- Liittynyt
- 31.12.2016
- Viestejä
- 107
Pistää partnerin allekirjoittamaan sopimuksen ennen seksiä. Melko kankeaa, mutta minkäs teet![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Pistää partnerin allekirjoittamaan sopimuksen ennen seksiä. Melko kankeaa, mutta minkäs teet![]()
Ihan samaan tapaan voi painostaa sopimukseenPistää partnerin allekirjoittamaan sopimuksen ennen seksiä. Melko kankeaa, mutta minkäs teet![]()
Ihan samaan tapaan voi painostaa sopimukseenTuo Ansarin tapaus menee komiikan puolelle. Alkaa olla videoinnille tarvetta oikeusturvan puolesta...
Käsittääkseni kyllä. Miksi se mulkku pitää laittaa sinne jos se nainen haluaa olla vittumainen ja hankala? Lopettakaa se naisen jalustalle nostaminen, on mieheltä täyttä lampautta alkaa maarittelemaan naista joka leikkii vaikeasti tavoiteltavaa ja antaa naisen tehdä noin.Mitäs jos nainen sanoo ei kesken paneskelun, jos ei seuraavalla taaksevedolla ota heti pois niin onko ahdistellut tai jopa raiskannut ?
Aina yhtä viehättävää, kun mies tulee kertomaan miten naiset ajattelevat. Sille on termikin, mutta en nyt mainitse sitä![]()
Miksi sitä sanotaan, kun nainen tulee kertomaan miten miehet ajattelevat?![]()
Tässä on myös sekin, että naiset ylipäätään puhuvat paljon enemmän kuin miehet, itse asiassa kolme kertaa enemmän kuin miehet!. (Miehet puhuvat keskimäärin noin 7000 sanaa päivässä, kun taas naiset 20.000! Women really do talk more than men (13,000 words a day more to be precise) | Daily Mail Online).Kun ihminen puhuu hänet voidaan kuulla, tai sitten häntä voidaan myös kuunnella.
Ihmislajin luontainen puolueellisuus laittaa naiset yleensä tuohon ensimmäiseen kastiin.
Tässä on myös sekin, että naiset ylipäätään puhuvat paljon enemmän kuin miehet, itse asiassa kolme kertaa enemmän kuin miehet!. (Miehet puhuvat keskimäärin noin 7000 sanaa päivässä, kun taas naiset 20.000! Women really do talk more than men (13,000 words a day more to be precise) | Daily Mail Online).
Tästä voi johtaa, että naiset eittämättä puhuvat paljon enemmän paskaa ja paljon vähemmän asiaa kuin miehet. Miehet siis suhtautunevat naisten juttuihin automaattisesti välinpitämättömämmin kuin miesten juttuihin. Ja ehkä naiset itse myös.
Tässä on ihan hyvä juttu palkkaerojen tutkimisesta, jos jotakuta kiinnostaa.
Naisen euron mysteeri – asiantuntijat selittävät palkkaeron syitä - Jyväskylän Ylioppilaslehti
T. Feministi
Naiset saa Oxfordissa 15 minuuttia lisäaikaa kokeiden tekemiseen.
Oxford University gives women more time to pass exams
Sama porukka varmasti kiven kovaan väittäisi, ettei rotujen välillä ole älykkyyseroja, joka nämä "tasoitukset" on keksinyt. Oh, the irony.Neekerit saa pääsykokeissa tasoitusta +230 pistettä, latinot +185 ja aasialaiset -50
For Asian Americans, a changing landscape on college admissions
Naiset saa Oxfordissa 15 minuuttia lisäaikaa kokeiden tekemiseen.
Oxford University gives women more time to pass exams
Neekerit saa pääsykokeissa tasoitusta +230 pistettä, latinot +185 ja aasialaiset -50
For Asian Americans, a changing landscape on college admissions
Ja mitä järkeä on helpottaa opiskelupaikan saantia, jos itse opiskelussa vaaditaan kaikilta samaa kuitenkin. Heikommin lahjakkaat päätyvät vain liian korkealle opiskeluasteelle ja monet heistä joko eivät pysty siihen tai pääsevät juuri ja juuri läpi. Ei sellaisella osaamisella työelämässä menestytä. Eli nämä helpotukset ovat käytännössä melkoinen miina, jonka nämä SJW-jengiläiset ovat omaa turhamaisuuttaansa korostaakseen luoneet.Tuo on kyllä jo aika helvetin epätasa-arvoista. Minkä takia niitä kinukkeja ym. pitää rankaista siitä, että ovat opiskelleet aivan vitusti?
Arvostan kyllä sitä panosta, mutta en kyllä itse halunnut siinä iässä uhrata kaikkea aikaani opiskeluun.
No tämä.Ja mitä järkeä on helpottaa opiskelupaikan saantia, jos itse opiskelussa vaaditaan kaikilta samaa kuitenkin. Heikommin lahjakkaat päätyvät vain liian korkealle opiskeluasteelle ja monet heistä joko eivät pysty siihen tai pääsevät juuri ja juuri läpi. Ei sellaisella osaamisella työelämässä menestytä. Eli nämä helpotukset ovat käytännössä melkoinen miina, jonka nämä SJW-jengiläiset ovat omaa turhamaisuuttaansa korostaakseen luoneet.
No joo. Jos olet vaikka 50% kiinalainen ja 50% musta, niin sillä on aika helvetin iso ero tuossa järjestelmässä kumpaan lokeroon laitetaan.Miten muuten mahtaa mennä USA:n yliopistoissa rodun määrittely käytännössä jos vaikka joku sattuu olemaan puoliksi aasialainen ja tummaihoinen. Tai mites vaikka filippiiniläiset? Varmaan tulee paljon tilanteita kun joku haluaisi että papereihin merkitään joku toinen rotu.
En usko että väittävät, niiden mielestä kun rotuja ylipäätään ei ole olemassaSama porukka varmasti kiven kovaan väittäisi, ettei rotujen välillä ole älykkyyseroja, joka nämä "tasoitukset" on keksinyt. Oh, the irony.![]()
En usko että väittävät, niiden mielestä kun rotuja ylipäätään ei ole olemassa
Niin taitaa käydä yliopistojen kanssa jo muutenkin Pohjois-Amerikassa, jossa YO:t ovat muuttuneet enemmän ja enemmän vasemmistolaisen SJW-liikkeen ideologian tuputusopistoiksi.No tämä.
Tässä käy kohta vain niin, että työnantajat eivät välttämättä arvosta koulutusta enää samalla tavalla.
Ja kuitenkin rotujen perusteella arvotetaan opiskelijoita.En usko että väittävät, niiden mielestä kun rotuja ylipäätään ei ole olemassa
Jossain muistaisin olleen keskustelua tästä. Kuitenkin aika iso osa noista rahoitetaan ihan yksityisellä rahalla. Rahoitus saattaa kadota aika nopeastikin, sitten kun tietty raja ylitetään. Tällä hetkellä luonnontieteet, business ja oikeustiede ovat saaneet olla vielä enemmän tolkun puolella.Niin taitaa käydä yliopistojen kanssa jo muutenkin Pohjois-Amerikassa, jossa YO:t ovat muuttuneet enemmän ja enemmän vasemmistolaisen SJW-liikkeen ideologian tuputusopistoiksi.
Niin taitaa käydä yliopistojen kanssa jo muutenkin Pohjois-Amerikassa, jossa YO:t ovat muuttuneet enemmän ja enemmän vasemmistolaisen SJW-liikkeen ideologian tuputusopistoiksi.
Ei helvetti mitä apartheidia. Juurihan se Murica pääsi sieltä menneisyydestä pois ja mustat pääsi busseihin. Eikun takaisin 50-luvulle.
Kyllähän Suomessakin rangaistaan miehiä paremmasta menestymisestä. Tietty sit opettajakoulutukseenhan moisia ei tarvita. Opetusneuvos palauttaisi opettajakoulutuksen mieskiintiöt – "Kentällä on aikamoinen pula miesopettajista" Poliisikouluunhan laitettiin suorilta alemmat pääsyvaatimukset naisille.Tuo on kyllä jo aika helvetin epätasa-arvoista. Minkä takia niitä kinukkeja ym. pitää rankaista siitä, että ovat opiskelleet aivan vitusti?
Arvostan kyllä sitä panosta, mutta en kyllä itse halunnut siinä iässä uhrata kaikkea aikaani opiskeluun.
Silloinhan on joka tapauksessa raiskannut. Tietyissä rikoksissa epäily tai syytös riittää langettavaan tuomioon.Mitäs jos nainen sanoo ei kesken paneskelun, jos ei seuraavalla taaksevedolla ota heti pois niin onko ahdistellut tai jopa raiskannut ?
Saako naiset jotain etua hakiessa vai? Ei ainakaan pitäisi olla mikään yleinen asia?Kyllähän Suomessakin rangaistaan miehiä paremmasta menestymisestä. Tietty sit opettajakoulutukseenhan moisia ei tarvita. Opetusneuvos palauttaisi opettajakoulutuksen mieskiintiöt – "Kentällä on aikamoinen pula miesopettajista" Poliisikouluunhan laitettiin suorilta alemmat pääsyvaatimukset naisille.
No vaikka siellä poliisikoulussa niille on suoraa alemmat pisterajat fyysisessä kunnossa ja inttiäkään ei ole tarvinnut käydä. Ammattikoulussa tulee toki pieni lisä jos edustaa vähemmistösukupuolta: Ammattikoulujen pisterajat Aika harva mies ton edun saanee.Saako naiset jotain etua hakiessa vai? Ei ainakaan pitäisi olla mikään yleinen asia?
Käsittääkseni tytöt saavat parempia arvosanojakin joka vaiheessa.
Katsos vaan, en tiennytkään noista ammattikoulujen lisäpisteistä sukupuolen perusteella. Ei tosin isoja pistemääriä siitä anneta, mutta eipä pitäisi antaa niitäkään.No vaikka siellä poliisikoulussa niille on suoraa alemmat pisterajat fyysisessä kunnossa ja inttiäkään ei ole tarvinnut käydä. Ammattikoulussa tulee toki pieni lisä jos edustaa vähemmistösukupuolta: Ammattikoulujen pisterajat Aika harva mies ton edun saanee.
Mutta aivan varmasti joka vuosi on niitä joiden paikka jää 1-2 pisteestä kiinniKatsos vaan, en tiennytkään noista ammattikoulujen lisäpisteistä sukupuolen perusteella. Ei tosin isoja pistemääriä siitä anneta, mutta eipä pitäisi antaa niitäkään.
Tuo poliisikoulun juttu on vähän kaksipiippuinen. Naisille on varmasti vaikeampaa saada esim. sama yläkropan lihasmassa, mutta riittääkö tuo alempi vaatimustaso sitten käytännössä siinä duunissa. Poliisi joutuu joskus painimaan vähän kaikenlaisten ihmisten kanssa, eikä siinä saa oikein sukupuolipisteitä![]()
Kyllähän tuollaiset sukupuolikiintiöt olisi, ainakin kokonaisuutena asiakkaiden kannalta, hyvä asia monessakin julkisessa toimessa. Mieleen tulee ainakin varhaiskasvatus, terveydenhuolto, sekä valtion väkivaltakoneisto.Kyllähän Suomessakin rangaistaan miehiä paremmasta menestymisestä. Tietty sit opettajakoulutukseenhan moisia ei tarvita. Opetusneuvos palauttaisi opettajakoulutuksen mieskiintiöt – "Kentällä on aikamoinen pula miesopettajista" Poliisikouluunhan laitettiin suorilta alemmat pääsyvaatimukset naisille.
Tai sit panostaa vaan kulttuurin muutokseen. Suomessahan noi ammatit on tosi sukupuolittuneita.Kyllähän tuollaiset sukupuolikiintiöt olisi, ainakin kokonaisuutena asiakkaiden kannalta, hyvä asia monessakin julkisessa toimessa. Mieleen tulee ainakin varhaiskasvatus, terveydenhuolto, sekä valtion väkivaltakoneisto.
Onhan se silti vähintään arveluttavaa. Olisihan se helvetin kiva hakea duunia ja huomata, että vähemmän pätevä valittiin, koska sukupuoli. Ymmärtäisin sen, jos hakisin henkilökohtaisen avustajan duunia, mutta jos hakisin yleistä hommaa, saattaisi käydä vituttamaan. Yleinen homma tässä yhteydessä vaikkapa poliisi tai opettaja.
Nimenomaan. Kiintiöt eivät muuta tapoja, eikä kiinnostuksen kohteita. Mielummin pitäisi yrittää saada miehet kiinnostumaan "naisten ammateista" ja naiset "miesten ammateista ja jätetään kaikki kiintiötyperyydet pois.Tai sit panostaa vaan kulttuurin muutokseen. Suomessahan noi ammatit on tosi sukupuolittuneita.
Juuri näin. Selvästi hitaampi, mutta myös selvästi parempi tie. Ja muutos on pienesti pysyvämpi.Tai sit panostaa vaan kulttuurin muutokseen. Suomessahan noi ammatit on tosi sukupuolittuneita.
Naiset saa Oxfordissa 15 minuuttia lisäaikaa kokeiden tekemiseen.
Oxford University gives women more time to pass exams
Neekerit saa pääsykokeissa tasoitusta +230 pistettä, latinot +185 ja aasialaiset -50
For Asian Americans, a changing landscape on college admissions
Sivuhuomautuksena. Noin sääntöjen mukaanhan inttiä ei muutenkaan tarvitse käydä, vaan sivarista pitäisi saada sama etu. Tietenkin aika harva sivarimies hakee poliisiksi, ja aika harva vapaaehtoista palvelusta suorittava nainen tekee sen sivarin kautta.No vaikka siellä poliisikoulussa niille on suoraa alemmat pisterajat fyysisessä kunnossa ja inttiäkään ei ole tarvinnut käydä. Ammattikoulussa tulee toki pieni lisä jos edustaa vähemmistösukupuolta: Ammattikoulujen pisterajat Aika harva mies ton edun saanee.
Joo toi pitänee paikkaansa. Vähän kuten amiksestakin VOI hakea yliopistoon nykypäivänäSivuhuomautuksena. Noin sääntöjen mukaanhan inttiä ei muutenkaan tarvitse käydä, vaan sivarista pitäisi saada sama etu. Tietenkin aika harva sivarimies hakee poliisiksi, ja aika harva vapaaehtoista palvelusta suorittava nainen tekee sen sivarin kautta.
Samahan tavallaan pätee kirkon työntekijöihin, jos samaan aikaan eletään aikaa, jossa kirkkoa ei ole erotettu valtiosta ja aikaa, jossa on. Nythän tehdään juuri niin.Juuri näin. Selvästi hitaampi, mutta myös selvästi parempi tie. Ja muutos on pienesti pysyvämpi.
edit:
Toki on huomattava, että tietyissä hommissa on oltava tietty määrä myös sitä "vähemmistösukupuolta". Mm. Poliisi, tulli ja ehkä tietyt terveydenhuollon roolit ovat tällaisia. Näissäkin tulisi kuitenkin pyrkiä siihen, ettei kiintiöitä tarvitsisi edes harkita. Itseasiassa siihen ollaan jo (käsittääkseni) päästy ja hyvä niin.
Juu, toki näissä on se ero, että poliisikoulun valinnassa sivareita joudutaan erikseen syrjimään, jos heitä on tulossa ja heitä ei haluta. En tiedä, onko juuri tulossa ja haluaako joku estellä. Sivaripoliiseja muistikuvani mukaan oli jo yksi jokunen vuosi takaperin. Paljon tuskin tulee lähiaikoina.Joo toi pitänee paikkaansa. Vähän kuten amiksestakin VOI hakea yliopistoon nykypäivänäOmasta mielestäni sivari on pelkkä rangaistus niille jotka ei halua inttiin mutta siitä asiasta joskus jossain toisessa ketjussa.
Ja mitä järkeä on helpottaa opiskelupaikan saantia, jos itse opiskelussa vaaditaan kaikilta samaa kuitenkin. Heikommin lahjakkaat päätyvät vain liian korkealle opiskeluasteelle ja monet heistä joko eivät pysty siihen tai pääsevät juuri ja juuri läpi. Ei sellaisella osaamisella työelämässä menestytä. Eli nämä helpotukset ovat käytännössä melkoinen miina, jonka nämä SJW-jengiläiset ovat omaa turhamaisuuttaansa korostaakseen luoneet.
Toki. Mikäköhän mahtaisi olla realistinen tavoite tasapelistä, kun kyse on sairaanhoitajista. Puhumattakaan keinoista, joilla sinne päästään, jos edes yritetään. Yllättäen ei feminatseja raivostuta tuon suuntainen naisvaltainen tilanne.Nimenomaan. Kiintiöt eivät muuta tapoja, eikä kiinnostuksen kohteita. Mielummin pitäisi yrittää saada miehet kiinnostumaan "naisten ammateista" ja naiset "miesten ammateista ja jätetään kaikki kiintiötyperyydet pois.
Ei varmasti olla. Minä en ikinä pysty pelaamaan tennistä kuin Roger Federer. En olisi pystynyt edes siinä tapauksessa, että järjestelmä olisi syntymästä asti minua siihen suuntaan pyrkinyt kehittämään. Jotkut kun ovat niitä poikkeusyksilöitä ja jotkut eivät.Syy ihmisten eriarvoisuuteen ja esim. eroihin opiskelumenestyksessä on järjestelmän sisäinen syrjintä, koska me olemme kaikki loppujen lopuksi samanlaisia.![]()
Niin, pitäisikö tilannetta edes pyrkiä muuttamaan, kun koko tilanne on syntynyt vapaan valinnan seurauksena.Toki. Mikäköhän mahtaisi olla realistinen tavoite tasapelistä, kun kyse on sairaanhoitajista. Puhumattakaan keinoista, joilla sinne päästään, jos edes yritetään. Yllättäen ei feminatseja raivostuta tuon suuntainen naisvaltainen tilanne.
Ja mitä järkeä on helpottaa opiskelupaikan saantia, jos itse opiskelussa vaaditaan kaikilta samaa kuitenkin. Heikommin lahjakkaat päätyvät vain liian korkealle opiskeluasteelle ja monet heistä joko eivät pysty siihen tai pääsevät juuri ja juuri läpi. Ei sellaisella osaamisella työelämässä menestytä. Eli nämä helpotukset ovat käytännössä melkoinen miina, jonka nämä SJW-jengiläiset ovat omaa turhamaisuuttaansa korostaakseen luoneet.
Mitä tarkoitat? Syksyllä aloitti parikin kaveria datanomipapereilla yliopistolla eikä siihen mitään erityiskelpoisuuksia kyselty tai lakkia tarvittu. Kokeen kautta niin kuin muutkin, toki siinä pitää sitten onnistua paremmin kuin hyvillä lukiopapereilla.Amisten haku taas ei onnistu paperillakaan samoilla perusteilla, vaan pitää mennä joko hakemaan lakki, jolloin tasavertainen asema on, tai sitten pyytää erityiskelpoisuutta, jossa prosessissa ei ole mitään takuita.
Jäljelle jäänee saivartelu siitä kuinka kyseinen vapaus ei olekaan aitoa vapautta, koska vain aidolla vapaudella kaikille kuuluu ja saapuu yhtä monta nallekarkkia.Niin, pitäisikö tilannetta edes pyrkiä muuttamaan, kun koko tilanne on syntynyt vapaan valinnan seurauksena.
Toki. Mikäköhän mahtaisi olla realistinen tavoite tasapelistä, kun kyse on sairaanhoitajista. Puhumattakaan keinoista, joilla sinne päästään, jos edes yritetään. Yllättäen ei feminatseja raivostuta tuon suuntainen naisvaltainen tilanne.
Niinpä. Öyhötetään kyllä huippujohtajista helvetisti ja pitäisi saada kiintiöitä sinne ja sitten unohdetaan sopivasti ne paskemmat hommat. Esim. kaivostyöläiset, raksamiehet, rekkakuskit, kalastajat ym. ym. ym.![]()