Kokeile siis nyt alkuun ajatella asiaa ilman uskonnon tuomaa rajoittunutta katsantokantaa, niin ehkäpä nykyisen Suomessakin käytössä olevan mallin tasa-arvoisuus ja eettisyys valkenee.
Ainoa "rajoitukseni" tässä asiassa ovat absoluuttinen ihmisarvo, ja se, etten kykene millään loogisella akrobatialla pääsemään kohdussa olevan alkion/sikiön ihmisarvosta yli. En pysty nykyisessä kuplassani hahmottamaan minkäänlaista oikeutusta sikiön tappamiselle haastamatta absoluuttista ihmisarvoa, josta onneksi pidetään yleisesti ottaen vielä kiinni jo kauan sitten sekularisoituneesssa julkisessa keskustelussa. Mutta nämä yritykset ajoittaa ihmisen ihmisarvoa jollekin ikäkaudelle, tai arvottaa sitä joidenkin mielivaltaisesti valittujen ominaisuuksien perusteella, ovat itselleni täysin eettisesti käsittämättömiä. Luen langan läpi.
Nyt sitten abortissa sama. Raskaus aiheuttaa komplikaation, joka tulee johtamaan äidin ja sitä myöten myös sikiön kuolemaan (vaikka nyt 3kk raskaus, 0% selviytymismahdollisuus sikiöllä). Onko tälläisessä tilanteessa siis absoluuttisen ihmisarvon mukaista antaa kahden ihmisen kuolla sen sijaan, että tapetaan toinen?
Jokainen näistä tilanteista on kauhea jokaiselle osapuolelle, eikä vähättely kollektiivisesti ole yhtään paremmin tehty. Kuitenkin, luojan kiitos, vain 4,0% (
Raskaudenkeskeytys) kaikista aborteista tehtiin (mahdollisen tai todetun) sikiöpoikkeavuuden takia. 92,3% aborteista tehtiin sosiaalistista syistä. Lähes kaikki muut tapaukset olivat ikäsyisiä. Tapauksien osuus, joissa synnytys olisi aiheuttanut molempien kuoleman, on niin hävyttömän pieni, ettei sitä edes mainita missään (itse en löytänyt). Lukujen valossa en nostaisi yksittäisiä, hirvittäviä tapauksia yhteiskunnalliseen keskusteluun. Tietysti ne vaikuttavat tunteisiin, jos se tuntuu tarkoituksenmukaiselta.
Oma mielipiteeni antamaasi tapaukseen olisi seuraava: Ihmishengen säästävä abortti olisi hyväksyttävää tehdä. Tietenkään abortin tehneitä naisia ei voi syyllistää tai tuomita mistään syystä, kuten ei ketään mistään muustakaan. "Jumala tuomitsee nekin, joita sinä et tuomitsisi, ja armahtaa nekin, joita sinä et armahtaisi."-Aleksi Markkanen
Riippuen miltä kristityltä kysytään, jonkun mielestä kukaan meistä ei ole viaton, vaan kaikki olemme syntisiä. Ja joidenkin kristityiden mukaan synnin palkka on kuolema, joten ota tuosta nyt selvää, kun joka Jeesustelijalla on oma mielipiteensä siitä "objektiivisestä" moraalista.
Vähän mietin tuon lauseen kirjoittamista, mutta ajattelin, että asiayhteys antaisi puhua puolestaan. Viittasin siis puolustussodan oikeutukseen. Tietysti olemme kaikki syntisiä ja ansaitsemme kuoleman, ja juuri tästä syystä emme tuomise toisiamme.
Edelleen ILC ja LWF pääsevät täysin päinvastaiseen lopputulokseen mitä aborttikysymykseen tulee, tutkimalla ihan samoja kirjoja (raamattu ja tunnustuskirjat).
Nyt juuri toivoisin ymmärtäväni abortin puolustajia, etenkin "kristittyjä" sellaisia. Miten kukaan voi päätyä
@Timo 2 :n esittämistä lähtökohdista abortin "ihmisoikeudeksi" nimittämiseksi?