En usko. Siellä on tarkoitus vaan vaikuttaa yhdessä sisäisen päätöksen muodostamiseen.![]()
Rkp | HBL: Hallitusyhteistyöhön pettyneet Rkp:läiset perustavat ”verkoston”
Petteri Orpon (kok) hallituspohja ei sovi Rkp:n arvoihin, kansanedustaja Eva Biaudet ja muut Rkp-aktiivit toteavat HBL:n yleisönosastokirjoituksessa.www.hs.fi
Nähdäänkö seuraavaksi RKP:n hajoaminen? Puolue jakaantuu ruotsinkielisiin vasemmistolaisiin ja sivistysporvareihin?
Tämä on monen suomalaisen ek-puolueen ongelma. Kun tavoittelet liian suurta äänestäjäjoukkoa, riskinä voi olla että saatat menettää puolueen tai suuren määrän äänestäjistä.
Btw. RKP:n ministeri Anders Adlercreuz suomii jälleen blogitekstissään persuja. Mutta tyylitellen, mainitsematta puoluetta tai ketään sen edustajaa nimeltä. Ja johdatellen lukijan siitä itse pääkohtiin.
”Miten rakennamme kuvaamme maailmasta ja kanssaihmisistämme?
Jos arvostus muita ihmisiä kohtaan ei riipu hänen taustastaan – vaikka koulutuksestaan, älykkyydestään, statuksestaan tai ulkonäöstään – mistä se sitten riippuu?
Oleellista on mielestäni arvioida ihmistä hänen toimiensa ajureita tarkastelemalla. Mihin ihminen pyrkii eli millaisia aikeita hänellä on? Onko hänen tarkoituksensa lisätä ihmisten välistä luottamusta ja yhteishenkeä vai synnyttää epäluottamusta ja eripuraa?
Tässä kohtaa kuvaan astuvat meissä ihmisissä luontaisesti elävät ennakkoluulot ja niiden hyödyntäminen politiikassa tavalla, jota voi pitää tarkoitushakuisena. Tällaisen politiikan tavoitteena on jakaa kansa ”meihin” ja ”heihin”.
Esimerkiksi tällaisesta politiikasta käy populistien tapa ensin ruokkia kannattajiensa ennakkoluuloja ja sen jälkeen tarjota heille epävarmuuden tunteen tukahduttamiseen yksinkertaisia vastauksia. Mikä ovelinta, populistipoliitikko imartelee kuulijoitansa luomalla illuusion siitä, että kuulija on oivaltanut vastauksen ongelmiinsa itse. Asiat kerrotaan mutkat suoristaen ”niinkuin ne ovat”.
Ja mikäpä olisi todennäköisempi syntipukki omassa elämässämme esiintyviin ongelmiin kuin se ”joku toinen”. Vaikkapa turbaaniin pukeutunut tummaihoinen maahanmuuttajanaapuri tai Elokapinaan osallistunut maailmanparantajanuori. Tai joku ”rantahurri”, joka ”kuvittelee olevansa minua parempi”.
Jos joku sitten kyseenalaistaa tällaisen suoraviivaisen ajattelun, on hän populistien silmissä salaliittoon kuuluva elitisti. Vallanpitäjä. Tai, kuten meihin suomenruotsalaisiin viitattaessa, ”herrakansa”.
Ainoa keino ennakkoluulojen purkamiseen on ihmisiin tutustuminen ja aito halu ymmärtää itselle vierasta ajattelua. Vasta kun tietää, mitä toinen ihminen todella oikeasti ajattelee, on mahdollista arvioida hänen aikeitaan. ”
Tankar om förtroende och samarbete - Anders Adlercreutz
När jag gick in i politiken för tio år sedan var jag inte längre ung. I mer än 30 år hade jag arbetat med alla slags människor och uppgifter: Jag hade skottat, städat, lyft, sålt, väglett, undervisat, designat, ritat och byggt. Som pappa till en familj på fem barn hade jag naturligtvis också...
andersadlercreutz.fi
