Vanhan ostoskeskuksen purkaminen on kontulalaisten mielestä tervetullut asia, mutta täydennysrakentamisen luontovaikutukset mietityttävät.
www.hs.fi
YMPÄRI Kontulan ostoskeskusta tosiaankin löytyy kiinnostavia ruokapaikkoja. Niihin lukeutuu viime vuonna ovensa avannut Helsingin ja kenties koko Suomen ensimmäinen uzbekistanilainen ravintola.
Sen listalla on annoksia, joihin ei törmää Kalliossakaan: mastava, lagman, chuchvara ja achichuk.
Ravintolan yrittäjä, 29-vuotias
Alisher Sultonov, uskoo monen nykyisen yrittäjän – itsensä mukaan lukien – lähtevän Kontulan ostoskeskuksesta, jos ja kun vuokrat nousevat uudistamisen jälkeen.
”Maksan tiloista tällä hetkellä vuokraa noin 4 600 euroa kuussa enkä juuri enempää voisi maksaa.”
Uzbekistanilainen Alisher Sultonov, 29, on
töissä päivisin omassa rakennusyhtiössään ja iltaisin kontulalaisessa ravintolassa. ”Lapsiani en juuri ehdi näkemään”, hän sanoo.
Tossa jutussa tulee hyvin esille millä tavalla lehdet esittää näitä "urheita ja ahkeria" maahanmuuttajia jotka ovat vaaroja uhmaten tulleet suomeen euroopan läpi rasismista ja muusta vastustuksesta huolimatta.Toltakin ukolta voisi kysyä että mites verojen maksu,duunareiden palkat ja onko kaikki muut maksut hoidettu yms.(minä ei ymmärrä mitä sinä kysyä,sinä poistua täältä

).Kaikkein v*tun ironista on että aina näiden haastattelemat tyypit paljastuu sitten tulevaisuudessa joksikin ihmissalakuljettajiksi ja vastaaviksi ja kuitenkin nämä vaan jatkaa tota linjaa.