Talon osto edessä. Hinta ~180k, mutta voidaanko ottaa asuntolainaa esim. 190k€? Tarkoituksena olisi uusia ilmalämpöpumppu heti ja keväällä laittaa pihaa tuolla ylijäävällä kymppitonnilla + muuhun (esim. lämminvesivaraaja jo 26v vanha). Toisin sanoen pankista pyydän 190k, maksan talosta 180k, onko OK? Tämä siksi koska laina on nyt edullista, niin mieluummin käyttäisi sitä kuin omarahoitusta.
ASP-tileillä yhteensä noin 24k€, mutta onko tämä kaikki pakko/kannattavaa "käyttää" kun on jo kerta ne sinne säästänyt? Pirkanmaa, eli 115k€ tuo ASP-lainan osuus.
Ollaan ostamassa taloa vaimon vanhemmilta niin siksi hinta jo tarkasti tiedossa ja lainaneuvottelut ovat vasta edessä. Tarkoitus laittaa omistussuhteet 51/49%. Molempien ensimmäinen laina, joten kaikki pro tipsit ovat tervetulleita!![]()
Perusparannuksiin ainakin voi saada lainaa yli asunnon myyntihinnankin. En osaa sanoa meneekö pihan laitto ja ILP pankin mielestä perusparannuksiin vai ei.
Ja ASP-säästöistä ei tarvitse käyttää koko säästettyä summaa. Tämä löytyy ihan kirjallisena Valtiokonttorin sivuilta ASP-ohje pankeille dokkarista jos tarvitsette pankin kanssa vääntämiseen kättä pidempää.