- Liittynyt
- 08.07.2017
- Viestejä
- 795
It olisi ihan sopiva, koska ei ole sukupuolta niin kai se on esine tai asia
"It puts on the lotion, or else it gets the hose again" - no ei se ihan noin tainnu mennä mutta liki?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
It olisi ihan sopiva, koska ei ole sukupuolta niin kai se on esine tai asia
"It puts on the lotion, or else it gets the hose again"
"It puts on the lotion, or else it gets the hose again" - no ei se ihan noin tainnu mennä mutta liki?
Hyvin muistettu.Muistelisin: "It rubs the lotion on its skin or else it gets the hose again"
Miksi se ei saa lukea? Yli 99,99 väestöstä on miehiä tai naisia.Ehh, eikö tärkein asia ole se että voit tehdä sen näköisen hahmon kun itse haluat? Mitä väliä jos sulla ei jossain pelaaja infossa lue sitä male/female![]()
Ei tietenkään ole. Ja jos se olisi sama, niin sitten se valinta olisi olemassa. Eli se ei ole sama.Mitä merkitystä sillä on valitsetko miesvartalon ja miesäänen vai painatko suoraan jotain "male"-nappulaa jos lopputulos on joka tapauksessa aivan sama?
Olenko sanonut että se ei saisi lukea? Ei sillä tekstillä ole minulle väliä, otan mielummin visuaallisen vaihtoehdon.Miksi se ei saa lukea? Yli 99,99 väestöstä on miehiä tai naisia.
Muistetaanpas että tuo peli sijoittuu 2070-luvulle. Maailma on mennyt moneen kertaan sekaisin siinä ajassa, ja kybernetiikkaa käyttämällä jopa mustat miehet voivat olla älykkäitä!Urgh SJW.
"voodoo gangs are most effective using the net"... Mustat miehet + teknologia![]()
![]()
Tämähän kävisi helpoiten niin että Defaultina olisi male ja Female (pelintekijän näkemykset mitä ollaan jo nähty) ja sitten kolmas optioni olisi se että luo oma hahmosi alusta saakka muotoineen ja äänineen+mitä ikinä onkaan muokattavissaOnhan tuohon aikaa lisätä vaikka tekstikenttä sukupuolta varten. Luulisi että ainakin silloin kaikki olisivat tyytyväisiä. Ellei jotakuta sitten haittaa periaatteen tasolla se, että ne jotka haluavat voivat tehdä hahmostaan jonkun omituisen transuhirviön.
Tuosta kuvasta tulikin mieleen etten nyt näin äkkiseltään muista peliä missä olisi valittu selkeästi tekstillä merkittyjen Man/Woman vaihtoehtojen väliltä. Lähinnä tuo valinta on tehty hahmon ulkonäön perusteella ja sitten kustomisoitu siitä eteenpäin.Esim:
+Valikkoon vaihtoehto luo uusi kokonaan.![]()
"voodoo gangs are most effective using the net"... Mustat miehet + teknologia![]()
![]()
Koska nykyaika ja niiden "pakotukset"Tuosta kuvasta tulikin mieleen etten nyt näin äkkiseltään muista peliä missä olisi valittu selkeästi tekstillä merkittyjen Man/Woman vaihtoehtojen väliltä. Lähinnä tuo valinta on tehty hahmon ulkonäön perusteella ja sitten kustomisoitu siitä eteenpäin.
Miten Cyberpunk2077 eroaa tämän suhteen kaikista muista peleistä? Eihän tässä nyt ole muuta eroa kuin että Cyberpunkissa saa myös valittua hahmon ääninäyttelijän vielä erikseen kaiken muun kustomisoinnin lisäksi, senkun valitsee mistä tykkää.
Miten ihmeessä tästä on nyt kehitetty jokin SJW salaliittoteoria?
Sillä on selvästi pelin tekijöille merkitystä, kun se kerran on poistettu vaihtoehdoista. Ja miksi sen pitäisi olla vain visuaalinen vaihtoehto?Olenko sanonut että se ei saisi lukea? Ei sillä tekstillä ole minulle väliä, otan mielummin visuaallisen vaihtoehdon.
Siten, että siitä on tehty iso numero. Tarkoituksellisesti.Miten Cyberpunk2077 eroaa tämän suhteen kaikista muista peleistä?
En tarkkaa kohtaa videosta muista, mutta siinä kun V on jääkylvyssä, sanoo joku "her" hänestä ja tuossa on naispuolinen V pelattavana. Jos ei nyt sitten ole puhuttu jostain toisesta hahmosta siinä. Olettaisin nais/mies vartalon vaikuttavan näihin pronomineihin.Koska nykyaika ja niiden "pakotukset"
Cyperpunkissa toi homma toimii loogisesti koska voit muokata pelimaailman mukaisesti hahmojen rakenteita koska ovat kybrog ihmis sekoituksia(?) ja siten voit valita sen äänen.
Eri asia olisi ollut jos esim Witcher 3 olisit voinut valita Geraltille vaikka Cirin äänen ja se on nainen miehen olemuksella tai miten päin vain, saatan olla vanhanaikainen mutta omaan järkeeni se ei olisi ollut mitenkään perusteltavissa ellei peli oikeasti kerro mistään transusta.
Cyberpunkin kohdalla uutisoitiin että ne poistivat mahdollisuuden Female/male valintoihin=Triggeröinti on valmis ja eikä ole väliä enää että voit luoda silti sen oman nais/mies hahmon omillaan sukupuolen äänillä jos haluat.
Siksi kysyinkin sitä että miten näitä sukupuolettomia ihmisiä kutsuttaan mutta nytten kun olen miettinyt asiaa pidempään niin uskon että pelaaja hahmoa vain kutsuttaan nimellä "V" koko pelin ajan.
Miten käy sitten oikeasti niin se nähdään julkaisussa, päälimmäisenä toiveena toki on että saavat nytten tehtyä mahdollisimman hyvän pelin ja eikä Witcher sarja ollut mikään yhden hitin ihme.
Nämä omia mietteitä toistaiseksi, hype ei kyllä omalla kohdallani noussut tasolle 10 mutta ehkä hyvä vain niin ei odota mitää messias peliä saapuvan![]()
Käykö pictogrammeilla? Näitä nyt tuppaa löytymään kaikesta missä luodaan hahmoTuosta kuvasta tulikin mieleen etten nyt näin äkkiseltään muista peliä missä olisi valittu selkeästi tekstillä merkittyjen Man/Woman vaihtoehtojen väliltä.
Laitetaan tämäkin nyt tänne, jos joku pelin vielä aikoo hankkia...
Testudo on ny mielessää hakkeroinu tän pelin rantatuoleja jo kesäkuusta lähtien, alkaa olla mennyt kokemus kohta hänelle.Vielä? Eihän sitä oo vielä ees julkaistu?
Laitetaan tämäkin nyt tänne, jos joku EI OO VIELÄ peliä hankkinut...
Korjasin sulle.
Katson tuon videon ainakin 10 kertaa vielä... MUTTA hyvin lähellä on se että ennakkotilaan pelin.
Katson tuon videon ainakin 10 kertaa vielä... ymmärrän myös että kyseessä ei ole lopullinen tuotos... MUTTA hyvin lähellä on se että ennakkotilaan pelin. Olen hankkimassa uusia osia koneeseen juurikin DOOM Eternalia ja Kyperpunkkia varten. Toki toivoin tähän vauhdikasta FPS-pelaamista, mutta...
Ajaminen näytti yllättävän kiinnostavalta, jopa toimivalta. Luulen että mitä enemmän tuota videota tutkii ja katsoo niin sitä kiinnostavammaksi homma menee. Valtava määrä yksityiskohtia. Tuo Deep Net vai oliko Dark Net, näytti aivan Matrix tyyliseltä, todella kiehtova juttu. Kylpyamme, jääpaloja ja piuhat aivoihin kiinni...
Varmaan vain odottelee julkaistavaksi collectors editionia, jossa tulee taitettava rantatuoli mukana.Testudo on ny mielessää hakkeroinu tän pelin rantatuoleja jo kesäkuusta lähtien, alkaa olla mennyt kokemus kohta hänelle.
Soitin CDPR:n CEO:lle ja siellä ollaan hermostuneena odoteltu jo pari kuukautta, että nytkö se tilaus tulee sisään. Kuulemma sampanjat viileäkaapissa odottamassa, R(antatuoli)-hetkeä.Eeei, nytkö se tapahtuu? Oikeastiko? Oletko nyt aivan satavarma? Pitäiskö kattoa vielä yhdennentoista kerran että saa lopullisen varmistuksen?
Mutta digiversion ennakkotilaaminen, varsinkin jos siinä ei saa mitään ennakkotilaajan etua on kyllä täysin turhaa.
Eeei, nytkö se tapahtuu? Oikeastiko? Oletko nyt aivan satavarma? Pitäiskö kattoa vielä yhdennentoista kerran että saa lopullisen varmistuksen?
Yksi motiivi on lähinnä osoittaa tukea pelinkehitystä kohtaan ja ikään kuin osallistua sen joukkorahoitukseen. Se on siis signaali pelintekijälle: "kyllä, odotan tätä innolla, tässä rahaa, hoitakaa homma kotiin".
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.