Low Life
Tukijäsen
- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 351
Niin siis toimii jos on olemassa zigbee-verkko. Jos ei ole niin vaatii sen tukiaseman.Toimii suoraan HA ilman kikkailuja.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Niin siis toimii jos on olemassa zigbee-verkko. Jos ei ole niin vaatii sen tukiaseman.Toimii suoraan HA ilman kikkailuja.
Nyt vasta tajusin että ei ilmeisesti tarvi olla väliintuleva, jos kiinteä pistoriasiakin kelpaa, Shellyllä on tukevampia erillispalikoita jotka menee ihan normi DIN kiskolliseen koteloon.Ei mikään. Kontaktori tuollaisille kuormille.
Toimii suoraan HA ilman kikkailuja.
Niin siis toimii jos on olemassa zigbee-verkko. Jos ei ole niin vaatii sen tukiaseman.
Ei mikään. Kontaktori tuollaisille kuormille.
Nyt vasta tajusin että ei ilmeisesti tarvi olla väliintuleva, jos kiinteä pistoriasiakin kelpaa, Shellyllä on tukevampia erillispalikoita jotka menee ihan normi DIN kiskolliseen koteloon.
Näitä releitä on sulanut/palanut tuollaisilla kuormilla. Siksi ei mitenkään suositelavaa ajaa isoja virtoja niiden läpi.On vain kyseisessä ryhmässä aika monta rasiaa ja kaikkia ei voi ajastaa...
Tuollainen järeä hallilämmitin. Näillä sähkönhinnoilla ei tarvisi kokoajan hönkiä.Näitä releitä on sulanut/palanut tuollaisilla kuormilla. Siksi ei mitenkään suositelavaa ajaa isoja virtoja niiden läpi.
Vähän tarkemmat speksit olisi nyt tarpeen, eli mikä laite vie noin paljon (3kW) tehoja ja vaatisi ajastamista?
No jos se on ihan pysyvässä käytössä niin lähtisin kyllä harkitsemaan ihan omaa syöttöä mihin sen kontaktorin saa laitettua.Tuollainen järeä hallilämmitin. Näillä sähkönhinnoilla ei tarvisi kokoajan hönkiä.
Ei se pysyväksi jää, mutta ehkä vielä 2kk tmsNo jos se on ihan pysyvässä käytössä niin lähtisin kyllä harkitsemaan ihan omaa syöttöä mihin sen kontaktorin saa laitettua.
Mutta jos haluaa markan budjetilla niin sitten ajaa riskillä tuollaisen releen läpi. Sellaista relettä ei tosin taida löytyä mikä olisi edes hetkellisesti speksattu tuollaisille kuormille - saatika että kestäisi jatkuvaa yli 2,5kW.
On vain kyseisessä ryhmässä aika monta rasiaa ja kaikkia ei voi ajastaa...
Tuollainen järeä hallilämmitin. Näillä sähkönhinnoilla ei tarvisi kokoajan hönkiä.
Näitä releitä on sulanut/palanut tuollaisilla kuormilla. Siksi ei mitenkään suositelavaa ajaa isoja virtoja niiden läpi.
Vähän tarkemmat speksit olisi nyt tarpeen, eli mikä laite vie noin paljon (3kW) tehoja ja vaatisi ajastamista?
Ilmeisesti lämmitetään tilaa missä ei haittaa vaikka vetäisi pakkaselle, eli se ei ole vaarallista jos ohjaukset pettää ja lämmitystä ei tapahdu, johtu sitten ylikuormasta, tai yhteksistä.Tuollainen järeä hallilämmitin. Näillä sähkönhinnoilla ei tarvisi kokoajan hönkiä.
Tavallaan, se vähän epäilyttää kun speksit on niin ympäripyöreät. Luottamusta herättäisi jos siellä olisi tarkemmat tiedot mitä kuormia kestää.![]()
Nedis SmartLife älypistorasia IP44 energiankulutusmittarilla | Motonet Oy
Nedis SmartLife -älypistorasia sopii esimerkiksi auton lämmityksen hallintaan tai muuhun sisä- ja ulkokäyttöön. Voit hallita mitä tahansa sähkölaitetta etänä...www.motonet.fi
Tuohan pitäisi spekseihin mennä.
Ja en omaa syöttöä ala nyt säätämään kun tarve käytännössä tämä talvi.
Tai älylamppu jonnekin, mutta mielellään niin ettei kukaan tietämättään katko sen sähköjä.Mulla on pyörinyt yli vuoden verran tuollainen Nedis kiertovesipumpulla, eihän sekään tosin käytä kuin joku 180w. Pitäisi vaihtaa tuo kyllä Zigbeellä toimivaan kun tällä viikolla sellaisen verkon pystytin.
Mikähän on olisi edukkain tapa laajentaa Zigbee verkkoa? Laitoin autotalliin lämpömittarin vahtimaan ettei lämmöt laske liian alhaiseksi, mutta se on juuri ja juuri liian kaukana vakaaseen verkkoon.
Yksi ajatus olisi viljellä vaikka Ikean älypistorasioita ympäriinsä. Ei kyllä ole oikeaa tarvetta niille, mutta voisihan niillä nyt katsoa mitä joku painepesuri tai imuri autotallissa kuluttaa energiaa. Niitä voisi laittaa myös johonkin astianpesukoneen ja pyykinpesukoneen perään. Tosin noissa on tuo 300w max moottorikuorma, päteekö tuo pesukoneeseen?

Tai älylamppu jonnekin, mutta mielellään niin ettei kukaan tietämättään katko sen sähköjä.
Ikealla on myös pelkkiä repeatereita, minulla on ainakin kourallinen kun joidenkin tuotteiden mukana tulee ja en ole yhtäkään käyttänyt...![]()
Ei näytä enää löytyvän noita repeatereita ainakaan Suomen IKEAsta, oli nimellä Trådfri signaalintoistin. Noita tuli muunmuassa älyrullaverhojen mukana mutta oli ainakin ennen erikseenkin myynnissä.Löysin nuo repeaterit USA:n ja Australian kaupasta mutta en täältä pohjolasta. Olisin kyllä sellaisen mielellään iskenyt tuonne autotalliin jos niitä saisi täältä. Ehkä vaan olen puusilmä kun en löydä? Toki voin ostaa pois niitä vaikka parikin jos ne ovat käyttämättöminä.
Unifi laitteilla saa tehtyä omat verkot IoT vermeille ja kaikki toimii yhden tukiaseman kanssa. Kallis kyllä, mutta todella kätevä ylläpitää.Kuten yllä jo mainitsin, niin dhcp palvelimelta (pfsense) sensibon mac osoite kyllä löytyy. Samoten asuksen logeissa se vilahtaa. Eli verkossa se käy.
Staattista osoitetta ei taida sensiboon olla mahdollista edes antaa? Ja tuo tosiaan tukee vain 2.4 verkkoja.
Oma wifi oli yhden ssid alla, mutta se on eriytetty nyt 5 ja 2.4.
Guest verkonkin loin 2.4 alle, mutta sekään auttanut.
Toki oma verkko omilla rojuilla varmaan Ns paras olisi, mutta käytännössä vaatisi vähintään kolmen tukiaseman meshin. Kallis ja nihkeä ylläpitää.
Lähtökohtaisesti kuitenkin nyky vehkeiden pitäisi riittää.
Olen kyllä iot vehkeiden paskuudesta lukenut![]()
Unifi laitteilla saa tehtyä omat verkot IoT vermeille ja kaikki toimii yhden tukiaseman kanssa. Kallis kyllä, mutta todella kätevä ylläpitää.
![]()
Nedis SmartLife älypistorasia IP44 energiankulutusmittarilla | Motonet Oy
Nedis SmartLife -älypistorasia sopii esimerkiksi auton lämmityksen hallintaan tai muuhun sisä- ja ulkokäyttöön. Voit hallita mitä tahansa sähkölaitetta etänä...www.motonet.fi
Tuohan pitäisi spekseihin mennä.
Ja en omaa syöttöä ala nyt säätämään kun tarve käytännössä tämä talvi.
Tarjous osiossa (ketju) oli jotain kokemus juttelua, oliko vähän sulennut isommilla virroillaTavallaan, se vähän e...
Tarjous osiossa (ketju) oli jotain kokemus juttelua, oliko vähän sulennut isommilla virroilla
Kokemuksesta voin sanoa että älä jätä mitään edullista hallilämmitintä ikinä vartioimatta. Kolme henk koht kokemusta edullisista raksalämmittimistä.Ei se pysyväksi jää, mutta ehkä vielä 2kk tms
AAA-pareista ei taida olla kylmää kestävää mallia, ei ainakaan itselläni ole tiedossa. Itselläni on hyviä kokemuksia RuuviTageista joissa on mahdollista käyttää CR2477T -nappiparistoa joka kestää pakkasessa huomattavasti paremmin kuin tavallinen CR2477. Itselläni on esimerkiksi pakastimessa tuollainen RuuviTag ja hyvin on paristo kestänyt vaikka on ollut koko ajan pakkaslämpötiloissa.Onko joku täällä ratkonu kylmän tilan sensori ongelmia. Ois tarvettaa parille joissa on AAA patteri mutta kun ne pysy hengissä kuukauttakaan kylmässä, et miten toi pitäs sit hoitaa? Onko jotain kylmän tilan pattereita jo keksitty?
Onko jotain kylmän tilan pattereita jo keksitty?
Onko joku täällä ratkonu kylmän tilan sensori ongelmia. Ois tarvettaa parille joissa on AAA patteri mutta kun ne pysy hengissä kuukauttakaan kylmässä, et miten toi pitäs sit hoitaa? Onko jotain kylmän tilan pattereita jo keksitty?
Samanlaiset kokemukset pattereista itselläkin. Tosin nyt vaihdoin ulos pariston, niin kesti kolme viikkoa. Olisko joku maanantai-kappale kyseessä.Litiumparistot parhaita kylmässä.
Aqara zigbee lämpö- ja ilmankosteusanturi toimii CR2032 paristolla reilusti talven yli ulkona ja useita kuukausia pakastimessa.
AAA paristoista kannattaa valita joku esim. ultra lithium nimellä myytävä.
Käsittääkseni tuo Unifi wifi-iot ongelma oli U7 Pro tukiaseman kanssa. Jostain luin, että siihen tullut firmispäivitys on tuon pulman ratkaissut.Tiedän.
Omat verkot kyllänasuksellakin onnistuu. Nythän ongelmana oli ettei Sensibo päässyt kunnolla kiinni wifiin.
Ja joku jo mainitsi, että unifilla on myös ollut ongelmia joidenkin iot vehkeiden kanssa.
Unifita itsellä lan-puoli jo, mutta wifi puolta en ole raaskinut alkaa vielä päivittämään.
Teoriassa. Käytännössä täälläkin on ihmisiä joilla on noita nurkat täynnä eikä mitään vaikutusta meshiin.Virrankulutusta mittaavista Zigbee-pistorasioista sellainen huomio että jos niitä on useampia samassa verkossa niin saattaa tulla ruuhkaa. Nuo kun tuppaa lähettämään dataa koko ajan.
Ei löydy tollasia probevaihtoehtoja liiketunnistimille ja ovien/ikkunoiden avaussensoreille.Minä ratkaisin ongelman tällaisella: OWON - Zigbee Connected Outdoor Temperature Sensor with probe (V2)
Jep, mulla on lähes 30 virtaa mittaavaa, ja monia muita zigbee laitteita, kaikki vastaa ja toimii het ko tarve..Teoriassa. Käytännössä täälläkin on ihmisiä joilla on noita nurkat täynnä eikä mitään vaikutusta meshiin.
Ei löydy tollasia probevaihtoehtoja liiketunnistimille ja ovien/ikkunoiden avaussensoreille.

Onnistuu. Jos siis tarkotat, että haluut sen pelkän Shellyn puhelin appsin kytkee tohon releeseen, eikä mitään home assistanttia. Siitä appsista löytyy kaikenlaista kevyttä automaatiota, just vaikka "when off, turn back on after 60min" jne.Onkos tietoa onnistuuko Shelly 1 Gen3 WiFi releellä tehdä "takkakytkin". Pitäs saada langattomana tehtyä tuo homma, eli nappia painaessa ohjaa ilmanvaihdon poistopuhaltimen 1-teholle/offille.
On/off ohjaus onnistuu tietty mutta onko tuonne ohjelmoitavissa että palaa on tilaan tietyn ajaan päästä, ei ole ko. kikkaretta itellä niin en pääse testaan.
Onkos tietoa onnistuuko Shelly 1 Gen3 WiFi releellä tehdä "takkakytkin". Pitäs saada langattomana tehtyä tuo homma, eli nappia painaessa ohjaa ilmanvaihdon poistopuhaltimen 1-teholle/offille.
On/off ohjaus onnistuu tietty mutta onko tuonne ohjelmoitavissa että palaa on tilaan tietyn ajaan päästä, ei ole ko. kikkaretta itellä niin en pääse testaan.
verkkokauppa.nurkantakaa.fi
Onnistuu. Jos siis tarkotat, että haluut sen pelkän Shellyn puhelin appsin kytkee tohon releeseen, eikä mitään home assistanttia. Siitä appsista löytyy kaikenlaista kevyttä automaatiota, just vaikka "when off, turn back on after 60min" jne.
Toihan vaikuttaa hyvältä. Meillä on koko talon koneelliselle ilmanvaihdolle yksi säädin liesituulettimen yhteydessä. Toisaalta sitä ei melkein koskaan tarvii kääntää pois 2 asennosta, mutta pidetään mielessä.![]()
Tyristoriohjauspaketti kotiautomaatioon
Se, mitä tarvitaan esimerkiksi AC-moottorillisen huippuimurin ohjaukseen kotiautomaatiossa (max. 200W) Moduulien leveys yhteensä 4U DIN. Liite: tyristoriohjaus kytkenta (pdf) HUOM! Myydään kasaamattomana.verkkokauppa.nurkantakaa.fi
Onhan tuo ”vähän” rajumpi kuin parin kympin perus-rele, jolla toki saat sen on/off helpolla. Itselle tärkeää oli tuo tehosäätökin, niin voi laajemminkin kotiautomaatiolla säätää tehoja tilanteen mukaan.
Toihan vaikuttaa hyvältä. Meillä on koko talon koneelliselle ilmanvaihdolle yksi säädin liesituulettimen yhteydessä. Toisaalta sitä ei melkein koskaan tarvii kääntää pois 2 asennosta, mutta pidetään mielessä.
Kiitos tämä tieto riittääOnnistuu. Jos siis tarkotat, että haluut sen pelkän Shellyn puhelin appsin kytkee tohon releeseen, eikä mitään home assistanttia. Siitä appsista löytyy kaikenlaista kevyttä automaatiota, just vaikka "when off, turn back on after 60min" jne.
Kokeiluun nyt sit Panasonic 800mAh NiMH AAA-patteria joita väittävät paremmin kylmäkestosiks. Ei ne hukkaankaan mene jos ei toimi, laittaa sit johonkin muualle sisälle.
Onko joku täällä ratkonu kylmän tilan sensori ongelmia. Ois tarvettaa parille joissa on AAA patteri mutta kun ne pysy hengissä kuukauttakaan kylmässä, et miten toi pitäs sit hoitaa? Onko jotain kylmän tilan pattereita jo keksitty?
En jaksanu selvittää tarkemmin paitsi yleistietoa NiMH vs. alkaalien kylmäkestosta. Katoin sitten vaan semiluotettavan NiMH valmistajan jossa oli speksi, että jopa -20 C ok. Eivät ole kalliita joten tämä kokeilu jatkuu nyt sitten ihan empiirisenä.Mielenkiintoista. Löytyykö jotain hyvää linkkiä missä tätä on pohdittu tai testattu?
Jos NiMH kokeilu failaa niin nuo sitten seuraavaksi.Tuohon käyttöön sopii hyvin litiumparistot, löytyy esim. Vartan valikoimista:
![]()
VARTA ULTRA Lithium AAA paristo, 4 kpl | Motonet Oy
VARTAn ULTRA Lithium -valikoima täyttää korkeimmatkin laatu- ja suorituskykyvaatimukset kaikilla nykyaikaisilla elämänalueilla. Täydellinen ratkaisu...www.motonet.fi
En jaksanu selvittää tarkemmin paitsi yleistietoa NiMH vs. alkaalien kylmäkestosta.
Onko joku täällä ratkonu kylmän tilan sensori ongelmia. Ois tarvettaa parille joissa on AAA patteri mutta kun ne pysy hengissä kuukauttakaan kylmässä, et miten toi pitäs sit hoitaa? Onko jotain kylmän tilan pattereita jo keksitty?
Olisi tarve antaa kovalla pakkasella lisälämpöä kesämökin vessa+vesipumppu tilalle. Nykyään homma toimii ihan perinteisillä termostaatti pattereilla mutta kovalla pakkasella tahtoo lattialla olevat putket jäätyä.
Ostin Shellyn T&H gen 3 lämpömittarin ja sillä on nyt lämpötiloja seuraanut. Ajatus olisi nyt ostaa Shelly Plus Plug S etäohjattava pistorasia 29,99 ja laittaa siihen 1000W Defa Termini II 1000 auton sisätilanlämmitin joka käynnistyisi kun lämpö menee lattialla alle 3 asteen. Sisätilan lämmittimen ajatuksena on että puhallus saisi ilman liikkeelle kun nyt kaikki pattereiden lämpö nousee kattoon.
-Kuulostaako tämä järkevältä ja turvalliselta ratkaisulta? Kestääkö Shelly 1000W kuormaa?
-Onko Defan auton sisätilanlämmitin turvallinen lämmitin käyttää etänä ajoittain vaikkei kuukauteen tai pariin käy paikanpäällä? Defa Termini II 1000 sisätilanlämmitin 1000 W (#430072) | Motonet Oy
-Onko Shellyn ilmaisella versiolla mahdollista ohjelmoida Shellyn pistorasia käynnistymään vaikka 5 minuutiksi kun shellyn lämpömittari on alle 3 astetta? Entä onnistuuko vaikka minuutin puhallus 2 tunnin välein ilman sekoittamiseksi?
-Myykö Shellyn pistoketta Tampereella joku muu kuin Verkkokauppa? Olisi tarve huomenna käydä ostamassa ja ainoa jonka löysin noudettavaksi oli tuo Verkkokaupan versio.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.