimeksi muokattu:
Kerrotko missä näin on tapahtunut tämän keskustelun aikana? Minä olen tuonut viesteissäni esille ainoastaan tuplastandardit, joita Purran tapauksessa on tullut räikeästi esille.
Tuossahan se oli mitä lainasin, mutta kerrataan. Kirjoitit että moraalikompassien olisi hyvä ehkä pahoitella. Eli kutsuit jotain nimeämätöntä porukkaa hassunhauskalla termillä koska he ovat mielestäsi käyttäytyneet sopimattomasti. Jos joku tosiaan on kutsunut toista käyttäjää asiattomasti ja perusteetta rasistiksi voinee selvittää yksittäiset viestit julkisesti tai yksityisesti
Olisiko foorumin moraalikompassina toimivien hyvä pahoitella eri mieltä olevien kirjoittajien leimaamistaan rasisteiksi?
Toki puin sanasi vähän eri muotoon mutta ehkä olin sitten eri mieltä tai luin jotain rivien välistä.

edit. Kun nyt vielä kertasin keskustelun niin lainasit toki käyttäjää joka vihjasi ketjussa olevan rasisteja mutta puhuit poliiseista monikossa
 
15 vuotta jatkuneen "ei olla rasisteja"-diskurssin ja semantiikkapainin päätteeksi ollaan nyt päästy siihen pisteeseen että se on ihan OK koska puolueessa ei ole ketään kuka ei olisi :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

update:

15 vuotta ja 1 päivän jatkuneen ”ei olla rasisteja”-diskurssin ja semantiikkapainin päätteeksi ollaan nyt päästy siihen että mitä oikeastaan on rasismi?
 
Hmm...
Eli Riikan viestin konteksti ei ole negatiivinen, koska jotkut toiset ihmiset jossain toisaalla haukkuvat joitain natseiksi?
Tai on negatiivinen, mutta sillä ei ole mitään väliä koska jotkut toiset ihmiset jossain toisaalla haukkuvat joitain natseiksi?

En ymmärrä miten rasistiksi ja natseiksi huutelut liittyvät Riikan viestien kontekstiin. Hänen viesteissään ei juurikaan taidettu puhua mitään natsiksi tai rasistiksi nimittelyistä.

Minä ainoastaan hämmästelen miksi on hyväksyttävämpää leimata ihmisiä rasisteiksi tai natseiksi vrt. väitetty Purran käyttämä termistö?
 
Tuossahan se oli mitä lainasin, mutta kerrataan. Kirjoitit että moraalikompassien olisi hyvä ehkä pahoitella. Eli kutsuit jotain nimeämätöntä porukkaa hassunhauskalla termillä koska he ovat mielestäsi käyttäytyneet sopimattomasti. Jos joku tosiaan on kutsunut toista käyttäjää asiattomasti ja perusteetta rasistiksi voinee selvittää yksittäiset viestit julkisesti tai yksityisesti

Toki puin sanasi vähän eri muotoon mutta ehkä olin sitten eri mieltä tai luin jotain rivien välistä.

edit. Kun nyt vielä kertasin keskustelun niin lainasit toki käyttäjää joka vihjasi ketjussa olevan rasisteja mutta puhuit poliiseista monikossa

Jos vaikka lähdetään ensi kerralla liikkeelle siitä ettet laita sanoja suuhuni? Ja lainaat vaikka viestejäni suoraan, niin ei tule väärinymmärryksiä? Kiitos.
 
Minä ainoastaan hämmästelen miksi on hyväksyttävämpää leimata ihmisiä rasisteiksi tai natseiksi vrt. väitetty Purran käyttämä termistö?
Rasisteja ja natseja on olemassa, nämä ovat käytökseen perustuvia määritelmiä. Purran käyttämät termit viittaavat synnynnäiseen ominaisuuteen.

Toistan ihan varmuuden vuoksi että toki noita termejä käytetään liian haparoin perustein aika useinkin
 
Jos vaikka lähdetään ensi kerralla liikkeelle siitä ettet laita sanoja suuhuni? Ja lainaat vaikka viestejäni suoraan, niin ei tule väärinymmärryksiä? Kiitos.
Mielestäni lainasin viestejäsi aivan suoraan enkä laittanut yhtään sanaa suuhusi vaan osoitin ironian. Olen pahoillani jos koit tämän loukkaavaksi
 
Minä ainoastaan hämmästelen miksi on hyväksyttävämpää leimata ihmisiä rasisteiksi tai natseiksi vrt. väitetty Purran käyttämä termistö?
Ok, hämmästele menemään.

Palaanpa tähän:
No tietääpähän jengi olla kirjoittamatta ajatuksia esille julkisesti, kun kontekstilla ei ole näille vatipäille selvästikään mitään merkitystä.
Miten Riikan jutut ovat muuttuneet alkuperäisestään, kun ne on väärinymmärtäjien taholta irrotettu kontekstistaan? Alunperin yritettiin sanoa ____ ja sitten pahansisuiset tulivat irrottelemaan kontekstistaan ja saivat näyttämään siltä, että Riikka olisikin sanonut ____.

Voisitko selventää ja täydentää noi blankot kun en ymmärrä?
 
Mielestäni lainasin viestejäsi aivan suoraan enkä laittanut yhtään sanaa suuhusi vaan osoitin ironian. Olen pahoillani jos koit tämän loukkaavaksi

Väität minun puhuneen poliiseista, tämä on sinun omaa tulkintaasi. En ole puhunut poliiseista. Nyt ilmeisesti pahoitit mielesi sensijaan käyttämästäni termistä moraalikompassi, joka oli tarkoitettu osoittamaan kirjoittajan esittämän asian typeryys. Tietääkseni foorumilla on edelleen toimiva moderointi, joka käsittelee asiattomat rasistiset viestit, jos näitä löydetään. Loput väännöt asiasta sitten YV:llä, mikäli jäi jotain vielä hampaankoloon.

Palaanpa tähän:

Miten Riikan jutut ovat muuttuneet alkuperäisestään, kun ne on väärinymmärtäjien taholta irrotettu kontekstistaan? Alunperin yritettiin sanoa ____ ja sitten pahansisuiset tulivat irrottelemaan kontekstistaan ja saivat näyttämään siltä, että Riikka olisikin sanonut ____.

Voisitko selventää ja täydentää noi blankot kun en ymmärrä?

Edelleenkin, Purra ei ole vielä vieläkään yksiselitteisesti myöntänyt tai kieltänyt että kirjoitukset olisivat hänen.

Vihan purkaminen asiat kirjoittamalla kun ei ole mikään tavaton tapa purkaa vihaansa, tätä käytetään jopa terapiamuotona. Kokemustensa jälkeen voi hyvinkin ymmärtää ettei näkemys tietyistä ihmisryhmistä ole ollut ihan se salonkikelpoisin. Purran tapauksessa sensijaan ajatusten esille tuominen julkisesti oli äärimmäisen typerää kuka tekstit onkaan alunperin kirjoittanut, etenkin nykyisessä poliittisessa ilmapiirissä.
 
Viimeksi muokattu:
1. PS on alusta asti ollut käytännössä yhden asian puolue. Niiden, jotka haluavat reilusti jarruttaa humanitääristä maahanmuuttoa.
2. PS ei ole pienessä ihmisiässä juurikaan edistynyt tärkeimmäin tavoitteensa ajamisessa.
3. Sitten riittävä määrä äänestäjiä seisoi PS:n tavoitteen takana ja PS pääsi hallitusneuvotteluissa hyvään asemaan.
4. Vasemmisto, muu oppositio ja tiedotusvälineet yhdessä rintamassa kaivavat netistä tarvittavat todisteet, että Suomessa on väkivaltainen rasistihallitus. Kovalla työllä saadaan kansainvälinen media otsikoimaan, että Suomessa vihataan nyt maahanmuuttajia ja tänne ei kannata missään nimessä tulla oleskelulupaa anomaan.

Turbo-Riikka tuhosi Suomen imagoa parissa päivässä enemmän kuin hunajamarinoitu Sanna Marin ehti rakentaa neljässä vuodessa.

Ymmärtääkseni politiikka on ennen kaikkea omien tavoitteiden ajamista. Nyt vaaditaan PS:n anteeksipyyntöä, koska he saavuttivat tavoitteensa ennätysajassa vaalien jälkeen ¯\_(ツ)_/¯

Menikö päättelyni oikein vai väärin?
 
Väität minun puhuneen poliiseista, tämä on sinun omaa tulkintaasi. En ole puhunut poliiseista. Nyt ilmeisesti pahoitit mielesi sensijaan käyttämästäni termistä moraalikompassi, joka oli tarkoitettu osoittamaan kirjoittajan esittämän asian typeryys. Tietääkseni foorumilla on edelleen toimiva moderointi, joka käsittelee asiattomat rasistiset viestit, jos näitä löydetään. Loput väännöt asiasta sitten YV:llä, mikäli jäi jotain vielä hampaankoloon.
Sori. Taisin sotkea sanat poliisi ja kompassi enkä tajunnut niiden välillä eroa tässä.
 
1. PS on alusta asti ollut käytännössä yhden asian puolue. Niiden, jotka haluavat reilusti jarruttaa humanitääristä maahanmuuttoa.
2. PS ei ole pienessä ihmisiässä juurikaan edistynyt tärkeimmäin tavoitteensa ajamisessa.
3. Sitten riittävä määrä äänestäjiä seisoi PS:n tavoitteen takana ja PS pääsi hallitusneuvotteluissa hyvään asemaan.
4. Vasemmisto, muu oppositio ja tiedotusvälineet yhdessä rintamassa kaivavat netistä tarvittavat todisteet, että Suomessa on väkivaltainen rasistihallitus. Kovalla työllä saadaan kansainvälinen media otsikoimaan, että Suomessa vihataan nyt maahanmuuttajia ja tänne ei kannata missään nimessä tulla oleskelulupaa anomaan.

Turbo-Riikka tuhosi Suomen imagoa parissa päivässä enemmän kuin hunajamarinoitu Sanna Marin ehti rakentaa neljässä vuodessa.

Ymmärtääkseni politiikka on ennen kaikkea omien tavoitteiden ajamista. Nyt vaaditaan PS:n anteeksipyyntöä, koska he saavuttivat tavoitteensa ennätysajassa vaalien jälkeen ¯\_(ツ)_/¯

Menikö päättelyni oikein vai väärin?
En tiedä PS:stä juuri mitään mutta kommentoin tylsyyttäni
1. Varmaan noin mutta itseäni kiinnostaisi rajanveto esim humanitäärisen tai haitta- maahanmuuton, tai suomalaisen kulttuurin tai geeniperimän välillä. Täällä ainakin näkee eri linjoja. Lisäksi PS tietääkseni katsoo olevansa ainut joka suhtautuu EU:n kehitykseen ja ilmastopolitiikkaan kriittisesti. Soinin aikana oli vielä omia linjoja hänen omien näkemystensä vuoksi
2. Näkisin näin. Paitsi että joidenkin mielestä kohta 1 on heidän takiaan nyt avoimemmin keskusteltu
3. Jep
4. Tämä oli ilmeisesti läppä mutta sanotaanko että mitä nopeammin (kyseenalainen) nettihistoria on perattu sitä nopeammin päästään asiaan eli tekemään enemmistöhallituksen politiikkaa
 

Statistiikka

Viestiketjuista
275 259
Viestejä
4 751 502
Jäsenet
77 290
Uusin jäsen
Fugiman

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom