- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 10 276
Niin, tuosta listasta puuttuu ravintolat, laivat, lentokentät yms. Lisäksi kodeissa tapahtuvat tartunnat ovat jatkotartuntoja jostain. Veikkaan että osa tartunnan saaneista eivät halua kertoa saaneensa tartunnan vaikkapa "koronavapaalta risteilyltä".Siis mistä faktoista viis?
Kyse ei ole mistään "agendasta" vaan siitä missä nuo tartunnat tapahtuu.
50% kodeissa => Jatkotartuntoja joiden suora estäminen millään rajoituksilla on lähes mahdonta
25% työpaikoilla => Työpaikkojen osalta on jo otettu hyvin pitkälle löysät pois. Lisärajoitukset tarkoittaisi sitä että aletaan sulkeen työpaikkoja => yrityksiä konkkaan => työntekijöitä työttömiksi/lomautukseen => talous ottaa hittiä
Eli lopulta meillä on noin 25% tartunnoista sellaisia että niihin voidaan vaikuttaa noilla rajoitustoimilla. Ja noista harrastetoiminta on yksi suurimmista. Joten sitä rajoitetaan. Toinen suuri on opetustoiminta. Joten sitäkin rajoitetaan.