Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
SDP:n kannatus harppasi valtavasti pandemian alussa kun Sanna otti niin jämäkän ja ammattimaisen otteen asioiden hoidossa. Nyt alkaa turnauskestävyys olla loppu ja ihmiset kyllästyneet koko soutamiseen ja huopaamiseen. Kuntavaaligallupissa persut ja kokoomus ovat jo menneet sdp:n ohi.Toki se on poliittinen asia, koska poliitikot tekevät päätöksiä. Persuille olisi tärkeintä pistää rajat kiinni (ehkä pysyvästi), kepulle on tärkeää rajoittaa stadilaisten liikkumista, SDP:lle on rajoituksista kokonaisuutena varmasti poliittista hyötyä, koska peruskannattajakunta on iäkästä, rokotteiden priorisointikysymys on mitä suuremmassa määrin poliittinen, kokoomukselle on tärkeää, että yritykset eivät kärsi rajoituksista jne.
Olihan jollain ylikoulutetulla proffalla Suomen skenaario yli 50 tuhannesta koronakuolemastaSDP:n kannatus harppasi valtavasti pandemian alussa kun Sanna otti niin jämäkän ja ammattimaisen otteen asioiden hoidossa. Nyt alkaa turnauskestävyys olla loppu ja ihmiset kyllästyneet koko soutamiseen ja huopaamiseen. Kuntavaaligallupissa persut ja kokoomus ovat jo menneet sdp:n ohi.
Vuoden aikana on osoittautunut, että arviot, ennusteet ja toimet ovat hyvin pitkälle hakuammuntaa ja harvoin osuneet nappiin. Ennusteet lähes 100% ampuneet todella korkealta yli.
Vuosi sitten viranomaiset olivat hyvin varovaisia suosittelemaan maskipakkoja (tieteeseen perustuen), mutta kansa oli eri mieltä ja vaati tiukempia toimia. Nyt osat ovat pikkuhiljaa kääntymässä päälaelleen.
SDP:n kannatus harppasi valtavasti pandemian alussa kun Sanna otti niin jämäkän ja ammattimaisen otteen asioiden hoidossa. Nyt alkaa turnauskestävyys olla loppu ja ihmiset kyllästyneet koko soutamiseen ja huopaamiseen. Kuntavaaligallupissa pesrut ja kokoomus ovat jo menneet sdp:n ohi.
Vuoden aikana on osoittautunut, että arviot, ennusteet ja toimet ovat hyvin pitkälle hakuammuntaa ja harvoin osuneet nappiin.
Olihan jollain ylikoulutetulla proffalla Suomen skenaario yli 50 tuhannesta koronakuolemasta
Hoitokodeissa suojista ja rokotteista huolimatta tauti jyllää.
![]()
THL tutkii: Hoitokodissa Vantaalla havaittu koronatartuntoja rokotetuilla
THL selvittää hoivakodissa puhjenneen epidemian laajuutta vasta-ainetutkimusten avulla.yle.fi
THL: Suomessa 656 uutta koronatartuntaa – Mika Salmisen mukaan rajoituksia on syytä jatkaa ”kohtuullisen pitkään”![]()
THL: Suomessa 656 uutta koronatartuntaa – Mika Salmisen mukaan rajoituksia on syytä jatkaa ”kohtuullisen pitkään”
Suomessa raportoidaan tänään noin 656 uutta koronatartuntaa. Asiasta kertoo THL:n johtaja Mika Salminen tiedotustilaisuudessa. THL ja STM tiedottivat aiemmin, että Suomessa on todettu koronavirustapauksia viikolla 12 hieman vähemmän kuin maaliskuun ensimmäisillä viikoilla. Annetut suositukset ja...demokraatti.fi
Eilinen perustuslakivaliokunnan päätös tulee vielä kalliiksi Suomelle kun näitä rajoituksia joudutaan kituuttamaan pitempään kuin se kolme viikkoa mikä olisi katkaissut ehkä nämä tartunnat
Itse yllätyn kuinka helposti E951 herkistää. Sivuvaikutuksena vatsaoireet.Eihän se ole mikään yllätys, että E484K-omaava viruskanta tartuttaa rokotettua, vanha juttu jo. Varsinkin tartuttaa enemmssä määrin, jos kyseessä ikäihmisiä joilla immuniteetin muodostuminen on vielä hieman heikompaa kuin nuorilla.
Itse yllätyn kuinka helposti E951 herkistää. Sivuvaikutuksena vatsaoireet.
Olisiko se autolla ajo kuinka välttämättätöntä jos kerran vuoteen olisit keskimäärin vakavassa onnettomuudessa jossa voisi henkikin lähteä? Toisin sanoen ei se autolla ajaminen mitenkään välttämätöntä ole, se nyt vaan on sen riskin arvoista nykyhetkellä. Jos haluasit riskiä vähentää niin kaikki pitkät matkat junalla/lentokoneella, kaupungissa sisällä auto on nopeuksista johtuen ihan turvallista (itsellesi, ei kävelijälle). Autoa silti käytetään eli riskit on hyväksytty ja se riski otetaan jokaisella pitkällä matkalla vaikka se on suurempi kuin korona tällä hetkellä ja koko vuotena. Sama pätee noihin kotibileisiin, onko ne riskin arvoisia? Taulukosta voi todeta että ainakaan alle 40v:n ei tuollaista tarvitse miettiä (on selkeästi riskin arvoista jos bileisiin haluat mennä) varsinkin jos samaan aikaan hiihtolomaksi lappiin ajetaan autolla, jollekin 70v:lle asia on taas päin vastoin, ei kannata mennä bileisiin vaikka ajaisikin autolla lappiin.Onhan tuo nyt ihan höpsö vertaus. Autolla ajo on monelle aika välttämätöntä. Koronariskin ottaminen ravaamalla esim. kotibileissä tai baareissa taas ei niinkään.
Kuinkahan monta kertaa täällä on mainittu että hoitovelka kasvaa. No eikö näitä aivan astronomisia summia joita suluista tulee liikevaihdon laskun, työttömyyden ja näistä johtuvien henkisten ongelmien myötä, voi muka verrata hoitovelan kanssa? Millä hitolla ne sairaaloiden kulut maksetaan jatkossa jos pumpataan vaan lisää fyrkkaa pk-yritysten elvyttämiseen ja otetaan velkaa?
Kukaan täällä ei osaa tehdä laskelmia siitä kumpi tapa on parempi, nykyinen vai lockdownit. Jatkuva papukaijan lailla toistaminen ei tee jostain toisesta tavasta parempaa kuin toisesta. Se että sanoo 1000 kertaa "No on se sulku parempi kuin että jatketaan nykyisellä mallilla" se ei tarkoita että siitä tulee joku totuus.
Meidän hallitus (tai yleensäkään mikään isoista asioista päättävä instassi) ei tee päätöksiä tyhjiössä vaan niihin päätöksiin vaikuttaa lukematon määrä erilaisia muuttujia. Tää keskustelu jossa otetaan yksi näkökanta jota toistetaan päivästä, viikosta ja kuukaudesta toiseen ei ole millään tavalla kiinni tosielämässä. Kun tehdään koko kansakuntaa koskevia päätöksiä niin pitää ottaa huomioon mitkä on lyhyen ja mitkä pitkän tähtäimen vaikutukset eikä sellaista päätöstä tehdä millään kovin yksinkertaisella matematiikalla.
Ihmishengen hinnaksi voidaan ottaa Ruotsista vertailua. Siellä on kuollut 13500 ihmistä, joka tarkoittaisi ~ 6700 kuollutta Suomessa, eli karkeasti 40 miljardilla pelastettiin 6000 henkeä.
6,5m€ on ihmishengen hinta näillä rajoituksilla.
Tähän käy Ruotsin keuhkokuumekuolleisuus, joka on normaalistikin 5 kertaa suurempi kuin Suomessa väkimäärään nähden. Se kerrottuna kaksinkertaisella väkimäärällä. Siitä tulee jo lähtökohtaisesti kymmenkertainen koronaan kuolleiden määrä.
Suomessa kuollut n 800, joten Ruotsin vertailuluku olisi 8000. Ruotsissa kuollut 13000, joten sen verran todellisuudessa on eroa. Eli ilman rajoituksia Suomessa olisi kuollut tähän mennessä 1300? Voi olla suht sinnepäin näin perstuntumalla mitattuna.
THL: Suomessa 656 uutta koronatartuntaa – Mika Salmisen mukaan rajoituksia on syytä jatkaa ”kohtuullisen pitkään”![]()
THL: Suomessa 656 uutta koronatartuntaa – Mika Salmisen mukaan rajoituksia on syytä jatkaa ”kohtuullisen pitkään”
Suomessa raportoidaan tänään noin 656 uutta koronatartuntaa. Asiasta kertoo THL:n johtaja Mika Salminen tiedotustilaisuudessa. THL ja STM tiedottivat aiemmin, että Suomessa on todettu koronavirustapauksia viikolla 12 hieman vähemmän kuin maaliskuun ensimmäisillä viikoilla. Annetut suositukset ja...demokraatti.fi
Eilinen perustuslakivaliokunnan päätös tulee vielä kalliiksi Suomelle kun näitä rajoituksia joudutaan kituuttamaan pitempään kuin se kolme viikkoa mikä olisi katkaissut ehkä nämä tartunnat
Jos Julkisyhteisöt velkaantuivat 2020 yhteensä 21,4 miljardia ja kotitalouksien velkaantumisaste nousi, ollen ~130% nyt, tänä vuonna luvut ovat samaa luokkaa, siis velkaantumisen osalta
Talouden tilannekuva
Vaikka talous nousisi niin silti ei päästä 2019 tasolle, mutta velkaa tulee uudet 20 miljardia tänäkin vuonna.
Velalla on ostettu aikaa mutta jokainen euro täytyy maksaa korkojen kera takaisin joka hidastaa talouden toipumista.
Ihmishengen hinnaksi voidaan ottaa Ruotsista vertailua. Siellä on kuollut 13500 ihmistä, joka tarkoittaisi ~ 6700 kuollutta Suomessa, eli karkeasti 40 miljardilla pelastettiin 6000 henkeä.
Ruotsissa BKT laski yhtä paljon, totta, mutta jos vaikka debt clockia katsoo niin velkaa maksetaan enemmän kuin otetaan...
Sweden GDP and National Debt
6,5m€ on ihmishengen hinta näillä rajoituksilla.
Lopuksi sitaatti vaatekauppiaalta, "eikä tässä vielä kaikki", Ruotsissa missä palstan konsensuksen mukaan ei osata mitään tehdä oikein, covidiin kuolleiden ikäjakauma näyttäisi olevan "hälläväliä" meiningillä lopulta melko samanlainen meidän kanssa
![]()
Vaikutus riippuu varmaan pitkälti siitä, kuinka paljon ihmiset kokevat sosiaalista painetta ja toki ihmisten yleinen lainkuuliaisuus varmasti aiheuttaa sen, ettei "normaalit" ihmiset enää järjestä kekkereitä, jos laki niin määrää - kuinka moni suomalaisperhe kutsuisi ihmisiä ylppärijuhliin, jos laki sen kieltäisi, edes vaikka valvonta olisi näennäistä? Lisäksi poliisi voi hajottaa suosituilla paikoilla olevia väenkokoontumisia, sikäli mikäli heillä siihen aikaa ja kiinnostusta riittää. Nämä tällaiset juhaltiloissa vietetyt "yksityiskekkerit" varmaan voitaisiin torpata helpoiten siten, ettei erilaisia juhlatiloja saisi vuokrata yksityisjuhlia varten, ts. vuokrauskielto koskisi vuokranantajaa.Henk. koht. olen epäillyt olisiko yksityistilaisuuksien kieltämisellä tai rajoittamisella juurikaan vaikutusta mutta ellei tämä ole aprillipilaa niin voisi olla hyvin suurikin vaikutus.
![]()
Liput jopa 50 euroa, satoja juhlijoita: Tällaisia ovat korona-ajan salabileet
Helsinkiläismies kertoo, että nuoret voivat pahoin, kun joutuvat olemaan neljän seinän sisällä. Bilekulttuuri rehottaa rajoituksista huolimatta.www.iltalehti.fi
Henk. koht. olen epäillyt olisiko yksityistilaisuuksien kieltämisellä tai rajoittamisella juurikaan vaikutusta mutta ellei tämä ole aprillipilaa niin voisi olla hyvin suurikin vaikutus.
![]()
Liput jopa 50 euroa, satoja juhlijoita: Tällaisia ovat korona-ajan salabileet
Helsinkiläismies kertoo, että nuoret voivat pahoin, kun joutuvat olemaan neljän seinän sisällä. Bilekulttuuri rehottaa rajoituksista huolimatta.www.iltalehti.fi
Sen valvominen ja tulkinnallisuudet ovat silti vaikeita. Yhtä hyvin yksityinen vuokraa paikan ja kutsuu omia ihmisiä bilettämään, niin ei kukaan vuokranantaja voi mennä sinne yksityisyyden puolelle, että mitä siellä nyt tapahtuu? Ainoastaan vain silloin, jos ulkopuoliset huomaavat, että liikaa ihmisiä samassa tilassa ja ilmoittavat asiasta.Vaikutus riippuu varmaan pitkälti siitä, kuinka paljon ihmiset kokevat sosiaalista painetta ja toki ihmisten yleinen lainkuuliaisuus varmasti aiheuttaa sen, ettei "normaalit" ihmiset enää järjestä kekkereitä, jos laki niin määrää - kuinka moni suomalaisperhe kutsuisi ihmisiä ylppärijuhliin, jos laki sen kieltäisi? Lisäksi poliisi voi hajottaa suosituilla paikoilla olevia väenkokoontumisia, sikäli mikäli heillä siihen aikaa ja kiinnostusta riittää. Nämä tällaiset juhaltiloissa vietetyt "yksityiskekkerit" varmaan voitaisiin torpata helpoiten siten, ettei erilaisia juhlatiloja saisi vuokrata yksityisjuhlia varten, ts. vuokrauskielto koskisi vuokranantajaa.
Eikö voi sen vertaa siitä viinasta olla erossa et saadaan tilanne kuriin, tällä menolla kesällä ollaan kaikki sisällä
1 miljoona roketetta annettu. 18 miljoonaa annostakos niitä nyt pitää antaa. Ei vielä ihan voi hanskoja minusta paukutella.
Lisäyksenä vielä Israelin tauti- ja kuolleiden käyrät:Ei pidä antaa 18M annosta. Tartunnat lähtevät voimakkaaseen laskuun jo ennen kuin kuin 50% väestöstä (2.75M suomalaista) on saanut sen 1. annoksen. Teho-osastot ja kuolemat katoavat samaa tahtia. Israel on hyvä maa tutustua siihen, miten rokotekattavuus vaikuttaa tartuntoihin ja kuolemiin samalla kun yhteiskuntaa avataan. 1. annos antaa sen kaikkein tärkeimmän suojan. 2. hiukan nostaa suojaa ja mahdollinen kolmas sitten ylläpitoon. Isoimmat ja oleellisimmat vaikutukset tulevat 1. piikin jälkeen.
Israelissa tartunnat ovat laseneet noin 95% päiväkohtaisista huipuista vaikka yhteiskuntaa on avattu samalla. Kuolemat myös laskeneet luokkaa 90%.
Noin reilut 8 milj piikkiä. Eli 2/nuppi.1 miljoona roketetta annettu. 18 miljoonaa annostakos niitä nyt pitää antaa. Ei vielä ihan voi hanskoja minusta paukutella.
1 miljoona roketetta annettu. 18 miljoonaa annostakos niitä nyt pitää antaa. Ei vielä ihan voi hanskoja minusta paukutella.
No jos vuokranantaja ei saa vuokrata tai luovuttaa aiemmin vuokrattua juhlatilaa tai mitä hyvänsä ei-asuintilaa lyhytaikaisesti, niin ei hänen tarvitse edes sitä mitenkään miettiä, että ketä sinne tulee tai on tulematta, kun se tila olisi yksinkertaisesti vaan suljettu. Korvaukset ja muut pitäisi tietysti hoitaa yrittäjälle. Se on sitä rajoitusten konkreettista hintaa, jota "saat myydä, muttet saa ostaa" -lailla yritettiin kiertää.Sen valvominen ja tulkinnallisuudet ovat silti vaikeita. Yhtä hyvin yksityinen vuokraa paikan ja kutsuu omia ihmisiä bilettämään, niin ei kukaan vuokranantaja voi mennä sinne yksityisyyden puolelle, että mitä siellä nyt tapahtuu? Ainoastaan vain silloin, jos ulkopuoliset huomaavat, että liikaa ihmisiä samassa tilassa ja ilmoittavat asiasta.
Niin sen pitäisi mennäkin, jostain syystä kuitenkin on vuokrattu toisille ihmisille ja ne tollot vuokraajat eivät tajua, että kuinka tiheästi ne vuokratut paikat ovat tulleet käytetyiksi. Omistamissa paikoissa, joissa kukaan muu kuin omistajat eivät käy, niin ne ovat turvallisia ja pakkohan sitä on mökkiäkin huoltaa säännöllisesti. Siksi jostakin höpinä siitä, että rikkaat omistajat pääsevät ja köyhät eivät pääse on täyttä hölynpölyä.No jos vuokranantaja ei saa vuokrata tai luovuttaa aiemmin vuokrattua juhlatilaa tai mitä hyvänsä ei-asuintilaa lyhytaikaisesti, niin ei hänen tarvitse edes sitä mitenkään miettiä, että ketä sinne tulee tai on tulematta, kun se tila olisi yksinkertaisesti vaan suljettu. Korvaukset ja muut pitäisi tietysti hoitaa yrittäjälle. Se on sitä rajoitusten konkreettista hintaa, jota "saat myydä, muttet saa ostaa" -lailla yritettiin kiertää.
Voivoi... Tästä tulee seuraamuksia, jos ei totella hyvän sään aikana. Yksikään ei ole erityinen, että voisi jatkaa toimintaa. Entä jos sinne tulee ne muut varianssit, mitkä leviävät helposti vaikka he kuinka hyvin huolehtisivat hygieniasta. Kotona on kaksi kuntoiluvälinettäni, ne molemmat on otettu kuntosalista sieltä pommisuojasta pois, että voisin itse kuntoilla kuntoon.– Meillä löytyy eri kisoihin treenaavia urheilijoita vaikka kuinka helvetisti. Mikä sitten on huippu-urheilija? Emmehän me voi lähteä näitä googlaamaan. Avilla ei ollut antaa mitään ohjeita, Tuovinen sanoo Taloussanomille.![]()
Kuntosalit aloittivat kapinan avin sulkumääräyksiä vastaan – Töölö Gymillä ovet pysyvät auki: ”Emme voi lähteä näitä googlaamaan”
Suunnitteilla olevan joukkokanteen asianajajaksi valitun Mika Uunimäen mukaan useat alan yrittäjät ovat aluehallintoviraston toiminnasta käärmeissään.www.is.fi
Töölössä ei AVI määräile
Näiden minä ajettelioden takia näistä rajoituksista saadaan nauttia kyllä viellä pitkään. Eihän noilla kyllä ihan ole järki päässä toivottavasti tällaiseen pelleilyyn puututaan välittömästi– Meillä löytyy eri kisoihin treenaavia urheilijoita vaikka kuinka helvetisti. Mikä sitten on huippu-urheilija? Emmehän me voi lähteä näitä googlaamaan. Avilla ei ollut antaa mitään ohjeita, Tuovinen sanoo Taloussanomille.![]()
Kuntosalit aloittivat kapinan avin sulkumääräyksiä vastaan – Töölö Gymillä ovet pysyvät auki: ”Emme voi lähteä näitä googlaamaan”
Suunnitteilla olevan joukkokanteen asianajajaksi valitun Mika Uunimäen mukaan useat alan yrittäjät ovat aluehallintoviraston toiminnasta käärmeissään.www.is.fi
Töölössä ei AVI määräile
Ei. Siinä minä olen jo ymmärtänyt aikaa sitten, että mitään yksityisiä ei voida alkaa rajoittamaan, kun niiden valvonta sekä lain tulkinnallisuudet menevät liian vaikeiksi.![]()
Hallitus selvittää vaihtoehtoja esitetyille liikkumisrajoituksille – THL:n Salminen: Kokoontumisiin kodeissa on tarvetta puuttua
Hallitus on alkanut selvittää vaihtoehtoisia keinoja, joilla ihmisten välisiä kontakteja voitaisiin rajoittaa kohdennetummin kuin aiemmin eduskunnalle annetussa lakiesityksessä liikkumisrajoituksista. Keinovalikoimassa ovat ainakin erikoisliikkeiden sulkeminen ja muun muassa kotona...ilkkapohjalainen.fi
– Kokoontumisrajoitussäädökset, joita nyt on voimassa, koskevat vain julkisia tiloja. Jos halutaan koota porukka ja lähteä johonkin juhlimaan yksityistiloihin, niin sitä ei mikään estä, Salminen kuvasi.
Nyt kun eilinen meni vituiks valiokunnassa niin hallitus lähtee etsimään toista reittiä rajoittaa ihmisten kontakteja kun ei niitä itse ymmärretä vähentää.
Vähintään kolme annosta per nuppi tullaan antamaan kaiken kaikkiaan ja mahdollisesti enemmänkin, mutta en kyllä osaa sanoa, että onko 2. sukupolven rokotteista edes esitilauksia vielä vetämässä eli noi "18 miljoonaa annosta" lienee kaikki näitä 1. sukupolven annoksia. Tai sitten vuoden loppupuolella valmistettavat annokset on "automaattisesti" jo toista sukupolvea eikä ykkössukupolvea enää edes valmisteta eikä toimiteta.Noin reilut 8 milj piikkiä. Eli 2/nuppi.
Tietääkseni nyt minulla odottaa kesäkuussa 2. piikki Vaxzeriaa. Niitä muita piikkejä aletaan ihan lääketehtaissa valmistelemaan mahdollisia muita variansseja vastaan, jossa pitäisi koodata tiettyjä variansseja vastaan ja siitä syntyy se ns. kolmas piikki.Vähintään kolme annosta per nuppi tullaan antamaan kaiken kaikkiaan ja mahdollisesti enemmänkin, mutta en kyllä osaa sanoa, että onko 2. sukupolven rokotteista edes esitilauksia vielä vetämässä eli noi "18 miljoonaa annosta" lienee kaikki näitä 1. sukupolven annoksia. Tai sitten vuoden loppupuolella valmistettavat annokset on "automaattisesti" jo toista sukupolvea eikä ykkössukupolvea enää edes valmisteta eikä toimiteta.
Onko jollain hyvin perehtyneellä kotiepidemiologilla tieteellistä evidenssiä kuinka suurelle osalle covidin sairastaneita tulee pitkäkestoisia oireita?
Mistä tämä 3x annnostus/nuppi löytyy..? Tietääkseni kahdella mennään ja ensi talvena alkaa mahdollisesti uusi kierros..? Korjatkaa jos olen väärässä.Vähintään kolme annosta per nuppi tullaan antamaan kaiken kaikkiaan ja mahdollisesti enemmänkin, mutta en kyllä osaa sanoa, että onko 2. sukupolven rokotteista edes esitilauksia vielä vetämässä eli noi "18 miljoonaa annosta" lienee kaikki näitä 1. sukupolven annoksia. Tai sitten vuoden loppupuolella valmistettavat annokset on "automaattisesti" jo toista sukupolvea eikä ykkössukupolvea enää edes valmisteta eikä toimiteta.
No juuri siihen "uuteen kierrokseen" viittaan tuolla vähintään kolmella annoksella per nuppi.Mistä tämä 3x annnostus/nuppi löytyy..? Tietääkseni kahdella mennään ja ensi talvena alkaa mahdollisesti uusi kierros..? Korjatkaa jos olen väärässä.
Turha näitä tulevia ensi talven rokotuksia laskea tähän mukaan. Kukaan ei vielä tiedä mikä tilanne on tuolloin.No juuri siihen "uuteen kierrokseen" viittaan tuolla vähintään kolmella annoksella per nuppi.
Eihän näistä varmaan vielä ole mitään päätöksiä tehty ja 2. sukupolven rokotteetkin ovat vasta kehitteillä, mutta aika selvältä ja vääjäämättömältähän tämä näyttää.
"Kesään mennessä" ei tarvitse mistään "triplamääristä" paljon murehtia... Itsekin olen asennoitunut siihen, että ennen kesää en tule saamaan edes ensimmäistä annosta.Turha näitä tulevia ensi talven rokotuksia laskea tähän mukaan. Kukaan ei vielä tiedä mikä tilanne on tuolloin.
Kesään mennessä ei tarvita triplamäärää rokotteita.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.