- Liittynyt
- 11.05.2024
- Viestejä
- 45
Moi,Siirsin tänne kun ehkä järkevämpi paikka jatkaa kekustelua.
No joo. Aika vanha alkaa kyllä olla myös tämä Sagemcom F-3284DC, että ehkä tässä voisi harkita jo päivittämistä. Samalla voisi ehkä ihan huvikseen nostaa nopeutta, kun ei ole DNA:n taloyhtiöhinnoilla kauhean kallista. Noissa vanhoissa nimittäin kai loppuu kanavat kesken?
Onko jollain kokemuksia tuosta "DNA Kaapelimodeemi WiFi 6" eli ilmeisesti Sagemcom F-3896? Jos tuon ostaa osamaksulla, niin saako sen sitten palauttaa mikäli liittymän syystä tai toisesta irtisanoo ennen osamaksun päättymistä, vai pitääkö se kuitenkin maksaa loppuun? Tavallaan tuo koroton 36kk osamaksu voisi olla ihan järkevä, koska tuolla modeemilla ei kuitenkaan välttämättä tee mitään jos vaikka muuttaa johonkin jossa ei ole kaapeliliittymää, ja se silloin ikään kuin sisältyisi liittymän kuukausihintaan.
Toinen vaihtoehto kai olisi tuo Fritzbox mitä verkkokauppa myy, mutta on vielä kalliimpi. Tällä hetkellä tuo vanha Sagemcom on siltaava ja sen perässä Ubiquitin reititin ja tukiasema, mutta tuo tukiasema on jostain syystä alkanut yskimään, joten miettinyt että ehkä siitä voisi luopua. Tuossa Sagemcom F-3896 pitäisi kai olla aika hyvä wifi? Tämä oma käyttö on muutenkin sen verran pientä, ettei noin monimutkainen järjestely ole oikein perusteltua.
Itselläni tuo Dna:n uusin modeemi toiminut todella hyvin. Olen myös ihan "leikilläni" pitänyt sitä vähän aikaa myös reitittävässä tilassa ja yllättävän hyvin joo wifi toimii. (riippuu tietysti asunnon koosta wifi kantavuus) Siltaavana ollut muutaman vuoden ja siinäkään ei moittimista.

