Koronavirus SARS-CoV-2 ja sen aiheuttama tauti COVID-19 (Yleinen keskustelu)

Eli oppositiolla on tällä hetkellä se paras tieto, ja heidän ei tarvi edes kuunnella vaikkapa HUS tai THL, ois kyllä kiva nähdä heidän asiantuntijat ja miksi heitä piilotellaan.
 
Olisi kyllä mielenkiintoista nähdä, mitä epidemian asiantuntijoiden ehdotus liikkumisrajoituksista pitäisi sisällään. Jos asiantuntijat suosittavat liikkumisrajoituksia, niin tuskin he suosittavat sellaista liikkumisrajoitusta, jossa lain lähtökohtana on, että omasta pihapiiristä ei saa poistua, mutta poikkeuksia asetetaan niin paljon, että käytännössä saat poistua omasta pihapiiristä aina, ehkä.
 
Suomessa ei ole vielä paska niin sanotusti iskenyt vielä tuulettimeen. Meillä on kaikki tällä hetkellä oikeastaan täysin ok, mutta ei se tarkoita sitä että me oltais päästy tilanteen ohi.
Virus vain odottaa omaa aikaansa ja silloin se iskee, se että nyt menee hyvin ei ole mikään takuu tulevaisuuteen.
 
No niin, nyt THL kertoi, mitä ne aukot nykyisissä rajoituksissa ovat: yksityiset kokoontumiset ja ei-välttämättömien tavaroiden hankinta. Perustuslakivaliokunta vinkkasi, ettei yleinen liikkumisrajoitus ole ratkaisu tällaiseen onglmaan. Pitää siis kieltää yksityiset kokoontumiset ja määritellä, mitkä liikkeet pitää sulkea ja/tai mitä tuotteita ei saa myydä. Siinä on selvät sävelet, eli kerrotaan, mikä on kiellettyä eikä niin, että kaikki on kiellettyä, ellei erikseen ole sallittu. Siitä vaan hihat heilumaan, jos halutaan laki voimaan.
 
Toki se on poliittinen asia, koska poliitikot tekevät päätöksiä. Persuille olisi tärkeintä pistää rajat kiinni (ehkä pysyvästi :)), kepulle on tärkeää rajoittaa stadilaisten liikkumista, SDP:lle on rajoituksista kokonaisuutena varmasti poliittista hyötyä, koska peruskannattajakunta on iäkästä, rokotteiden priorisointikysymys on mitä suuremmassa määrin poliittinen, kokoomukselle on tärkeää, että yritykset eivät kärsi rajoituksista jne.
SDP:n kannatus harppasi valtavasti pandemian alussa kun Sanna otti niin jämäkän ja ammattimaisen otteen asioiden hoidossa. Nyt alkaa turnauskestävyys olla loppu ja ihmiset kyllästyneet koko soutamiseen ja huopaamiseen. Kuntavaaligallupissa persut ja kokoomus ovat jo menneet sdp:n ohi.

Vuoden aikana on osoittautunut, että arviot, ennusteet ja toimet ovat hyvin pitkälle hakuammuntaa ja harvoin osuneet nappiin. Ennusteet lähes 100% ampuneet todella korkealta yli.

Vuosi sitten viranomaiset olivat hyvin varovaisia suosittelemaan maskipakkoja (tieteeseen perustuen), mutta kansa oli eri mieltä ja vaati tiukempia toimia. Nyt osat ovat pikkuhiljaa kääntymässä päälaelleen.
 
Viimeksi muokattu:
SDP:n kannatus harppasi valtavasti pandemian alussa kun Sanna otti niin jämäkän ja ammattimaisen otteen asioiden hoidossa. Nyt alkaa turnauskestävyys olla loppu ja ihmiset kyllästyneet koko soutamiseen ja huopaamiseen. Kuntavaaligallupissa persut ja kokoomus ovat jo menneet sdp:n ohi.

Vuoden aikana on osoittautunut, että arviot, ennusteet ja toimet ovat hyvin pitkälle hakuammuntaa ja harvoin osuneet nappiin. Ennusteet lähes 100% ampuneet todella korkealta yli.

Vuosi sitten viranomaiset olivat hyvin varovaisia suosittelemaan maskipakkoja (tieteeseen perustuen), mutta kansa oli eri mieltä ja vaati tiukempia toimia. Nyt osat ovat pikkuhiljaa kääntymässä päälaelleen.
Olihan jollain ylikoulutetulla proffalla Suomen skenaario yli 50 tuhannesta koronakuolemasta:)
Hoitokodeissa suojista ja rokotteista huolimatta tauti jyllää.
 
SDP:n kannatus harppasi valtavasti pandemian alussa kun Sanna otti niin jämäkän ja ammattimaisen otteen asioiden hoidossa. Nyt alkaa turnauskestävyys olla loppu ja ihmiset kyllästyneet koko soutamiseen ja huopaamiseen. Kuntavaaligallupissa pesrut ja kokoomus ovat jo menneet sdp:n ohi.

Vuoden aikana on osoittautunut, että arviot, ennusteet ja toimet ovat hyvin pitkälle hakuammuntaa ja harvoin osuneet nappiin.

Vuoden aikana toimenpiteitä on myös tehty sen mukaan mikä kulloinkin akuutissa tilanteessa tuntuu _lainsäädännöllisesti_ helpoimmalta, eikä sen mukaan mikä vaikuttaisi parhaiten ja suorimmin asiantuntijoiden osoittamiin ongelmakohtiin. Liikkumisrajoitusesitys oli tästä viimeisin ja räikein esimerkki. Kokonaisuutena vaikuttavuus koronan torjunnassa ei ole ollut huono, mutta vuodessa ihmiset ovat jo huomanneet, että hallituksen esityksiin vaikuttaa vahvasti myös puolue- ja aluepolitiikka vaikka puheissa kaikki vetoavat asiantuntijamielipiteisiin.
 
Olihan jollain ylikoulutetulla proffalla Suomen skenaario yli 50 tuhannesta koronakuolemasta:)
Hoitokodeissa suojista ja rokotteista huolimatta tauti jyllää.

Eihän se ole mikään yllätys, että E484K-omaava viruskanta tartuttaa rokotettua, vanha juttu jo. Varsinkin tartuttaa enemmissä määrin, jos kyseessä ikäihmisiä joilla immuniteetin muodostuminen on vielä hieman heikompaa kuin nuorilla.
 
Viimeksi muokattu:
THL: Suomessa 656 uutta koronatartuntaa – Mika Salmisen mukaan rajoituksia on syytä jatkaa ”kohtuullisen pitkään”

Eilinen perustuslakivaliokunnan päätös tulee vielä kalliiksi Suomelle kun näitä rajoituksia joudutaan kituuttamaan pitempään kuin se kolme viikkoa mikä olisi katkaissut ehkä nämä tartunnat

Päätös ajaa käytännössä kaikki pk-seudun erikoisliikkeet lähemmäs konkurssia ja lyödä jengi sisälle istumaan, olisi ollut niin saatanan kallis toimenpide että siitä toivuttaisiin vielä vuosien päästä. "Ehkä" ei ole välttämättä nyt ihan riittävä perustelu tässä vaiheessa.

Ihan käsittämätöntä miten vähän täällä kukaan laittaa painoarvoa sille että suurin osa yrityksistä on voinut Suomessa toimia lähes normaalisti koko koronan ajan. Jotkut hilut mitä saa valtiolta lockdownien korvaukseksi ei merkitse isolle osalle yrityksistä yhtään mitään eikä niillä pidetä seiniä pystyssä jos liiketoiminta häiriintyy oikein kunnolla.

Kuinkahan monta kertaa täällä on mainittu että hoitovelka kasvaa. No eikö näitä aivan astronomisia summia joita suluista tulee liikevaihdon laskun, työttömyyden ja näistä johtuvien henkisten ongelmien myötä, voi muka verrata hoitovelan kanssa? Millä hitolla ne sairaaloiden kulut maksetaan jatkossa jos pumpataan vaan lisää fyrkkaa pk-yritysten elvyttämiseen ja otetaan velkaa?

Kukaan täällä ei osaa tehdä laskelmia siitä kumpi tapa on parempi, nykyinen vai lockdownit. Jatkuva papukaijan lailla toistaminen ei tee jostain toisesta tavasta parempaa kuin toisesta. Se että sanoo 1000 kertaa "No on se sulku parempi kuin että jatketaan nykyisellä mallilla" se ei tarkoita että siitä tulee joku totuus.

Meidän hallitus (tai yleensäkään mikään isoista asioista päättävä instassi) ei tee päätöksiä tyhjiössä vaan niihin päätöksiin vaikuttaa lukematon määrä erilaisia muuttujia. Tää keskustelu jossa otetaan yksi näkökanta jota toistetaan päivästä, viikosta ja kuukaudesta toiseen ei ole millään tavalla kiinni tosielämässä. Kun tehdään koko kansakuntaa koskevia päätöksiä niin pitää ottaa huomioon mitkä on lyhyen ja mitkä pitkän tähtäimen vaikutukset eikä sellaista päätöstä tehdä millään kovin yksinkertaisella matematiikalla.
 
Eihän se ole mikään yllätys, että E484K-omaava viruskanta tartuttaa rokotettua, vanha juttu jo. Varsinkin tartuttaa enemmssä määrin, jos kyseessä ikäihmisiä joilla immuniteetin muodostuminen on vielä hieman heikompaa kuin nuorilla.
Itse yllätyn kuinka helposti E951 herkistää. Sivuvaikutuksena vatsaoireet.
 
Itse yllätyn kuinka helposti E951 herkistää. Sivuvaikutuksena vatsaoireet.

Suosittelen menemään puhumaan aspartaamista COVID-19 offtopic-ketjuun, jos uskot sen olevan kytköksissä tautiin.

edit: täällä jo ylläpidon toimesta näitä offtopic viestejä karsittiin ja annettiin näistä huomautuksia.
 
Onhan tuo nyt ihan höpsö vertaus. Autolla ajo on monelle aika välttämätöntä. Koronariskin ottaminen ravaamalla esim. kotibileissä tai baareissa taas ei niinkään.
Olisiko se autolla ajo kuinka välttämättätöntä jos kerran vuoteen olisit keskimäärin vakavassa onnettomuudessa jossa voisi henkikin lähteä? Toisin sanoen ei se autolla ajaminen mitenkään välttämätöntä ole, se nyt vaan on sen riskin arvoista nykyhetkellä. Jos haluasit riskiä vähentää niin kaikki pitkät matkat junalla/lentokoneella, kaupungissa sisällä auto on nopeuksista johtuen ihan turvallista (itsellesi, ei kävelijälle). Autoa silti käytetään eli riskit on hyväksytty ja se riski otetaan jokaisella pitkällä matkalla vaikka se on suurempi kuin korona tällä hetkellä ja koko vuotena. Sama pätee noihin kotibileisiin, onko ne riskin arvoisia? Taulukosta voi todeta että ainakaan alle 40v:n ei tuollaista tarvitse miettiä (on selkeästi riskin arvoista jos bileisiin haluat mennä) varsinkin jos samaan aikaan hiihtolomaksi lappiin ajetaan autolla, jollekin 70v:lle asia on taas päin vastoin, ei kannata mennä bileisiin vaikka ajaisikin autolla lappiin.

Tietysti riskit summautuvat eli kun tarpeeksi keräät pieniä määriä (ajat paljon autolla, käyt monissa bileissä) niin todennäköisyys jonkun arvan osumisesta kohdalle toki nousee. Itse en siltikään jättäisi alle 50v tekemättä asioita koronan takia, sillä ihan jo pelkästään noiden tilastojen valossa riski toiminnasta itselle on liki nolla ja pienee iän nuorentuessa, sen sijaan 70+ miettisin jo tarkasti että mitä kannattaa tehdä ja mitä ei.
 
No eihän se kyse edelleenkään ole siitä, millaisen riskin bileisiin lähteminen muodostaa juuri tälle yhdelle ainoalle alle 40-vuotiaalle ihmiselle. Siis toki jos kaikki bileisiin lähtijät välttävät ennen ja jälkeen bileiden sosiaalista kontaktia ja voivat tehdä helposti etätöitä, niin ehkä sitten osallistujat voivat keskenään päättää ottavatko riskin vai ei. Mutta siis jostainhan noi tartunnat mm. hoitokoteihinkin ym. on tullut.
 
Kuinkahan monta kertaa täällä on mainittu että hoitovelka kasvaa. No eikö näitä aivan astronomisia summia joita suluista tulee liikevaihdon laskun, työttömyyden ja näistä johtuvien henkisten ongelmien myötä, voi muka verrata hoitovelan kanssa? Millä hitolla ne sairaaloiden kulut maksetaan jatkossa jos pumpataan vaan lisää fyrkkaa pk-yritysten elvyttämiseen ja otetaan velkaa?

Kukaan täällä ei osaa tehdä laskelmia siitä kumpi tapa on parempi, nykyinen vai lockdownit. Jatkuva papukaijan lailla toistaminen ei tee jostain toisesta tavasta parempaa kuin toisesta. Se että sanoo 1000 kertaa "No on se sulku parempi kuin että jatketaan nykyisellä mallilla" se ei tarkoita että siitä tulee joku totuus.

Meidän hallitus (tai yleensäkään mikään isoista asioista päättävä instassi) ei tee päätöksiä tyhjiössä vaan niihin päätöksiin vaikuttaa lukematon määrä erilaisia muuttujia. Tää keskustelu jossa otetaan yksi näkökanta jota toistetaan päivästä, viikosta ja kuukaudesta toiseen ei ole millään tavalla kiinni tosielämässä. Kun tehdään koko kansakuntaa koskevia päätöksiä niin pitää ottaa huomioon mitkä on lyhyen ja mitkä pitkän tähtäimen vaikutukset eikä sellaista päätöstä tehdä millään kovin yksinkertaisella matematiikalla.

Jos Julkisyhteisöt velkaantuivat 2020 yhteensä 21,4 miljardia ja kotitalouksien velkaantumisaste nousi, ollen ~130% nyt, tänä vuonna luvut ovat samaa luokkaa, siis velkaantumisen osalta
Talouden tilannekuva

Vaikka talous nousisi niin silti ei päästä 2019 tasolle, mutta velkaa tulee uudet 20 miljardia tänäkin vuonna.
Velalla on ostettu aikaa mutta jokainen euro täytyy maksaa korkojen kera takaisin joka hidastaa talouden toipumista.

Ihmishengen hinnaksi voidaan ottaa Ruotsista vertailua. Siellä on kuollut 13500 ihmistä, joka tarkoittaisi ~ 6700 kuollutta Suomessa, eli karkeasti 40 miljardilla pelastettiin 6000 henkeä.
Ruotsissa BKT laski yhtä paljon, totta, mutta jos vaikka debt clockia katsoo niin velkaa maksetaan enemmän kuin otetaan...
Sweden GDP and National Debt

6,5m€ on ihmishengen hinta näillä rajoituksilla.
Lopuksi sitaatti vaatekauppiaalta, "eikä tässä vielä kaikki", Ruotsissa missä palstan konsensuksen mukaan ei osata mitään tehdä oikein, covidiin kuolleiden ikäjakauma näyttäisi olevan "hälläväliä" meiningillä lopulta melko samanlainen meidän kanssa

swe.PNG
 
Ihmishengen hinnaksi voidaan ottaa Ruotsista vertailua. Siellä on kuollut 13500 ihmistä, joka tarkoittaisi ~ 6700 kuollutta Suomessa, eli karkeasti 40 miljardilla pelastettiin 6000 henkeä.

6,5m€ on ihmishengen hinta näillä rajoituksilla.
Tähän käy Ruotsin keuhkokuumekuolleisuus, joka on normaalistikin 5 kertaa suurempi kuin Suomessa väkimäärään nähden. Se kerrottuna kaksinkertaisella väkimäärällä. Siitä tulee jo lähtökohtaisesti kymmenkertainen koronaan kuolleiden määrä.

Suomessa kuollut n 800, joten Ruotsin vertailuluku olisi 8000. Ruotsissa kuollut 13000, joten sen verran todellisuudessa on eroa. Eli ilman rajoituksia Suomessa olisi kuollut tähän mennessä 1300? Voi olla suht sinnepäin näin perstuntumalla mitattuna.

Minusta asia ei ole noin ruusuinen. En ole asiaintuntija kuitenkaan.
 
THL: Suomessa 656 uutta koronatartuntaa – Mika Salmisen mukaan rajoituksia on syytä jatkaa ”kohtuullisen pitkään”

Eilinen perustuslakivaliokunnan päätös tulee vielä kalliiksi Suomelle kun näitä rajoituksia joudutaan kituuttamaan pitempään kuin se kolme viikkoa mikä olisi katkaissut ehkä nämä tartunnat

Kyllä se eilinen päätös oli ainut jonka voi tehdä. Mitään perusteita ei ollut sille hallituksen räpellykselle. Mikä tämä kolme viikkoa on? Joku lockdown fantasia? Ei tämä missään kolmessa viikossa katoa. Se lockdown maksaa myös melkoisesti kun monet firmat joutuisivat sulkemaan ja täten korvauksia pitäisi niille maksaa. Vaikka nyt olisikin joku lockdown tehty, niin senkin jälkeen joudutaan rajoituksia jatkamaan, ei niitä voi kerralla poistaa kun rokotukset eivät ole niin pitkällä vielä.
 
Jos Julkisyhteisöt velkaantuivat 2020 yhteensä 21,4 miljardia ja kotitalouksien velkaantumisaste nousi, ollen ~130% nyt, tänä vuonna luvut ovat samaa luokkaa, siis velkaantumisen osalta
Talouden tilannekuva

Vaikka talous nousisi niin silti ei päästä 2019 tasolle, mutta velkaa tulee uudet 20 miljardia tänäkin vuonna.
Velalla on ostettu aikaa mutta jokainen euro täytyy maksaa korkojen kera takaisin joka hidastaa talouden toipumista.

Ihmishengen hinnaksi voidaan ottaa Ruotsista vertailua. Siellä on kuollut 13500 ihmistä, joka tarkoittaisi ~ 6700 kuollutta Suomessa, eli karkeasti 40 miljardilla pelastettiin 6000 henkeä.
Ruotsissa BKT laski yhtä paljon, totta, mutta jos vaikka debt clockia katsoo niin velkaa maksetaan enemmän kuin otetaan...
Sweden GDP and National Debt

6,5m€ on ihmishengen hinta näillä rajoituksilla.
Lopuksi sitaatti vaatekauppiaalta, "eikä tässä vielä kaikki", Ruotsissa missä palstan konsensuksen mukaan ei osata mitään tehdä oikein, covidiin kuolleiden ikäjakauma näyttäisi olevan "hälläväliä" meiningillä lopulta melko samanlainen meidän kanssa

swe.PNG

Mä ehkä itse tarkoitin enemmän että miten pk-yritysten hankaluudet heijastuvat tulevaisuuteen työllisyyden, verokertymän ja yleisen markkinoiden kehityksen osalta.

Talouden kokonaisluvut eivät kerro sitä miten sulut vaikuttavat pitkällä jänteellä Suomen taloudelliseen tilanteeseen. Pitää miettiä miten korona on vaikuttanut tähän mennessä eri toimialoihin, mitkä niiden näkymät ovat tulevaisuudessa, miten yritysten taseet kestävät sulkuja, kuinka paljon konkurssit vaikuttaa pitkällä ja lyhyellä tähtäimellä jne.

Suomen yrityksistä suurin osa on jotain alle 15 tai 10 hengen firmoja jotka työllistää aivan helvetin ison osan Suomalaisista. Miten tämän yhden talouden tärkeimmän osa-alueen toimintaa, tulevaisuutta ja uhkia voidaan mitata jollain ihmishengen hinnalla? Mielestäni tässä pitää ottaa huomioon hieman syvemmällä tasolla asioita ja sen takia hallituskin tuskailee sulkujen ja toimenpiteiden kanssa.

Joo 3kk lockdown olis kiva mutta jokainen asiaan edes vähän perehtynyt tietää että ei sitä hintaa mitata pelkästään ihmishengissä, hoitovelassa tai valtion lisääntyneessä velkataakassa tai edes näiden yhdistelmällä.

Talous on loputtoman monimutkainen asia eikä sitä pysty yksinkertaistamaan kuten täällä pyritään tekemään, sen takia Marin ei nakkele Arkadianmäeltä jotain yksinkertaisia ohjeita joilla Suomi pelastetaan kolmessa viikossa.

Musta tuntuu että samat jotka täällä huutelee lockdownia, huuteli Nokian tuhon aikana että miksette tee näin ja näin vitun idiootit, kyllä jos minä olisin toimitusjohtaja niin Symbian S60 tuotaisiin takaisin ja vietäisiin Nokia kuuhun.
 

Tutkimus: Vain joka viides britti hakeutuu koronatestiin saatuaan oireita


Vain joka viides britti hakeutuu koronatestiin saatuaan tautiin sopivia oireita. Etenkin alemmissa tuloluokissa ihmiset välttelevät testiin menemistä.

Tutkimukseen vastaajista 18 prosenttia sanoi joko käyneensä tai aikovansa käydä koronatestissä saatuaan tartuntaan viittaavia oireita. Alle puolet – 42,5 prosenttia vastaajista – sanoi, että he noudattaisivat täysin heille mahdollisesti määrättyä karanteenia.

– Ottaen huomioon, että uusia tapauksia todetaan noin 4 000 päivässä, näkisin, että näissä asioissa pystyisimme parempaan, Michie kertoo BBC:lle.

Kyselytutkimukseen vastasi 53 880 ihmistä, joista osa oli saanut koronavirustartunnan. Kysely suoritettiin aikavälillä 2.3.2020–27.1.2021.



Paljonkohan tuollakin oikeasti niitä tartuntoja on?
 
Ei se lainsäädäntö ole niin helppoa muuallakaan, Belgiassa säädettyjä rajoituksia on tuomittu laittomiksi. Se on juuri Suomen erikoisuus, että laeista yritetään saada kerralla perustuslaillisia, koska meillä ei ole tuomioistuinta, joka voisi todeta eduskunnan säätämät lait laittomiksi, siksi näyttää, ettei täällä mene mikään läpi ja muualla pistetään ihmiset pyttyyn sormia napsauttamalla.

 
Henk. koht. olen epäillyt olisiko yksityistilaisuuksien kieltämisellä tai rajoittamisella juurikaan vaikutusta mutta ellei tämä ole aprillipilaa niin voisi olla hyvin suurikin vaikutus.


Eli hyvin lyhyesti referoituna:
- todennäköisesti useitakin satojen ihmisten luokkaa olevia kemuja viikoittain
- poliisi ei voi mitään kun naamioitu yksityisjuhliksi (paitsi yksi undercover-käräytys mainittu jutussa)
 
Viimeksi muokattu:
Henk. koht. olen epäillyt olisiko yksityistilaisuuksien kieltämisellä tai rajoittamisella juurikaan vaikutusta mutta ellei tämä ole aprillipilaa niin voisi olla hyvin suurikin vaikutus.

Vaikutus riippuu varmaan pitkälti siitä, kuinka paljon ihmiset kokevat sosiaalista painetta ja toki ihmisten yleinen lainkuuliaisuus varmasti aiheuttaa sen, ettei "normaalit" ihmiset enää järjestä kekkereitä, jos laki niin määrää - kuinka moni suomalaisperhe kutsuisi ihmisiä ylppärijuhliin, jos laki sen kieltäisi, edes vaikka valvonta olisi näennäistä? Lisäksi poliisi voi hajottaa suosituilla paikoilla olevia väenkokoontumisia, sikäli mikäli heillä siihen aikaa ja kiinnostusta riittää. Nämä tällaiset juhaltiloissa vietetyt "yksityiskekkerit" varmaan voitaisiin torpata helpoiten siten, ettei erilaisia juhlatiloja saisi vuokrata yksityisjuhlia varten, ts. vuokrauskielto koskisi vuokranantajaa.
 
Viimeksi muokattu:
Henk. koht. olen epäillyt olisiko yksityistilaisuuksien kieltämisellä tai rajoittamisella juurikaan vaikutusta mutta ellei tämä ole aprillipilaa niin voisi olla hyvin suurikin vaikutus.


Eikö voi sen vertaa siitä viinasta olla erossa et saadaan tilanne kuriin, tällä menolla kesällä ollaan kaikki sisällä
 
Vaikutus riippuu varmaan pitkälti siitä, kuinka paljon ihmiset kokevat sosiaalista painetta ja toki ihmisten yleinen lainkuuliaisuus varmasti aiheuttaa sen, ettei "normaalit" ihmiset enää järjestä kekkereitä, jos laki niin määrää - kuinka moni suomalaisperhe kutsuisi ihmisiä ylppärijuhliin, jos laki sen kieltäisi? Lisäksi poliisi voi hajottaa suosituilla paikoilla olevia väenkokoontumisia, sikäli mikäli heillä siihen aikaa ja kiinnostusta riittää. Nämä tällaiset juhaltiloissa vietetyt "yksityiskekkerit" varmaan voitaisiin torpata helpoiten siten, ettei erilaisia juhlatiloja saisi vuokrata yksityisjuhlia varten, ts. vuokrauskielto koskisi vuokranantajaa.
Sen valvominen ja tulkinnallisuudet ovat silti vaikeita. Yhtä hyvin yksityinen vuokraa paikan ja kutsuu omia ihmisiä bilettämään, niin ei kukaan vuokranantaja voi mennä sinne yksityisyyden puolelle, että mitä siellä nyt tapahtuu? Ainoastaan vain silloin, jos ulkopuoliset huomaavat, että liikaa ihmisiä samassa tilassa ja ilmoittavat asiasta.

On tässä vuosien takaa tapahtunut niin, että FB:n ryhmässä oli tavanomainen ilmoitus jostakin juhlasta, ja haaveri sattui, kun jossakin rakennuksessa parveke oli heikossa kunnossa ja parvekkeella seisoi 12 ihmistä ja se petti.

Minä en ainakaan enää järjestä vaikka olinkin järjestellyt muutamia kertoja aina vuoteen 2019 saakka keväällä, kesällä syksyllä. Mutta koronan tultua ympäri maailmaa, lopetin sen kokonaan. On aina pyydetty, mutta on kielletty ja muistutettu, ettei tässä tilanteessa enää leikitä terveydellä.

Kaikenlaisten liikkumisten rajoitukset menivät sen verran överiksi, että ei sitä enää laiksi voi pitää ja siksi hylätty valmistellut liikkumisrajoitukset.
 
Eikö voi sen vertaa siitä viinasta olla erossa et saadaan tilanne kuriin, tällä menolla kesällä ollaan kaikki sisällä

Kesällä rokotukset hoitaa tilanteen niin, että sisällä ei tarvitse kenenkään olla ellei halua. Kesäkuussa maahan on tullut jo se 6-8 miljoonaa rokoteannosta. Eli kaikki halukkaat saavat ensimmäisen piikin jo kesäkuussa tai ennen sitä. Nyt on jo tartunnat selvässä laskussa ja rokotukset etenevät kokoajan, joten ihan turha tässä on panikoida enää.
 
1 miljoona roketetta annettu. 18 miljoonaa annostakos niitä nyt pitää antaa. Ei vielä ihan voi hanskoja minusta paukutella.
 
1 miljoona roketetta annettu. 18 miljoonaa annostakos niitä nyt pitää antaa. Ei vielä ihan voi hanskoja minusta paukutella.

Ei pidä antaa 18M annosta. Tartunnat lähtevät voimakkaaseen laskuun jo ennen kuin kuin 50% väestöstä (2.75M suomalaista) on saanut sen 1. annoksen. Teho-osastot ja kuolemat katoavat samaa tahtia. Israel on hyvä maa tutustua siihen, miten rokotekattavuus vaikuttaa tartuntoihin ja kuolemiin samalla kun yhteiskuntaa avataan. 1. annos antaa sen kaikkein tärkeimmän suojan. 2. hiukan nostaa suojaa ja mahdollinen kolmas sitten ylläpitoon (EDIT: ja tällä hetkellä tätä 3. ei edes suunnitella annettavaksi). Isoimmat ja oleellisimmat vaikutukset tulevat 1. piikin jälkeen.

Israelissa tartunnat ovat laseneet noin 95% päiväkohtaisista huipuista vaikka yhteiskuntaa on avattu samalla. Kuolemat myös laskeneet luokkaa 90%.
 
Viimeksi muokattu:
Noista auto-onnettomuuksista, lentokoneiden putoamiset, polkupyörillä kuolemiset menevät huonosti vertailuina tauteihin. Koska evoluutiossa tiedämme, että ajan mittaan ihmisille kehittyy evoluution mukaisia kehityksiä vaikkapa näin:


Ihmisen nopeus ja kyky vastaanottaa iskuja ovat aina olleet kehityksessä hitaita mutta myöhemmin ne on vahvistettuja hyödyllisyyksien tähden ja heikot kohdat korjattuja esimerkiksi nopeissa juoksuissa, yllättävissä törmäyksissä normaalilla tahdilla. Nykyajan ihminen kehittää paljon teknologiaa, että me elimistömme kanssa emme pysy perässä. Siksi vakavissa auto-onnettomuudessa saamme sisäisiä verenvuotoja ja muuta vakavaa, että elimistö sekoaa siinä yrittäessään korjata ja väärällä tavalla voi aiheuttaa itse kuoleman.

Taudeissa emme muuta pysty kuin etsimään mahdollisia ratkaisuja niin kuin koko ihmishistorian ajan. Meidän kaikkien on aina oltava varovainen ja ei vähätellä näitä asioita pikkunuhana tai kuumeena.

Nyt jotkut kertovat vuosista 2024 tai 2025, että ei Suomi ole hyväksynyt tai mitä silloin tapahtuu, yhä useampi turvautuu siihen kristallipallo-harhaan, että näin tulee tapahtumaan ja syy on aina tyttöhallitus Marinin...

Suomi on joka tapauksessa pystynyt hoitamaan tätä tilannetta parhaansa mukaan ja ollaan vältytty isommilta ongelmilta. Toisille nämä eivät riitä ja toisille riittää, että jatkamme nykyisiä toimivia rajoituksia sekä suosituksia.
 
Ei pidä antaa 18M annosta. Tartunnat lähtevät voimakkaaseen laskuun jo ennen kuin kuin 50% väestöstä (2.75M suomalaista) on saanut sen 1. annoksen. Teho-osastot ja kuolemat katoavat samaa tahtia. Israel on hyvä maa tutustua siihen, miten rokotekattavuus vaikuttaa tartuntoihin ja kuolemiin samalla kun yhteiskuntaa avataan. 1. annos antaa sen kaikkein tärkeimmän suojan. 2. hiukan nostaa suojaa ja mahdollinen kolmas sitten ylläpitoon. Isoimmat ja oleellisimmat vaikutukset tulevat 1. piikin jälkeen.

Israelissa tartunnat ovat laseneet noin 95% päiväkohtaisista huipuista vaikka yhteiskuntaa on avattu samalla. Kuolemat myös laskeneet luokkaa 90%.
Lisäyksenä vielä Israelin tauti- ja kuolleiden käyrät:
Israel Coronavirus: 833,281 Cases and 6,214 Deaths - Worldometer

Tälä hetkellä israelilaisista noin 60% on ottanut rokotteen ensimmäisen annoksen. Toisen annoksen ottaneiden osuus taitaa huidella siellä 50% kieppeillä.
 
1 miljoona roketetta annettu. 18 miljoonaa annostakos niitä nyt pitää antaa. Ei vielä ihan voi hanskoja minusta paukutella.

Tämän kuun loppuun mennessä ollaan varmaan noin 2 miljoonassa rokotetussa. Eli ensikuussa alkaa kyllä jo selvästi rokotukset vaikuttamaan tautitilanteeseen. Kuten tuossa edellä jo todettiin, niin ensimmäisellä suurin vaikutus teho/sairaalahoidon tarpeeseen. Ne mahdolliset kolmannet annokset sitten on syksyn/talven ongelma, jos niitä nyt päädytään antamaan. Ensikuussa sitten varmaan voidaan jo alkaa rajoituksia purkamaan, kun rokotettujen määrä nousee yli 50%
 
Onpa paska ja huono saavutus tuo 1miljoona, kannattaa varmaan oikeasti hävetä nyt! Rajat vuotaa ja rokotukset kusee, kyllä tämä on vaikeaa.
 
Sen valvominen ja tulkinnallisuudet ovat silti vaikeita. Yhtä hyvin yksityinen vuokraa paikan ja kutsuu omia ihmisiä bilettämään, niin ei kukaan vuokranantaja voi mennä sinne yksityisyyden puolelle, että mitä siellä nyt tapahtuu? Ainoastaan vain silloin, jos ulkopuoliset huomaavat, että liikaa ihmisiä samassa tilassa ja ilmoittavat asiasta.
No jos vuokranantaja ei saa vuokrata tai luovuttaa aiemmin vuokrattua juhlatilaa tai mitä hyvänsä ei-asuintilaa lyhytaikaisesti, niin ei hänen tarvitse edes sitä mitenkään miettiä, että ketä sinne tulee tai on tulematta, kun se tila olisi yksinkertaisesti vaan suljettu. Korvaukset ja muut pitäisi tietysti hoitaa yrittäjälle. Se on sitä rajoitusten konkreettista hintaa, jota "saat myydä, muttet saa ostaa" -lailla yritettiin kiertää.
 
No jos vuokranantaja ei saa vuokrata tai luovuttaa aiemmin vuokrattua juhlatilaa tai mitä hyvänsä ei-asuintilaa lyhytaikaisesti, niin ei hänen tarvitse edes sitä mitenkään miettiä, että ketä sinne tulee tai on tulematta, kun se tila olisi yksinkertaisesti vaan suljettu. Korvaukset ja muut pitäisi tietysti hoitaa yrittäjälle. Se on sitä rajoitusten konkreettista hintaa, jota "saat myydä, muttet saa ostaa" -lailla yritettiin kiertää.
Niin sen pitäisi mennäkin, jostain syystä kuitenkin on vuokrattu toisille ihmisille ja ne tollot vuokraajat eivät tajua, että kuinka tiheästi ne vuokratut paikat ovat tulleet käytetyiksi. Omistamissa paikoissa, joissa kukaan muu kuin omistajat eivät käy, niin ne ovat turvallisia ja pakkohan sitä on mökkiäkin huoltaa säännöllisesti. Siksi jostakin höpinä siitä, että rikkaat omistajat pääsevät ja köyhät eivät pääse on täyttä hölynpölyä.
 
– Meillä löytyy eri kisoihin treenaavia urheilijoita vaikka kuinka helvetisti. Mikä sitten on huippu-urheilija? Emmehän me voi lähteä näitä googlaamaan. Avilla ei ollut antaa mitään ohjeita, Tuovinen sanoo Taloussanomille.

Töölössä ei AVI määräile
 
– Meillä löytyy eri kisoihin treenaavia urheilijoita vaikka kuinka helvetisti. Mikä sitten on huippu-urheilija? Emmehän me voi lähteä näitä googlaamaan. Avilla ei ollut antaa mitään ohjeita, Tuovinen sanoo Taloussanomille.

Töölössä ei AVI määräile
Voivoi... Tästä tulee seuraamuksia, jos ei totella hyvän sään aikana. Yksikään ei ole erityinen, että voisi jatkaa toimintaa. Entä jos sinne tulee ne muut varianssit, mitkä leviävät helposti vaikka he kuinka hyvin huolehtisivat hygieniasta. Kotona on kaksi kuntoiluvälinettäni, ne molemmat on otettu kuntosalista sieltä pommisuojasta pois, että voisin itse kuntoilla kuntoon.
 
– Meillä löytyy eri kisoihin treenaavia urheilijoita vaikka kuinka helvetisti. Mikä sitten on huippu-urheilija? Emmehän me voi lähteä näitä googlaamaan. Avilla ei ollut antaa mitään ohjeita, Tuovinen sanoo Taloussanomille.

Töölössä ei AVI määräile
Näiden minä ajettelioden takia näistä rajoituksista saadaan nauttia kyllä viellä pitkään. Eihän noilla kyllä ihan ole järki päässä toivottavasti tällaiseen pelleilyyn puututaan välittömästi
 

–  Kokoontumisrajoitussäädökset, joita nyt on voimassa, koskevat vain julkisia tiloja. Jos halutaan koota porukka ja lähteä johonkin juhlimaan yksityistiloihin, niin sitä ei mikään estä, Salminen kuvasi.


Nyt kun eilinen meni vituiks valiokunnassa niin hallitus lähtee etsimään toista reittiä rajoittaa ihmisten kontakteja kun ei niitä itse ymmärretä vähentää.
 

–  Kokoontumisrajoitussäädökset, joita nyt on voimassa, koskevat vain julkisia tiloja. Jos halutaan koota porukka ja lähteä johonkin juhlimaan yksityistiloihin, niin sitä ei mikään estä, Salminen kuvasi.


Nyt kun eilinen meni vituiks valiokunnassa niin hallitus lähtee etsimään toista reittiä rajoittaa ihmisten kontakteja kun ei niitä itse ymmärretä vähentää.
Ei. Siinä minä olen jo ymmärtänyt aikaa sitten, että mitään yksityisiä ei voida alkaa rajoittamaan, kun niiden valvonta sekä lain tulkinnallisuudet menevät liian vaikeiksi.
Yksityisyys kun on ihmisen perustuslain suoja ja sitä ei kukaan vuokranantaja voi mennä kyselemään, että mitä siellä tapahtuu? Se voidaan todeta ainoastaan ulkopuolelta, jos näkyy olevan liikaa porukkaa ja parveke on ratkeamaisillaan, niin sitten vasta voidaan puuttua turva- ja terveyskysymyksessä.
 
Noin reilut 8 milj piikkiä. Eli 2/nuppi.
Vähintään kolme annosta per nuppi tullaan antamaan kaiken kaikkiaan ja mahdollisesti enemmänkin, mutta en kyllä osaa sanoa, että onko 2. sukupolven rokotteista edes esitilauksia vielä vetämässä eli noi "18 miljoonaa annosta" lienee kaikki näitä 1. sukupolven annoksia. Tai sitten vuoden loppupuolella valmistettavat annokset on "automaattisesti" jo toista sukupolvea eikä ykkössukupolvea enää edes valmisteta eikä toimiteta.
 
Vähintään kolme annosta per nuppi tullaan antamaan kaiken kaikkiaan ja mahdollisesti enemmänkin, mutta en kyllä osaa sanoa, että onko 2. sukupolven rokotteista edes esitilauksia vielä vetämässä eli noi "18 miljoonaa annosta" lienee kaikki näitä 1. sukupolven annoksia. Tai sitten vuoden loppupuolella valmistettavat annokset on "automaattisesti" jo toista sukupolvea eikä ykkössukupolvea enää edes valmisteta eikä toimiteta.
Tietääkseni nyt minulla odottaa kesäkuussa 2. piikki Vaxzeriaa. Niitä muita piikkejä aletaan ihan lääketehtaissa valmistelemaan mahdollisia muita variansseja vastaan, jossa pitäisi koodata tiettyjä variansseja vastaan ja siitä syntyy se ns. kolmas piikki.
 
Tänään tuli tämmönen ilmotus. Hyvä, koska rokotteista on kuullu asiakaspalvelussa ja sen ulkopuolella epäselvyyttä lähes joka päivä.Krona1.jpgKrona2.jpg
 
Onko jollain hyvin perehtyneellä kotiepidemiologilla tieteellistä evidenssiä kuinka suurelle osalle covidin sairastaneita tulee pitkäkestoisia oireita?
 
Onko jollain hyvin perehtyneellä kotiepidemiologilla tieteellistä evidenssiä kuinka suurelle osalle covidin sairastaneita tulee pitkäkestoisia oireita?

Tänään ilta-sanomissa oli 4 henkilön kertomana pitkä kestoisista oireista. Ja sit oli joku britti tutkimus että alle 10% tartunnan saaneista oli ollu oireita pitempään.
 
Ei niillä lehdistön puheilla ollut merkitystä. Olen pysynyt kotona ja en mennyt mihinkään juoksentelemaan ympäri Suomea halailemaan ja pusuttelemaan. Välillä on tullut vähän heikotuksen tunteita ja sitten olenkin ihan hyvässä kunnossa. En silti mene tyhmyyttä riehumaan ihmisten joukossa.
 
Vähintään kolme annosta per nuppi tullaan antamaan kaiken kaikkiaan ja mahdollisesti enemmänkin, mutta en kyllä osaa sanoa, että onko 2. sukupolven rokotteista edes esitilauksia vielä vetämässä eli noi "18 miljoonaa annosta" lienee kaikki näitä 1. sukupolven annoksia. Tai sitten vuoden loppupuolella valmistettavat annokset on "automaattisesti" jo toista sukupolvea eikä ykkössukupolvea enää edes valmisteta eikä toimiteta.
Mistä tämä 3x annnostus/nuppi löytyy..? Tietääkseni kahdella mennään ja ensi talvena alkaa mahdollisesti uusi kierros..? Korjatkaa jos olen väärässä.
 
Mistä tämä 3x annnostus/nuppi löytyy..? Tietääkseni kahdella mennään ja ensi talvena alkaa mahdollisesti uusi kierros..? Korjatkaa jos olen väärässä.
No juuri siihen "uuteen kierrokseen" viittaan tuolla vähintään kolmella annoksella per nuppi.

Eihän näistä varmaan vielä ole mitään päätöksiä tehty ja 2. sukupolven rokotteetkin ovat vasta kehitteillä, mutta aika selvältä ja vääjäämättömältähän tämä näyttää.

Mutta siis tuota 18 miljoonaa annosta ei Suomi tänä vuonna ole saamassa missään tapauksessa, ja vaikka saisikin, niin tuskin loppuvuonna enää näitä ensimmäisen sukupolven rokotteita edes valmistetaan, eli ne on sitten niitä uudempia versioita mitä saadaan.
 
No juuri siihen "uuteen kierrokseen" viittaan tuolla vähintään kolmella annoksella per nuppi.

Eihän näistä varmaan vielä ole mitään päätöksiä tehty ja 2. sukupolven rokotteetkin ovat vasta kehitteillä, mutta aika selvältä ja vääjäämättömältähän tämä näyttää.
Turha näitä tulevia ensi talven rokotuksia laskea tähän mukaan. Kukaan ei vielä tiedä mikä tilanne on tuolloin.
Kesään mennessä ei tarvita triplamäärää rokotteita.
 
Turha näitä tulevia ensi talven rokotuksia laskea tähän mukaan. Kukaan ei vielä tiedä mikä tilanne on tuolloin.
Kesään mennessä ei tarvita triplamäärää rokotteita.
"Kesään mennessä" ei tarvitse mistään "triplamääristä" paljon murehtia... Itsekin olen asennoitunut siihen, että ennen kesää en tule saamaan edes ensimmäistä annosta.

Mutta minun mielestäni hyvä kysymys kuuluu, että jos EU:lla on esimerkiksi Pfizerin kanssa sopimus olemassa 600 miljoonasta annoksesta, niin onko ne loppupään annokset sitten jo automaattisesti toista sukupolvea vai miten se tulee menemään. Ainakin tuntuisi pähkähullulta, että ekaa sukupolvea enää edes valmistettaisiin loppuvuonna, jos vallalla olevat mutaatiot on pääasiassa näitä Brasilian ja Etelä-Afrikan ikäviä versioita.
 
Ei se kolmannella piikillä ole väliä, jos ne muokataan tulevia variansseja varten. Olkoon sitten viisi tai 10 kpl, ne pääsääntöisesti keskitetään niihin, missä oleellisesti suojan antavat rokotteet eivät riitä ja sitten koodataan niihin se tunnetuimmat varianssit, siinä ei tarvita monta kymmentä, kun kaikki on aina kiinni niistä variansseista.

Koronavariansseja on tietääkseni tunnistettu satoja ja niistä valtaosa eivät ole vaarallisia ihmisille. Koko maailman rokottamiseen on vaikeiden ennusteiden kautta arvioitu pystyvän 2023-2024, mikäli mitään pahempaa välissä ei ole tulossa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
285 093
Viestejä
4 894 192
Jäsenet
78 932
Uusin jäsen
Zudoh

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom