Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mulla on vaan tämä vamma aivoissa, että kun päätarina loppuu, samalla tipahtaa kinostus peliin. On tarve saada sellainen closure, vähän niin kuin lukisi pitkä kirjan päätökseen, niin kun sen painaa viimeisen kerran kiinni, niin se on siinä. Peleissä tämä closure tulee kun koko homman punainen lanka eli pääjuoni päättyy.
Nyt pitää vain varoa ettei ahnehdi sitä päätarinaa liikaa.
Mulla on vaan tämä vamma aivoissa, että kun päätarina loppuu, samalla tipahtaa kinostus peliin. On tarve saada sellainen closure, vähän niin kuin lukisi pitkä kirjan päätökseen, niin kun sen painaa viimeisen kerran kiinni, niin se on siinä. Peleissä tämä closure tulee kun koko homman punainen lanka eli pääjuoni päättyy.
Nyt pitää vain varoa ettei ahnehdi sitä päätarinaa liikaa.
Sama täällä. Harmitti kun tuli jätettyä iso osa Witcherin sivutehtävistä päätarinan jälkeen. Eihän ne sitten enää napannut. Pääjuonen ohella meni mukavasti.
Onko sulla vielä Hearth of Stone pelaamatta?! Se oli parempi kuin pääpeli.Edes lisäosat eivät enää napanneet.
Onko sulla vielä Hearth of Stone pelaamatta?! Se oli parempi kuin pääpeli.
Night Cityn kotisivut: Welcome to Night City
No päätarinan voi pelata kolmesti läpi ja alun pitäisi ainakin olla erilainen jokaisessa mutta missä välissä sitten nämä kolmen eri aloituksen polkua kohtaa on mysteeri.Se että päätarina ei ole yhtä pitkä ei tarkoita etteikö peli sivu questeineen voisi olla silti pidempi.
Sama itellä. Mutta tässä hahmosta tuli muutenkin aika op isoimmilla leveleillä vaikka oli vaikein vaikeusaste.Itsellä varsinkin ekalla läpipeluulla tuli kahlattua kaikki sivu kyöstit aina ensimmäisenä ja sit kun oli pakko jatkaa mainstoryä niin sitten sitä. Ei välttämättä ihan optimaalinen sekään koska mainstory tehtäviin oli sitten ihan yli levelinen ukko.
Witcherissä (3) piti kyllä tarkkailla omaa leveliä ettei mennyt liian hyväksi, kun sitten pääjuonen tehtävät olivat aivan liian helppoja.jos olit ylilevelillä
Muistan kun Elder Scrolls IV: Oblivion julkaistiin, niin itsellä lähti ihan laukalle kaiken muun kuin päätarinan tekeminen.Witcherissä (3) piti kyllä tarkkailla omaa leveliä ettei mennyt liian hyväksi, kun sitten pääjuonen tehtävät olivat aivan liian helppoja.
Hankalahan tuo on toteuttaa niin ettei kuitenkaan vihut skaalaudu niin kuin esim. Skyrimissä. Tietysti voisihan sitä aina lisätä vihuja, mutta onko sekään mielekästä kaikissa tapauksissa.
Jotenkin tässä odotellessa on suurimmat odotteluhimot jo aikalailla kaikonnut peliä kohtaan, nyt pystyy ottamaan sen neutraalisti vastaan.

Joo, kyllä se aika koomiseksi menee kun suuri soturi joutuu mahtavalla miekallaan lyömään rottaa kolmestiSiinä vaiheessa kun sitten aloitin sitä, olikin päätarinan ekat tappelut aivan uskomattoman vaikeita.
Aluks koska CDPR kehittäjänä ja teemansa puolesta. Nykyään paha sanoa, trailereiden paskuuden jälkeen en odota enää mitään.Mikäs tästä pelistä tekee niin ihmeellisen, että tätä odotetaan kuin sitä kuuluisaa kuuta nousevaa?
Monella märkiä unia jostain Cyberpunk-aiheisista peleistä sekä firman edellinen tuotos. vähän ku jokainen GTA on jumalpeli vaan koska se edellinen GTA oli hyvä ja se oli hyvä koska edellinen GTA oli hyvä.Mikäs tästä pelistä tekee niin ihmeellisen, että tätä odotetaan kuin sitä kuuluisaa kuuta nousevaa?
Koska Witcher 3 oli todella hyvä peli ja kyberpunk on kiinnostavampaa kuin fantasia.Mikäs tästä pelistä tekee niin ihmeellisen, että tätä odotetaan kuin sitä kuuluisaa kuuta nousevaa?
Aluks koska CDPR kehittäjänä ja teemansa puolesta. Nykyään paha sanoa, trailereiden paskuuden jälkeen en odota enää mitään.

Joo niinhän mä varmaan oonkin, eikä tätäkään varmaan sais sanoa kun paikotellen tuntuu olevan tääkin peli joku pyhä lehmä. Ei vaan mulle noi gameplay trailerit oo iskenyt ollenkaan, tää ei näytä roolipeliltä, vaan joltain räiskintäpeliltä johon on liimattu RPG elementtejä Borderlands tyyliin (pomppivat numerot, bullet sponge vihut yms). Höystettynä sellasella "mä oon kova äijä kun vittuilen kaikille"-dialogilla joka näyttää valintojensa puolelta aika torsolta.En kyllä tiedä mikä noista trailereista sitten paskoja tekee. Saatat olla aika yksin mielipiteesi kanssa..![]()
Et ole yksin.Joo niinhän mä varmaan oonkin, eikä tätäkään varmaan sais sanoa kun paikotellen tuntuu olevan tääkin peli joku pyhä lehmä. Ei vaan mulle noi gameplay trailerit oo iskenyt ollenkaan, tää ei näytä roolipeliltä, vaan joltain räiskintäpeliltä johon on liimattu RPG elementtejä Borderlands tyyliin (pomppivat numerot, bullet sponge vihut yms). Höystettynä sellasella "mä oon kova äijä kun vittuilen kaikille"-dialogilla joka näyttää valintojensa puolelta aika torsolta.
Mut joo, vaan mun mielipide onneks. Kyllä mulla tää edelleen Steamissa on ennakkovarattuna, mutta odotukset on kyllä aika romahtaen laskenu jokasen trailerin myötä.
Kyllä toi muhunkin on iskeny paljon vähemmän kun haluaisin, ois kiva jos olisi joku peli jota odottaisi tosi paljon. Oon ostamassa uutta konetta Zen3 + uusien näyttiksien myötä niin olisi helpompaa perustella rahankäyttöä itselleni jonkun super-hienon pelin takia.Joo niinhän mä varmaan oonkin, eikä tätäkään varmaan sais sanoa kun paikotellen tuntuu olevan tääkin peli joku pyhä lehmä. Ei vaan mulle noi gameplay trailerit oo iskenyt ollenkaan, tää ei näytä roolipeliltä, vaan joltain räiskintäpeliltä johon on liimattu RPG elementtejä Borderlands tyyliin (pomppivat numerot, bullet sponge vihut yms). Höystettynä sellasella "mä oon kova äijä kun vittuilen kaikille"-dialogilla joka näyttää valintojensa puolelta aika torsolta.
Mut joo, vaan mun mielipide onneks. Kyllä mulla tää edelleen Steamissa on ennakkovarattuna, mutta odotukset on kyllä aika romahtaen laskenu jokasen trailerin myötä.

Witcher 3:eenhan tuli päivityksessä tuo mahdollisuus skaalata vihollisit levelin mukaan, teki pelistä huomattavasti paremman kun level nelikymppisenäkin saattoi kuolla susilaumalle.Witcherissä (3) piti kyllä tarkkailla omaa leveliä ettei mennyt liian hyväksi, kun sitten pääjuonen tehtävät olivat aivan liian helppoja.
Hankalahan tuo on toteuttaa niin ettei kuitenkaan vihut skaalaudu niin kuin esim. Skyrimissä.
Joo niinhän mä varmaan oonkin, eikä tätäkään varmaan sais sanoa kun paikotellen tuntuu olevan tääkin peli joku pyhä lehmä. Ei vaan mulle noi gameplay trailerit oo iskenyt ollenkaan, tää ei näytä roolipeliltä, vaan joltain räiskintäpeliltä johon on liimattu RPG elementtejä Borderlands tyyliin (pomppivat numerot, bullet sponge vihut yms). Höystettynä sellasella "mä oon kova äijä kun vittuilen kaikille"-dialogilla joka näyttää valintojensa puolelta aika torsolta.
Mut joo, vaan mun mielipide onneks. Kyllä mulla tää edelleen Steamissa on ennakkovarattuna, mutta odotukset on kyllä aika romahtaen laskenu jokasen trailerin myötä.
Näkemyserojahan nämä on, ja toki peli näyttää varmasti hienommalta kun nuo Youtube videot, mutta mulle noissa videoissa ei ole näkynyt mitään niin ihmeellistä että olisin yllättynyt jos tuo grafiikan puolesta olisi jo julkaistu vuosi sitten.Kyllä nuo omaan silmään näyttää ihan 2020 vuoden pelin graffoilta.
Pitää muistaa että videoilla laatu on enemmän tai vähemmän pakattua suttua eikä se kerro koko totuutta. Itse tulen todennäköisesti olemaan hyvinkin tyytyväinen siihen miltä peli 4K:na näyttää.![]()
Joo, ettei jää väärinkäsityksiä niin toki mullekin tarina on tärkein ja juuri pelailen uudestaan New Vegasia juurikin tarinan takia (vaikka muistaakin about kaiken).No, onneksi CDPR osaa tarinankerronnan ja itse odotankin sitä kaikista eniten. Sitten olen pettynyt jos tehtävien taso ja käsikirjoitus ei ole vähintään W3 tasoa.
Mitä helvettiä, onko täälä joku toinenkin joka ei oo pelannu witcheriä... Itelläki kaikki kolme osaa on köllötelly stiimissä vuosikaudet ja aina aatellu alottaa projektina pelaamaan ne läpi järjestyksessä mutta voi helvetti kun noita pelejä on joka kirjasto täynnä ettei vaan kerkee. Ja nythän jossain uutisessa mainittiin että witcher kolmosesta ois tulossa joku enchanced -versio jossa paremmat tekstuurit ja jopa jotain rtx -töhnää niin joskohan sitä pääsis vihdoinkin pelaileen kun sais tän näyttiksen vielä päivitettyäLisättäköön vielä että vaikka on Witcher 3 ostettuna niin ei ole tullut pelattua sitä alkua pidemmälle. Tuli jotenkin käytettyä kaikki energia Skyrimiin jossain kohtaan ja sit samalla Witcher vaan jäi pelaamatta kunnolla. Ja tiedän, pitäisi kyllä Witcher 3 pelata myös läpi![]()
Toivottavasti main questline on merkattu erilleen ettei käy niinku itelle ekaa kertaa FF7aa pelatessa "tahon tutkia paikkoja, meen käymään täällä ennen ku jatkan tarinaa" -> tarinasegmentin loppupahis kulman takana joka estää alueelle pääsemisen enää uudestaan, myöhemmin luin että jos oisin jatkanu eteenpäin oisin saanu jonku uniikin materian (oisko ollu mime)Nyt pitää vain varoa ettei ahnehdi sitä päätarinaa liikaa.
Enpä ole minäkään trailereita juurikaan katsonut, samasta syystä. Peli menee ostoon puhtaasti tekijän track recordin takia - tai siis ansiosta - mutta tietysti on mahdollista että tulee ulos surkea peli.Jaa-a.. Ite en ole kattonu ensimmäistäkään traileria/teaseria/vastaavaa, niin ei mitään hajua miten lupaavia tai pettymystä aiheuttavia ne on. Ihan tietosesti olen ne skipannut, koska en jaksa stressata etukäteen pelin kanssa ja haluan nähdä kaiken ensimmäistä kertaa itse pelatessani. Mahdanko olla ainoa?
Itse peli on kyllä ostettu jo alkuvuodesta suoraa GOGista.
tää ei näytä roolipeliltä, vaan joltain räiskintäpeliltä johon on liimattu RPG elementtejä
No twitter profiilissahan ne ei pidä enää tätä rpg;nä. Joskus useampi vuosi sitten descriptioni mainitsi sen rpg;nä, mut se on muuttunut viime vuosina:Aika action painotteisia näytetyt pätkät kyllä olleet. Ne jotka odottaa tältä räiskintää saattavat pettyä, mikäli tämä on RPG edellä tehty, tai voi se tietysti olla toisinpäinkin.
Toisaalta peli tyylejä voi olla monta, räiskijät räiskii ja ne jotka haluaa enemmän pelata toiseen suuntaan puhuen tilanteita läpi jne.
Toivottavasti on hyvin kirjoitettua dialogia ja tarinaa.
Eli avoimen maailman toiminta-seikkailu tarina.Welcome to the official Twitter account of Cyberpunk 2077 — an open-world, action-adventure story developed by
Witcher 3 päätyi lopulta pilkkaamaan omia trailereitaan. Ja sekin oli toimintaseikkailu roolipelielementeillä.Ainakin noiden pelidemojen perusteella dialogi on luokkaa fallout 3 tai huonompi.
Jos vertaan kokemustani esim. Bethesdan peleihin (Fallout 3 tai Fallout 4, Skyrim) niin jo Witcher oli kyseisiä pelejä valovuoden edellä.
Nyt menee pahasti offtopic, mutta missä universumissa FO4 menee muka Skyrimin ja FO3:n edelleKun asiaa miettii niin kyllä Fallout 4 taistelu oli hauskempaa mitä Witcher kolmosen rotkoon työnnettävä miekkailusysteemi. Skyrim ja FO3 toki ovat ihan roskaa.
Vai puhutaanko nyt pelkästä taistelusysteemistä..
CD Projekt Red on velvoittanut studion työntekijät tekemään ylitöitä, jotta se saa Cyberpunk 2077:n valmiiksi. Studio on aiemmin julistanut, ettei se tule lähtemään tähän ohjelmistokehityksessä yleiseen toimintatapaan, mutta se on nyt rikkonut lupauksensa. Asia kävi ilmi, kun CD Projekt Redin sisäinen sähköposti päätyi julkisuuteen. Asiasta kertoo Comicbook-sivusto.
Studion johtoryhmään kuuluva Adam Badowski on vastannut töihin pakottamiseen kertomalla, että kyseessä on vaikein päätös, jonka eteen hän on joutunut. Badowski painottaa, että jokainen ylitöihin määrätty saa hyvän korvauksen työstään.
“Nämä kehityksen viimeiset kuusi viikkoa ovat meille elintärkeintä, jotta saamme valmiiksi projektin, jonka parissa olemme viettäneet ison osan elämästämme. Suurin osa kehitystiimistä ymmärtää, kuinka tärkeästä tilanteesta on kyse, sillä haluamme julkaista pelin, josta voimme kaikki olla ylpeitä. Jaamme tänäkin vuonna kymmenen prosenttia tekemästämme voitosta kehitystiimin kesken”, kommentoi Badowski.
Badowski lisäsi, että hän on valmis ottamaan vastaan kaiken päätöstä koskevan kritiikin. Cyberpunk 2077 tulee saataville marraskuun 19. päivä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.