Nyt kun itsekin alkanut kotiautomaatiota ym. älyä lisäämään taloon, niin tuli tuossa mieleen, että kun/jos näitä eri systeemejä tulee lisää hommattua, niin erilaisia hubeja/gatewaytä alkaa kerääntymään. Mihin porukka on niitä sijoitellut? Nyt laitoin seinälle modeemin ja reitittimen viereen tuon Ikean gatewayn, mutta sekin alkaa jo näyttämään kohtuu sekaselta setiltä. Onko esim. jotain siistejä ja matalia kaappeja mihin olette näitä vehkeitä sijoitellut?
Ja mites jos hommaa esim. tuon Homey hubin, niin tarviiko silti, jos haluaa Philipsin Hue tavaraa käyttää, niin se Philipsin Hue silta hommata? Eli näitä eri himmeleitä vaan kasaantuisi, vai onnistuuko sillä Homey vehkeellä kaikkien ohjaaminen ilman eri siltoja?
Homeyn kanssa ei tarvita muita hubeja, itsellä on huet sillan kautta mutta ne voi liittää myös suoraan. Valmistajan sivulta löytyy lista tällä hetkellä tuetuista laitteista.

