Gigantti, Power, Verkkokauppa.com+muut vastaavat liikkeet. Asiakaspalv.ja palautuskokemukset

Olisko Verkkokauppa.com kuitenkaan siellä lain tarkoittamassa kymppitonnin joukossa jos se tekisi käteiskauppaa 0-3000€ tuotteista. jos se ei kuitenkaan pilko jotain kymppitonnin ostosta viiteen kahden tonnin ostokseen. Vaan asiakkaat ostaa ihan yhdessä erässä muutaman tonnin telkkoja, läppäreitä jne. Nyt siellä ei voi ostaa kummostakaan puhelinta käteisellä. Tietokoneet jää järjestäin hyllyy. Siis summa on ihan älyvapaan pieni.

Mikään laki ei sitä pakota rajaan 200€, ei 2000€, ei 8000€ kymppitonninkin kertaostoksia saa käteisellä myydä, mutta sitten olisi enemmän jumppaa.

En nyt oikein osta että rahanpesulakien takia rajan ovat tuollaiseksi laittaneet.
Näyttää olevan suoraan heidän sivuilla:

Miksi en voi maksaa isompia ostoksiani käteisellä?​

Verkkokauppa.com Oyj on velvollinen valvomaan käteismaksuja, kun maksu(t) ylittävät 10 000 euroa. Maksut voivat tapahtua kertasuorituksena tai toistuvina tapahtumina 12 kuukauden aikana. Velvoite valvontaan syntyy rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämislaista. Haluamme tehdä kaikkemme estääksemme aktiivisesti rahanpesua ja harmaata taloutta Suomessa.

Eli kyllä toi hyvin selkeä kannanotto on kyseiseen lakiin ja siihen, että ne toistuvat suoritukset ja niiden valvominen on lisätty kyseiseen lakiin.

EDIT: ja tosiaan kyseinen lakihan ei mitenkään estä tai kiellä käteiskauppoja, mutta aiheuttaa niistä niin ison ongelman, että niitä ei näemmä kannata tehdä.
 
Näyttää olevan suoraan heidän sivuilla:


Eli kyllä toi hyvin selkeä kannanotto on kyseiseen lakiin ja siihen, että ne toistuvat suoritukset ja niiden valvominen on lisätty kyseiseen lakiin.

EDIT: ja tosiaan kyseinen lakihan ei mitenkään estä tai kiellä käteiskauppoja, mutta aiheuttaa niistä niin ison ongelman, että niitä ei näemmä kannata tehdä.

Tuo mennyt ohi, onko heillä ollut villiä menoa joskus, vai onko siellä nyt joku saanut vain idean.

En siis vieläkään "hyväksy" heidän rajoituksia. ja en yllätty jos muitakin motiiveita.
Myisivät sitten tunnistetuille asiakkaille, heilläkin se kanttis systeemi, asiakasrekisteri.

No toivattavasti ei muut matki, ja toivottavasti jostain taholta tulee painostusta että käteinen pitää kelvata ja kohtuu summiin ilman reksiterlintiä.
 
Tuo mennyt ohi, onko heillä ollut villiä menoa joskus, vai onko siellä nyt joku saanut vain idean.

En siis vieläkään "hyväksy" heidän rajoituksia. ja en yllätty jos muitakin motiiveita.
Myisivät sitten tunnistetuille asiakkaille, heilläkin se kanttis systeemi, asiakasrekisteri.

No toivattavasti ei muut matki, ja toivottavasti jostain taholta tulee painostusta että käteinen pitää kelvata ja kohtuu summiin ilman reksiterlintiä.
Juu ei aavistustakaan, että mitä siellä on tapahtunut. Ehkä joku porukka on oikeasti pessyt jonkun isomman summan heidän kautta ja he on joutunut johonkin isompaan tutkintaan mukaan ja ei oo pystynyt selvittämään niitä käteistapahtumia tietenkään jälkikäteen millään.

Samoin on mennyt itseltä ohi, eli arvelin, että tohon voisi liittyä, kun tosiaan tuotteet on otollisia jälleenmyyntiin. Yksi Googlaus äsken ja toi löytyi ensimmäisenä.

Se on totta, että ehkä tosta voisi löytyä joku kompromissimalli tunnistettujen asiakkaiden kanssa, mutta silti siinä 10k€ kohdalla se ilmoitus on lähdettävä. Toisaalta näyttäisihän sekin äkkiä epäilyttävältä jos 9500€ ostaneita käteisasiakkaita tunnuksilla olisi vaikka kokoajan vaan enemmän ja enemmän. 😅 Pienellä korvauksella, vaikka 50€/iPhone moni varmasti kantaisi rahaa Verkkokauppaan ja luovuttaisi iPhonet eteenpäin jälleenmyytäviksi.

Edit: me ajatellaan asiaa yhden henkilön näkökulmasta, mutta rikollisjärjestöllä niitä voi olla tuhat, jotka työntävät korvausta vastaan omissa nimissä käteistä johonkin, jotta ne saadaan puhtaaksi.
 
Edit: me ajatellaan asiaa yhden henkilön näkökulmasta, mutta rikollisjärjestöllä niitä voi olla tuhat, jotka työntävät korvausta vastaan omissa nimissä käteistä johonkin, jotta ne saadaan puhtaaksi.
No sitten on, ei se nyt ole sen arvoista että sentakia pitää mennä äärimmäisyyksiin.

Jos päiväraporteissa nousee iPhone myyntimäärät nimenomaan käteisellä, niin sitten ilmoitus.
 
En ymmärrä Jimin Puusee kaupan boikotointia koska venäjäpakotteet? Jos olen oikein ymmärtänyt, kauppa myi nelikoptereita suomalaiselle miehelle, joka mahdollisesti kaupitteli niitä eteenpäin itärajan taakse, josta ne mahdollisesti päätyivät Stavkalle ja sieltä mahdollisesti Ukrainan sotakentille, ja siellä mahdollisesti terrorisoivat siviilejä? Ihan kaupunkilaisjärjellä ajallellen myyjäliikkeellä ei ole velvollisuutta tai edes mahdollisuutta selvittää, jos ostaja myy tavarat eteenpäin pakotteiden alaiselle toimijalle. Asiasta ei ole nostettu syytetty myyntiliikettä kohtaan eikä asiassa epäillä rikosta.

Minulla ei ole henkilökohtaisesti mitään syytä puolustella kyseistä myyntiliikettä. Muutaman kerran olen tilaillut PC komponentteja ja lisälaitteita, joista yhden kerran jouduin vääntämään takuuasioista huonolla menestyksellä. Komponentit toimitettiin valmiiksi kasattuina mutta prosessorin pinnit vääntyneet ja BIOS ei piippaa. Firma ei ottanut mitään vastuuta asiasta vaan vyörytti vastuun ensin minulle, ja sen jälkeen postille. Piti kärvistellä vanhalla romulla kuukauden päivät, kunnes tuttu ATK-säätäjä tuli vierailemaan, ja sai varovasti väännettyä pinnit kohdalleen ja BIOS suostui piippaamaan. Tämän jälkeen en ole tilaillut mitään tuolta putiikista, aikaa tästä on vierähtänyt suunnilleen neljä vuotta.
 
Ei oo yks eikä kaks kertaa kun on käynyt niin että kaupan kortinlukulaitteet ovat syystä x solmussa. Siinä tulee aina naureskeltua sun kaltaisille heeboille kun ostokset jääkin kassalle ja itse kaivan riihikuivaa lompakosta esiin. Käteinen on kuningas ja tulee aina olemaan.
Eipä ole itselle vielä ikinä sattunut kohdalle. Ei edes ruokakaupassa. Elektroniikat maksan pääsääntöisesti netissä etukäteen ja noudan myymälästä.
Typerää olis pitää satoja euroja lompakossa.
 
En ymmärrä Jimin Puusee kaupan boikotointia koska venäjäpakotteet? Jos olen oikein ymmärtänyt, kauppa myi nelikoptereita suomalaiselle miehelle, joka mahdollisesti kaupitteli niitä eteenpäin itärajan taakse, ....
En tiedä minkä jutun olet lukenut, mutta siitä uutista mm io.techin sivuilla

Lyhyesti, Jimsillä oli asiakas joka oli ostannut Jimssiltä tavaraa venäjälle , ihan tavallista että venäläisillä suomessa yhtiö touhua varten. ei siinä mitään.
Hyökkäysodan alettua alkoi tilaamaan drooneja venäjälle, samaan aikaan kun netti alkoi tulvimaa videoita niiden käytöstä ja uutista miten ukrainalaista kuolee niiden takia. venäläiset haalii kiinalaisia drooneja. ja julkaisivat videoita niiden käytöstä ja niiden kolutuksesta mm pietarissa.

Muutama muukin muutos aiempaa, hinnalla ei ollut väliä, markkinahintaa parempi hinta, määrtä kasvoi , tavara lähti venäjälle, kuten aiemmin, mutta papereissa pieni muutos, olikin kautta kulku muistaakseni turkkiin.
 
Eipä ole itselle vielä ikinä sattunut kohdalle. Ei edes ruokakaupassa. Elektroniikat maksan pääsääntöisesti netissä etukäteen ja noudan myymälästä.
Typerää olis pitää satoja euroja lompakossa.
Kyllä noita sattuu, nykyään tosin aina vaan harvemmin ja harvemmin. Aikanaan oli korttimaksut ihan jumissa esim juhlapyhien aattoina, esimerkiksi Juhannuksena ja silloin oli käteinen varsin kätevää. Samoin pari vuotta sitten eräällä pienemmällä autokorjaamolla ei oma ensisijainen pankkikortti toiminut, faija sattui olemaan mukana ja hänenkään korttinsa ei toiminut mutta oma kakkostilin kortti sattui toimimaan, käteistäkin olisi sen verran ollut lompakossa että olisi saanut maksettua.

Muutamia muitakin satunnaisia kertoja on vuosien varrella ollut mutta viimeisen parin vuoden aikana ei ole tainnut olla kertaakaan tapausta ettei kortti olisi toiminut. Yleensä nuo toimimattomuudet ovat olleet jotain pienempiä liikkeitä, isommissa ilmeisesti on sen verran hyvin varmennetut yhteydet että enää ei ainakaan sen takia jää korttimaksut menemättä läpi.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
268 044
Viestejä
4 636 801
Jäsenet
76 143
Uusin jäsen
Saldopitsa

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom