Siedätetään kyllä, mutta mihinkään noista mainitsemistasi asioista ei tarvitse käyttää väkivaltaa. Eläimet yleisesti totutetaan uusiin asioihin etäältä ja siirrytään lähemmäksi vasta, kun uusi asia ei enää herätä reaktiota. Esineitäkin voi heittää kohti hevosta osumatta hevoseen. Tämän ansiosta ne kykenevät väkijoukossa olemaan
Ikävä pilata tunnelma faktoilla, mutta tuollaista eläintä ei voi laittaa liikenteeseen ennen kuin tietää miten se reagoi arvaamattomista suunnista tuleviin iskuihin. Se olisi vaarallista kaikille.Älä nyt pilaa hyvää tunnekuohua ikävillä faktoilla.
Olen itse harrastanut hevosia koko teini-iän, sittemmin tajusin, että ratsastuskin on eläinrääkkäystä.
Hevosille on jo epämukavaa, kun poliisi röhnöttää niiden selässä ja vetää suitsista.
Tässä jutussa sanotaan, että hevosia mätkitään putken kaltaisilla esineillä. Toisella artikkelissa näin kun niitä heiteltiin palloilla. Poliisit tietysti kaunistelevat asioita ettei tule paha mieli lukijoille.
Poliisihevosia mätkitään harjoituksissa lötköpötköillä ja säikytellään kaljakasseilla – turkulainen Ivan-ruuna ei sopeutunut Helsinkiin
Turun entisistä poliisihevosista kumpikaan ei kelvannut palvelukseen pääkaupungin väkimassoissa. Yleisimpiin tehtäviin kuuluu jalkapallofanien hillitseminen.