Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Vastaan aivan yleisesti ilman että on Napoleonista kokemusta. Varmasti tuo toimii, mutta taitaa olla lähinnä suoralla lämmöllä grillailuun. En usko että kaasugrilliin on rakennettu kovinkaan tarkkaa ilmansäätöä hiiligrillausta varten. Kaasugrillit on yleisesti vuotavia ja hiiligrillit tiiviitä. Mitään suurempaa säätämistä tuossa ei pitäisi olla vaan rajoitteena on juurikin säätöjen puute. Jos harrastaa pelkkää suoraa grillausta niin siinä luulisi toimivan kunhan huomioi että pinta-ala on melko pieni ja hiilien määrä rajallinen. Tuohon ei nähdäkseni saa riittävän paksua hiilikerrosta, jos haluaa todella kuumana käyvän hiilloksen. Lämpöä rajoittaa myös se ettei ilma liiku mitenkään optimaalisesti tuon reikälevyn kautta hiilille.Onko paikalla Napoleon grillien omistajia ? Harkinnassa Napoleongrillar | Sverige
Onko hiilillä grillaus toimivaa vai meneekö säätämiseksi ja onko tässä rahalla vastinetta.
Kiitos tästä tärpistä, lyödään kokeiluun. Katsoin tuon + erään toisen videon ja vakuutuin että tämä sopii tällaiselle sunnuntaigrillaajalle oikein hyvin. Kuten GoDi tuossa kommentoi niin posteineen tuolla muuttokoodilla piirun alle 300e tuli hintaa, kotiintoimitettuna.
Nykyisen ~150e halpisgrillin (olisko joku 2 polttimen mustang?) ongelma on, että lämmittää tosi epätasaisesti. Yhdessä nurkassa kärisee ja toisessa ei meinaa lämmetä. Sekä nyt 3 vuoden jälkeen osa osista jo niin ruosteessa että tipahtelee pois omia aikojaan.

Vaihtoehtoja näen oikeastaan vain kaksi:
1) Uusi Weber GBS E-5755 57cm 300€.
2) Jokin XL kamado 47-52 cm 650-800€
Liikuttelutarpeen takia jättäisin kamadot pois laskuista tai katselisin korkeintaan Char Grillerin Akorn kamadoa. Silläkin tosin on painoa 40kg.Weberin 57cm pallo tuli käyttöiän päätyyn 13v vanhana. Liian happamassa kunnossa on jalkojen kiinnitys ja hiiliritilän pidikkeet turvallista käyttöä ajatellen. Grilli on ollut sateelle ja auringolle alttiina kesät talvet. Talvella sentään huppu päällä.
Tarve on puhdasta grillaamista eli savustus tai hidas kypsentäminen ei ole minun juttu ellei kerran vuodessa tehtäviä ribsejä lasketa. Lisäksi grillaan vain keväästä alkusyksyyn ehkä 20-30 krt/kausi. Grillin kokona 57cm on ollut aika usein maksimikäytössä ja olen hyödyntänyt myös hyllyritilän. Välillä grilli pitää roudata parvekkeelle eli liikuttelua tulisi ainakin vähän.
Vaihtoehtoja näen oikeastaan vain kaksi:
1) Uusi Weber GBS E-5755 57cm 300€.
2) Jokin XL kamado 47-52 cm 650-800€
Jos olen oikein ymmärtänyt, niin kamado menee käytössäni vähän hukkaan, koska en low slow grillaa enkä hyödy eristyksestä talvikautta silmällä pitäen. Lisäksi kamadon roudaaminen on tuskaa peltiweberiin nähden. Toisaalta se olisi ns. ikuinen peli ja lämmönsäätely esim. tuulella lienee weberiä parempi.
Mitä ehdotatte?
www.chargriller.com
Jos lukisit tätä topikkia hieman niin se selviäisi, mutta grillin tiiveys ja laatu erottaa nuo toisistaan.Kävin verkkokaupassa hypistelemässä pallogrillejä ja ei oikein tullut itselle selkoa miksi 300€ weberi olisi rahan väärti verrattuna <100€ vastaaviin muilta merkeiltä. Materiaalit ja ominaisuudet suht yhteneviä ja koska pallogrillien rakenne on aika simppeli vrt. vaikka isompiin kaasugrilliin, niin mikä selittää hintaeroa muu kuin merkki?
Weber master-touch
Ström Fire
Mustang Gourmet
Ne perinteiset eli materiaalien laadukkuus, materiaalien paksuus, tiiveys ja ilman säädän toimivuus. Yleensä halpiksissa monikaan ei näistä osu kohdalleen.Kävin verkkokaupassa hypistelemässä pallogrillejä ja ei oikein tullut itselle selkoa miksi 300€ weberi olisi rahan väärti verrattuna <100€ vastaaviin muilta merkeiltä. Materiaalit ja ominaisuudet suht yhteneviä ja koska pallogrillien rakenne on aika simppeli vrt. vaikka isompiin kaasugrilliin, niin mikä selittää hintaeroa muu kuin merkki?
Weber master-touch
Ström Fire
Mustang Gourmet
Niin kysymys oli nimenomaan, että mikä sen "laadun" määritelmä on jos materiaalit sekä ominaisuudet on paperilla samat ja laadullisesti grillit on niin lähellä toisiaan, että silmät kiinni ei pystyisi sanomaan kumpaa grilliä hypistelee.Jos lukisit tätä topikkia hieman niin se selviäisi, mutta grillin tiiveys ja laatu erottaa nuo toisistaan.
Materiaalien paksuus voi toki olla laadun ja hinnankin peruste. Weberillä onkin kokonaispainoa n. 5kg enemmän esitteiden mukaan, mutta kuinka ratkaisevaa on millin paksumpi kuori, jos materiaalit kaikissa on lähtökohtaisesti ruostumattomia ja lämmönkestäviä? Ilman säätöjenkin osalta on vaikea uskoa, että tänä päivänä toisella valmistajalla olisi jotenkin valtava etu kun säätimet kuitenkin toimii käsipelillä ja ilma-aukot on 90% yhteneviä niin helpommin näkisi olevan käyttäjästä kiinni.Ne perinteiset eli materiaalien laadukkuus, materiaalien paksuus, tiiveys ja ilman säädän toimivuus. Yleensä halpiksissa monikaan ei näistä osu kohdalleen.
Kyllä pallogrillit ajan myötä ruostuvat ja myös vääntyvät, jolloin mokoma peltipallo on lopulta käyttökelvoton.Niin kysymys oli nimenomaan, että mikä sen "laadun" määritelmä on jos materiaalit sekä ominaisuudet on paperilla samat ja laadullisesti grillit on niin lähellä toisiaan, että silmät kiinni ei pystyisi sanomaan kumpaa grilliä hypistelee.
...mutta kuinka ratkaisevaa on millin paksumpi kuori, jos materiaalit kaikissa on lähtökohtaisesti ruostumattomia ja lämmönkestäviä?...
Hinta riippuu käyttömääristä. Makkarat pari kertaa kesässä, osta nyt se 80€ pallogrilli, grillaa se puhki parissa kesässä ja osta sitten säästyneillä rahoilla weber. Eka grilli oli joku 20 vuotta sitten satasen grilli, joka mätäni toisen kesän jälkeen pystyyn. Itse opin virheestä.Kävin verkkokaupassa hypistelemässä pallogrillejä ja ei oikein tullut itselle selkoa miksi 300€ weberi olisi rahan väärti verrattuna <100€ vastaaviin muilta merkeiltä. Materiaalit ja ominaisuudet suht yhteneviä ja koska pallogrillien rakenne on aika simppeli vrt. vaikka isompiin kaasugrilliin, niin mikä selittää hintaeroa muu kuin merkki?
Weber master-touch
Ström Fire
Mustang Gourmet
Noista kahdesta Ström ja Mustang ritilä on surkea mitä tuossa aikaisemmin mainitsin halpis Weberistä. Tämä täysin kuvien perusteella.
Kävin verkkokaupassa hypistelemässä pallogrillejä ja ei oikein tullut itselle selkoa miksi 300€ weberi olisi rahan väärti verrattuna <100€ vastaaviin muilta merkeiltä. Materiaalit ja ominaisuudet suht yhteneviä ja koska pallogrillien rakenne on aika simppeli vrt. vaikka isompiin kaasugrilliin, niin mikä selittää hintaeroa muu kuin merkki?
Weber master-touch
Ström Fire
Mustang Gourmet
Täh, Mustangin grillausritilä on varsin mainio, tukevaa ruostumatonta terästä.
Kaverilla ollut Weber mastertouch noin 10v, hyvällä käytöllä (sateelta suojassa jne) edelleen savustelee/slow kookkia ajoittain.
Noilla halvemmilla ei kokkaile edes sitä 5v, kun ruostuu kasaan.
Halvalla ei saa hyvää, kallein ei aina ole paras, ja halvin ei aina ole paskin.
Weber smokey mountain. Erittäin helppo pitää tasaiset lämmöt jne. Jos taas hakee todella helppoa niin joku pellettisavustin traegerilta esimerkiksi. Jos taas hakee jotain millä tehdä myös muutakin kuin low and slow niin eipä siinä oikein kamadon voittanutta.Moi,
Vihjeille olisi tarvetta, slow food ja savustaminen kiinnostaisi. Nykyään on aika paljon erilaista tekniikka tarjolla ja vähän hakusessa mitä sitä hankkisi. Nykyään käytössä kaasugrilli Lucifer Jadeite, 4 poltinta ja sähköinen savustuspönttö säätimellä. Arvostan että käytännöllisyyttä ja ritilät saisi olla mielellään rosterista tai emaloidut. Budjetti on vielä avoin ja sijoituspaikka on terassi.
Linkkasin just aiemmin Kajaanin K-Raudan tarjouksen Weber wsm 47:sta. Erittäin helppo käyttää ja lämmöt pysyy vakaana. Kassleria menee heittämällä +10kg kerralla.Moi,
Vihjeille olisi tarvetta, slow food ja savustaminen kiinnostaisi. Nykyään on aika paljon erilaista tekniikka tarjolla ja vähän hakusessa mitä sitä hankkisi. Nykyään käytössä kaasugrilli Lucifer Jadeite, 4 poltinta ja sähköinen savustuspönttö säätimellä. Arvostan että käytännöllisyyttä ja ritilät saisi olla mielellään rosterista tai emaloidut. Budjetti on vielä avoin ja sijoituspaikka on terassi.
Kiitos vihjeistä. Toi Weber voisi olla kelpo laite ja olen myös katsellut noita kamadoja. Onko näissä kamadoissa paljon laatueroja?Weber smokey mountain. Erittäin helppo pitää tasaiset lämmöt jne. Jos taas hakee todella helppoa niin joku pellettisavustin traegerilta esimerkiksi. Jos taas hakee jotain millä tehdä myös muutakin kuin low and slow niin eipä siinä oikein kamadon voittanutta.
Sääli kun Lohjalta on hieman pitkä matka Kajaaniin.Linkkasin just aiemmin Kajaanin K-Raudan tarjouksen Weber wsm 47:sta. Erittäin helppo käyttää ja lämmöt pysyy vakaana. Kassleria menee heittämällä +10kg kerralla.
![]()
Savustin Weber Smokey Mountain 47cm | Tori
Weberin savustus- ja höyrygrilli esittelee sinulle täysin uudenlaisen makuelämysten maailman. Weber Smokey Mountain Cooker™ – tuttavallisemmin WSM – savustaa mitä vain lihasta ja kalasta vihanneksiin ja juustoon. Weberin Smokey Mountain -savustus- ja höyrygrilli esittelee sinulle täysin...www.tori.fi
Eipä niissä hirveitä ole. Oon nähnyt monen merkkisiä ihan jostain prisman halvimmasta jamestown merkkisestä, joka kaverilla ollut useemman vuoden oman mustangin kautta aina näihin vähän kalliimpiinkin ja green egiin asti. Käytännössä takuun pituus noissa eroaa. Mustangissa se oli 10 vuotta, mikä itselläni on.Kiitos vihjeistä. Toi Weber voisi olla kelpo laite ja olen myös katsellut noita kamadoja. Onko näissä kamadoissa paljon laatueroja?
Tuli hommattua Napoleon Roguen kaveriksi rst-parila. On muuten kätevä.
Aikalailla pommin kestävä, painaakin 10kg.
Hyvä tehdä burgereita,munakkaita,tortilloja jne.
![]()
Kas en minäkään tuosta tiennyt.Tuli hommattua Napoleon Roguen kaveriksi rst-parila. On muuten kätevä.
Aikalailla pommin kestävä, painaakin 10kg.
Hyvä tehdä burgereita,munakkaita,tortilloja jne.
On kamadoissa jonkin verran.Kiitos vihjeistä. Toi Weber voisi olla kelpo laite ja olen myös katsellut noita kamadoja. Onko näissä kamadoissa paljon laatueroja?
Onhan wsm savusteluun perus kamadoa pykälän parempi vekotin. Tuollasella 369-500e ei kummosta kamadoa löydä edes käytettynä.Onpas Weber Smokey Mountain Cookereiden hinnat nousseet kun normihinta uudelle 499 e. Itse maksoin muistaakseni 300 e kun joskus viime vuosikymmenellä ostin. Tosi näppärä laite kyllä sellaiseen matalalla lämmöllä hissukseen paistamiseen savun kanssa tai ilman, mutta kun nykyhinta on noin kova, joku halpa kopiomallin bullet smoker alkaa tuntua jo järkevämmältä ostokselta. Tai samalla rahalla / halvemmalla kamado.
Pelkkään savusteluun joo, mutta jos arvostaa monipuolisuutta, kamado on yllättävän hyvä.Onhan wsm savusteluun perus kamadoa pykälän parempi vekotin. Tuollasella 369-500e ei kummosta kamadoa löydä edes käytettynä.
Tätä itsekkin pelkäsin, mutta ei mitään ogelmaa ollu kun teki aluksi kunnon rasvanpolton. Kunnon esilämmitys auttaa kanssa.Kas en minäkään tuosta tiennyt.
Mutta eikös ruoka tartu rosterille kiinni aika helposti ? ( vs valurauta ).
Linkkiä?Tuli hommattua Napoleon Roguen kaveriksi rst-parila. On muuten kätevä.
Aikalailla pommin kestävä, painaakin 10kg.
Hyvä tehdä burgereita,munakkaita,tortilloja jne.
![]()
Rosteriahan ei varsinaisesti rasvapolteta samaan tapaan kuin noita ruostuvia teräksiä, mutta se öljyäminen ja riittävä lämpö tekee rosteristakin riittävän tarttumattoman. Jos teen vaikkapa pihvit rosteripannulla niin jäähän siitä jotain ruskeaa jälkeensä, mutta maillardin syntymisen jälkeen tuote kyllä irtoaa rosteristakin. Käytettävyys on samaa luokkaa kuin valurauta tai hiiliteräskin, vaatii vaan hieman enemmän putsailua jälkikäteen.Tätä itsekkin pelkäsin, mutta ei mitään ogelmaa ollu kun teki aluksi kunnon rasvanpolton. Kunnon esilämmitys auttaa kanssa.
On muuten helppo lastalla, vedellä ja öljyllä putsailla käytön jälkeen.
Kuuman rosteripannun saa vedellä puhdistettua nopeasti. Vettä pannulle kiehumaan ja sitten harjaa perään ja kaikki irtoaaRosteriahan ei varsinaisesti rasvapolteta samaan tapaan kuin noita ruostuvia teräksiä, mutta se öljyäminen ja riittävä lämpö tekee rosteristakin riittävän tarttumattoman. Jos teen vaikkapa pihvit rosteripannulla niin jäähän siitä jotain ruskeaa jälkeensä, mutta maillardin syntymisen jälkeen tuote kyllä irtoaa rosteristakin. Käytettävyys on samaa luokkaa kuin valurauta tai hiiliteräskin, vaatii vaan hieman enemmän putsailua jälkikäteen.
Linkkiä?
Itsehän perkele menin katsomaan blackstonen videoita ja nyt on hirvee himo hommata toi 22” foldi, sen ku sais vietyä poiskin käytön jälkeen…
Onneksi ja harmiksi noi on nyt loppu kaikkialta
On meinaan katoksesta tila loppu ku siellä on jo 2 eri kamadoa, Karu 16 ja kaasugrilli (ja nurkassa säilytyksessä pieni ulkotuliboksi johon pistetty pieni pallogrilli jota käytän välillä kun haluun suoralla tulella leikkiä).
www.grillitukku.fi
Ja kun heität hiilihappo vedet niin lähtee vielä nopeammin. Syytä tähän en tiedä mutta toimii.Kuuman rosteripannun saa vedellä puhdistettua nopeasti. Vettä pannulle kiehumaan ja sitten harjaa perään ja kaikki irtoaa
Huh huh mikä hinta.![]()
Napoleon Rosteriparila Freestyle- ja Rogue® 425 kaasugrilleihin
Muuta kaasugrillisi entistäkin monipuolisemmaksi Premium-laatuisesta ruostumattomasta teräksestä valmistetun parilalevyn avulla. Tämä tuote on suunniteltu Freestyle- ja Rogue® 425 -malleille.www.grillitukku.fi
Noita paria eri kokoa.
Ihan ilmainenhan tuo ole, mutta maksaahan se blackstonekin.
Voiko tuossa paistaa kanamunaa vai jämähtääkö liikaa kiinni?Tätä itsekkin pelkäsin, mutta ei mitään ogelmaa ollu kun teki aluksi kunnon rasvanpolton. Kunnon esilämmitys auttaa kanssa.
On muuten helppo lastalla, vedellä ja öljyllä putsailla käytön jälkeen.
Ite hommasin ton weberiin. Lähinnä smashburgereita sillä tehnyt, on kyllä hyvä. Oli sillon kun ton hommasin jonkunlaisessa tarjouksessa.Onko kokemuksia pariloista weberin pallogrilliin? Kyllästyttää siinä ritilän päällä grillata.
Siihen näyttää löytyvän ihan kokoalan peittäviä pariloitakin. Toimiikohan? ois sitten vähän niinkuin blackstone
Esim Weber Koko Parila 57cm hiiligrilliin 189,99
Ite hommasin ton weberiin. Lähinnä smashburgereita sillä tehnyt, on kyllä hyvä. Oli sillon kun ton hommasin jonkunlaisessa tarjouksessa.
![]()
CARELIA GRILL® Plancha Paistolevy M
Monikäyttöinen Plancha-paistolevy Carelia Grilleihin. Tämän hiiliteräksestä valmistetun paistolevyn avulla voit tehdä mahtavat smash-pihvit. Levyllä saat ison paistoalan, jossa on kätevä paistaa mitä makoisampia herkkuja. Pyöreä levy asetetaan suoraan grillaustasolle ja kädensijan avulla sitä on...careliagrill.com
No jos smashburgereita haluaa niin ritilällä niitä ei tehdä.Eikö tuollaisissa mene vähän grillauksen idea ohi? Siis se savunmaku.
Itse olen korkeintaan käyttänyt sellaista grillausalustaa esim wingseille, kun ovat pieniä ja helposti ritilästä läpi. Siinä alustassa on niitä holeja.
Niinkuin kirjoitin niin smashburgereita tolla teen, siihen on hyvä, kun voi useamman pihvin kerralla litistää. Niihin nyt ei muutenkaan savu kerkeä tarttumaan ennenkuin on jo hotkittu parempiin suihin.Eikö tuollaisissa mene vähän grillauksen idea ohi? Siis se savunmaku.
Itse olen korkeintaan käyttänyt sellaista grillausalustaa esim wingseille, kun ovat pieniä ja helposti ritilästä läpi. Siinä alustassa on niitä holeja.
Juu. Ritilän päällä vähän hankalahko tehdä smashia. Kyllähän tolla pekonit ja vihanneksetkin saa hyvin tehtyä. Onneksi on tuo levy. Muuten saattaisi Blackstone kuume iskeä.No jos smashburgereita haluaa niin ritilällä niitä ei tehdä.
Eikai tossa nyt ideana ole että sillä kaikki sen jälkeen valmistetaan…
Tuli hommattua Napoleon Roguen kaveriksi rst-parila. On muuten kätevä.
Aikalailla pommin kestävä, painaakin 10kg.
Hyvä tehdä burgereita,munakkaita,tortilloja jne.
![]()
Raudanhimo iski.
Tuli piipahdettua sunnuntaina bauhausissa, 4kpl piti Rogue 425 sopivia valurautapariloita olla hyllyssä. Eipähän löytynyt ja nyt alkoi hieman kuumottamaan josko tuon rosterisen ottaisi kuitenkin.. Hintaa toki reilusti, mutta eipähän tarvitsisi Blackstonea hankkia viereen.![]()
Napoleon Rosteriparila Freestyle- ja Rogue® 425 kaasugrilleihin
Muuta kaasugrillisi entistäkin monipuolisemmaksi Premium-laatuisesta ruostumattomasta teräksestä valmistetun parilalevyn avulla. Tämä tuote on suunniteltu Freestyle- ja Rogue® 425 -malleille.www.grillitukku.fi
Noita paria eri kokoa.
Ihan ilmainenhan tuo ole, mutta maksaahan se blackstonekin.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.