Mitä tulee hintoihin ja etäisyyteen keskustasta niin onhan PK seutu tosiaan ihan omaa luokkaansa. Itsekin operoin Turun seudulla, tällä hetkellä myynnissä olevat Turun naapurikunnan tontit maksaa 30000-50000 euroa 900-1600m2 pinta-alalla ja vähintään reilu 200m2 rakennusoikeudella, ja noilta tonteilta kaikkiin isompiin kauppohin (mukaanlukien Ikea, Verkkokauppa.com jne) ajaa noin 10 minuutissa autolla, Turun kauppatorin parkkiluolaan 20 minuutissa, ja toki sinne kauppatorille ajaa 30 minuutissa polkupyörälläkin tai bussilla. lähimpään 4km päässä olevaan kauppakeskukseen tuli juuri LUXE elokuvateatteri jos ei Turun keskustaan asti viitsi vaivautua. Jos ihan kurjimpaan ruuhka-aikaan päätyy lähtemään kotiin ihan väärältä laidalta Turkua autolla, niin matkassa voi mennä yli puoli tuntia. Helsinki-Vantaalle menee talvella autolla vajaa 2 tuntia, kesällä ehkä puolitoista tuntia. Toki lähtee Turustakin muutamia lentoja. Turun kentälle lähdin kerran kotoa omalla autolla puoli tuntia ennen koneen lähtöä, ei ongelmaa kun ei ole juuri etäisyyksiä siirryttävänä kentällä.
Joo pahoittelut OT:sta mutta digitalisaation muuttaessa sitä milloin ja missä ja miten töitä voi tehdä, tuntuu ehkä perusteettomalta että yksi alue on sen 100% kalliimpi asua kuin muut ja ero vain kasvaa.
Tämän takia varmaan myös Tampere ja etenkin sen seutukunnat porskuttavat asuntokaupan yleisestä hiljenemisestä huolimatta. Mediakin on antanut vetoapua ihan hesaria myöten. Vaikka muuttopaine on kova, niin vieläkin täältä saa ympäryskunnista ihan merkittävästi halvemmalla parempaa, kuin PKS:lta. Nykyisellä tahdilla ero saattaa kaventua kymmenessä vuodessa.
Pirkanmaa-buumi jatkuu, kertoo Oikotie – maakunnan vetovoimassa havaittiin epätavallinen ilmiö
Tilastokeskuksen luvuissa näkyy muuttoliikkeen epätavallinen suunta: keskuskaupunki Tampere kokee muuttotappioita naapurikunnilleen, ja Tampereen sisällä myös syrjäiset kaupunginosat houkuttelevat.
Pirkanmaan erikoisuus on se, että Tampere keskuskaupunkina kärsii muuttotappiota ympäryskuntiinsa. Oikotie-asuntojen johtajan Anna Leinosen mukaan muuttoliikkeen suunta on yleensä päinvastainen maakuntien sisällä, eli pienemmistä kunnista muutetaan useammin keskuskaupungin suuntaan.
Myös Tampereen sisällä vetovoima jakautuu epätavallisesti: kaukana keskustasta sijaitseva Hervanta on ollut yksi kaupungin vetovoimaisimmista alueista. Syyksi arvioidaan ratikkaa.
