- Liittynyt
- 13.12.2016
- Viestejä
- 5 540
tuo ghosting on melkein huvittavan näköistä välillä kun npc kävelee vähän kauempana ja "höyryää" niin kuin olisi juuri kävellyt saunasta ulos.
Tässä myös yksi esimerkki kun pathtracing lätkästään jälkikäteen ja valaistus kärsii. Tausta näyttää hyvältä, mutta kohde henkilöltä puuttuu varjostus melkein kokonaan verrattuna käsin sijoitettuun valaistukseen.
![]()
![]()
Niin alempi kuva on valaistukseen nähden oikein. Ylempi kuva on artistin valaisema ja sotii kohtauksen muuta valaistusta vastaan. Tuskin siellä yökerhoissa on mukana jotain valomiestä naamaan osottelemassa valoa, kun juttelee jonkun kanssa.
Tuo on toki makuasia, kumpi parempi. Itse tykkään enemmän alemmasta, koska naama ei killitä epärealistisesti.
Edit. Ei kun olikin juuri toisinpäin ilmeisesti kuvat, eli ylemmässä on Path tracing päällä? Siinä tapauksessa jostain niitä säteitä kimpoaa nassuun, vaikka näyttää kyllä kieltämättä vähän liian valaistunelle.
Tuo pienten/kaukaisten objektien ghosting oli kanssa asia, minkä itse bingasin kun testaili tuota RR:ää. Silti parannukset mitä se tuo, on monin verroin parempia, kun nuo muutamat häröt. Varmaan RR tästä vaan ajasaatissa paranee, kun saadaan lisää opetusmatreaalia sisään.
Viimeksi muokattu:

No aina oppii uutta 