Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
En kyllä tiedä miksei saisi vakaaksi, kannattaahan se ainakin kokeilla. Ei mulla ole ollut 4 kamman kanssa mitään ongelmia ainakaanJoutaakohan tässä itsekin iskeä toisen setin B-dietä koneeseen. Tällä hetkellä 2x8GB kammat jotka menevät mukavasti 3800MHz ja CL15. Neljän kamman settiä tuskin saan samalla nopeudella vakaaksi, mutta kai niitä voi sitten ajaa 3600MHz.
Tässä tarkentaen:En suosittele ostamaan kumpaakaan. Gamers nexuksella oli hyvä ramtesti julkaistu. 3200cl14 ja joko 4x single rank kampa tai 2x dual rank kampa. Vaihtoehtoisesti 3600cl16 mutta enivei tiukemmat latenssit valtaosan ajasta paremmat. Suosittelisin minimissään 3600cl16 mutta kannattaa tosiaan tsekata toi video. gn ei testannut dual rankeja mutta päättelisin niin että ihan sama 2 vai 4 kampaa, kunhan on 4 rank yhteensä niin paras tulos
Pikaisesti kokeilin sillon kun tuon toisen kitin sain ja Tomahawkilla (B450) tuntui olevan melkoisesti ongelmia homman kanssa. Ei meinannut bootata edes ilman XMP-profiileja kunnolla.En kyllä tiedä miksei saisi vakaaksi, kannattaahan se ainakin kokeilla. Ei mulla ole ollut 4 kamman kanssa mitään ongelmia ainakaan
Joku vanhempi ryskylä?Pikaisesti kokeilin sillon kun tuon toisen kitin sain ja Tomahawkilla (B450) tuntui olevan melkoisesti ongelmia homman kanssa. Ei meinannut bootata edes ilman XMP-profiileja kunnolla.
Nojuu termit eivät olleet teknisesti oikein, mutta ideana että 4x singlerank muistia tai 2x dualrank aka muistien rankkien yhteenlaskun tulokseksi 4 on hyvä tulosTässä tarkentaen:
4x8gb single rank on 32gb dualrank
2x16gb dualrank on 32gb dualrank.
Pitää tietää 16gb kammassa onko muistin piirilevyllä muistit molemminpuolin piirilevyä.
mm.crucial ballistix MAX versio on singlerank näköjään.
Sitten on erikseen nämä dualchannel ja quadchannel,jotka johtuvat eri emolevystä.
Lisäksi 4x8 ratkaisu rasittaa prosessorin muistiohjainta enemmän---voi olla vaikeampaa kellottaa muisteja.
Jep, 3600. 5600x tähän olisi tarkoitus iskeä tilalle jossain vaiheessa.Joku vanhempi ryskylä?
Riippunee kiteistä, eri kitithän ei välttämättä ole samaa muistipiiriä vaikka tuotenumero olisikin sama. Noitahan vois kurkata erikseen että antaako identtiset asetukset xmpllä. B-die kanssa ei ole tosiaan ollut ongelmia 3800xllä tai nyt 5800xllä.Mielestäni 3000-sarjassa pitäisi pelata yhtälailla, 2000 ja 1000 sit asia erikseen.Jep, 3600. 5600x tähän olisi tarkoitus iskeä tilalle jossain vaiheessa.
Nämä ovat siis kaksi eri kittiä, B-dietä toki molemmat, mutta eri XMP-profiililla. Toinen hieman paremmin binnattua piiriä. Epäilen ongelman johtuvan emosta jollain tavalla, sillä neljän identtisenkin kamman kanssa oli jostain syystä ongelmia. Silloin kyseessä oli Kingstonin HyperX 4x8GB-setti. Mutta taidan huomenna kokeilla säätää saisiko tuon neljä kampaa funkkaamaan.Riippunee kiteistä, eri kitithän ei välttämättä ole samaa muistipiiriä vaikka tuotenumero olisikin sama. Noitahan vois kurkata erikseen että antaako identtiset asetukset xmpllä. B-die kanssa ei ole tosiaan ollut ongelmia 3800xllä tai nyt 5800xllä.Mielestäni 3000-sarjassa pitäisi pelata yhtälailla, 2000 ja 1000 sit asia erikseen.
Tää on kyllä vähän erikoista, mutta ehkäpä olen saanut vain väärän käsityksen noista vanhoista huhuista että ryzeniin ei edes suositella 4 kampaa. Sittemmin se oli että ihan ok kunhan on single rank kammat ja täähän antas ymmärtää että 4x dual rank kampoja parasta, osaakos joku selittää miten tuo toimii vai vaihteleeko muistikanavien määrät eri emoilla?Tästä lukuun niin saatte vastaukset kaikkiin kysymyksiin. Mennyt itseltäkin täysin ohi kyseinen artikkeli.
![]()
AMD Ryzen RAM scaling - performance effect in games
The impact of memory timings and frequency on AMD Ryzen 3000 systems in games has been a topic of discussion. In this artilcle we'll zoom in on specifically that. See, AMD made a change in 3rd gener... Hardware and Software usedwww.guru3d.com
Summaten nopeasti niin 4x8Gb on se paras setuppi tai sitten hieman hitaampi 2x16Gb kunhan on dualrank kammat. Dual rank voittaa lähes aina single rankin ja paljon hitaammilla nopeuksilla.
Itse suosittelen 4x8Gb 3600 cl16 settiä. Noita saa jo ihan kohtuu hintaan. 2x16Gb versiona saa halvempana mutta näköjään häviää hieman nopeudessa samoilla nopeuksilla ja ajoituksilla. Paras näyttäisi olevan 4x16Gb dual rank, mutta kittien hinnat on jo sitten aivan poskettomia. Mutta näin mutuna jopa 4x8Gb 3200 cl16 on parempi ratkaisu kuin 2x8Gb jotain 3600 cl16 tai 3200 cl14.
Tästä lukuun niin saatte vastaukset kaikkiin kysymyksiin. Mennyt itseltäkin täysin ohi kyseinen artikkeli.
![]()
AMD Ryzen RAM scaling - performance effect in games
The impact of memory timings and frequency on AMD Ryzen 3000 systems in games has been a topic of discussion. In this artilcle we'll zoom in on specifically that. See, AMD made a change in 3rd gener... Hardware and Software usedwww.guru3d.com
Summaten nopeasti niin 4x8Gb on se paras setuppi tai sitten hieman hitaampi 2x16Gb kunhan on dualrank kammat. Dual rank voittaa lähes aina single rankin ja paljon hitaammilla nopeuksilla.
Itse suosittelen 4x8Gb 3600 cl16 settiä. Noita saa jo ihan kohtuu hintaan. 2x16Gb versiona saa halvempana mutta näköjään häviää hieman nopeudessa samoilla nopeuksilla ja ajoituksilla. Paras näyttäisi olevan 4x16Gb dual rank, mutta kittien hinnat on jo sitten aivan poskettomia. Mutta näin mutuna jopa 4x8Gb 3200 cl16 on parempi ratkaisu kuin 2x8Gb jotain 3600 cl16 tai 3200 cl14.
Niin mutta sama muistiohjain siellä on myös Zen3 prosuissa. Joten edelleenkin paras yhdistelmä 32GB muistimäärällä on 2x16GB dual rank tai 4x8GB single rank¨(koska nykyään löytyy myös 2x16GB kittiä single rank). Ja tietenkin mahdollisimman korkea nopeus mitä prosu kulkee fclk 1:1 ja sitten ajoitukset kuntoon. Näin perus sääntönä.Tuohan on Zen2 -testi. Ei ole mitenkään itsestäänselvää, että Zen3 käyttäytyy samalla tavalla.
GN alustava testi näyttäisi että samantyyppistä skaalausta tulossa?Tuohan on Zen2 -testi. Ei ole mitenkään itsestäänselvää, että Zen3 käyttäytyy samalla tavalla.
GN oli testannut 4:llä single rank kammalla, tossa tulokset hämmentää ku on testattu 4:llä dual rank kammallaGN alustava testi näyttäisi että samantyyppistä skaalausta tulossa?
Wendellin mukaan sweetspot on 2x16gb dualrank.GN oli testannut 4:llä single rank kammalla, tossa tulokset hämmentää ku on testattu 4:llä dual rank kammalla
Komppaan tätä. 2x DR antaa rank interleavingin hyödyn, on suht helppo ajaa Zen 2/Zen 3 muistiohjaimella, ja hyvillä B-die/Rev.E/CJR/DJR kalikoilla menoa riittää ihan niin pitkälle kuin FCLK antaa myöten.Wendellin mukaan sweetspot on 2x16gb dualrank.
Teoriassahan 4x DR mahdollistaa reippaamman interleavingin käytön josta saa lisää suorituskykyä. Mutta se on samalla raskaampi muistiohjaimelle kuin 4x SR tai 2x DR. Raskaampi tarkoittaa käytännössä siis sitä että samoja asetuksia varten joutuu nostamaan jännitettä (vDRAM tai vSOC) tai ajoituksia joutuu löysentämään. Lisäksi neljän kellotetun dual rank kamman kanssa on pakko miettiä erillisiä jäähdytysratkaisuja jos on vähänkin umpinaisempaa koppaa käytössä, etenkin jos voltit nostetaan sinne 1.45v hujakoille tai yli.
Komppaan tätä. 2x DR antaa rank interleavingin hyödyn, on suht helppo ajaa Zen 2/Zen 3 muistiohjaimella, ja hyvillä B-die/Rev.E/CJR/DJR kalikoilla menoa riittää ihan niin pitkälle kuin FCLK antaa myöten.
GN:n videolla itseassa sanotaan, että Wendellin mukaan sweetspot olisi 2x16GB singlerank muistia, mutta olisiko vain ajatusvirhe ja puhunut vahingossa singlerankista vaikka tarkoitti dualrankia?Wendellin mukaan sweetspot on 2x16gb dualrank.
GN:n videolla itseassa sanotaan, että Wendellin mukaan sweetspot olisi 2x16GB singlerank muistia, mutta olisiko vain ajatusvirhe ja puhunut vahingossa singlerankista vaikka tarkoitti dualrankia?
Linkki videoon kyseiseen kohtaan: "And two sticks of singlerank 16GB memory performs best of all in Wendell's experience"
Tällä hetkellä odottaisin kattavampia testejä, Level1techsin Wendell sanonut että 2kampaa dual rankkia ois sweet spot, mutta odottaisin kattavaa testausta, tuskin kummallakaan vaihtoehdolla varsinaisesti metsään menee.En tiedä tajusinko oikein mutta 4 x 8GB kitillä pitäisi saada enemmän FPS kun 2 x 16GB kitillä? Molemmissa sama nopeus ja latenssit.
![]()
F4-3600C16Q-32GTZKK-(EOL) - Overview - G.SKILL International Enterprise Co., Ltd.
Building on the strong success of G.SKILL Trident series, Trident Z series represents one of the world’s highest performance DDR4 DRAM memory designed for overclocking enthusiasts and extreme gamers.www.gskill.com
![]()
F4-3600C16D-32GTZN-(EOL) - Overview - G.SKILL International Enterprise Co., Ltd.
Engineered and optimized for full compatibility on the latest AMD Ryzen platforms, Trident Z Neo brings unparalleled DRAM memory performance and vibrant RGB lighting to any gaming PC or workstation with latest AMD Ryzen CPUs and AMD DDR4 motherboards.www.gskill.com
Näinhän ne väittää, itse en ole 2 kammalla kokeillut meniskö IF ylöspäin. 4 SR kammalla maksimi tulee vastaan 1866 mutta 3733cl14 vaatii jo sen verran volttia että ennemmin ajellut tuossa 3600cl14. Aika moni prossu taitaa tällä hetkellä olla samassa tilanteessa, uutta agesaa odotellessa, mutta jos ei 1900 mene tällä niin pelkään ettei taida nousta sinne 2000 uudemmallakaan biossilla.Jep. Eikö 4 kampaa ole vaikeampi saada kellotettua esim. 4000Mhz kuin 2 kampaa?
Riippuu siitä kumpi muistitopologia emossa on: t-topologia vai daisy chain. Daisy chainilla, joita useimmat emot käyttävät, 2 kampaa dual rankia on optimi. T-topoligialla, ainakin Asrock käyttää yleisimmin, 4 kampaa single rankia on optimi.En tiedä tajusinko oikein mutta 4 x 8GB kitillä pitäisi saada enemmän FPS kun 2 x 16GB kitillä? Molemmissa sama nopeus ja latenssit.
![]()
F4-3600C16Q-32GTZKK-(EOL) - Overview - G.SKILL International Enterprise Co., Ltd.
Building on the strong success of G.SKILL Trident series, Trident Z series represents one of the world’s highest performance DDR4 DRAM memory designed for overclocking enthusiasts and extreme gamers.www.gskill.com
![]()
F4-3600C16D-32GTZN-(EOL) - Overview - G.SKILL International Enterprise Co., Ltd.
Engineered and optimized for full compatibility on the latest AMD Ryzen platforms, Trident Z Neo brings unparalleled DRAM memory performance and vibrant RGB lighting to any gaming PC or workstation with latest AMD Ryzen CPUs and AMD DDR4 motherboards.www.gskill.com
4 kampaa on ainakin ns. varma ratkaisu, kun ei edes saman mallinimen sisällä ole taetta että saa dual rankkia vaikka aikaisemmin olisi ollut.Tällä hetkellä odottaisin kattavampia testejä, Level1techsin Wendell sanonut että 2kampaa dual rankkia ois sweet spot, mutta odottaisin kattavaa testausta, tuskin kummallakaan vaihtoehdolla varsinaisesti metsään menee.
Ei kai tuota T-topologiaa käytä kuin ASRock juurikin jossain parissa halpismallissa? Yleisesti daisy chain pidetään paljon parempana ratkaisuna ryzenken kanssa (lähde buildzoid)Riippuu siitä kumpi muistitopologia emossa on: t-topologia vai daisy chain. Daisy chainilla, joita useimmat emot käyttävät, 2 kampaa dual rankia on optimi. T-topoligialla, ainakin Asrock käyttää yleisimmin, 4 kampaa single rankia on optimi.
Just näin eli se 2x16GB dual rankia on se suositeltavampi vaihtoehto, kun noita t-topologian emoja on kuitenkin aika harvalla.Ei kai tuota T-topologiaa käytä kuin ASRock juurikin jossain parissa halpismallissa? Yleisesti daisy chain pidetään paljon parempana ratkaisuna ryzenken kanssa (lähde buildzoid)
Eikös Ballistixit ole vaihtuneet Micron die jossa single rankit?Just näin eli se 2x16GB dual rankia on se suositeltavampi vaihtoehto, kun noita t-topologian emoja on kuitenkin aika harvalla.
DR-SR erosta on tässä ketjussa jauhettu jo pitkän aikaa ennen GN:n yms. videoita. Amazonin Ballistixejakin on suositeltu varmaan pari kertaa per sivu. Kannattaa nyt Black Fridayna olla tarkkana, jos lähtee taas 94€:lla sama setti kuin Prime dayna. Tuolla hinnalla hinta-laatusuhde on lyömätön.
3600MHz kiteissä ovat ainakin osin siirtyneet käyttämään single rankia. 3000/3200MHz pitäisi olla vielä dual rank.Eikös Ballistixit ole vaihtuneet Micron die jossa single rankit?
Tuli tällä viikolla Amazonin Ballistix 2x16GB 3600 CL16 ja näyttäisi olevan dual rank. (vai ymmärsinköhän tämäkin väärin)
![]()
Olisiko niin,että DR muisteilla ei saa sitä 2000mhz IF vakaaksi?Meinasin jo peruuttaa 2x16gb ballistix tilaukseni (tilatessani vielä luulin että ovat dual-rankkia) mutta enpä perukaan vielä. Tosin kuvittelisin että tuo on ollut vain ajatusvirhe...
näyttäisi nuo ballistix MAX olevan kaikki SR--4000mhz ja yli3600MHz kiteissä ovat ainakin osin siirtyneet käyttämään single rankia. 3000/3200MHz pitäisi olla vielä dual rank.
Toisaalta taas Kulakovan 3600MHz kitti oli dual rank:
Eli ihan varma ei voi noiden 3600MHz kittien kanssa olla, että onko siellä single rankia vai dual rankia. 3000/3200MHz kiteissä ainakin kaikki tähän ketjuun raportoineet ovat saaneet dual rankia.
rev e ballistix on nyt saatavana yli 4000mhz+ nopeuksille, mutta SR ja DR vaihtelee.Onko nyt tilanne Ballistixien kanssa muuttunut? Vielä jokin aika sitten Micronin rev e eli satavarma Ballistix sport lt 3000/3200MHz-palikoissa ja ne olivat käytännössä järkevin hankinta. Onko noista hävinneet rev e:t tai onko jotain halvempaa ja parempaa olemassa?
3600MHz kiteissä ovat ainakin osin siirtyneet käyttämään single rankia. 3000/3200MHz pitäisi olla vielä dual rank.
Toisaalta taas Kulakovan 3600MHz kitti oli dual rank:
Eli ihan varma ei voi noiden 3600MHz kittien kanssa olla, että onko siellä single rankia vai dual rankia. 3000/3200MHz kiteissä ainakin kaikki tähän ketjuun raportoineet ovat saaneet dual rankia.
Tuotekoodista ei pysty enää päättelemään? Onko kyseessä periaatteessa samat palikat löysemmillä latensseilla vai onko parempia piirejä?rev e ballistix on nyt saatavana yli 4000mhz+ nopeuksille, mutta SR ja DR vaihtelee.
sekavaa on....Tuotekoodista ei pysty enää päättelemään? Onko kyseessä periaatteessa samat palikat löysemmillä latensseilla vai onko parempia piirejä?
ei muuta eroa kuin sinulla mustat ja kulakovalla punaiset muistit .Pitäisi olla DROma 3600MHz kitti tilattu syyskuusta Amazonilta ja on ilmeisesti single rank, tuotekoodi on eri kuin Kulakovalla, BL16G36C16U4B.M16FE1
Oletko Thaiphoon burnerilla katsonut mitkä piirit niissä on?Oma 3600MHz kitti tilattu syyskuusta Amazonilta ja on ilmeisesti single rank, tuotekoodi on eri kuin Kulakovalla, BL16G36C16U4B.M16FE1
Oletko Thaiphoon burnerilla katsonut mitkä piirit niissä on?
näet käytännössä katsomalla onko muistin piirilevyllä muistit molemmin puolin?Odottelen vielä Jimm'siltä uutta prosessoria. Kaipa noita kampoja voisi käyttää vanhassa koneessa yhteisen hyvän vuoksi.
Nyt on ensimmäiset kokeilut tehtynä ja toistaiseksi 3800/1900 MHz 16-19-18-36-1T käytössä @ 1.4V:Innostuinpa tarkistamaan nyt myös tuon oman kaapissa lojuvan Amazonin 94€ Crucial Ballistix BL2K16G32C16U4B 3200 MHz (2x16GB) kitin, M16FE on kammoissa loppuosa, joten oletettavasti E-die dual rankia. Paketti oli avaamaton (muovinastat repeävät todella helposti irti, mitä toiselta puolelta kokeilin, eikä kontaktipinnoissa näkynyt jälkiä). Raportoidaan kulkua sitten joskus kun saa 5x00 prossun seuraksi, hintaan nähden varmasti ok.
1.45v ja kohti 4000mhzNyt on ensimmäiset kokeilut tehtynä ja toistaiseksi 3800/1900 MHz 16-19-18-36-1T käytössä @ 1.4V:
Read Row-Column Delay piti löysentää 18->19 mikäli mieli edes 3600 MHz nopeuksille, mutta siitä ylöspäin tuntuisi menevän aika jouhevasti (kunhan ensin käytti XMP profiilit päällä ym, jostain syystä järjestyksellä tuntuu olevan väliä). Ei näillä kuuhun mennä, mutta edelleenkin alle 100€ muistiksi mielestäni ihan ok suoritus. Mistähän lähtisin seuraavaksi ajoituksia kiristämään?
Kokeilin nopeasti lähemmäs 4000 MHz nopeuttakin, mutta aiheutti muutamia WHEA virheitä HWiNFO64:ssa, en tiedä sitten kuinka kriittisiä olivat kun ei muuta ongelmaa ilmennyt. Fabric tässä 5900X yksilössä tuntuu kestävän kyllä yli 1900 kellot. Tällä 3800 MHz nopeudella tuli tuolla prossulla Cinebench R20 8359/633 pistettä.
Siis eikö noi perus ballistixit oo 8gb tikut single rankkia ja isommat dual ja maxeissa sitten isommatkin singleä? Vai onko noissa normikammoissakin nykyisin singlenä 16gb:tä?rev e ballistix on nyt saatavana yli 4000mhz+ nopeuksille, mutta SR ja DR vaihtelee.
MAX versiot taitaa olla SR kaikki.
toistaiseksi täällä kuvissa olleet 3200mhz 3600mhz ballistix 16gbx2 kitit ovat DR.Siis eikö noi perus ballistixit oo 8gb tikut single rankkia ja isommat dual ja maxeissa sitten isommatkin singleä? Vai onko noissa normikammoissakin nykyisin singlenä 16gb:tä?![]()