- Liittynyt
- 28.11.2016
- Viestejä
- 807
Äläs nyt. Samurai vaan laittaa palautetta menemään Japaniin.Taisin muistaa tosiaan vähän väärin. Eli ongelmia paineiden kanssa kuului tiimiradiosta. Ja jos kisa ei mene suunnitellusti, niin pieleenhän se kisa yleensä menee. Nyt Mersu ei ole niin ylivoimainen, että olisi varaa mokailla. Eli Vettel ajoi aivan Bottaksen perässä kiinni, mutta Bottas ei tehnyt kumminkaan virheitä joka oli hyvä juttu
Luulisin että nuo kaikki ongelmat on saatu korjattua seuraavaan kisaan ja taistelusta Mersun ja Ferrarin välillä tulee vieläkin tiukempaa.
---
On kyllä erittäin huonoa mainosta tuo McLarenin ja Hondan rämpiminen (tallille ja hondalle). Eikä auta yhtään että Alonso valittaa aivan jatkuvasti huonosta autosta ja varsinkin tehottomasta moottorista. Itse en voi käsittää että kuka haluaisi Alonson tuon jatkuvan valittamisen jälkeen talliinsa![]()

Itseäni hieman ärsytti kisan jälkeen alkanut spekulaatio kakkoskuskeista. Skyllakin oltiin jo tosissaan pohtimassa, onko Mersun kannalta parempi vaan alkaa latomaan tallimääräyksiä ja laittaa vähemmän pisteitä kerännyt kuski apumieheksi. Noissa spekulaatioissa tuntuu vaan aina unohtuvan, että sillä ei ole tallin kannalta mitään merkitystä kumpi kuljettaja ajaa ruutulipulle ensimmäisenä, kunhan kumpikin tulee maaliin mahdollisimman korkealla sijoituksella, jolloin saadaan kisasta suurin mahdollinen määrä pisteitä. Suoritukset kuitenkin vaihtelevat radalta toiselle, joten olisi aika tyhmää päättää tässä vaiheessa että toinen auto yritetään aina järjestää edelle.
Ferrarilla puolestaan näyttää taas, että siellä on valittu jo kaksi vaihtoehtoista rengastaktiikkaa kilpailuihin. Toiseen autoon renkaat vaihdetaan heti kun suorituskyky alkaa tippua, tai yritetään undercuttia. Toisella autolla taas yritetään taas ajattaa mahdollisimman pitkiä vaihtoja. Ferrari näyttää kuitenkin tuhoavan eturenkaansa kisassa aika nopeasti, tai ainakin siinä pidempien vetojen autossa näin on käynyt. Jännä nähdä vieläkö tätä yritetään pakolla jatkaa seuraavassa GP:ssä, vai onko rengastaktiikka kiinni jonkun tallipomon egosta.
