Kirkosta eroaminen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Topsu7
  • Aloitettu Aloitettu
Tiesitkö että taidat joutua maksaman vielä koko ensi vuoden kirkollisveroa, vaikka erositkin nyt. Outo systeemi taustalla.
Ei joudu.

Jos olet eronnut tämän vuoden aikana, niin et maksa senttiäkään kirkollisveroa ensi vuonna.

Edit:
Jos eroat tammikuun 1. päivä, niin maksat koko vuoden verot.
 
Papilla ei oo siihen mitään sanomista, kenen lapsen vanhemmat haluaa kummeiksi. Ite oon neljän lapsen kummi, vaikka kirkkoon en kuulu.
Periaattessa on. Pappi voi päättää onko tämä naamataulu kelvollinen kummiksi. Koska "kummi" ei ole mikään lakivelvotteinen status. Jos pappi ei halua sinua kummiksi, niin se voi sen kieltää. Tosin tästä nyt ei tule mitään oikeaa ongelmaa, koska perhe voi aina päättää kuka on "kummi", oli se sitten kirkollisesti virallistettu tai ei. Ei siinä ole mitään eroa. Täysin tekopyhä titteli.

Joskus on itseä kummiksi pyydetty, mutta ennenkuin ennätin sanoa ettäa juu ei, niin tuli vastaus että "ai niin sähän ettoo uskovainen", joten se jäi siihen. Enkä todellakaan olis tuohon paskaan lähtenyt, jos oisin ennättänyt vastata. Jos joku tuohon(kin) uskoo, niin aivan sama. Ei ole minulta poissa.
 
eikös voitaisi tehdä niin, että kirkolliset juhlapyhät arkipäiville osuessaan olisivat vapaapäiviä vain niille, jotka kuuluvat kirkkoon?
Tottakai, mutta kirkkoon kuulumattomat sitten toki juhlisivat perinteisiä juhliaan, kekri/köyri, nuutinpäivä, kevätjuhla, kesäpäiväjuhla, sadonkorjuujuhla, talvipäivän seisauksen juhla tai ihan sitten mitä onkaan juhlittu. Tiesithän että kirkolliset juhlat on pitkästi keksitty entisten "pakanallisten" juhlien tilalle ja sijoitettu niiden päälle?

Ja toki tasavertaisuuden vuoksi lomapäivien määrän pitäisi olla sama, kuuluuko sitten luterilaisiin, ortodoksiin, muinaisuskoon tai ihan sama mihin muuhunkin.

Järkevintä olisi että joka vuosi annettaisiin kaikille n kappaletta vapaapäiviä, ja ne saisi käyttää oman uskomuksen mukaan silloin kuin parhaaksi näkee.
 
Jonkun lehden kolumnissa oli taannoin jatkona kristillisiä elementtejä mahdollisesti sisältävien juhlia koskevaan kärhämään ehdotus, että eikös voitaisi tehdä niin, että kirkolliset juhlapyhät arkipäiville osuessaan olisivat vapaapäiviä vain niille, jotka kuuluvat kirkkoon? Silloin ei ainakaan kukaan pääsisi sanomaan että tuputetaan pakanoille kristinuskoa.

Joo, tuota on aina välillä ehdotettu - ehkä vähän kieli poskessa tai tarkoituksella provosoiden. Eiköhän kaikille kuulu ihan saman verran niitä arkipyhiä uskonnosta riippumatta. Nuo päivät nyt vaan on historian takia valikoituneet niiksi vapaapäiviksi, mutta uskonnolla, uskomisella ja kirkkoon kuulumisella ei sen kanssa ole eikä pidäkään olla yhtään mitään tekemistä.
 
Tosissaan jos ehdotus on muotoa, että kaikille yhtä monta vapaapäivää mutta kirkkoon kuulumattomat saavat vapaasti valita ne kalenterista niin miksipäs ei.

Jotenkin vaan tää sisältää hyvin usein sen aivopierun, että noi kirkolliset vapaapäivät olis jollain tasolla "ansaittu" kirkollisveroa maksaessa ja siten ne kuuluis pelkästään kirkkoon kuuluville vapaapäiviks ja muut vois mennä töihin.

Tänä vuonna kävi sekin iloinen hetki, että sain myös vaimon eroamaan kirkosta. Kolmas (ja viimeinen) lapsi nyt kastettu niin eiköhän hänen 20vuoden kirkollisveropanostus ole tarpeeksi tuolle instanssille tässä elämässä.

Itsehän en onneks ole maksanut euroakaan kirkolle koskaan elämässäni ja erosin heti 18vuotiaana. Samaa kyllä aion suositella omille lapsilleni kun aika koittaa (varsinkin jos ovat hyvin ei-uskonnollisia tapauksia) mutta larpataan nyt lapsuus kirkollismenoissa. Toki jos se uskonto sitten heitä kiinnostelee niin kannustan toki siihenkin valintaan.
 
Toki, joku yrittäjähenkinen voisi kysäistä että miksi ihmeessä ihmisille pitäisi antaa jotain palkallisia extra vapaapäiviä läkisääteisten lisäksi? Eikös jo nyt ole liike-elämän taholta tullut painetta että arkipyhiä pitäisi saada siirrettyä viikonlopuille.
 
Periaattessa on. Pappi voi päättää onko tämä naamataulu kelvollinen kummiksi. Koska "kummi" ei ole mikään lakivelvotteinen status. Jos pappi ei halua sinua kummiksi, niin se voi sen kieltää. Tosin tästä nyt ei tule mitään oikeaa ongelmaa, koska perhe voi aina päättää kuka on "kummi", oli se sitten kirkollisesti virallistettu tai ei. Ei siinä ole mitään eroa. Täysin tekopyhä titteli.

Joskus on itseä kummiksi pyydetty, mutta ennenkuin ennätin sanoa ettäa juu ei, niin tuli vastaus että "ai niin sähän ettoo uskovainen", joten se jäi siihen. Enkä todellakaan olis tuohon paskaan lähtenyt, jos oisin ennättänyt vastata. Jos joku tuohon(kin) uskoo, niin aivan sama. Ei ole minulta poissa.
Periaatteessakaan ei, koska kuten itse sanoit, perhe itse aina päättää. Ei papin sana siinä paina pätkääkään, jos perhe näin haluaa. Papin omissa silmissä voi toki olla, että et ole kummi, mutta lapselle siinä sitä kummia etsitään, eikä papille.
 
Papilla ei oo siihen mitään sanomista, kenen lapsen vanhemmat haluaa kummeiksi. Ite oon neljän lapsen kummi, vaikka kirkkoon en kuulu.
Oletko huolehtinut kummilasten kristillisestä kasvatuksesta ja muistanut rukoilla heille hyvää? Yleensähän kummi on nykyään vaan lahja-automaatti..
 
Ei ehkä tämän ketjun aihe, mutta ainakin mitä omaa tuttavapiiriä katsoo niin kyllähän tuo kummi homma on aika hintelällä pohjalla monen tapakristityn tapauksessa. Hyvä jos kummit ovat lapsen 10 ikävuoteen mennessä vielä edes tekemisissä mitenkään lapsen/lapsen perheen kanssa. Tai ainakin itse tiedän useita tapauksia lähipiiristä jossa kummi on tätä nykyä vain nimi paperissa. Siis tämä varsinkin siinä tapauksessa jos kummi ei ole sukulainen.
 
Lainasit jotenkin hassusti niin että siinä lukee minun nimeni vaikka sanojana on Tonnin Seteli.

Heh joo, niinpä näköjään. No kellonaikaa kun kattoo milloin postattu niin kaikki on mahdollista.

Noh, niin tai näin niin hemmetin hyvä etten oo kenenkään kummi, eipä sitä kyllä ikinä ole kysyttykään.
 
Oletko huolehtinut kummilasten kristillisestä kasvatuksesta ja muistanut rukoilla heille hyvää? Yleensähän kummi on nykyään vaan lahja-automaatti..
Tietysti. Juuri sillä tavalla kuin kummilapsen lapsen vanhemmat haluavat. Minulta saavat kyllä myös kristillistä kasvatusta jos lapselleen haluavat. Valehtelemaan en toki ala.

EDIT: Toki en ymmärrä, miksi sitä minulta pyytäisivät, kun kerta tietävät, että kirkkoon en kuulu. Mutta totta kai autan jos pyydetään. Väitän jopa, että tunnen raamatun paremmin kuin tapakristitty tai jopa keskiverto uskovainen.
 
Aikoinaan erosin kirkosta - tuolloin taisi olla niin, että piti erota marraskuussa, että tuli voimaan ennen vuodenvaihdetta (ja verotusta), koska oli kuukauden viive. Kirkonkirjoissa olen siis eronnut 24. joulukuuta (marraskuun 24. käyty maistraatissa vai mikä lie laitos silloin olikaan, missä piti paikalla käydä).
(rippikoulussa kysyivät, että meinaanko papiksi, kun meni tentti sen verran hyvin)
 
Erosin heti kun täytin 18, viimeistään rippileirin jälkeen oli selvää että en tule kyseiseen kerhoon kuulumaan ja kuten mutsini muutama vuosi sitten totesi, olisi vain kannattanut jättää meikäläisen tuo systeemi käymättä ja istua se kesä koneella. Päivääkään en ole eroamista katunut ja keskustelujen perusteella useampi kaveri tehnyt saman ratkaisun.
 
Tätä tahtia valtionkirkosta päästään eroon aikaisintaan 2040-luvun lopulla kun jäsenmäärä putoaa alle 50% kansasta. Toki jäsenmäärän väheneminen kiihtyy kun vanhemmat ikäluokat poistuvat ja nuoriso ei enää pysy kirkossa tai kasta lapsiaan, joten voidaan yllättyä positiivisesti.
 
Päivittelin vihdoin tilastot tälle vuodelle, koska kiirettä pitänyt.

Jotain mielenkiintoisia huomioita:
- Kirkkoon kuuluu enää noin 3.5 miljoonaa. Itse asiassa, tässä kuussa mennään sen alle. Kirkon virallisia tietoja ei ole vielä maaliskuulta, mutta jos mitään erikoista ei ole sattunut, niin Kirkon jäsenmäärä oli noin 1700 yli tuon rajan. Normaalisti huhtikuussa "eroaa" (nettomuutos) 3000 - 3500 ihmistä, eli jokus 20. päivä jäsenmäärä on jo suht varmasti alle 3.5 miljoonaa. Uskoisin että uutisissakin mainitaan asiasta. (ps. niille voi pistää vinkkiäkin asian esille tuomiseksi)

- Ylläolevaan lisättynä, uskonnottomien määrä tulee ylittämään kahden miljoonan rajan tänä vuonna. Nämä molemmat luultavavsti kasvattavat eromäärää tänä vuonna.
- Vuosi 2024 oli historiallinen, koska kastettavien määrä putosi alle liittyvien määrän. Eli nyt pakkoliitto on harvinaisempi kuin oma valinta. Liittyjien määrä kasvoi aika paljon, kastettujen osuus putosi hieman aiempaa vähemmän, mutta nyky tahdilla kastettuja on tänä vuonna alle 20,000 (väestötilastot ei vielä ole päivittynyt 2024 vuoteen, joten en tiedä tarkalleen kuinka moni syntynyt kastetaan).

- Nettomuutos oli noin 2021 vuoden tasolla, vähemmän kuin parina viime vuonna, mutta edelleen selkeästi trendin mukainen, jopa tasottaen sitä hieman. Nykymallilla, normaali ero tahti on noin 55,000 (tarkempia laskelmia tekemättä).
- Väestönlisäys on nousussa jo pari vuotta, mahdollisesti Ukrainan sodan takia, mutta en nyt sitä lähde spekuloimaan sen kummemmin. Mutta tämä tarkoittaa myös sitä, että suhteellinen osuus Kirkkoon kuuluvista pienenee.

-"Muut uskonnot" jatkaa kasvuaan, ja on jo noin kaksi kertaa Ortodoksien verran. Tosin sanottakoon, että tuo on luultavasti vain Suomen Ortodoksien luku, koska suuri osa Ukrainalaisista on Ortodokseja, mutta taitaa kuulua "eri kastiin" (itä vs. länsi, tai jotain sinnepäin), eli rekisteröidään muuksi uskonnoksi.


1744165192546.png

1744165234111.png



Ei niinkään yllättävää, mutta vain muistutuksena, että Eroakirkosta kautta tapahtuvat erot on laskussa, koska myös he ohjaavat asiakkaat suoraan DVV:n (Digi- ja väestövirasto) sivuille, jossa voi käyttää vahvaa tunnistusta. Itseasiassa, ohjatut erot on myös tilastoitu EK:n sivuilla päivittäen, ja muokkaan scriptiä lähitulevaisuudessa ottamaane ne huomioon (saa realistisemman kuvan kuinka paljon eroja vielä tulee tuota kautta).

1744161739116.png




EDIT:
Ohos, kuvista puuttuu "legendat"... Pitää paikkailla koodia. Itse vaan katson käyriä kun ne on niin tutut, etten edes huomannut tuota.

EDIT2:
Copy paste legandat kuville. Pitää vielä tutkia miks tuo on rikki sivulla...

EDIT3:
Chrome näyttää ne oikein, eli jotain häikkää Firefoxin kanssa.
 
Viimeksi muokattu:
Sinänsä ikävää että tästä trendistä seuraa sitä, että kirkolta lopuu rahat ennemmin tai myöhemmin. Kirkko tarjoaa kuitenkin ihan hyviä palveluita niitä tarvitseville ja auttavat paljon.

Itse erosin kirkosta, kun tajusin, että kuinka paljon maksan heille vuosittain. Tuo prosentuaalinen verotus on täysin kohtuutun. Jonkin kiinteän ja kohtuullisen kannatusmaksun voisin ihan hyvin maksaa, vaikka en itse käytäkkään kirkon palveluita.
 
Sinänsä ikävää että tästä trendistä seuraa sitä, että kirkolta lopuu rahat ennemmin tai myöhemmin. Kirkko tarjoaa kuitenkin ihan hyviä palveluita niitä tarvitseville ja auttavat paljon.

Itse erosin kirkosta, kun tajusin, että kuinka paljon maksan heille vuosittain. Tuo prosentuaalinen verotus on täysin kohtuutun. Jonkin kiinteän ja kohtuullisen kannatusmaksun voisin ihan hyvin maksaa, vaikka en itse käytäkkään kirkon palveluita.
Joo, onhan se aika kohtuuton. Kuinkahan moni olisi valmis ostamaan uudet renkaat autoonsa (ehkä jopa kahdetkin) joka vuosi? Samaa luokkaahan tuo jäsenyys on hinnaltaan.
 
Haluisin mieluummin apuni sieltä missä ei kannusteta uskomaan satuhenkilöihin.

Joo, mutta monelle se apu on juurikin satuhenkilöihin uskominen. Siksi uskontoja on ollut niin kauan kuin ihmisiäkin.

Eipä se ole keneltäkään meistä pois, jos joku haluaa satuihin uskoa, kunhan se ei mene överiksi "käännyttämiseksi", tai kuten eräässä kilpailevassa uskonnossa, vääräuskoiset pitää tappaa.
 
Haluisin mieluummin apuni sieltä missä ei kannusteta uskomaan satuhenkilöihin.
Et taida olla kovin hyvin perillä kirkon toiminnasta. Paljon on toimintaa jossa kirkko on vain toiminnan liikkeellepaneva voima. Uskonto ei välttämättä näy ollenkaan itse toiminnassa.
Toki seillä on sitten toimintaa joka on kohdisettu uskovaisille ja siellä luonnollisesti puhutaan uskonasioista.

Ja oikeasti avun hetkellä on ihan sama mistä apunsa saa ja millä tavalla. Kunhan saa apua.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
275 050
Viestejä
4 740 940
Jäsenet
77 260
Uusin jäsen
Stupa

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom