Säästyneet vuokrat? Kai sitä pitäisi jossain asua jokatapauksessa?
Jossain pitää asua, ja jos se on omistusasunto, niin sijoittamiseen kykenevän ei kannata liikoja laittaa seiniin jumiin. Silloin on parempi antaa pankin rahojen olla seinissä ja maksaa pankille siitä korkoa korvaukseksi.
A)
-asunnon arvo 250k
-30 vuoden asuntolaina maksettu pois heti toisena päivänä, koska 2,5-korkoisen asuntolainan poismaksu on kuulemma varmaa hyvää tuottoa/säästöä
-korkokulut nolla
-maailmaindeksejä osakesalkussa 240k
-nettovarallisuus alussa 490k
B)
-asunnon arvo 250k
-30 vuoden asuntolainaa 180k vaikkapa hieman nykyistä korkeammalla korolla, 3 %/a
-korkokulut 30 vuodessa yhteensä 93,2k
-maailmaindeksejä osakesalkussa 420k
-nettovarallisuus alussa 490k
Oletetaan, että 180k:n asuntolaina ei ole liian suuri tuloihin nähden. Se on varmaa, että A välttyy 30 vuoden korkokuluilta. Toisaalta on lähes yhtä varmaa, että 30 vuoden kuluttua suuremman maailmaindeksisalkun etumatka on kasvanut enemmän kuin korkokulujen (93,2k) verran. Jos tarkasteltaisiin tuhansia vastaavia tapauksia, niin ehkä joukkoon osuisi joku, jolla yhtaikainen paha sairastuminen, avioero ja lama saisivat aikaan sen, että tuo alussa 420k-salkku ei olisi vähintään 420k - 240k + 93,2k = 273,2k suurempi kuin tuo alussa 240k-salkku, kun asiaa katsotaan indeksien jauhettua tuottoa 30 vuotta putkeen.
Jokaisen työ-, terveys- ja parisuhdetilanne jne. ovat erilaisia, ja sitäkin myötä riskinsieto yksilöllistä. Asuntolainan korko ja osakemarkkinoiden houkuttelevuus vaihtelevat vuosien mittaan. Venäjän sotiessa tuli itsekin hieman vähennettyä asuntolainan sotakorkokuluja.
Mainitsemasi ennakkolyhennys on kätevä tapa vähentää korkokuluja, keventää tulevia kk-eriä ja saada pelivaraa yllättävään rahapulaan. Ylimääräisen lyhennyksen kanssa sen sijaan voi joutua pulaan, kun rahat ovat jumissa seinissä ja pankki haluaa liki yhtä suurta kk-erää kuin ennen ylimääräistä lyhennystä. Toki siinä on laina-aika lyhentynyt, mutta ei paljon lämmitä vuoden kestävässä tiukemmassa hetkessä, että lainaa on jäljellä 20 vuotta 23:n sijaan, kun pankki vaatii ylimääräiseltä lyhentäjältä liian suurta kk-erää tuona vaikeana vuotenakin. Ennakkolyhentäjällä on vaikeana vuotena selvästi pienempi kk-erä täysin ennallaan säilyneen laina-ajan ansiosta, ja hän voi halutessaan jättää lyhentämättäkin, koska on lyhentänyt jo ennakkoon.
Kenenkään ei kannata ottaa niin paljon riskiä, että yöunet menevät. On kuitenkin hyvä tiedostaa, että rahan tunkeminen pikavauhtia seiniin ei odotusarvoisesti ole yhtä tuottavaa puuhaa kuin voittoa tavoittelevaan yritystoimintaan sijoittaminen maailmaindeksien kautta. Kotona saa asua, vaikka pankki "omistaisi" suuremman osan seinistä.