- Liittynyt
- 20.10.2018
- Viestejä
- 2 670
"Suuren yleisön silmissä satoja miljoonia omistajilleen jakavan ja voittoa tekevän yrityksen päätös sulkea tehdas ja irtisanoa työntekijät tuntuu epäoikeudenmukaiselta. Mitä todennäköisimmin se onkin epäoikeudenmukaista. Niille, joilla jo on paljon, annettiin vielä enemmän, niiden kustannuksella, joilla on paljon vähemmän. Markkinatalous ei ole moraalisesti neutraali. Se jakaa yhteistä hyvää tietyllä tavalla. Ja voi hyvin olla että nykyiset jakoperiaatteet suosivat liikaa omistajia ja liian vähän työntekijöitä. Jos näin on, järjestelmä tuottaa epäoikeudenmukaisuutta."Filosofi Frank Martela Aalto-yliopistolta analysoi UPM:n ratkaisua ja markkinataloutta.
Sikäli mielenkiintoista, että opetuksen, tutkimuksen ja kirjoittamisen lisäksi hän on myös kohtuullisen suosittu seminaariesiintyjä ja johdon sparraaja.
![]()
Onko oikein, että voitollinen UPM sulkee Kaipolan tehtaan? - Etiikka.fi
Onko moraalisesti oikein, että UPM lakkauttaa Kaipolan tehtaan säästääkseen arviolta 75 miljoonaa euroa tilanteessa, jossa yritys tekee miljardiluokan voittoa ja jakoi juuri osakkeenomistajilleen 700 miljoonaa euroa osinkoina? Siinä kysymys, joka on nyt kiihdyttänyt keskustelijoita...etiikka.fi
Jos katsotaan UPM:n omistusjakaumaa, niin valtaosa siitä on piensijoittajia. 37% omistajista omistaa alle 100 osaketta, eli alle 2500€. 47% omistajista sitten omistaa vähän enemmän, puhutaan muutamista sadoista osakkeista eli puhutaan muutamista tuhansista euroista. Onko nämä nyt niitä rikkaita porvarin paskiaisia, jotka vain omaa etua ajatellen riistävät köyhiltä duunareilta elannon? Ei ole. Tuohon porukkaan mahtuu kaikenlaista työssäkäyvää paperimiestä, mahdollisesti demareitakin äänestävää piensijoittajaa, jotka sijoittavat joko mielenkiinnosta sijoituksiin tai ihan eläkepäivien varalle. Miksi nämä sitten sijoittavat UPM:ään, firmaan jonka osakkeen arvo ei raketoi kuten Tesla tai Apple? UPM maksaa osinkoja hyvin, ja sillä se pieni omaa eläkettään säästävä piensijoittaja saa tuottoa sijoituksilleen. Kuka meistä laittaisi esimerkiksi kuukausisäästöllä omaa rahaa huvin vuoksi yritykseen, joka ei tuota mitään? Tuskin monikaan.
Entä sitten nämä suuremmat omistajat. Siellä näyttäisi olevan suomalaisia eläkeyhtiöitä isoina omistajina ja on sanomattakin selvää, että tästä hyötyy kaikki suomalaiset. Lisäksi siellä on suuromistajina monta hallintarekisteröityä suomalaistakin pankkia. Eli jos oikein ymmärsin tämän, niin siellä on eri pankkien omia rahastoja, joissa on myös suomalaiset piensijoittajat rahastosäästöjensä kautta mukana omistamassa UPM:ää.
Omistuspohja näyttää olevan melko suomalainen, ja mitä niille kaikille voitoille ja maksetuille osingoille sitten tapahtuu kun suomalaiset saavat ne? Ne menee suurimmalla todennäköisyydellä uusiin sijoituksiin tai sitten kulutukseen. Ja veroja omistajat myös maksavat noista. Suomalainen voittaa joka tapauksessa, kun UPM tekee voittoa.