- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 16 819
Ihan hyvä. Alkaa jo ihmisiltä loppua jaksaminen näiden hulluuksien kanssa mitä tänä keväänä käyty läpi. Saapahan samalla vähän esimerkkiä muille onnistuuko homma.
Mitä hyvää ja kanustettavaa siinä on, että yrittäjät kiertävät koronarajoituksia ja aiheuttavat sen, että tulee entistä tiukemmat rajoitukset? Miksi sun mielestä kansalaistottelemattomuus on hyvä asia? Silläkö korona mielestäsi talttuu?
EDIT: ja siis ei siinä mitään, jos toimii lakien mukaan. Mutta periaatteessa musta olisi toivottavaa, että ei keksitä tapoja kiertää sääntöjä kun niiden henki on minimoida kontaktit.
Raja vuotaa joka tapauksessa kuin seula, sinänsä sama mistä niitä tartuntoja tulee kun tulee kuitenkin.
Juu ei. Jokainen rajoitustoimi auttaa jonkin verran. Se, että rajat eivät ole kiinni ei tarkoita ettei jostain toisesta toimesta olisi hyötyä. Me emme mitenkään voi täysin sulkea rajoja ja huoltovarmuuden ja täyden tuontiriippuvuuden takia. Kyse on siitä, mistä rajoitetaan kun kaikkea ei voi rajoittaa.