Kyllä itsekin olin laiska rokotusten kanssa pari-kolmekymppisenä, silloin kun mikään tauti ei ole niin kova, että sen takia kannattaisi jonotella rokotetta

Nuoret ovat nuoria ja kuolemattomia, en siitä heitä syytä, koska itse olen samassa kuplassa elänyt.
Nyt näin nelivitosena alkaa todellisuus iskeä päin naamaa ja rokote kelpaa, vaikka sen vuoksi joutuisi vähän vaivaa näkemäänkin. Itse en ole missään vaiheessa varsinaisesti pelännyt koronaa, mutta jos rokote on tarjolla, niin otan sen ehdottomasti (otinkin jo) ennemmin kuin sairastan taudin, mikä on se toinen vaihtoehto ja näillä näkymin väistämätön jossain vaiheessa, koska korona tuskin mihinkään on häviämässä.
Siksi onkin outoa, että omassa ikäryhmässäni kiinnostus ei ole tämän suurempaa. Ollaan kuitenkin jo siinä iässä, että vakavan tautikuvan riski on ihan todellinen eikä pelkästään teoreettinen.