Hei,
Tunnuksesi on nyt disabloitu, eikä sillä voi enää kirjautua MuroBBS-foorumille. Myöskään kukaan muu ei voi ottaa vanhaa tunnustasi käyttöönsä.
Tunnusten ja viestihistorian poistamisessa linjamme on seuraava:
Henkilötietolaki koskee henkilötietojen käsittelyä. Keskustelupalstalle tai muille julkisille foorumeille kirjoitetut tekstit ovat sananvapauslain tarkoittamaa viestintää. Ne eivät ole osa henkilötietolain tarkoittamaa henkilörekisteriä eikä henkilötietolaki siten koske keskustelupalstalle kirjoitettuja mielipiteitä tai muita viestejä.
Keskustelupalstalle rekisteröitymisen yhteydessä annetut tiedot, sikäli kuin ne ovat yhdistettävissä tiettyyn henkilöön, ovat henkilötietoja ja muodostavat henkilörekisterin. Rekisteröityneellä on oikeus tarkastaa omat rekisterissä olevat tietonsa. Tarkastuspyyntö on esitettävä allekirjoitetulla kirjeellä tai muuten todisteellisesti. Siten esimerkiksi sähköpostilla tehty tarkastuspyyntö ei riitä. Tällä pyritään varmistamaan, että asiattomat eivät pääse katsomaan kenenkään muun tietoja.
Kenelläkään ei ole oikeutta edellyttää henkilötietojensa poistamista rekisteristä. Tällaista oikeutta tulla ns. unohdetuksi ei henkilötietolakiin sisälly. Rekisterinpitäjä saa säilyttää tietoja niin kauan kuin ne ovat tarpeen. Virheelliset tai vanhentuneet tiedot on korjattava, mutta velvollisuutta tietojen poistamiseen ei ole niin kauan kuin niitä on tarpeen säilyttää.
Koska keskustelupalsta ja sen sisältö ei ole osa henkilörekisteriä, sen ylläpitäjällä ei ole velvollisuutta poistaa keskusteluita tai osia siitä. Tarkastusoikeus ei myöskään ulotu keskustelupalstan sisältöön, vaan siis vain rekisterissä oleviin tietoihin. Keskustelupalstalla esitettyjä viestejä voidaan kuitenkin poistaa, jos niiden sisältö on lainvastaista tai muuten asiatonta. Tämä on keskustelupalstan pitäjän päätettävissä oleva asia.
Terveisin
Muropaketin toimitus