Ei kai kukaan kiistä sitä, että rokottamattomat on yliedustettuja. Eivät kuitenkaan ole likimainkaan yksin sairaalahoidossa, Suomesta dataa on aika huonosti mutta Saksassa jo marraskuussa n. puolet sairaalahoidossa oli rokotettuja,Tuohan on suorastaan älyllistä epärehellisyyttä vertailla asiaa noin. Taulukko on tuohon käyttöön typerä.
Se miksi korona on rokottamattomien sairaus johtuu siitä että jos huomioidaan se joukko kansalaisista joita sairaalaan joutunut edustaa. (yksi tai useampi rokote vs rokottamaton).
Huomataan että rokottamattomat on todella yliedustettuja sairaalahoidossa.
Älyllistä epärehellisyyttä on kun ei ole tuotu esille sitä, että rokottamattomien aiheuttama kuormitus on pysynyt ennallaan samalla kun rokotettujen aiheuttama kuormitus on kasvanut. Tämä on kuitenkin erittäin olennainen tieto, kun samaan aikaan rokottamattomiin kohdistettuja toimia kiristettiin (esim. koronapassin laajennukset).
Yksi Suomen erityispiirre onkin siinä, että viranomaiset jakavat tietoa epidemian tilasta perin säännöstellysti. Niinpä onkin vaikeaa tehdä riippumatonta arviota epidemian tilasta. Esim. tuo HUS:n sivun päivitys lopetettiin juuri, kun tilanne alkoi heikentyä: "² Viikoittainen raportointi päättyy 19.12.2021, sillä kohdennamme asiantuntijoidemme työn toisaalle. Tilannetta seurataan jatkossa otantoina ja tiedotamme, jos trendi muuttuu."