Keskustelua yliskaalaustekniikoista ja frame generaatiosta Nvidia Dlss, Amd Fsr, Intel Xess, Lossless Scaling

Vanhempia varten on ainakin yritetty INT8-versiota, mutta siitä ei ole tietoa toimiiko tällä hetkellä ja malli ei ole täysin sama.
FP16 FSR4:ssä ei vaan juuri ole järkeä kuin ehkä 4k-resoluutiolla juuri ja juuri.
Itse veikkaan, että toimii, mutta suorituskyky ei ole sitä mitä AMD haluaisi joten ei tule ulos virallisesti
 
Tuoreessa AMD:n FSR SDK-"vuodossa" githubissa ilmeisesti FSR4:n osalta vuotanu koodia jossa tuo kokonaisuluku INT8 tuki toimivana mukana liukkarin sijaan. Ohessa reddit artikkeli aiheesta jossa myös linkki tuohon käännettyyn FSR4 DLL ajurikoodikirjastoon. Huomion arvoista tässä on että toimii myös windowsissa ilmeisesti tällä kertaa. Itsellä tuntuis pelittävän ainakin Cyberpunk2077:ssa optiscalerilla linuxissa tämä vuotanut "päivitetty" kirjasto ilman ongelmia.

Ohessa vielä puhuvapää video Ancient Gameplays kanavalta joka seurannut FSR4:n tulemista RDNA3 korteille jo tovin eri videoilla
Tuli testattua omalla RX 7600:llä ja Cyberpunk 2077 -pelillä.
Toimi omalla PC:llä hyvin epävakaasti eli kaatui useammin kuin toimi. Mutta sitten kun toimi, niin näytti ihan nätiltä ja FPS:t oli siinä 75-80 paikkeilla. Verrokkina samoilla asetuksilla XeSS+XeLL antoi jopa himppusen enemmän.
Jostakin syystä pelin oma benchmark oli myrkkyä ja vain kahdesti sain ajettua testin läpi ilman kaatumista. Keskimäärin testissä FPS oli 78.
Tämän perusteella jatkan edelleen XeSS+XeLL käyttämistä.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
287 198
Viestejä
4 928 883
Jäsenet
79 313
Uusin jäsen
Karppa8

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom