Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
No. Onko kuolleisuus muuttunut johonkin suuntaan rokotusten jälkeen? Edelleenkin 100000 satunnaisesti valitusta suomalaisesta kuolee vuorokaudessa n. 3, viikossa n. 20, kuukaudessa n. 80, jne. Nyt rokotetut ovat vielä riskiryhmiä ts. ei terveitä. Kuolleita lienee jo satoja.3.2.2021:
"Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea on saanut 11 koronarokotuksiin liittyvää haittavaikutusilmoitusta, joiden mukaan potilas on menehtynyt rokotteen saamisen jälkeen."
3.2.2021:
"Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea on saanut 11 koronarokotuksiin liittyvää haittavaikutusilmoitusta, joiden mukaan potilas on menehtynyt rokotteen saamisen jälkeen."
Paljonko on lukema nyt melkein kolme viikkoa myöhemmin? En äkkiseltään löytänyt.
"Ilmoituksista kymmenen koskee hoivakotiasukkaita, joista yksi on ollut alle 80-vuotias, neljä 80-90-vuotiaita ja viisi yli 90-vuotiaita. Heillä kaikilla on ollut pitkälle edenneitä perussairauksia."
"Neljälle potilaista nousi kuume rokottamista seuraavina vuorokausina. Rokotteen myötävaikuttavaa roolia ei voida täysin poissulkea, vaikka heidän katsotaan menehtyneen pitkälle edenneisiin perussairauksiin, Fimea kertoo."
Mitenkähän nämä kuolemat tilastoidaan?
![]()
Fimea: Suomessa on kuollut 11 ihmistä koronarokotteen saatuaan – taustalla kuoleman selittäviä perussairauksia jo ennen rokotetta
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea on saanut 11 koronarokotuksiin liittyvää haittavaikutusilmoitusta, joiden mukaan potilas on menehtynyt rokotteen saamisen jälkeen.www.mtvuutiset.fi
No. Onko kuolleisuus muuttunut johonkin suuntaan rokotusten jälkeen? Edelleenkin 100000 satunnaisesti valitusta suomalaisesta kuolee vuorokaudessa n. 3, viikossa n. 20, kuukaudessa n. 80, jne. Nyt rokotetut ovat vielä riskiryhmiä ts. ei terveitä. Kuolleita lienee jo satoja.
En saanut juuri mitään selvää. Mikä on tämä "coronan pitkäaikaismuunnos"?Satakunnan corona työryhmä on julistanut maakuntaan Vakavan Varoituksen
Paljonko PK-seudun ryhmätyö pistää tuosta tiukemmaksi
Mutta tuota coronan pitkäaikaismuunnosta sairastaville ei ole keksitty mitään lääkitystä joku tuhat täysin romuna elävää
Noi STM:n luvut ovat aika vanhat, tässä viimeisin tilanne:Väliaikaisesti hidastuu juu, mutta kyllä sen odotetaan nopeutuvankin:
ti![]()
Lukema näytti 1,3 miljoonaa annosta viikolle 13 tms, yhteensä(jos kuva ei jostain syystä enää näy). AZ hidastuu alkuun mutta pitäisi kiihtyä sitten.
Modernan osalta ilmeisesti saatavat erät tulevat hankalammin tai vasta saamisen kohdalla tietoon, tai sitten niistä ei saa noin muuten etukäteistietoa juurikaan.
Johnson & Johnsonin yhden annoksen rokotehan laitettiin EU:n hyväksyntään kuusi päivää sitten, joten ko. rokotetta ei tietenkään ole näissä luvuissa vielä mukana joten se mahdollisesti tulee vielä tuohon päälle. Lisäksi ainakin kiinalainen (Curevac) ja venäläinen rokote on ollut EU keskusteluissa mukana, mutta niiden mahdollisista hväksynnistä / hakemuksista en tiedä onko sieltä odotettavissa jotain (jotkut EU maathan ovat venäläistä Sputnik 5:sta ainakin hankkineet elleivät jo jonkin verran käyttäneet rokotuksiinkin, olisiko ollut ainakin Unkari tms.).
Muuten rokotteista:
Sanofin rokote myöhästyy ainakin loppuvuoteen, mutta muutenhan noita muita on mahdollista hyväksyä jahka hyväksymispyyntö tulee:
"EU:n komissio neuvotellut sopimuksen toistaiseksi kuudesta koronarokotteesta, ja seitsemättä valmistellaan:
- AstraZeneca (yhteensä 300 miljoonaa annosta)
- Sanofi-GSK (yhteensä 300 miljoonaan annosta)
- Johnson & Johnson (Janssen-Cilag, yhteensä 200 miljoonaa annosta)
- Biontech-Pfizer (yhteensä 200 miljoonaa annosta)
- Curevac (yhteensä 225 miljoonaa annosta)
- Moderna (yhteensä 160 miljoonaa annosta)"
En saanut juuri mitään selvää. Mikä on tämä "coronan pitkäaikaismuunnos"?
Kirjoittaja tarkoitti jotain tälläista ,josta on ollut puhetta jo vuoden verranPostaaja varmaankin tarkoittaa koronan sairastaneiden kuukausia jatkuvaa oireilua, josta löytyy lisäinfoa englanninkielisellä termillä "long covid".
Korona kiihtyy tasan niin pitkään kunnes sen kiihtyminen rajoituksilla estetään. Tuskin edes kesäksi mitenkään "itsestään" hyytyy. Ei se itsestään hyytynyt edes viime kesäksi, ja silloin oli vielä versio V1.0 liikkeellä. Nyt on uusi ja kehittyneempi versio 2.0...Näillä näkymillä vähintään kk tulee olemaan kasvun aikaa
Tuo on siitä jännä, että siitä kärsivät jotkut sellaisetkin, jotka eivät ole tutkimusten mukaan koko tautia edes sairastaneet.Postaaja varmaankin tarkoittaa koronan sairastaneiden kuukausia jatkuvaa oireilua, josta löytyy lisäinfoa englanninkielisellä termillä "long covid".
Kyllä se hyytyi viime kesänäkin. Siitäkin huolimatta, vaikka lähiopetukseen palattiin 2 viikoksi toukokuussa. Senhän piti nostaa tautikäyrä pystysuoraksi. Lisäksi kesäkuun 1. päivä kokoontumisrajoituksia nostettiin 50 henkilöön ja baarit avattiin. Senhän vasta piti räjäyttää tautimäärät kasvuun.Tuskin edes kesäksi mitenkään "itsestään" hyytyy. Ei se itsestään hyytynyt edes viime kesäksi, ja silloin oli vielä versio V1.0 liikkeellä. Nyt on uusi ja kehittyneempi versio 2.0...
Rokotteista en usko olevan merkittävää apua tässä vielä aikoihin.
3.2.2021:
"Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea on saanut 11 koronarokotuksiin liittyvää haittavaikutusilmoitusta, joiden mukaan potilas on menehtynyt rokotteen saamisen jälkeen."
Paljonko on lukema nyt melkein kolme viikkoa myöhemmin? En äkkiseltään löytänyt.
"Ilmoituksista kymmenen koskee hoivakotiasukkaita, joista yksi on ollut alle 80-vuotias, neljä 80-90-vuotiaita ja viisi yli 90-vuotiaita. Heillä kaikilla on ollut pitkälle edenneitä perussairauksia."
"Neljälle potilaista nousi kuume rokottamista seuraavina vuorokausina. Rokotteen myötävaikuttavaa roolia ei voida täysin poissulkea, vaikka heidän katsotaan menehtyneen pitkälle edenneisiin perussairauksiin, Fimea kertoo."
Mitenkähän nämä kuolemat tilastoidaan?
![]()
Fimea: Suomessa on kuollut 11 ihmistä koronarokotteen saatuaan – taustalla kuoleman selittäviä perussairauksia jo ennen rokotetta
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea on saanut 11 koronarokotuksiin liittyvää haittavaikutusilmoitusta, joiden mukaan potilas on menehtynyt rokotteen saamisen jälkeen.www.mtvuutiset.fi
Olen käsittänyt että klillihuoraukseen tarvitsee repäisevän otsikon eikä siihen riitä lukujen raportointi.
Toki iltapäivälehdet tuntuvat olevan välillä fantasia-asteikolla liikkeellä näiden kanssa, mutta niin ne ovat suurimmaksi osaksi kaiken muunkin osalta.
Tämähän se juuri on - Pitkäaikaissairauden omaava vanhus 84v kuolee hoivakodissa vanhuuteen, niin sehän on tilastoissa koronakuolema. Siis jos ollut pos.koronatesti. Sitten viereisessä huoneessa vastaava kuolee rokotuksen jälkeen, niin olikos se kuolinsyy nyt korona, vanhuus, vai rokote?Tilastoinnista en tiedä, mutta näihin lukuihin kaikenmaailman hörhöt tuntuu nyt tarttuvan. Ensin meuhkataan siitä, että "Koronakuolemiksi kirjataan sellaisia kuolemia jotka johtuvat ihan jostain muusta, mutta ihmisellä nyt sattui olemaan korona!!!!111", mutta sitten tämä tilasto onkin täysin "Rokotteiden aiheuttamia kuolemia!!11"
Tässä kun tarpeeksi monta vuotta veivataan tätä niin kyllä siinä kerkeää vanhainkotien saattohoidettavat kuolemaan kaikki joko koronaan, "rokotteeseen", influenssaan, ajankuluun tai touhun aiheuttamaan yleiseen vitutukseen.
Senkin takia typerää miten media (ja muistaakseni myös THL) klikkihuoraa koronakuolemia kumulatiivisesti (Suomen osalta tai globaalisti). Kun varmaan muuten ei kourallinen kuolemia aiheuta haluttua reaktiota, niin aina voi kerryttää jotain monen vuoden kumulatiivista lukua.
Onhan niitä kuoleita jo jotain 700 vuoden sisään![]()
Lukuihin onneksi tottuu. Esimerkiksi jos tänään raportoitaisiin Suomessa alle 200 päivittäistä tartuntaa, niin kaikki olisivat, että mahtavan vähän, kun samanlainen luku loppukesästä olisi ollut suunnilleen maailmanloppuNiin, tämä on sitä että itselläni ei ole kauheasti luottoa tavisten medialukutaitoon. Ihan lähtien siitä ymmärryksestä, että tälläkin hetkellä Suomessa on 5.5 miljoonaa ihmistä jotka ennemmin tai myöhemmin kaikki kuolee johonkin. Näitä lukuja kun vaan kerryttää vuodesta toiseen niin on se hienoa![]()
Lukuihin onneksi tottuu. Esimerkiksi jos tänään raportoitaisiin Suomessa alle 200 päivittäistä tartuntaa, niin kaikki olisivat, että mahtavan vähän, kun samanlainen luku loppukesästä olisi ollut suunnilleen maailmanloppu![]()
Kyllähän se alkuun tulisi isona shokkina, mutta kyllähän niihin numeroihin tosiaan nopeasti tottuu. Sen verran tiedän, että ei Ruotsissa ole missään vaiheessa ollut mikään todellinen meiheimi, vaikka Suomeen nähden siellä on ollut isoja lukuja, ts. ei se korona sielläkään ihmisten arjessa ole minään paniikkina näkynyt.On kyllä käynyt mielessä, että mitä jos Suomeen tulisi sellaiset leviävän epidemian perus Ruotsi-lukemat 5000 per päivä (tuossa jo suunnilleen suhteutettuna populaatioon...) niin alkaisiko täällä porukka hyppimään seinille.
No, jos tulee taas joku Uudenmaan sulku, niin pitänee mennä laivalla HKI-Tukholma ja siitä sitten Tukholma-Turku, se kun onnistuu aina, jos vain Ruotsi on myötämielinen![]()
Rauman telakalla on 240 tartuntaa ja 800 karenssissa
Mutta missään ei tiedoteta paljonko tartunnan saaneita liikkuu hiihtolomilla
Näillä näkymillä vähintään kk tulee olemaan kasvun aikaa
No joo, selvästi jotkut näkevät, että esteitä on. Suurin este taitaa kuitenkin olla haluttomuus, ehkä on helpompi/turvallisempi kopioida muista EU-maista malleja (l. kovia maan sisäisiä rajoituksia) kuin astua EU:n vapaan liikkuvuuden varpaille. Hollannissakin tuomioistuin katsoi ulkonaliikkumiskiellon laittomaksi, mutta niin vain ulkonaliikkumiskieltoa jatketaan siellä, koska asiaan pitää saada korkeamman oikeuden mielipide. Tällaiseen laittomuuksilla venkoiluun riittää kyllä paukkuja ja vastaavia kovia sisäisiä rajoituksia muista EU-maista riittää vaikka kuinka paljon kopioitavaksi meille tänne pohjoiseenNegatiivisella koronatestillä toki onnistuu, muuten ei kun kerran varustamot päättivät tänään ottaa tuon negatiivisen testin vaatimukseksi (skenaariossasi kun tulee laivan vaihto, jolloin testi vaaditaan).
Mitä tulee tuohon "ei mitään estettä" niin selkeästihän siellä on este jos aluehallintoviranomainen vaatii lakiin lisäyksiä että suostuvat ko. toimintaa tekemään. Selvästi he tulkitsevat lakia eri lailla (tai ko. virastojen lakimiehet tulkitsevat) kuin nuo kaksi oikeusoppinutta.
No joo, selvästi jotkut näkevät, että esteitä on. Suurin este taitaa kuitenkin olla haluttomuus, ehkä on helpompi/turvallisempi kopioida muista EU-maista malleja (l. kovia maan sisäisiä rajoituksia) kuin astua EU:n vapaan liikkuvuuden varpaille. Hollannissakin tuomioistuin katsoi ulkonaliikkumiskiellon laittomaksi, mutta niin vain ulkonaliikkumiskieltoa jatketaan siellä, koska asiaan pitää saada korkeamman oikeuden mielipide. Tällaiseen laittomuuksilla venkoiluun riittää kyllä paukkuja ja vastaavia kovia sisäisiä rajoituksia muista EU-maista riittää vaikka kuinka paljon kopioitavaksi meille tänne pohjoiseen![]()
Niin no onhan tuo Hollannin esimerkki aika karu esimerkki siinä mielessä, että ensin määrätään laiton ulkonaliikkumiskielto, sitten oikeus kumoaa sen, asia viedään vetoomustuomioistuimeen siksi aikaa, että hallitus ehtii tehdä asiasta laillisen. Hyvin vedetty juu.Edelleen, jos haluat kritisoida aluehallintoviranomaisen toimintaa niin sitten kritisoi sitä. Jos haluat kritisoida hallitusta ettei se kovemmin vaatinut, niin onhan tässä viimevuosilta tapauksia jossa on vaadittu virkamiehiä toimimaan ja päästy lähinnä oikeuteen ilman mainittavaa edistymistä asiassa. Hollannissa ulkonaliikkumiskielto jatkuu kun tekivät lain, kun tuomioistuimen päätöksen mukaan se oli laiton ilman ko. lakia. Nythän ongelmaa ei enää ole, jos kerran lakia muutettiin niin että se muuttui lailliseksi. Periaatteessa ollaan samankaltaisen tapauksen kohdalla tekemisissä, eli viranomainen vetoaa lakiin ettei voi toimia tehdä ja sitten kaksi oikeusoppinutta ovat sitä mieltä että heitä voisi velvoittaa kuitenkin näin tekemään. Nyt tehdään laki, että ne aluehallintoviranomaiset uskaltavat pakkotestausta vaatia.
Selvästikin tässä on kahta eri näkökulmaa mihin laki antaa mahdollisuuden ja mihin ei. Oikeutta voidaan toki sitten myöhemmin vielä käydä, kunhan saadaan ensin pakkotestaus käyntiin. Tällöin siitä toki voi kanteluita tehdä ja oikeuteen mennä, mutta jos aluehallintoviranomainen ei suostu toimia ilman lakimuutosta tekemään niin sitten niitä muutoksia pitää varmaan tehdä. Tosin en tiedä pitäisikö senkin käsittely tuohon nyt vielä ottaa mukaan ja siltä osin muuttaa (eli mihin voi pakkotestauspäätöksestä valittaa itse testauksen jälkeen jos niin haluaa).
Tätä voisi jo sanoa yhteiskuntavastuulliseksi toiminnaksi varustamofirmalta. Se, että Finnair ja varustamot vaativat negatiivista testitulosta, käsittää varmaan jo 90% laivalla ja lentokoneilla tulevista matkustajista. Torniossa puolestaan on se Ruotsin vaatimus pakkotesteistä. Periaatteessa tässä ei enää olisi se pakkotestauslakikaan välttämätön. Näillä yhtiöiden käytännöillä saadaan testattua riittävän suuri osa ulkomailta tulijoista.Eikös tämä nyt tarkoita sitä, että kaikki maahantulijat esim. Virosta testataan/on testattu kolmen vuorokauden aikana (koskee viinamatkaajia kuin myös rakennustyöläisiä):
"23.2. klo 3.08 Varustamot vaativat koronatodistuksia tästä päivästä alkaen
Varustamot edellyttävät tästä päivästä alkaen ulkomailta saapuvilta matkustajilta todistusta negatiivisesta koronatestistä tai sairastetusta taudista. Vaatimus koskee näin ollen myös kotimaahan palaavia Suomen kansalaisia
Vaatimus koskee yli 12-vuotiaita matkustajia. Todistusta ei edellytetä risteilymatkustajilta, jotka ovat pysyneet koko ajan laivassa
Todistukseksi riittää testistä saatu tekstiviesti-ilmoitus tai sähköposti, jos siitä käy ilmi testatun nimi, näytteenoton ajankohta sekä testituloksen myöntäjä. Koronatestin voi ottaa aikaisintaan 72 tuntia ennen matkan alkua, jotta sen tulos kelpaa laivaan pääsyksi.
Uusi käytäntö perustuu Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen vahvaan suositukseen, ja sillä halutaan torjua etenkin koronavirusmuunnosten leviämistä."
Nyt pitäisi vaan keksiä aikakone että saataisiin nämä käytännöt käytäntöön elokuussa 2020....Tätä voisi jo sanoa yhteiskuntavastuulliseksi toiminnaksi varustamofirmalta. Se, että Finnair ja varustamot vaativat negatiivista testitulosta, käsittää varmaan jo 90% laivalla ja lentokoneilla tulevista matkustajista. Torniossa puolestaan on se Ruotsin vaatimus pakkotesteistä. Periaatteessa tässä ei enää olisi se pakkotestauslakikaan välttämätön. Näillä yhtiöiden käytännöillä saadaan testattua riittävän suuri osa ulkomailta tulijoista.
Varustamot eivät näitä todistuksia vaatisi, jos se haittaisi selvästi bisnestä. Elokuussa se olisi vielä haitannut bisnestä, nyt ilmeisesti ei enää niin paljon, kun matkustajien määrä on muutenkin aika vähäinen juuri nyt.Nyt pitäisi vaan keksiä aikakone että saataisiin nämä käytännöt käytäntöön elokuussa 2020....
Ja painojen pumppaaminen pikku pieruissa on aina kivempaa.Keksin nerokkaan bisnesidean: baari/kuntosali-hybridi. Ei edes kovin absurdi ajatus, koska onhan niissä nytkin monessa tapauksessa tilaa varattu biljardipöydille tms. Tässä ideassa siis vastaavat neliöt sellaisen perussetin pyörittämiseen eli penkkiä, kyykkyä, vapaita painoja, joku juoksumatto + soutulaite tms. Baarit kun ei ole menossa kiinni![]()
Ei kai sillä ole niin väliä, pääasia että jotain rajoitetaan niin näyttää siltä että on tehty jotainOlisi kyllä jo huonoa huumoria jos yksityiset kuntosalit suljettaisiin, mutta baareja ei. Eihän noissa ole juuri yhtään tartuntaketjuja ollut.
Olisi kyllä jo huonoa huumoria jos yksityiset kuntosalit suljettaisiin, mutta baareja ei. Eihän noissa ole juuri yhtään tartuntaketjuja ollut.
Olisi kyllä jo huonoa huumoria jos yksityiset kuntosalit suljettaisiin, mutta baareja ei. Eihän noissa ole juuri yhtään tartuntaketjuja ollut.
Keksin nerokkaan bisnesidean: baari/kuntosali-hybridi. Ei edes kovin absurdi ajatus, koska onhan niissä nytkin monessa tapauksessa tilaa varattu biljardipöydille tms.
Varmasti on tartuntoja kuntosaleilla, osa jopa päässyt otsikoihin asti, mutta kun rajoituksia läimitään, niin pitäisi sitten olla kanttia seurata tilanteen kehitystä tarpeeksi pitkään, jotta voitaisiin sanoa, että oliko rajoituksesta hyötyä vai ei. Pahaa pelkään, että tässä lähtee taas rajoituslumipallo pyörimään ja uusia rajoituksia napsitaan päälle viikon välein, sitten x kuukauden päästä kenelläkään ei ole minkäänlaista todellista käsitystä siitä, mikä vaikutti mihinkin ja jatkossa mennään taas pipo silmillä kohti uusia rajoituksiaTuskin kovin uniikki idea kuitenkaan. Kyllähän rajoitukset esim. ravintola /baari yhdistelmässä on mennyt sen mukaan mikä on pääasiallinen tulonlähde. Eli jos olet ruokaravintola mutta myyt alkoholia niin rajoitukset ovat kevyemmät kuin tilanteessa jossa pyörität baaria jossa myydään myös ruokaa.
Toki jos kuntosalitoiminnasta saat suurimman osan tulosta niin voisi se hetken toimiakin kunhan pysyvät baaritulot riittävän pieninä (tosin tarvitset myös anniskelu oikeudet ja siihen kuuluvien pykälien noudattamisen joten en tiedä evätäänkö tuollaisessa tilanteessa luvat jonkun muun asian perusteella).
Muistelisin että ainakin muutama kuntosalileviäminenkin on uutisissa ollut, mutta se nyt ei yllätyksenä pitäisi tulla kun pandemia on kyseessä. Sitä en tiedä missä Helsingin seudulla tauti leviää, mutta oletan että siitä ainakin tiedettävien tartuntaketjujen osalta on jonkin verran tietoakin.
Täälläkin on nähtävissä useiden osalta tätä "koronarajoitusfetissiä":
![]()
Korona voi levitä missä vaan, missä ihmiset ovat toistensa kanssa tekemisissä, ja Jyväskylässähän oli kuuluisa rypäs, jossa korona levisi kuntosalissa jopa pintojen/aerosolien kautta vaikkei tartuttaja ollut paikalla edes samaan aikaan.Olisi kyllä jo huonoa huumoria jos yksityiset kuntosalit suljettaisiin, mutta baareja ei. Eihän noissa ole juuri yhtään tartuntaketjuja ollut.
Nyt kun maailmalla on alettu vaatia todistusta negatiivisesta koronatestistä tai rokotuksesta ehtona matkustamisesta, niin väärennettyjen todistusten myyminen tulee olemaan varmasti aika kannattava bisnes.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.