- Liittynyt
- 24.06.2019
- Viestejä
- 523
e: väärä triidi
Viimeksi muokattu:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Paljon on auki vielä. Toivon kilpailua lisää. Mielenkiintoisia myös nuo nokitukset puolin ja toisin, kumpi vetää lopulta hetkellisen voiton kun kortit on pöydällä?Nämä saattaa olla 7nm EUV prosessilla, eli ei kilpaile välttämättä samoista kiekoista...
Nämä saattaa olla 7nm EUV prosessilla, eli ei kilpaile välttämättä samoista kiekoista...
Tämä on mahdollista. En hirveän tarkasti ollut seurannut Zen 3 -huhuja, mutta ainakin itselle oli yllätys että se perustuu samaan vanhaan 7nm perusprosessiin. Voisiko AMD olla allokoinut EUV-kapasiteetin näyttiksille? Toisaalta: mahtaako sitä EUV-kapasiteettiakaan olla buukattuna tarpeeksi, että riittää kaikille heti? Kyllä sillekin prosessille kysyntää varmasti on ns. riittävästi tarjolla.
Ei varmasti riitä "kaikille heti". Se riittääkö suurimmalle osalle järkevässä ajassa on eri asia.Toisaalta: mahtaako sitä EUV-kapasiteettiakaan olla buukattuna tarpeeksi, että riittää kaikille heti
649 € on minusta liikaa vs. 3080 n. 730 €. Jos RT on Turingin tasolla ja DLSS:n vastinetta ei ole, tämä on pitkälti edellisen sukupolven kortti. Nimenomaan näissä kahdessa pitäisi pystyä kilpailemaan, jotta tämän hintaluokan kortissa on järkeäJos rasteroinnissa jää himpun jälkeen 3080:sta, ja RT:ssä mahdollisesti vielä enemmän, niin 700€ olis jo hieman korkeahko hinta. 649€ olis omaasta mielestä tuossa tapauksessa hyvä hinta.
Tuo RT suorituskyky on se juttu, mikä tässä nyt kiinnostaa itseä melkein eniten.
649 € on minusta liikaa vs. 3080 n. 730 €. Jos RT on Turingin tasolla ja DLSS:n vastinetta ei ole, tämä on pitkälti edellisen sukupolven kortti. Nimenomaan näissä kahdessa pitäisi pystyä kilpailemaan, jotta tämän hintaluokan kortissa on järkeä
649 € on minusta liikaa vs. 3080 n. 730 €. Jos RT on Turingin tasolla ja DLSS:n vastinetta ei ole, tämä on pitkälti edellisen sukupolven kortti. Nimenomaan näissä kahdessa pitäisi pystyä kilpailemaan, jotta tämän hintaluokan kortissa on järkeä
Eikö just ollu jotain artikkeleita että Borderlands 3 pyöris ps5 ja xboxilla 4k60fps...
Jos haluaa tarkemmilla resoilla pelata niin silloin hankkii kortin joka kykenee sellaisiin. En laskisi "DLSS 4k":ta samaksi kuin 4k.Toki DLSS:n vastineen puute on ongelma juurikin RT efektien kanssa, jos haluaa 1080p tarkemmalla resolla pelailla.
Konsolit taitaa yleensäkin olla lähempänä high asetuksia kuin ultraa. Monesti ollut jopa alle high.Vaikka uuden sukupolven konsolien suorituskyky lupaa hyvää AMDn GPUillekin, kannattaa aina muistaa että konsoleilla nuo lukitut 4k60fps:t tehdään fiksummin kuin PC-harrastajilla. Esimerkiksi juuri Borderlandsin bad ass vs ultra detaileista on ollut puhetta että visuaalisesti eroa on vaikea huomata, mutta rasituksessa raudalle on selvä ero. Tuollaisissa tapauksissa konsoleilla ei koskaan valita raskaampaa vain siksi että pitää saada ajaa kaikki herkut päällä vaan siellä viilataan noita asetuksia niin että se haluttu suoritustaso saavutetaan. Siksi noista konsolistatseista ei kannata lähteä ekstrapoloimaan arvauksia, varsinkaan nyt kun meillä on jo AMDn itsekin antamia markkinointi-FPS-lukemia.
Jos haluaa tarkemmilla resoilla pelata niin silloin hankkii kortin joka kykenee sellaisiin. En laskisi "DLSS 4k":ta samaksi kuin 4k.
Lisäksi tässä pohdiskelen, että miksi niiden 20gigasetn 3080:sten päällä nyt oikein istutaan? Odotetaan big navi, ja katsotaan, että tarvitaanko 3080 super/3080TI, vai voidaanko heittää pelkästään lisämuistiversio kehiin muuten samoilla spekseillä? Itse jotenkin naiivina toivoisin että tuo big navi olisi aika 1:1 3080:n kanssa, niin saatas uusi kierros 7970 vs. 680 tappelua, jossa erot ovat sekä suuntaan että toiseen ja hyvin marginaalisia, enemmän hajontaa aib-mallien kesken....Se, että Nvidia siirsi 3070 julkaisun vastaukseksi AMD:n julkkarille sopisi tuohon skenaarioon. Jos 3080 tehoa ei ylitetä ainakaan kustannustehokkaalla "massoille" myytävällä mallilla, niin silloin tuo AMDn kortin hinta aiheuttaa 3080:ntä enemmän paineita 3070 hinnoitteluun. Jos normaalin pelaajan kannalta 3080 teho saavutettaisiin vaikka 100 euroa halvemmalla hinnalla, olisi aika vaikea yrittää myydä 3070 ellei hinta ole vastaavasti selvästi alempi. 3080 korttia voidaan yrittää vielä myydä samalla hinnalla vielä merkkiuskollisille ja esim DLSS:llä.
Poikkeuksesta ylikellotetuilla 10900k-revikoille. Jos AMD:n testit ajettu stockilla voidaan puhua aika suuresta erosta.Kyllä sillä prossulla voi 4k resollakin olla joku 3-5 fps:n vaikutus keskiarvo fps:n. Tämä on nähty AMD vs intel testeissä.
Eli noista AMD:n slidejen tuloksista voisi ainakin mahdollisesti 3FPS vähentää, jos haluaa vertailla vaikka noihin revikoihin, mitkä on ajettu 10900k:lla.
Aika heikosti niitä 10GT versioitakaan on liikkeellä...Lisäksi tässä pohdiskelen, että miksi niiden 20gigasetn 3080:sten päällä nyt oikein istutaan? Odotetaan big navi, ja katsotaan, että tarvitaanko 3080 super/3080TI, vai voidaanko heittää pelkästään lisämuistiversio kehiin muuten samoilla spekseillä? Itse jotenkin naiivina toivoisin että tuo big navi olisi aika 1:1 3080:n kanssa, niin saatas uusi kierros 7970 vs. 680 tappelua, jossa erot ovat sekä suuntaan että toiseen ja hyvin marginaalisia, enemmän hajontaa aib-mallien kesken.
Ei taas topicciin istu sitten mitenkään, mutta mihinkä väliin Nvidia voisi 3080ti edes sovittaa? 3080 ja 3090 ero on se 10-15%, niin voiko edes ajatuksen tasolla olla mahdollista, että Nvidia pistää 3090 kiven pienemmällä muistilla ja nimeää sen 3080ti:ksi?Lisäksi tässä pohdiskelen, että miksi niiden 20gigasetn 3080:sten päällä nyt oikein istutaan? Odotetaan big navi, ja katsotaan, että tarvitaanko 3080 super/3080TI, vai voidaanko heittää pelkästään lisämuistiversio kehiin muuten samoilla spekseillä? Itse jotenkin naiivina toivoisin että tuo big navi olisi aika 1:1 3080:n kanssa, niin saatas uusi kierros 7970 vs. 680 tappelua, jossa erot ovat sekä suuntaan että toiseen ja hyvin marginaalisia, enemmän hajontaa aib-mallien kesken.
Omasta mielestäni tuo "3080 20GB" pitäisi olla se 3080ti.Ei taas topicciin istu sitten mitenkään, mutta mihinkä väliin Nvidia voisi 3080ti edes sovittaa? 3080 ja 3090 ero on se 10-15%, niin voiko edes ajatuksen tasolla olla mahdollista, että Nvidia pistää 3090 kiven pienemmällä muistilla ja nimeää sen 3080ti:ksi?
No tuohan on tarkalleen se mitä kävi Keplerin, Maxwellin ja Pascalin kanssa.Ei taas topicciin istu sitten mitenkään, mutta mihinkä väliin Nvidia voisi 3080ti edes sovittaa? 3080 ja 3090 ero on se 10-15%, niin voiko edes ajatuksen tasolla olla mahdollista, että Nvidia pistää 3090 kiven pienemmällä muistilla ja nimeää sen 3080ti:ksi?
Itselle tulee radeon VII kortista vaan se mieleen, että saiko sellasta koskaan mistään? Tais olla täys paperilappu, jonka tuotanto lopeteltiin vähin äänin ennenku edes alko kunnolla.
649 € on minusta liikaa vs. 3080 n. 730 €. Jos RT on Turingin tasolla
Lisäksi tässä pohdiskelen, että miksi niiden 20gigasetn 3080:sten päällä nyt oikein istutaan?
Enemmän voisi päivitellä sitä miksi kukaan niitä ylipäätään osti.
Enemmän voisi päivitellä sitä miksi kukaan niitä ylipäätään osti.
Radeon VII ostaa henkilö kenelle ei hiljainen jäähdytys merkitse yhtikäsmitään ja haluaa välttämättä Amd sen hetken nopeimman ohjaimen.
Mainaukseen hyvä
Oli sillä näemä toinenkin twiitti:
XTX Liquid Edition <Maybe>
XT Limited Edition
XT Referrence Edition
XL 16GB
Oli sillä näemä toinenkin twiitti:
XTX Liquid Edition <Maybe>
XT Limited Edition
XT Referrence Edition
XL 16GB
Joo aika epätodennäköistä että olisi joku leikattu piiri kyseessä. Ennemminkin järkevät kellot vs. valmiiksi kellotetut mallit.Noniin. Jos nämä pitää paikkansa, niin se xtx on todennäköisesti vaan 50-100 MHz kovemmilla kelloilla ja AIO:lla varusteltu Big Navi. Turha lopettaa siis ne fantasiat siitä, etto teasatut tulokset olisi jistain leikatusta mallista.
Vertailu noiden valossa 3080:n.
512 Gbps - 760,3 Gbps (67% vs 3080)
256 bit - 320 bit (80% vs 3080)
16 Gb - 10 Gb (160% vs 3080)
Melko maagista saa olla piirissä jos meinaa tolla muistisetillä pärjätä kilpailussa 3080:lle. 16Gt määrä voi toimia markkinoissa, mutta käytännössähän se ei taida nopeuseroa antaa kuin vasta kun muisti toisesta (3080) loppuu kesken... hiljainen se kyllä tulee olemaan noilla teholukemilla!
Tuossahan saisi energiatehokkuus kasvaa sadalla prosentilla, kun AMD on luvannut 50 %. Nämä luvut tuskin pitävät paikkaansa, ainakin jos puhutaan työpöytäpuolen kärjestä. Ehkä mobiiliin?Maagista tosiaan jos aikovat 120-150 tdpllä kilpailla RTX 3080n kanssa![]()
Tuossahan saisi energiatehokkuus kasvaa sadalla prosentilla, kun AMD on luvannut 50 %. Nämä luvut tuskin pitävät paikkaansa, ainakin jos puhutaan työpöytäpuolen kärjestä. Ehkä mobiiliin?
Esim pelkät muistit olisi 40W tuossa huippumallissa,.
Tietty onhan kummassakin se iso ero siihen, mitä Jar-Fin on ulkomaanfoorumeilla trollanut: 6000 sarja olisi 5700XT CF:ssä, eli 464W..![]()
Ainoastaan jos jostain syystä vedettäisiin clamshell tilassa mutta miksi niin tehtäisiin kun 16gb lastujakin GDDR6:ssa on.
Noi luvut on niin kryptisiä jota toi jantteli postasi että ei niistä kannata päätellä mitään, siellä on kommenteissa joku todennutkin että voisiko olla intelin lukemia, kun ne ilmeisesti natsaisi myös intelin joihinkin lukuihin.
Ja jantteri tuntuu olevan niin itepäinen että ei viitsi valottaa että mitä ne hänen lukemat oikein tarkoittaa.
Häh? Siis se ihan ulkomaita myöten jaksaa sitä intelnvidia evankeliumiaan paasata?![]()
Oli tuohossa twitterissä näemä jatkoakin, eli aika kryptisenä yrittää pitää:
It can be read as RDNA 2 but it also could be DG2. If it's RDNA B/W|Bus|Vram If it's DG2 Core|Bus|Vram
Mobiiliin nuo olisi teoriassa mahdollisia, mutta mobiilipiirit on yleensä esitelty vasta reilusti myöhemmin. Eli tuntuisi oudolle.
Tuo TDP on kyllä todella alhainen, mutta TDP =! TGP, eli päälle tulisi VRM, muistit, tuulettimet yms. Esim pelkät muistit olisi 40W tuossa huippumallissa,. Tietty jos mahdolliset nuo on, jos TSCM prosessi on hyvä ja AMD on todennut, ettei Amperen suorituskyvylle pärjää ja eivät ole puskeneet siksi piiriä sweetspotin ohi. Esim 3080FE, alikellotustesteissä 50W katosi kulutuksesta 5% perffipenaltilla. Tuo nyt kuvaa 5700XT/Vega korttien lisäksi sitä mitä tapahtuu energiatehokkuudelle, kun korttia pusketaan sweetspotin ohi. Kyllä käytännön 250W-300W TGP kortti huipulle tuntuu silti uskottavammalle, mitä tuo 120-150W TDP.
Ei AMD huvin vuoksi kyllä laita 2x 8pin lisävirtaliittimiä korttiin jos TDP on 120-150W, eikä tuossa kyllä muutenkaan ole mitään järkeä kun tiedetään mitä AMD on tuolle virallisesti luvannut.
16 Gb - 10 Gb (160% vs 3080)
16Gt määrä voi toimia markkinoissa, mutta käytännössähän se ei taida nopeuseroa antaa kuin vasta kun muisti toisesta (3080) loppuu kesken...
No nyt jotain rajaa tuohon sekoiluun. Näytönohjaimia ei suunnitella kuukaudessa joten tuo argumentti että on myöhemmin julkaistu on täysin absurdi.
Se suunnittelun aloituksesta lopputuotteeksi on varmaan joku 2v projekti.
Saattaa olla, että hinta tulee olemaan aika korkea niinkuin on nyt tulevissa Zen 3 suorittimissa.
Luulisin näin koska oletan, että saatavuus on alkuun matala koska tuo 7nm prosessi on käytössä helvetin monessa tuotteessa. Ja sen takia on sitten hyvä laittaa hintaa korkeammalle koska kaikki tulee menemään, varsinkin kun NV:llä on myös toimitusvaikeuksia.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.