- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 6 135
Ei oikeestaan mikään, lähinnä omaa pohdintaa ja riskienhallintaa. Eli jos esim. vuokraa pk-seudulta asuntoa, jonka vuokra on vaikka 1700€/kk ja vuokralaiselta loppuu työt, niin pidän tilannetta itselleni riskialttiina. Etenkin tilanteessa jossa samaan hintaan ei välttämättä enää löydykään vuokralaista. Toisaalta myös kulut nousee kovalla tahdilla.
Piti piruuttaan kattoa. Oletetaan nyt että yleensä vuokra käytössä max. kaksio. 1700€/kk saa kampista 55m2 kaksion Eerikinkadulta. Myynti puolelta samalta kadulta löytyy yksi 54m2 300k kaksio, mutta siihen tulossa 1500-1900€/m2 lvis saneeraus. Muut onkin sitten isompia ja ne lähemmäs 500k€.
Eihän tollasta ketään tosissaan kato vuokrakohteeksi. Noi ytimen kohteet on nyt todella huonoja vuokrakohteita kohonneiden lainakustannusten takia. Ennenkin siellä pelattiin olemattomilla tuotto marginaaleilla mitkä perustu täysin siihen, että kohteen arvo nousee (aina ja ikuisesti). Nyt kun arvokehitys onkin jopa negatiivinen ja kulut nousseet niin ei mitään järkeä.
Eiköhän pks:ltäkin löyty ihan järkeviä kohteita hankittavaksi vuokrauskäyttöön ilman, että tarttee kattella jotain 300-500k€ kämppiä missä on isot riskit. Sama homma muualla Suomessa, taantuman lisääntyessä kohtuuhintainen vuokra-asunto houkuttaa yhä useampia kun oma toimeentulo on tiukassa niin ei uskalleta hypätä pankin leikaan vaan pysytään siinä vuokrakämpässä. Joten jos jättää marginaaliset ökyhintaiset kohteet pois niin työttömyyden lisääntyminen todellakin kannustaa järkeviin vuokrakohteisiin. Huomattavasti paremmat ajat ostaa vuokrakohteita alkaa olla nyt niillä keillä on rahaa kuin viimeisen 3v aikana.

