AIO valmiiksi kasatut nestejäähdytyspaketit

Houkuttelis vähäsen testaa laittaa 420 tuulettimet tohon mun 360 Galahd Trinity Performance II:een. Jotku on Redditin kuvista päätellen tehny pitkillä ruuveilla semmosen virityksen nimeomaa Havniin koska ei oo ollut valikoimaa 420 AIO:ille. Toiselta puolelta radiin kiinni ja toiselta puolelta koteloon, kellään mielipiteitä?
 
Minulla oli ennen tätä nykyistä Custom Looppi buildia, Arctic Liquid Freezer III 420 ilman RGB ja kyllä oli todella hyvä hintalaatu suhde ja hienosti piti tuon oman ison VRM viileänä tuulettimen ansiosta mikä CPU Blokissa on, siellä 2 on eri versiota piuhoja mukana, toisessa on VRM fan liitin ja toisessa ei.

Ulkonäkö ei välttämättä miellytä monia mutta suorituskyky on kyllä kärkiluokkaa. :)
 
Minulla oli ennen tätä nykyistä Custom Looppi buildia, Arctic Liquid Freezer III 420 ilman RGB ja kyllä oli todella hyvä hintalaatu suhde ja hienosti piti tuon oman ison VRM viileänä tuulettimen ansiosta mikä CPU Blokissa on, siellä 2 on eri versiota piuhoja mukana, toisessa on VRM fan liitin ja toisessa ei.

Ulkonäkö ei välttämättä miellytä monia mutta suorituskyky on kyllä kärkiluokkaa. :)
Joo jos Arctic osais kerranki tehä hyvännäkösen (ei vaatis paljoo, vähän simppelimpi designi), niin ei kyl olis kilpailijoilla saumaa AIO bisneksessä. Toi pumppu ja kaapelit ja miten ne lähtee alhaalta yms kaikki on vaan itelle turn-off. BeQuietin lämmöt on kyllä aika kultaset vaikka valot ei toimi ja meteliä tulee pumpusta liiakseen. Mul on isketty tohon SL V2 Uni Fanit jotka pyörii mun kotelossa max 600RPM eli tosi alhasilla äänettömillä nopeuksilla niin 9800X3D idle lämmöt on noin 40-42c ja Cinebench R23 oli Max 68c ja average tyyliin 64-65c 10min testissä 100% loadilla.
 
Tässä kuva kaikille halukkaille vielä tosta uudesta BeQuiet!:in Silent Loop 3 pumpusta. Omasta mielestä kyllä tyylikäs moneen verrattuna, tämä tosiaan noilla rikkinäisillä ledeillä.

thumbnail_image0 (2).jpg
 
Niin, jos hyöty on vain pari astetta niin eihän tuo sitten kannata. Mutta onko tuo varma tieto, vai voisiko hyöty olla esim yli 5 astetta? Eihän tuo maksaisi kuin muutaman kympin kun myyn oman freezerin pois.

e: noh, tilaukseen meni 15 eurolla 80x80 pala ptm7950:aa. Siitä saan leikattua prossulle ja näytönohjaimelle palaset, ja jää yli seuraavallekin näytönohjaimelle. Muutama viikko menee postitellessa, ehtii miettiä päivitänkö AIO:n vai pysynkö nykyisessä
Parannusta tuli aika paljon enemmän kuin osasin odottaa, ei ollut todellakaan turha päivitys tälle kiuaskivelle. Testimetodologiat vähän lässähti kun en tajunnut kiristää ruuveja heti alkuun ruuvimeisselillä ja siten mounting pressure oli luultavasti huono parissa testissä, ja lisäksi päivityksen kohteena ollutta freezer iii 240 olis pitänyt ajella 100% pumpun nopeudella. Noh, eiköhän nämä tulokset ole ainakin suuntaa-antavat.

- Ryzen 9 9900X @ -20 CO, muuten vakiot
- Cinebench R23, keskimääräinen lämpötila 10min ajon viimeiseltä 100sek
- PTM oli aliexpressistä hankittu Honeywellinä myytävä 80x80 laatta joka luultavasti ei kuitenkaan ole ihan autenttinen tuote (E: tai taitaa sittenkin olla, aiheesta on ristiriitaista tietoa)
- 21C huone

Koodi:
                                                CPU Tctl/Tdie  Huom.
1   freezer3-240, NT-H2, 100% fan, 50% pump     80.11C
2   freezer2-360, MX5, 100% PWM                 73.40C         keskinkertainen mounting pressure, en ollut kiristänyt ihan loppuun
3   freezer2-360, PTM, 100% PWM, pre burn-in    72.66C         kuten yllä, ja tämä oli heti kylmiltään testiajo ennen mitään lämpökuormituksia
4   freezer2-360, PTM, 100% PWM, mid burn-in 1  70.87C         ruuvit kiristetty kunnolla ja ajettu muutama 10min cinebench kierros läpi
5   freezer2-360, PTM, 100% PWM, mid burn-in 2  70.85C         30min alhaisen RPM sisäänajon jälkeen; lämpötila 85C, suurin osa ytimistä kuitenkin 70-75
6   freezer2-360, PTM, 100% PWM, post burn-in   70.48C         toisen 30min alhaisen RPM sisäänajon jälkeen, tällä kertaa max lämpötila 90C ja 20% korotettu power limit

Eli pohjalla oli tuo Freezer III 240, ja jäähyn sekä tahnan päivityksen sekä sisäänajon jälkeen lopputulos oli, että lämpötila laski 10C. Ihan jees!

Freezer kakkosen 100% PWM asetuksella tuulettimet, VRM sirkkeli ja pumppu käy 100% RPM:llä, tuossa kun ei ole mahdollisuutta splitata niitä kolmeen eri liittimeen. Voisi kuvitella että Freezer III 50% pumpulla on suunnilleen sama tai ehkä parempikin kuin saman kokoinen Freezer II 100% pumpulla. Jos oletetaan tuo, niin tulos indikoi aika hyvin erosta 360 ja 240 radien jäähdytystehossa. Prosessorin package power oli 162W.

Syy miksi päivitin nimenomaan Freezer kakkoseen oli että sain sen kohtuuhintaan datatronicista (60€), ja blokin ulkonäkö sopii paremmin omaan kokoonpanoon.

Yksi mitä vielä tekisi mieli testata on push-pull, kun kerran on ylimääräisiä ledittömiä P12 tuulettimia juuri tuo 3 kpl lojumassa. Mutta pitää tilailla sitä varten pitkät ruuvit Arcticilta - ellei jollain ole ylimääräisiä hki alueella jotka voisin noutaa pois.

=))
 
Viimeksi muokattu:

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
274 480
Viestejä
4 731 315
Jäsenet
77 187
Uusin jäsen
Mr.Natte

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom