- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 4 699
Jep ja tämä "kiinalaiset kuluttavat x kertaa vähemmän tai enemmän" vertaus on jo lähtökohtaisesti täysin sokea ja harhaanjohtava. Länsi-Kiinan köyhillä alueilla, missä hyvällä tuurilla edes sähkö kulkee, kulutus on varmasti aivan äärimmäisen pientä verrattuna länsimaalaisiin yhteiskuntiin, mutta kun käy katsomassa Itä-Kiinan kasvualueilla tai Pekingissä menoa niin en olisi yllättynyt vaikka yksi kiinalainen kuluttaisi päivässä saman verran kuin suomalainen koko elämänsä aikana.5,5 miljoonaa vs. 1,3/1 mrd. Discussion over.
Itä-Kiina on vaurastunut äärimmäisen nopeaa, mutta kommunismin kiinalaiselle kulttuurille aiheuttaman sosiaalisen vahingon takia, ihmiset ovat täydellisen piittaamattomia eivät pelkästään luonnosta ja ympäristöstä vaan myös kaikesta yhteisestä omaisuudesta. Koko homma on käytännössä jättimäinen kokoelma erilaisia fuckuppeja ja ei niitä kaikkia voi edes luetella, mutta esimerkkeinä:
- Kaupoissa, ravintoloissa/takeaway delivery-palveluissa yms. tuotteita myydään aivan absurdin ylipakattuina. Joskus jos tilaat vaikka hampurilaisaterian lähiravintolasta saat sen 3 eri paketissa ja kahdessa kääreessä.
- Hedelmiä, keksejä yms. yksittäispakataan jotta saataisiin korostettua sen arvoa. Joskus ruokaa pakataan puukoteloihin. "Kyse ei ole massatuotteesta vaan jokainen on valioyksilö!"
- Mitään toimivaa kierrätysinfraa ei ole. Useimmissa roskalaatikoissa lukee että "kierrätettävä ja ei-kierrätettävä" eri luukkujen kohdalla, mutta ovat vain pelkkää keulakuvan kiillotusta ja todellisuudessa molemmat roskasäiliöt heitetään samaan myllyyn kun roska-auto saapuu paikalle.
- Valot, TV:t yms. jätetään melkein aina päälle asunnoista poistuttaessa.
- Jätteitä ja myrkkyjä heitetään kaduille ja jokiin/järviin ilman että ilmekään värähtää.
- Tuotteiden laatu on yleensä äärimmäisen heikkoa ja ihmiset ostavat jo lähtökohtaisesti asiat mentaliteetillä "ehkä se hajoaa parissa viikossa, mutta sitten vain roskiin ja uutta tilalle"
Näiden lisäksi sitten äärettömän paljon muita vastaavanlaisia esimerkkejä ja millä skaalalla? Pelkästään Shanghaissa asuu n. 6 kertaa Suomen koko asukasluvun verran ihmisiä ja Shanghain metropoli/commuting-alueella jotain 60-100 miljoonaa ihmistä. Tähän soppaan sitten Pearl River Delta, Peking ja kaikki siinä välillä ja ympärillä. Vaikka Suomessa lopetettaisiin kaikki kuluttaminen kuin seinään ja kuoltaisiin nälkään niin sillä ei olisi pienintäkään vaikutusta maailman ilmaston niin kauan kuin tämä karuselli rullaa nykyiseen tapaan.