• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Israel, Jerusalem, palestiinalaiset ja kumppanit

Hamasilleko? Ensi töikseen he varmaan muuntaisivat lomaparatiisin uima-altaat rakettien laukaisualustoiksi, aivan kuten kaivoivat EU:n maksamat vesiputket maasta ylös tehdäkseen niistä raketteja.
Ei vaan jaettaisiin niille jotka joutuisivat muuttamaan. Pitäisihän heidän jotenkin pärjätä siellä, eikä vaan roikkua toisten siivellä.
 
Tarviiko sitä olla yhtä kökköjä kuin ryssät silloin? Miksi vastustaisit sitä, mitä siinä menettää?
Siinä vain tulee eteen lukuisia toteuttamisongelmia, kuten kuka taho suostuisi perustamaan lomaparatiisin jonka tulot menevät jollekin aivan toiselle ulkopuoliselle taholle? Sinäkö? Veikkaan ettei sinulla edes ole siihen tarvittavaa 100 miljardia investointirahaa, ja vaikka olisikin, tuskin toteuttaisit tuollaista hanketta.

Kyllä minä lähden siitä että Siinain niemimaalle siirrettyjen gazalaisten pitäisi itse perustaa sinne (Siinaille) oma lomaparatiisi ja ampumatemppurata, ja sen tulot he voivat pitää kokonaan itsellään.
 
Siinä vain tulee eteen lukuisia toteuttamisongelmia, kuten kuka taho suostuisi perustamaan lomaparatiisin jonka tulot menevät jollekin aivan toiselle ulkopuoliselle taholle? Sinäkö? Veikkaan ettei sinulla edes ole siihen tarvittavaa 100 miljardia investointirahaa, ja vaikka olisikin, tuskin toteuttaisit tuollaista hanketta.

Kyllä minä lähden siitä että Siinain niemimaalle siirrettyjen gazalaisten pitäisi itse perustaa sinne (Siinaille) oma lomaparatiisi ja ampumatemppurata, ja sen tulot he voivat pitää kokonaan itsellään.
Älä viitsi minua siihen sekoittaa.
Jostain pitäisi tuloja olla että saisi Gazalaiset oikeasti asutettua eikä ajettaisi vain pois katkeruutta keräämään.
Ja siellähän taitaa myös olla iso kaasuesiintymä edusta-merellä, siitäkin saisi varmaan tuloja, jollei sitten oma ahneus asetu tielle.
 
Trumpilta unohtui, että siellä on terroristijärjestö Hamas vallassa. Voi alkaa tulemaan kuulaa rantatuolijengille.
Ajatus kai oli että Hamas tukijoineen poistetaan ensin alueelta.

Tosin en usko että Trump olisi halukas käyttämään siihen amerikkalaisia sotilaita, ehkä enintään tuettaisiin IDF:ää. Mutta ennenkuin mitään tuollaista voitaisiin edes alkaa suorittaa, vielä on monta asiaa selvitettävänä, esim. suostuisiko mitkään maat edes ottamaan siirtolaisia vastaan.
 
Suomalaiset prohamasilaiset taas vähän canceloivat ja vastustavat sananvapautta ja vuoropuhelua:


Tutkijayhteisö kaivoi vierailevan luennoitsijan kommentteja X:stä – Ei ollut enää tervetullut puhumaan Suomeen

Palestiinaa tukevat tutkijat löysivät X:stä Izabella Tabarovskyn kirjoituksia, jotka olivat liikaa Åbo Akademin johdolle.

Åbo Akademi perui viime tingassa amerikkalaistutkijan luennon antisemitismia käsitelleessä konferenssissa. Izabella Tabarovskyn luennon oli määrä käsitellä antisionismia Neuvostoliitossa historiallisena ilmiönä.

Izabella Tabarovskyn luento antisionismista Neuvostoliitossa peruttiin some-kohun seurauksena.
Tabarovskyn oli tarkoitus luennoida Åbo Akademissa ja Helsingin yliopistossa.
Tutkijat Palestiinan puolesta -ryhmä kritisoi Tabarovskyn kommentteja Israelista ja Gazasta.
Åbo Akademin dekaani Peter Nynäs kiistää suoran yhteyden päätöksen ja some-kritiikin välillä ja viittaa kokonaisarvioon.
Suomalaiskollega Mercédesz Czimbalmos kokee, että akateemisessa keskustelussa on oltava tilaa myös ristiriitaisille näkemyksille, jotta polarisaatio ei syvene.

Amerikkalais-venäläisen tutkijan Izabella Tabarovskyn luento antisemitismista ja antisionismista Neuvostoliitossa peruttiin sosiaalisessa mediassa syntyneen kohun seurauksena.

Tabarovskyn oli tarkoitus luennoida aiheesta viime viikolla Åbo Akademissa sekä Helsingin yliopistossa. Puheenvuoro olisi ollut osa Turussa järjestettyä konferenssia, joka käsitteli antisemitismiä eli juutalaisvastaisuutta.

Yliopistot kuitenkin peruivat tutkijan osallistumisen sen jälkeen, kun sosiaalisessa mediassa syntyi keskustelua Tabarovskyn akateemisesta asiantuntijuudesta sekä kommenteistaan viestipalvelu X:ssä.

Tutkijat Palestiinan puolesta -ryhmä julkaisi kuvakaappauksia ja kirjoitti Instagramissa Tabarovskyn kieltäneen Israelin tekemän kansanmurhan Gazassa, vähätelleen nälänhätää ja kyseenalaistaneen kansainvälisen oikeuden. Julkaisussa kehotettiin olemaan yhteydessä yliopistoon ja kertomaan mielipiteensä. Aiheesta kertoi aiemmin Åbo Underrättelser.

Tabarovskyn konferenssiin kutsuneen tutkijaryhmän Åbo Akademin tutkija Mercédesz Czimbalmos arvostelee Tabarovskyn sulkemisen keskustelun ulkopuolelle syventävän polarisaatiota ja rajoittavan akateemista keskustelua isoista yhteiskunnallisista aiheista.

”Jotkut hänen kirjoituksistaan sosiaalisessa mediassa on irrotettu kontekstistaan. On hyvä muistaa, että asioista ylipäätään on vaikea kertoa kolmella rivillä. Siksi tarvitaan akateemista vuoropuhelua, jolta nyt vietiin mahdollisuus”, Czimbalmos sanoo.

Neuvostoliitossa varttuneen Tabarovskyn puheenvuoro olisi käsitellyt antisionismia Neuvostoliitossa historiallisena ilmiönä ja sen vaikutuksia nykyhetkeen. Antisionistit kiistävät juutalaisten itsemääräämisoikeuden ja juutalaisvaltion perustamisen oikeutuksen Lähi-itään.
Czimbalmos puolestaan on tutkija, joka muun muassa selvitti äskettäin Ihmisoikeuskeskuksen ja oikeusministeriön toimeksiannosta juutalaisiin kohdistuvan syrjinnän ja viharikollisuuden kasvua Suomessa.

Päätöksen Tabarovskyn luennon perumisesta tehnyt Åbo Akademin dekaani Peter Nynäs kiistää taipumisen some-painostuksen alla.
”Minulle kyse oli kokonaisarvioinnista. Monien suurten kysymysten ja riskien vuoksi arvioin, ettemme voi edetä tämän kanssa. Ei siis ollut suoraa syy-yhteyttä Palestiina-ryhmien kritiikkiin Instagramissa ja yhteydenottoihin Åbo Akademiin.”

Tabarovsky puolestaan vastasi HS:lle olevansa pahoillaan suomalaisten yliopistojen taipumisesta mustamaalauskampanjan edessä.
”Sen sijaan että ne olisivat puolustaneet akateemista vapautta ja sananvapautta, riistivät ne suomalaiselta yleisöltä erittäin relevantin luennon, jonka olen pitänyt yliopistoissa ja akateemisissa keskuksissa ympäri maailmaa”, Tabarovsky sanoo.

Tabarovsky arvioi, että yliopistojen ainoa saavutus luentojen perumisesta oli hänen työnsä saattaminen entistä suuremman joukon tietoon Suomessa.

Juu eli näin. Koska hän ei suostunut kutsumaan Israelin operaatiota Gazassa "kansanmurhaksi" (mitä se ei olekaan) ja totesi saman Gazan väitetystä "nälänhädästä" minkä monet muutkin kriitikot ovat todenneet, hänet on hiljennettävä.

Pitäiskö muuten Åbo Äcädemyn valtionrahoitus puolittaa? Ehkäpä.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
267 313
Viestejä
4 621 493
Jäsenet
76 021
Uusin jäsen
kestivaa

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom