Tuostakin tapauksesta taas lentää niin monenlaisia tarinoita. Esim. Al Jazeera-nimisen paskalehden toimittaja Ismail al-Ghoul ("ghoul" = haamu, paha henki) väittää että Israelin tankit kuulemma ajoivat loukkaantuneiden ja kuolleiden yli; missään muussa lähteessä tällaisesta ei kerrota vaan mainitaan avustusrekkojen hätääntyneen tilanteesta (oletan sekä väkivaltaisesta palestiinalaisjoukosta että israelilaissotilaiden vastauksesta siihen), ja ihmisiä jäi kyseisten rekkojen alle niiden paetessa paikalta.
Varmaan pitää odottaa lisätietoja aivan kuten aiemmissa väitteissä että Israel iski raketilla sairaalaan ja miljardeja palestiinalaisia kuoli, ja tietty Turkki ja muut paskamaat kiirehtivät vihaisina tuomitsemaan Israelin. Kummallisen hiljaa siitäkin tapauksesta on taas oltu, ei olekaan vaadittu todellisia tekijöitä vastuuseen teoistaan, kuinkas nyt näin kävi, hmm, perin kummallista, ottiatuota, juupa juu jaapa jaa trallalallalaa.
Toki ongelma on että kaikki raportoijat tuntuvat olevan puolueellisia joten tarkkaa totuutta ei ehkä saadakaan tietää. Paikalta tulleiden videoiden perusteella siellä peiteltiin aikuisia miehiä jonkun auton lavalla; kohta varmaan Gazan terveysministeriön korkein virkamies kuitenkin ilmoittaa että kuolleista 99,7% oli raskaana olevia naisia sekä alle yksivuotiaita kuurosokeita orpolapsia.
Vähän niinkuin eilinen HS:n uutinen jossa ensin väitettiin (osittain USA:n puolustusministerin suulla) että Gazassa on nyt kuollut 30.000 palestiinalaista joista 25.000 on naisia ja lapsia; joku HS:n toimittaja varmaan yhtäkkiä havahtui "hetkinen, tuohon ei usko erkkikään" ja pikaisesti uutinen vaihdettiin toiseksi. Ehdin onneksi lukemaan alkuperäisen uutisen, ja itselläni alkoi paskapuhemittari huutaa punaisena "Ööö, gazassa kuolleista yli 83% on naisia ja lapsia? Lasketaanko lapsiksi kaikki alle 30-vuotiaat? Ovatko aikuiset miehet loppuneet Gazasta vai piilottelevatko he turvassa tunneleissaan, samalla kun naiset ja lapset ovat taivasalla?".
Yhdysvaltojen puolustusministeriö Pentagon kertoi, että se ei pysty vahvistamaan Gazassa kuolleiden lukumäärää itsenäisesti.
www.hs.fi