- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 17 582
Tsot tsot, eipä ehdotella laittomuuksiaTää oli hyvä, mimmi pahoitti mielensä eikä aio enää tilata Zalandolta mitään. Olisi vaan myynyt viinat eteenpäin ja ostanut vaikka kuinka monta pinkkiä paitaa.

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tsot tsot, eipä ehdotella laittomuuksiaTää oli hyvä, mimmi pahoitti mielensä eikä aio enää tilata Zalandolta mitään. Olisi vaan myynyt viinat eteenpäin ja ostanut vaikka kuinka monta pinkkiä paitaa.
Kyllä ihmiset on typeriä, ei saanut pinkkiä rääsyä vaan sai arvokkaan viina lastin ja kehtaa valittaa. Tyhmäkö tuo on? Mikäli nyt ei itse niitä juo niin lahjoittaa ne pikku hiljaa viinaan meneville sukulaisille synttäri/Joululahjoiksi. Ei se paita olis varmaan sille edes mahtunut, arvioinut varmaan kokonsakin väärin...
Näinpä. Jos olisi ollut lainkuuliainen kansalainen, olisi laittanut ne menemään tulliin...Tsot tsot, eipä ehdotella laittomuuksia![]()
Kuten jo mainittu upsin seuranta ei toimi. Tullissa on pakettisi 99,9 % varmuudella. Kysy vaikka upsilta.Mikäs nyt mahtaa olla vikana?
![]()
Maanantaina 27.2. tuli aamulla tekstari, että lähetys toimitetaan silloin klo 12 - 18, mutta ei toimitettu. Mitään ei ole sen jälkeen kuulunut. Paketti vaikuttaisi olevan UPS:n hallussa eikä tullin. Vai tekeekö tulli jo iskuja kuriirifirmojenkin tiloihin?
Kysyin, ja on tullin tarkastuksessa, prkl.Kuten jo mainittu upsin seuranta ei toimi. Tullissa on pakettisi 99,9 % varmuudella. Kysy vaikka upsilta.
alko.fi eipä taida muita ollaMoi, mullakin UPS näytti, että paketti olisi Treellä viime torstaina ja nyt selvittelin niin olikin tullissa jumissa ja nyt tuli jopa UPSilta viesti: "Pakettinne on takavarikoitu tullin toimeesta!". Olen seuraillut keskustelua, mutta mulla on jäänyt vähän epäselväksi, että täytyykö mun tehdä jotain vai oottelenko vaan ja saan joskus paketin ja verot perässä. Netpris/Shippii/UPS-collect kombo. Onko jotain paikkaa josta voisi laillisesti tilata juomia ilman, että tarvitsee kuumotella veroseuraamuksia?
Kyllä ihmiset on typeriä, ei saanut pinkkiä rääsyä vaan sai arvokkaan viina lastin ja kehtaa valittaa. Tyhmäkö tuo on? Mikäli nyt ei itse niitä juo niin lahjoittaa ne pikku hiljaa viinaan meneville sukulaisille synttäri/Joululahjoiksi. Ei se paita olis varmaan sille edes mahtunut, arvioinut varmaan kokonsakin väärin...
Viime viikolla hain noutopisteestä. Paketit olivat siellä ennen lakkoa.Kellään lähiviikoilta kokemuksia Alkostore24 + Norrlog?
Onko joku joskus saanut tuolta jotain? Ovatko ylipitkät Zdenkan koodit joskus toimineet?Tämmönen oli tupsahtanut spostiin yöllä
En ole ollut beerdomeen yhteydessä sitten 9.2. Tilaus tehty 26.1.
Onko joku joskus saanut tuolta jotain? Ovatko ylipitkät Zdenkan koodit joskus toimineet?
Mutta toimiko se koodi ja jos, niin kuinka pitkän ajan jälkeen sen saamisesta?8.päivä saatu koodi ja paketti saapui 28.2. noudettavaksi.
Kai siinä joku kolme viikkoa meni. En nyt ihan joka viikko jaksa yleensä träkkäillä lähetyksiä Ja neljäntenä sitten saapui tilaus.Mutta toimiko se koodi ja jos, niin kuinka pitkän ajan jälkeen sen saamisesta?
Mulla on toiminut maanantaista lähtien koodi, jonka sain sunnuntaina. Toki tilaus on tehty jo 28.1.Mutta toimiko se koodi ja jos, niin kuinka pitkän ajan jälkeen sen saamisesta?
Meneekös nyt puurot ja vellit sekaisin. Etämyyntiä harjoittavista verkkokaupoista. Mutta tarkoitit toki näitä perinteisiä, jotka ovat olevinansa etäoston paikkoja ja luonnollisestikin, ovathan he verot jo paikalliseen maahan tyypillisesti maksaneet.alko.fi eipä taida muita olla
alko.fi eipä taida muita olla
Onko jotain paikkaa josta voisi laillisesti tilata juomia ilman, että tarvitsee kuumotella veroseuraamuksia?
Ja lisäksi Alko rämetti hyvin toimivan myymäläsiirtosysteeminsä tuon verkkokaupan irvikuvan lanseeramisen yhteydessä. Eli nyt sitä Inarin Alkon tuotetta ei saa mitenkään enää etelään paitsi hakemalla. Osa Alkon hyllyillä olevista tuotteista ei ole tilattavissa verkkokaupasta. Jännä, että Ruotsissa on saatu Systembolagetin kotiinkuljetus järkättyä. Toki siellä muutenkin edistyksellisempi meininki esim. järjestävät huutokauppaa jne.Ei Alko toimita. Se olisi sitä etämyyntiä, jonka laillisuudesta vielä kovasti kiistellään.
Toki lähi-Alkoon voi tilata Alkon laajasta valikoimasta ilmaiseksi (jos jaksaa odottaa viikon), mutta Alkon valikoima on loppupeleissä aika pieni ja kaikilla ei ole Alko vieressä.
Postin toimipaikat eli mahdollisesti myös K-kauppa jos siellä postin lokero tai noutopiste onOnkos tuon Fransbergin noutopiste selvinnyt? K-kauppa?
Kyllähän tuo laiminlyönti maksu on 3x100e noiden lappujen mukaan. Onko muilla shippiin kautta tilanneella näkynyt paketin liikkeet Suomen ulkopuolella? Minulla ei ole tilaukseni liikkeistä tietoa muuta kuin vasta suomen päässä kun on postille tullut. Koodi shippiilltä ei koskaan toiminut vaikka siitä useasti huomautin. Postin seuranta ei edes näytä että posti olisi sitä tullista hakenut tai että se olisi siellä ollut ?!Oliko laiminlyöntimaksu 100€ koko tilauksesta?
Sama juttu.Samat päivät.
Samat itsellä myös.
Pari vuotta sitten tilasin, toimitus kesti 5 viikkoaMeiliin tuli mainos Viinikauppa.com:ilta. En ole sieltä vielä koskaan tilannut. Onko hyviä kokemuksia jollakulla?
Toimitus- ja myyntiehdot Viinikauppa.com - Juomien verkkokauppa
www.viinikauppa.com
Sama ajojahti kuin nuuskan etämyynnissä aikanaan. Pikkuhiljaa kaikki toimittajat lopettavat Suomeen toimitukset.Nielsen Online päätti pistää verkkokaupan kiinni, kiitos Suomen sekoilun. Jatkavat toisella nimellä, mutta Suomi on tiputettu listasta pois ja aloitussivulla kielivalintana ruotsi/tanska. Tullin tavoite on sittenkin saada kaupat lopettamaan Suomeen ja suomalaisille myynti ja näyttää toimivan. Toivottavasti tehovalvonta ja lähetysten takavarikointi ja kadotus Tullin toimesta todetaan laittomaksi ja pian. Verotus on asia erikseen, mutta nyt haitataan vapaata kauppaa ja ajetaan kauppoja nurin.
Itse asiassa tuo Discandoo ja Netpris on samaa puljua kuin Nielsen Online, joten noitten kauppa jatkuu Suomeen hieman kallimmilla hinnoilla, harmi. Tuo Nielsen jatkaa kivimyymälöissä nielsen.discount nimellä, verkosta voidaan varata tuotteet omaa noutoa varten valmiiksi ja maksaa sitten paikan päällä noudettaessa.Nielsen Online päätti pistää verkkokaupan kiinni, kiitos Suomen sekoilun. Jatkavat toisella nimellä, mutta Suomi on tiputettu listasta pois ja aloitussivulla kielivalintana ruotsi/tanska. Tullin tavoite on sittenkin saada kaupat lopettamaan Suomeen ja suomalaisille myynti ja näyttää toimivan. Toivottavasti tehovalvonta ja lähetysten takavarikointi ja kadotus Tullin toimesta todetaan laittomaksi ja pian. Verotus on asia erikseen, mutta nyt haitataan vapaata kauppaa ja ajetaan kauppoja nurin.
Onko tuo spiritboxi toiminut?Onko joku tilailut hiljakkoin?
Shippiillä ei ainakaan asiakaspalvelu vastaa, jos tulee ongelmia. Ja jos Shippiin kautta toimittaja on Budbee, niin ei näytä mitään liikennetietoja siellä päinvastoin kun Ups jonka liikehdintää voi sentään seurata kun saa linkin. Shippiitä ei saa kuulemma kiinni edes last mile - kuljetusliikkeet.Miltäs vaikuttaa tällä hetkellä jääkö tilaukset tulliin / minkälaiset toimitusajat atm esim discandooosta shippiillä?
Juu ei kannata tilata täältä. Itsellä ei tullut perille, eivätkä enää vastanneet...Pari vuotta sitten tilasin, toimitus kesti 5 viikkoa
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.