Mitätöntä näpertelyä on kiristää yksityisautoilijoiden kuluja ilmaston lämpenemisen verukkeella. Raha ratkaisee ja se kertoo kaiken että eniten saastuttavat lento ja laivaliikenne eivät edes ole mukana pariisin ilmastosopimuksessa
Laivaliikennettähän tuetaan eri muodoissa varmaan sadoilla miljoonilla euroilla Suomessa vuosittain. En oikein itse ymmärrä miksi jotain Helsingin ja Tallinnan välistä matkustajalaivaliikennettäkin pitää tukea.
Lentoliikennehän on vapaamatkustaja. Olisi varmaan aika kalliit lentoliput kun lentokoneita verottettaisiin yhtä rankasti kuin vaikkapa autoja lentokoneen hankinnasta ja polttoaineista lähtien.
Sehän lentoliikenteen verotus pitäisi olla vähintään koko Euroopan laajuista. Muuten siinä kävisi niin jos moinen vero otettaisiin vaikka vain Suomessa käyttöön, että Helsinki-Vantaan lentoliikenne siirtyisi Tallinnan kentälle, Itä-Suomen lennot siirtyisivät Venäjän puolelle ja Pohjois-Suomessa taas Ruotsiin ja Norjaan eikä lopputulos vähentäisi päästöjä.