Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Missä lainsäädännössä , mistä lähtien. Miten tiukka, ?Kyse on rahanpesusta. Ihan lakiin kirjoitettu. Ostat tuotteen kortilla ja haluat palauttaa tuotteen ja summa käteisellä ei onnistu. Eli rahat palautuu vain sillä tavalla kuin olet sen ostanut.
200€ max kuulemmaEdit:
Vielä se että esim Verkkokauppa.com ei enään edes hyväksy kovin suuria käteisostoja (seteleillä).
Juu ei hyväksy kun vain ton 200 euroa.200€ max kuulemma
On sitä jo tullut kerran nähtyä verkkiksen myymälässä kuinka joku tyyppi osti ilmeisesti 200 eur lahjakortteja yhden kerrallaan käteisellä, poistui myymälästä ja tuli hetken päästä takaisin kunnes oli ilmeisesti tarvittava summa kasassa lahjakorttien muodossa jotain isompaa ostosta varten.Juu ei hyväksy kun vain ton 200 euroa.
![]()
Ihme säätämistä pitää harrastaa jos on vaikka työtön ja on säästänyt pikku hiljaa rahaa jotakin isompaa ostosta varten mutta mikäs siinä jos käteinen ei kelpaa ja kyllä ne rikolliset varmaan keinot keksii että miten sitä rahaa pesee.On sitä jo tullut kerran nähtyä verkkiksen myymälässä kuinka joku tyyppi osti ilmeisesti 200 eur lahjakortteja yhden kerrallaan käteisellä, poistui myymälästä ja tuli hetken päästä takaisin kunnes oli ilmeisesti tarvittava summa kasassa lahjakorttien muodossa jotain isompaa ostosta varten.![]()
Millaisia ne lahjakortit, mietin vain että jos palauttaa niin heittäytyykö tiskilla hankalaksi ja suostuu palauttaa vain sille lahjakortille mille maksettu. No syvältä sekin jos antaa vai uusia lahjakortteja, ja max 200€ rahana.On sitä jo tullut kerran nähtyä verkkiksen myymälässä kuinka joku tyyppi osti ilmeisesti 200 eur lahjakortteja yhden kerrallaan käteisellä, poistui myymälästä ja tuli hetken päästä takaisin kunnes oli ilmeisesti tarvittava summa kasassa lahjakorttien muodossa jotain isompaa ostosta varten.![]()
Verkkokauppa rajoittanut käteismaksun suuruutta. Max. 200€ voi maksaa käteisellä.
![]()
Verkkokauppa.com pani tiukan hintakaton käteismaksuille
Käteisellä maksamiseen tuli uusi rajoitus Verkkokauppa.comin kivijalkaliikkeissä.www.is.fi
Verkkokauppa.com, Gigantti jne asiakaspalvelus yms ketjusta, kun Verkkokauppa.com luopuu käteisestä (>200€ arvoisten ostosten seteli, kolikko maksut)
Copu paste vastauksia tuolta
Täähän nyt ei ole oikeastaan vielä kiistatilanne, mutta anyways. Ootko koittanu muisteja siirtää toisiin slotteihin, tai jos kaksi kampaa niin vuorotellen yhdellä kammalla, eri sloteissa testaten? Onhan kaikki virtalähteen piuhat kunnolla kiinni emossa ja näyttiksellä lisävirrat, yms. varmasti kiinni? Jos vanha talo, niin ootko koittanu varmuuden vuoksi ottaa koneelle virtaa toisesta pistorasiasta?En ole aiemmin mitään tietokoneen osio joutunut palauttamaan, mutta nyt ilmeisesti sitten pitää. Arvelisin, että vika on joko prossussa tai emolevyssä, mutta enempää testejä en voi tehdä kun kone kaatuilee kokoajan. Koitin myös windowsin asentamista toiselle SSD-levylle, mutta kone kaatuilee asennuksen aikana niin paljon, ettei se mene läpi. Kokonaan siis virta pois koneesta.
Miten siis toimia tässä tilanteessa kun ei tiedä onko vika prossussa vai emolevyssä? Pitääkö lähettää vain emolevy ja toivoa parasta vai pitäisikö soittaa asiakaspalveluun ja kysyä ensin sieltä? Proshop kyseessä.
Pistin sähköpostia menemään. Listasin miten olen koittanut vikaa selvittää. Lisäksi huomasin, että jusb3:ssa kun on etupaneelin usb-portit kiinni, niin toinen niistä ei toimi, mutta jusb2:ssa toimii. Olettaisin siis, että tuo jusb3 on viallinen. Toivottavasti onnistuu kivuttomasti palautus. Ei ole tällaisia tarvinut juuri aiemmin tehdä. Tästä ketjusta taitaa olla turha kysellä hyvistä kokemuksista aiheen suhteen.Täähän nyt ei ole oikeastaan vielä kiistatilanne, mutta anyways. Ootko koittanu muisteja siirtää toisiin slotteihin, tai jos kaksi kampaa niin vuorotellen yhdellä kammalla, eri sloteissa testaten? Onhan kaikki virtalähteen piuhat kunnolla kiinni emossa ja näyttiksellä lisävirrat, yms. varmasti kiinni? Jos vanha talo, niin ootko koittanu varmuuden vuoksi ottaa koneelle virtaa toisesta pistorasiasta?
Noi nyt testaisin ensin. Sitten viestiä Proshopin aspaan jos ei ongelmat ratkea ja siitä eteenpäin ohjeiden mukaan. Kirjallisena koska siten saat mahdolliset ohjeet ns. mustaa valkosella, eli eivät voi myöhemmin pyöritellä antamiaan vastauksia samalla tavalla kuin mahdollisia puhelimessa annettuja suullisia neuvoja.
Tähän saagaan tuli onnellinen loppu, 3 viikkoa sitten lähetin sen virtalähteen ruotsiin ja pitkään ei kuulunut mitään. Postin sivuillakin luki "lähetys on matkalla kohdemaahan".Voin sanoa että tälläisestä käytöstä ei ole ollut kyse. Tämä on vähän "sana-sanaa" vastaan meininkiä, mutta löytyy myös vanha iphone 6s jossa jopa akku pitää. Koska pidempiaikaisessa säilityksessä 50% about jätän sen hautumaan jos ei ole käyttöä kuukausiin. Jos virtalähde on täysin tyhjä ollut niin menee kyllä laturiin. Poikkeuksia varmasti on kaikilla normaalissa käytössä.
Tietenkin akut kuluu, mutta 30% alle kun laskee latauksessa niin lyö nolliin on kyllä 1v ja 4kk käytöllä sellaista ettei nyt _olettaisi_ tuotteen sellaista tekevän. Eli luulisi, että tuote on pitkäikäisempi kuin tämä.
Katselin myös yleisesti niin esim samsung kyllä antaa 24kk takuun varavirtalähteisiinsä jotka pyörivät samoissa hinnoissa..
Tällainen väliaikatieto että tein kuluttajansuojan sivuilta reklamaatio apuria käyttäen vastineen heille johon listasin omat perusteluni (spoilerissa ylempää lukee myös).
Nyt tuli postin lippulappu jolla tuotteen voi palauttaa.
"Otamme tuotteen takaisin meille tarkastukseen. Löydät palautuslipukkeesi liitettynä tähän viestiin."
Eli johonkin testeihin pitää tuo lähettää, mutta on jännä homma kun jo kuluttajansuojan reklamaatiota käyttäen tulee palautus lippulappu vaikka ensin lyödään "ei onnistu, asia loppuun käsitelty"-seinää. Tosiaan kertoo varmaan osittain siitä että luottavat siihen ettei jaksa vaivaa nähdä 35 euron takia.
En väitä että olisin iso organisaatio joka näihin pystyy vaikuttamaan. Mutta yleisesti vituttaa tälläinen "vilunkipeli" ja luotetaan siihen ettei kuluttaja vaivaa jaksa nähdä. Joo, ei kyseessä ollut 2500€ rtx 5090 -näytönohjain. Mutta mitä jos olisi ollut?