- Liittynyt
- 21.10.2016
- Viestejä
- 2 406
Isoja ensimäisen maailman ongelmia. Äitien, sisarten, naisopettajien, tyttöystävien ja vaimojen kanssa eläminen on niin haastavaa joskus. Olisi helpompaa jos vallitsisi jyrkempi hierarkia yksilöiden välillä, eikä tarvitsisi olla tekemisissä naisten kanssa kuin pakon sanelemana, eli silloin kun niiden kuuluu antaa sinulle jotakin.
Jotain tuon suuntaista subjektiivista asennetta tuohon kirjan tekstiin on lipsahtanut, vaikka itse toki väritin sitä lisää, vai miten muut tulkitsevat tuon ilmaisun "äitien, sisarten, naisopettajien, tyttöystävien ja vaimojen maailmassa."? Aivan kuin tämä "naisten maailma" koettaisiin jotenkin uhkaavana miehen perspektiivistä, koska naisia ei voi enää hallita käskyttämällä kuten ennen.

Osaako joku selittää tämän islamin ja feministien pyhän liiton?![]()
No ovathan muslimit myös hyvin pelottavia jyrkkine näkemyksineen ja väkivaltaisine kulttuureineen, joten senkään vuoksi ei mielellään aleta etäännyttämään tärkeää liittolaista.