Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ihan jo pelkästään siksi että Antonelli on ajanut kolme siis KOLME kisaviikonloppua F2:ssa. Yksikään top-talli ei ole ottanut (paitsi McL Hamiltonin) eikä ota jatkossakaan kuskia suoraan F2:sta tai kylmänä vakiokuskiksi. Bottas ajoi neljä kautta ja Russell kolme kautta Williamsilla.Mihis sie tän väitteen perustat "Ei Ferrarilla eikä muussakaan top tallissa."? Mersuhan on junnua kovasti tuomassa F1 ja testannu MB myös niin mun mielestä loogista olis, että ajaa jossain kohtaa vielä ainakin Mersulla(esim GR). Vai eikö MB ole sun mielestä "top talli"?
Ihan jo pelkästään siksi että Antonelli on ajanut kolme siis KOLME kisaviikonloppua F2:ssa. Yksikään top-talli ei ole ottanut (paitsi McL Hamiltonin) eikä ota jatkossakaan kuskia suoraan F2:sta tai kylmänä vakiokuskiksi. Bottas ajoi neljä kautta ja Russell kolme kautta Williamsilla.
Jos kaikki menee kuin elokuvissa niin 3 kautta F2:ssa + Williams harjoittelu 3 kautta niin ollaankin jo ensi vuosikymmenellä. Tämä siis pitää tapahtua ilman että kukaan muut top kuski ei tule väliin esim Piastri ja Antonellin pitää olla talentti. Ferrarilla on Bearman + Taponen putkessa eli sinne on vielä pidempi matka.
Tarkoitin ennen ensi vuosikymmentä, sori huono muotoilu.Eli siis meinasitko, että tällä vuosikymmenellä Antonelli ei aja top tallissa vaan ensi vuosikymmenellä, ehkä? Tuo menee kyllä ihan järkeen itellekin, mutta jäi jotenkin tuosta sun aiemmasta viestistä semmonen kuva mitä lainasin ettei Antonelli tule ajamaan top tallissa vaan ajaa jossain tallissa vuodesta toiseen ilman kummempaa menestystä.
Ja joo, seuraan myös F2 ja tiedän miten Antonelli on siellä pärjänny. Tuossa aiemmin jo kommentoinkin kuinka outoa olis ottaa ihan "ummikko" F2:sta kesken kautta Williamsille korvaamaan Kessua.
Sellainen huomio, että F2 mestari ei voi jatkaa sarjassa seuraavalla kaudella. Antonelli ei voita tällä kaudella mestaruutta, mutta seuraavilla on sitten automaattisesti ulkona jatkon osalta, joka aiheuttaa talleille positiivista päänvaivaa saada kuski ajamaan jossain tallissa F1Ihan jo pelkästään siksi että Antonelli on ajanut kolme siis KOLME kisaviikonloppua F2:ssa. Yksikään top-talli ei ole ottanut (paitsi McL Hamiltonin) eikä ota jatkossakaan kuskia suoraan F2:sta tai kylmänä vakiokuskiksi. Bottas ajoi neljä kautta ja Russell kolme kautta Williamsilla.
Jos kaikki menee kuin elokuvissa niin 3 kautta F2:ssa + Williams harjoittelu 3 kautta niin ollaankin jo ensi vuosikymmenellä. Tämä siis pitää tapahtua ilman että kukaan muut top kuski ei tule väliin esim Piastri ja Antonellin pitää olla talentti. Ferrarilla on Bearman + Taponen putkessa eli sinne on vielä pidempi matka.
Noh F2:sta voi rullata max neljä kautta ja vaikka voittaisi niin kyllä tuonne reserve driver listalle mahtuu.Sellainen huomio, että F2 mestari ei voi jatkaa sarjassa seuraavalla kaudella. Antonelli ei voita tällä kaudella mestaruutta, mutta seuraavilla on sitten automaattisesti ulkona jatkon osalta, joka aiheuttaa talleille positiivista päänvaivaa saada kuski ajamaan jossain tallissa F1
Bottas paukuttaa sijalle 15. sprintis,,![]()
Mersu tulee nyt heti mieleen joila ihan hyvin menny tuolla aika skaalalla. Varmaan muitaki jos jaksais oikein miettiäAudin tulemista odotetaan kuin Jeesusta konsanaan, mutta millä perusteella? Kuinka hyvin on mennyt "uusien" automerkkien tulo formuloihin viimeisen 30-vuoden aikana? Veikkaan että käy Toyotat.
Brawn GP voitti kuljettajien ja tallien mestaruuden 2009. Saman vuoden marraskuussa -> Mercedes. On "vähän" erilainen lähtö kuin muilla.Mersu tulee nyt heti mieleen joila ihan hyvin menny tuolla aika skaalalla. Varmaan muitaki jos jaksais oikein miettiä
Että kun löyty valmistaja niin löytyy selityksiä. Miksi Audia odotetaan? Tulee uusi merkki jolla on rahaa ja toivottavasti tasaa kilpailua. Mutta pessimisti ei tunnetusti petyBrawn GP voitti kuljettajien ja tallien mestaruuden 2009. Saman vuoden marraskuussa -> Mercedes. On "vähän" erilainen lähtö kuin muilla.
No lähinnä siksi odotetaan että loppuu tuo Potku Sauberin sähellys ainakin siltä osin että toivottavasti panostavat meneillään olevaan kauteen. Harmittaa Valtterin puolesta, kun kuitenkin tuli valmiina tähän kauteen mutta tallia ei voisi vähempää kiinnostaa kun tallista rakennetaan kesken kauden sitä Audi-tallia. Kisainssikin vaihdettiin kysymättä, ja siitähän tuli heti ongelmia. Se on kuitenkin se pääasiallinen kommunikoija kuljettajalle päin kisan aikana. Valtterikin sen totesi että tuosta syystä auton asetusten hakemiseen meni enemmän aikaa, ja kommumikointikaan ei toiminut heti alussa kunnolla. Ja vielä sprinttiviikonloppuna vaihdettiin kun on vain yhdet vapaat harjoitukset jossa pitää saada asetukset hiottua. Ei näin. Tallikaveri on ollut monessa aika-ajossa koko joukon viimeinen, että siitä saa jotain osviittaa kuinka paskalla kalustolla siellä ajetaan ja paljonko siihen viitsitään enää panostaa. Kun on se Audi tulossa. Niin voisi jo tulla.Audin tulemista odotetaan kuin Jeesusta konsanaan, mutta millä perusteella? Kuinka hyvin on mennyt "uusien" automerkkien tulo formuloihin viimeisen 30-vuoden aikana? Veikkaan että käy Toyotat.
Kuka odottaa että talli on heti hyvä?Kumpi on pessimisti? Se joka pitää muita niin huonoina että Audi on heti hyvä, vai se joka pitää uuden tallin hyvyyttä epätodennäköisyytenä? ;-)
Herrahan alkaa muistuttaa jutuiltaan ihan tuota pohjoiskorean suurta johtajaa.Trump kuulemma kertoillut että hänen visiittinsä toi Norrisille voitto-onnen.
Suomen lehdistö vähä revittelee otsikkoja ku Trumppi kyseessäTrump kuulemma kertoillut että hänen visiittinsä toi Norrisille voitto-onnen.
Miltä maistuu yksi jenkki ilta/katuratakisa lisää?
Päivittelisivät mielummin vaikka vanhoja legendaarisia ratojaan noiden keinotekoisten katurajoten tekemisen sijaan.Ei, ei ja ei. Mun mielestä CotA on aivan tarpeeksi ja se on hieno rata. Uudet moottoriradat on aina tervetulleita, mutta katuratoja ei enempää.
Päivittelisivät mielummin vaikka vanhoja legendaarisia ratojaan noiden keinotekoisten katurajoten tekemisen sijaan.
Nuo on vaan rahat tyhmiltä pois tapahtumia. Kilpaurheilun kanssa niillä ei ole mitään tekemistä.Ei, ei ja ei. Mun mielestä CotA on aivan tarpeeksi ja se on hieno rata. Uudet moottoriradat on aina tervetulleita, mutta katuratoja ei enempää.
Miltä maistuu yksi jenkki ilta/katuratakisa lisää?
Näköjään poistettu. Oli vahvistus että Chicagossa olisi 2026 kisatMistä tässä puhutaan kun tuo twiitti ei aukea? Tulee vaan something went wrong,
ilmeisesti ei sitten ollutkaan vahvistettuNäköjään poistettu. Oli vahvistus että Chicagossa olisi 2026 kisat
Juu ei taas joku keulinut liian aikaisin.ilmeisesti ei sitten ollutkaan vahvistettu![]()
Villinä korttina Aston? Sauber sopimuksen solmimisen jälkeen oli rivien välistä luettavissa että olisivat olleet kiinnostuneita tuolloin, enkä jaksa uskoa Strollin jatkoon enää.Valtteri myhäillyt että melkein täydellä varmuudella jatkaa ykkösissä.
![]()
Formula 1 | Valtteri Bottakselta kova paljastus uran jatkokuvioista
Suomalaisässä avasi tilannettaan Italiassa.www.hs.fi
Niin kauan kuin isukki on yksi tallin omistaja voi poika ajella AstonillaVillinä korttina Aston? Sauber sopimuksen solmimisen jälkeen oli rivien välistä luettavissa että olisivat olleet kiinnostuneita tuolloin, enkä jaksa uskoa Strollin jatkoon enää.
Toki viime vuosinahan on aina puhuttu siitä että miten paljon Lancea itseään loppujen lopuksi kiinnostaa tuo ajaminen. Eli jos päättää että jahteilu ja muu miljardöörihomma on kivempaa niin siinähän sitten kuskin paikka avautuisi.Niin kauan kuin isukki on yksi tallin omistaja voi poika ajella Astonilla
Toki viime vuosinahan on aina puhuttu siitä että miten paljon Lancea itseään loppujen lopuksi kiinnostaa tuo ajaminen. Eli jos päättää että jahteilu ja muu miljardöörihomma on kivempaa niin siinähän sitten kuskin paikka avautuisi.
Näinhän se on, Itsestä kiinni. Potkuja tuskin tulee samaanToki viime vuosinahan on aina puhuttu siitä että miten paljon Lancea itseään loppujen lopuksi kiinnostaa tuo ajaminen. Eli jos päättää että jahteilu ja muu miljardöörihomma on kivempaa niin siinähän sitten kuskin paikka avautuisi.
ei taida 2005 indyn jälkeen F1 uskaltaa enää yhdellekään ovaalille (tai sen osalle) ajamaan.Sarjaan voisi tulla pari ovaalirataa niin tulisi menoa ja meininkiä.