Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Varmaan siitä kun haetaan maksimi ylikellotusta.Kiitos! Mistäköhän mulle on tuo käsitys sitten tullut
Oot biosin varmaan päivitellyt? Onko nuo samaa kittiä vai kaksi erikseen ostettua 2kamman kittiä, periaatteessa voisi olla mahdollista että on eri piirejä käytössä. Itsellä kävi hyvä tuuri että 2x 2x8 kitit samaa muistia pelas yhteen, en älynnyt että 4x8 kittikin oli myynnissä, tosin sain omani nyt muuan kympin halvemmalla.ASrockin sivuilla nuo ei ole tuettuen listalla.
Aiemmin R5 3600 prossun kanssa sain kerran epäonnistunutta boottia ja C5-koodia emolta kun muistit heitin koneeseen, mutta muuten toimi ihan OK sen pari viikkoa mitä muistit ehti olla ennen kuin vaihdoin prossun 3950X:ksi. Sen kanssa ei XMP toiminut lainkaan. Entinen 3200Mhz 2x8Gb kitti pelaa XMP:llä ihan OK.
Jimmsistä ostin muistit, voiskohan niissä olla oikeasti jotain ihan vikaa sitten...?
Juu, ei ollut AsRockin sivuilla tuettuna. Mikä on sikäli kyllä outoa, kun ainakin oman vähäisen kokemuksen mukaan G. Skillin omat suositukset on ollut enemmän varman päälle kuin emovalmistajien. Mutta saisihan nuo varmaan Jimmsiin vielä palautettua sillä verukkeella, että olit G. Skillin sivuilta tarkistanut yhteensopivuuden ja löytänyt nuo muistit.ASrockin sivuilla nuo ei ole tuettuen listalla.
Aiemmin R5 3600 prossun kanssa sain kerran epäonnistunutta boottia ja C5-koodia emolta kun muistit heitin koneeseen, mutta muuten toimi ihan OK sen pari viikkoa mitä muistit ehti olla ennen kuin vaihdoin prossun 3950X:ksi. Sen kanssa ei XMP toiminut lainkaan. Entinen 3200Mhz 2x8Gb kitti pelaa XMP:llä ihan OK.
Jimmsistä ostin muistit, voiskohan niissä olla oikeasti jotain ihan vikaa sitten...?
Sulla on SOC sekä sen johdannaisjännitteet VDDP ja VDDG kaikki ihan helvetin korkealla, ja tämä voi hyvinkin johtaa epävakauteen.Ryzen calculator SAFE asetuksilla Karhu RAM testi pyörii mutkitta yli 30k, mutta kone meni ihan solmuun parissa minuutissa kun rinnalle laittoi Prime large FFT:n pyörimään.
Mistähän lähtisin löysentämään asetuksia? Edit: muistit 1.382V muistaakseni.
katso liitettä 468475
Takuuseen vaan emoa, tossahan on selkeä vika jos flekti levinnyt. Pahapa tuosta on sanoa missä se vika piilee, en tiedä säätääkö docp muita asetuksia kuin ensisijaiset latenssit ja kellotaajuuden, tuntuu hassulta jos manuaaliasetuksilla toimii mutta automaattisilla ei, et kylläkään ole ainoa joilla noiden profiilien kanssa ongelmia.Voltit on pyöriny 1.35-1.38V maastossa. Jäi nyt tonne korkeemmalle kun kone toimii muuten OK niin lähteny laskemaan.
Bootit/postit alko toimimaan kun aiemmin mainitsemani procODT, RTT ja CAD arvot laitoin Ryzen calcin ehdottamiin arvoihin ja niillä sit Karhu meni sen 30k+ OK.
A1 ja B1 kokeiltu. Siinä muistien XMP asetusta ota ollenkaan huomioon, ei vissiin edes tunnista sitä kun postaa suoraan 2133MHz ilman epäonnistumisia.
Prime large FFT + Karhu ei saa bluescreeniä tai boottia aikaan. Kone vaan jäätyy, edes hiiri ei liiku.
Prime pyörii yksinään myös OK, siinä missä Karhukin.
En tiedä sitten josko annan vaan olla kun kone muuten on vakaa ja kyllä siinä Doomi ja Arma vakaasti toimii. Kuhan ei korruptoi Windowsia.
Taichiakin voisin ongelmaksi epäillä, eipä tuo noin ekoilta viikoilta asti vakuuttanut chipset flektin hajottua.
Takuuaika:Nyt se sitte kone tilttas kesken Metron pelaamisen ja pelkkää bluescreeniä enää, jos muka loginniin pääsee nii heti bluescreen.
Sinistä puskee myös kesken repair command promptin.
Virheet on kaikenlaista: irql is less than equal, memory error, jotain corrupted etc.
ja nämä nut myös vanhoilla 3200mhz muisteilla.
Tarkkaan Taichissa laskettu takuuaika kun eiköhän se vuoden ole ja meniköhän kuukaudella yli. Emoa nyt itse veikkaan tästä kaikesta.
Emo-ostoksille siispä...
Eikai siinä pitäis olla mitään tuumailtavaa jos piirisarjan tuuletin kaput ja takuunalainen laite. Sikäli mikäli se on oikeasti pimeänä, nehän ei normaalistikaan paljoa pyörähteleNyt tulee kaiketi offtopiccia, mutta uusi emo alla ja nämä G.Skill 32GB (2 x 16GB) Ripjaws V, DDR4 3600 MHz, CL16, 1.35V, musta - 189,90€
toimivat ihan suoraan XMP asetuksilla, tai ainakin tässä nyt reilun tunnin mitä on konetta boottailtu ja säädetty ja asenneltu niin ihan mukisematta postailee, siinä missä entisellä Taichilla ehkä 1/5 postauksesta onnistui.
Alle otin Asus B550-F Gaming levyn.
Kiikutin sen X570 Taichin verkkiksen tiskille, saapa nähdä mitä ne siitä tuumailevat.
En ymmärrä miksi ihmiset eivät osta Crucial Ballistix muisteja suoraan Crucialin EU kaupasta? Vai eivätkö he lähetä Suomeen?
Ainakin minulla on siellä aina yhtä halvat tai halvemmat hinnat kuin paikallisessa Amazonissa, ja Crucial vielä antaa mukavasti mahdollisuuten ostaa juuri sitä binniä mitä haluaa.
Eikun vaan Crucialin web shoppiin ja sieltä sitten valitsee minkä nopeuden haluaa.
Kaikki binnit 4000 asti ovat CL16 @ 1.35v, ja hinta hypyt ovat hyvin maltillisia aina 3600 asti, mutta ainakin tietää mitä saa.
Tasan kolme kittiä ei-oota löytyy 3600 nopeudella.Eikun vaan Crucialin web shoppiin ja sieltä sitten valitsee minkä nopeuden haluaa.
Niin ja nämä kaikki crucial 3600 cl16 2x16GB kitit taitavat nykyään olla single rank joten jää dual rank hyödyt pois. Tosin voivat kellottua paremmin mutta tuskin suurista eroista kyse ja ryzen alustalla ei ole hyötyä koska if pistää vastaan.
Joku tuossa aiemmin kirjoitteli että 3200 cl16 ja 3000 cl15 2x16GB kiteistä löytyy vielä niitä dual rank kittejä. Tietysti noi 3600 cl16 kitit ovat helpompia jos vaan haluaa ajaa xmp/docp and forget.
Onkos joku testannut että oliko noi 94€ tarjous kapulat single vai dual rank?
Koska 2x16 3600 CL16 binnistä löytyy nykyään 16Gbit piirejä, ja sen on paska juttu suorituskyvyn kannalta. Single rank häviää lähes aina dual rankille Zen 2-alustalla. [1] [2] Ainoa syy ostaa single rankkia dual rankin sijaan näillä moderneilla alustoilla on maksimikellotaajuus, ja Zen 2:lla IF-seinä tulee aina vastaan ennen kuin Rev.E:stä tai B-die:sta loppuu puhti.Tuosta punaisesta 3600 CL16 kitistä löytyy review täältä:
[User-Review] - Crucial Ballistix DDR4-3600 32GB (2x16GB) [BL2K16G36C16U4R] Review
Crucial Ballistix DDR4-3600 32GB (2x16GB) Einleitung | Spezifikationen | Verpackung | Overclocking | Fazit Der Hersteller Crucial hat mit den Preis-Leistungstechnich sehr beliebten Micron 8Gbit E-Die ICs zwei neue Serien herausgebracht um das Angebot zu erweitern und gleichzeitig zu...www.hardwareluxx.de
Henkilökohtaisesti en kyllä ymmärrä miksi ottaisit huomattavasti alemman binnin joka ehkä menee tuon 3600 CL16, jos hinta ero 3600 CL16 kittiin (joka sitten menee vielä paremmin) on pieni..
Vielä kun AMD on sanonut että Zen3sen IF 4000 on kuin Zen2sen IF 3800..
Itselläni on tuo punainen CL16 3600 (2x16) kitti ostettu kuukausi takaperin, en ole vielä laittanut tulille koska odottelen 5900x prossun julkaisua, mutta voin päivittää kulkuja muutaman viikon päästä jos joku on kiinnostunut.
Onkos näillä 2x16GB 3200Mhz CL16 -muisteilla eri merkkien värillä mitään eroa, kunhan löytyy tuki emolevyltä niin ihan sama mitkä ostaa?
Rev-E tai B-die eivät sano minulle mitään, mitä pitäisi ottaa huomioon kun edellä mainittuja muisteja valitsen? Mieluiten ostan Suomesta.On eroja ja väliä. Esim. GSkillin Trident Z F4-3200C16D-32GTZ eivät ole Rev E:tä eivätkä todellakaan B-die:tä. Vaikka ovatkin CL16 (linkkiä: Gskill F4-3200C16D-32GTZ Memory Card D4 3200 32GB C16: Amazon.de: Computers & Accessories )
Tiedän koska ostin nuo 2017 1700X:lle ja jätän nuo CHVI:lle 3900X:n kaveriksi paremman puoliskon koneeseen.
Rev-E tai B-die eivät sano minulle mitään, mitä pitäisi ottaa huomioon kun edellä mainittuja muisteja valitsen? Mieluiten ostan Suomesta.
Kiitti kattavasta vastauksesta, näitä olen itse harkinnut, varmaan ihan ok?Jos noista muistien "mystisistä" versioista haluaa lukea enempi (ei mitenkään pakollista) niin kirjoittamalla esim: "micron rev e vs samsung b die" googleen saa lueskeltavaa. Lähinnä liittyvät siihen miten helposti muisteja saa ylikellotettua.
Itse hankin nämä: https://www.amazon.de/gp/product/B083TSLDF2/
Ja katsoen nopeasti googlella suomihintoja:
Crucial BL2K16G32C16U4BL | Hinta.fi
Katso päivän paras tarjous. Crucial BL2K16G32C16U4BL puolueettomassa hintavertailussa.hinta.fi
Verkkokaupassa olisi: Crucial Ballistix DDR4 3200 MHz 32 Gt -muistimodulipaketti 170,90 <= 170€ (pyöristäen + postit)
ja itselle "ei niin tuttu" rde.fi tarjoaisi hintaan 156€ + postit (ei tietoa voiko noutaa): Ballistix Black 32GB DDR4 3200MHZ DIMM BL2K16G32C16U4B -muistimoduuli - 156.53 €
Jos linkit eivät toimi suoraan poista "https" kohdasta tuo "s" (koska haluan käyttää HTTPS kaikkialla -lisäosaa selaimessani HTTPS Everywhere )
Toiseen ketjuun tästä jo raapustinkin. Itse päivitin juuri noista muisteista (tosin 4x8GB-settinä) B-die piirillisiin G-Skilleihin ja otin löysät pois. Horizonin avg fps nousi 98 -> 105 ja Cinebenchissä sai parisataa pojoa enemmän. Ryzenin kaveriksi ottaisin kyllä vähintään tuota Rev. E:tä.Kiitti kattavasta vastauksesta, näitä olen itse harkinnut, varmaan ihan ok?
Kingston 32GB (2x16GB) HyperX Fury, DDR4 3200MHz, CL16, 1.35V, musta - 199,90€
Tekniset tiedot : Sarja : Fury Muistityyppi : DDR4 Kapasiteetti : 32GB (2x16GB) Dual Channel Kit : Kyllä Nopeus : 3200 MHz Latenssi : CL16 Jännite : 1.35V Ominaisuudet : Intel XMP -valmwww.jimms.fi
Pitää pistää korvan taakse myös nuo ostamasi Crucialit.
Mistäs tuon muistien version saa selville?Toiseen ketjuun tästä jo raapustinkin. Itse päivitin juuri noista muisteista (tosin 4x8GB-settinä) B-die piirillisiin G-Skilleihin ja otin löysät pois. Horizonin avg fps nousi 98 -> 105 ja Cinebenchissä sai parisataa pojoa enemmän. Ryzenin kaveriksi ottaisin kyllä vähintään tuota Rev. E:tä.
Emolevyksi tulossa MSI X570 Tomahawk, jos sillä on merkitystä, tarkoitus ei ole kellottaa muisteja. Täytyykö muistien löytyä emolevyn tuettujen listalta?
Siis jos ostan 3200Mhz -kammat, niin eivätkö ne vakiona toimi tuolla nopeudella, vai pitääkö erikseen säädellä biossista kohdalleen?Tuolla emolla ( Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Global ) ja aiemmin mainitsemillani muisteilla: https://www.amazon.de/gp/product/B083TSLDF2/
Nyt käytössä vielä 3900X prosessori ja valitsin muisteille automaattisesta valikosta: 3600 16-19-19-39-84-1T asetukset ilman enempiä yrityksiä (niitä voi sitten hieroa manuaalisesti ja testata suurempia MHz + kireämpiä latensseja kun 5000-sarjan prosessori on tilattu, saapunut ja asennettu paikalleen).
Tiedän, törkeän laiskaa mutta en jaksa hieroa ns. "muutamaa päivää" varten. Ero noihin aiempiin ( Muistit: 2X Gskill TridentZ CL16 32GB 3200MHz DDR4 CL16-18-18-38 1.35V F4-3200C16D-32GTZ (3200 16-16-16-38-1T) verrattuna on huomattava.
Eli itse en laske tuota kellotukseksi (ottaa valmiit asetukset alasvetovalikosta ja testaa toimiiko), samalla tavalla "kellotusta" kuin kokeilemalla toimiiko 3200 (vai meneekö oletus 2133 / 2400 tms mitä emo tarjoaa ilman että itse tekee mitään eli jos et tee "mitään" et saa edes tuota 3200 toimimaan).
Siis jos ostan 3200Mhz -kammat, niin eivätkö ne vakiona toimi tuolla nopeudella, vai pitääkö erikseen säädellä biossista kohdalleen?
Toimii kun laittaa biosista docp:n päälle. Noista paremmista muisteista maksetaan tuplahinta koska niistä saadaan hieromalla ja säätämällä vakiota paremmat.Siis jos ostan 3200Mhz -kammat, niin eivätkö ne vakiona toimi tuolla nopeudella, vai pitääkö erikseen säädellä biossista kohdalleen?
Omassa dual rank kitissä on myös toi M16FE loppu joten uskoisin että on dual rank kitti. Ja kuten joku olikin jo testannut niitä tarjous muisteja että olisi dual rank. Hyvään hintaan kyllä myivät, itse maksoin noin 10kk sitten 131€ amazonista tilattunaInnostuinpa tarkistamaan nyt myös tuon oman kaapissa lojuvan Amazonin 94€ Crucial Ballistix BL2K16G32C16U4B 3200 MHz (2x16GB) kitin, M16FE on kammoissa loppuosa, joten oletettavasti E-die dual rankia. Paketti oli avaamaton (muovinastat repeävät todella helposti irti, mitä toiselta puolelta kokeilin, eikä kontaktipinnoissa näkynyt jälkiä). Raportoidaan kulkua sitten joskus kun saa 5x00 prossun seuraksi, hintaan nähden varmasti ok.
Kiitos selvennyksestä ja vinkeistä, hyvä jos on helppokäyttöinen bios (X570 Tomahawk).OK, aloitetaan alusta:
Ostat emolevyn + muistit + prosessorin (kokoat koneen)
Käynnistät koneen ensimmäisen kerran. Et pääse muualle kuin uefi-biosiin (vaikka sinulla olisi käyttöjärjestelmä asennettuna)
Nyt sinun TÄYTYY säätää jotain, jos ei muuta niin valita "kaikki vakiolla" jolloin muistit ovat ns. "alimmat mahdolliset" (luokkaa 2133) ja toivot parasta / sinulla on vain 1kpl "jotain" (esim. SSD tai perinteinen kiintolevy) levyjä kiinni missä on käyttis.
Luultavasti kuitenkin HALUAT säätää edes jotain (tuulettimien asetukset, muistit edes siihen vakio 3200 tms. mitä ne nyt ovatkin, mikä on buuttijärjestys, joillekin RGB valojen säätö on todella tärkeää jne)
Se ei vaadi paljoa (tällä kyseisellä emolla voit ihan hiirellä siirrellä eri buuttivälineiden ikoneita ja valita esim. USB [mihin voit laittaa esim. tikun millä asentaa käyttiksen], DVD-asema jos moinen vielä löytyy ja SSD-asema missä käyttis on tms + ihan alasvetolistasta muistille erilaisia vaihtoehtoja tai JOS emolla on juuri kyseiselle muistille asetukset voit valita ne) mutta on ehdottomasti suositeltavaa.
Muutenkin jos et ole erityisen kokenut käyttäjä ja siirryt esim. Intel prosessorista DDR3 muisteista AMD prosessoriin ja DDR4 muisteihin olisi järkevää asentaa käyttis uusiksi (ellet osaa itse poistella emoon + prosessoriin + muisteihin liittyviä juttuja ennen viimeistä sulkemista ja emon+muistien+prossun poistamista ja uuden asentamista).
Jos ei ole huipputason näytönohjainta tms, niin muistista ei kannata maksaa extraa (ainakaan paljoa). 3200 kittejä saa edullisesti, ja sillä saa jo sen suurimman hyödyn noista. Riippuen hintaerosta ehkä voi sitten harkita 3600 kittejä, mutta järkevämpi on pistää se raha näytönohjaimeen. Rahalla tietenkin aina saa..
Tässä on ehkä tärkeitä muistaa tasapainottaa kone käyttötarpeiden mukaan. Muistikellotuksilla ei tee juuri mitään jos pelaa AAA-pelejä 4K resolla, vaikka koneessa olisikin näyttiksenä RTX 3090. Jos taas pelaa paljon prossupainotteisia pelejä (esports-pelit kuten CS:GO, Valorant, LoL, Dota, Starcraft, sekä tietty muut strategiapelit kuten Civ, Total War etc), viritetyistä muisteista on suuri hyöty.Jos ei ole huipputason näytönohjainta tms, niin muistista ei kannata maksaa extraa (ainakaan paljoa). 3200 kittejä saa edullisesti, ja sillä saa jo sen suurimman hyödyn noista. Riippuen hintaerosta ehkä voi sitten harkita 3600 kittejä, mutta järkevämpi on pistää se raha näytönohjaimeen. Rahalla tietenkin aina saa..
Rev-E tai B-die eivät sano minulle mitään, mitä pitäisi ottaa huomioon kun edellä mainittuja muisteja valitsen? Mieluiten ostan Suomesta.
Tridentissä on paremman ja korkeamman heatspreaderin lisäksi lämpösensori. Muita eroja noiden välillä ei ole.Onko näissä muuta eroa kuin heatspreader? Sama nopeus, latenssit ja käyttöjännite.
G.Skill 32GB (2 x 16GB) Ripjaws V, DDR4 3600 MHz, CL16, 1.35V, musta - 90,90€
Tekniset tiedot: Sarja : Ripjaws V Muistityyppi : DDR4 Kapasiteetti : 32GB (2 x 16GB) Multi-Channel Kit : Dual Channel Kit Nopeus : 3600 MHz Latenssi : 16-19-19www.jimms.fiG.Skill 32GB (2 x 16GB) Trident Z Neo DDR4 3600MHz, CL16, 1.35V, musta/hopea - 125,90€
Tekniset tiedot : Sarja : Trident Z Neo Muistityyppi : DDR4 Kapasiteetti : 32GB (2 x 16GB) Multi-Channel Kit : Dual Channel Kit Nopeus : 3600 MHz Latenssi : 16-www.jimms.fi
Thaiphoon Burnerilla näkyyTuli juuri Amazonilta Ballistixin 3600 CL16 2x16 kammat. En varsinaisesti ollut ennen ketjun lukemista kiinnostunut, mutta miten tuo single/dual rank tarkastetaan?
En näe mitään ongelmia tässä.Minulla on tällä hetkellä 3700X kaverina (kohta 5800X) G.Skill Flare X, 16GB (2 x 8GB), DDR4 3200 MHz, CL14 -kitti. Olisiko vinkkejä miten saisin helposti kellotettua muistit 3600mz CL16 tasolle? En siis suoraan sanottuna jaksaisi aina säätää kaikkia arvoja uudelleen kun BIOS-päivittyy. Voisiko tehdä vaan niin, että kokeilee seuraavasti:
- Sätää nopeuden 3600mhz ja päälatenssit CL16, muut jättää autolle (ei haittaa vaikka ei saa ihan kaikkia tehoja irti)
- Voltit 1.35-->1.45
Tarvitseeko IF nostaa tässä yhtälössä? 1866mhz?
En näe mitään ongelmia tässä.
Laita suoriksi ne päälatenssi arvot 16-16-16 ja nopeus 3600 jos et halua enempää säätää (millä kyllä saisi hiukan enemmän suorituskykyä). Mutta noi päälatenssit ja tRFC:n alentaminen antaa ne suurimmat hypyt näin yksinkertaistettuna. Toki monet muutkin arvot vaikuttaa nopeuteen (suurestikin).
Ja jännitettä ei välttämättä edes tarvitse nostaa mutta laittaisin varoiksi 1,4V. Ja Fclk 1800 jos muistien nopeudeksi laitat sen 3600. Se on hyvä pitää 1:1.
En itse näe syytä hajauttaa keskustelua kahteen eri topicciin, etenkin jos Zen 2 ja Zen 3:n ero muistien kuluissa on FCLK:n mahdollistama pieni 100-200MHz lisäys. Muistiohjain on kuitenkin molemmissa sama.Kantsiiko kattella näitä samoja muisteja kuin 3000 sarjalla vaikka 5000 on tulos vai pitääkö siihen tehdä kohta oma ketju?