Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Itse odotin että Creative olisi julkaissut äänikortteja pään muodon mukaan konfiguroitavan HRTF-algoritmin "Super X-Fi:llä"
Se "yläkerran kaveri" kun (muutenkin huonosti) ihmistä suunnitellessa unohti standardoida pään muodon, niin paras tilaääni kuulokkeilla vaatisi algoritmin konfiguroinnin kuuntelijan pään muodolle.
Ellei sitten satu pään muoto olemaan hyvin lähellä keskimääräistä.
Avoimilla kuulokkeilla vaikutelma on parempi.Kun sitten pääsi ensimmäistä kertaa painamaan sitä namiskaa, niin sitä kummasteli kuinka ääni ikäänkuin laajeni siellä kuulokkeissa, kun ennen se kuului korvan juuressa niin nyt kauempana, tai jotain sinnepäin.
Sen olen huomannut, että joihinkin videoihin tämä sopii paremmin kun toisiin, peleissä en ole huomannut samaa niillä pienillä testeillä mitä kokeillut.
Avoimilla kuulokkeilla vaikutelma on parempi.
Suljettujen purkkien toiston tarkkuus on keskimäärin isoissa ongelmissa binaural-äänen vaatimusten edessä.
Tämän ensimmäinen minuutti on erinomainen pikatesti kuulokkeille. (kuuntele stereona ilman mitään prosessointeja)
Äänten pitäisi tuntua tulevan paljon kauempaa kuin vierestä.
Kannattaa myös varmistaa että Windowsin toistoasetukset ovat 5.1/7.1 ennen pelien käynnistämistä.
Muuten pelit tuottavat stereoääntä ja peli on jo menetetty suuntainformaation osalta.
Kyllä tuon HD596:n kaapelin pitäisi olla kuvien perusteella vaihdettava.Pitääkin katsoa tuo 5.1/7.1 homma.
Ja tällä viikolla pitäis tulla massdropilta hd58x:t niin pääsee kokeilemaan avoimia kuulokkeita tämän kans
Eikä tule yhtään väärään aikaan nuo uudet kuulokkeet, tänä aamuna kun fiilistelin tuolla Sx-fi:llä, niin Senkun hd569:t jäi tuolin reunaan jotenkin kiinni samalla kun nousin, niin niistä meni ilmeisesti johto poikki kun vain toinen kuppi toimii![]()
Siellä pitäisi olla sisällä tuollainen liitossysteemi kaapelin, niin luulisi kummankin kanavan katoavan kerrasta.Se tuli mieleen, että olisko sitten antanut juuri tuo 2.5mm liitin periksi sen verran ettei saa kunnolla kosketusta? Mene ja tiedä, mutta johdosta en selvää syytä löytänyt, ei rahise missään välissä kun sitä sormilla pyörittelee.
Siellä pitäisi olla sisällä tuollainen liitossysteemi kaapelin, niin luulisi kummankin kanavan katoavan kerrasta.
Ja kaapelin johtimet eivät ole mitään paksuja, niin varmasti helposti sellainen katkeaisi kokonaan kovemmasta nykäisystä.
(1,5mm2 kuparijohdinkin kyllä katkeaa kun on riittävän mutkikkaat ja tiukat putket joihin sitä vedetään)
Yleismittarillahan se olisi helppo tarkistaa irrallaan oleva kaapeli.
Mitä budjettia meinasit?Asus Xonar DGX rikki. Mikä äänikortti tai ulkoinen vahvistin tilalle? Kuulokkeina BeyerDynamics DT-880 250 Ohmiset.
Olen itse miettinyt juurikin Sound Blaster Z/Zx. Pelaaminen tosiaan pääasiallinen käyttö, ja myös musiikkia tulee kuunneltua jonkin verran.Mitä budjettia meinasit?
Ja kokoonpanokaan ei ihan näytä tekstinkäsittelykoneelta, niin pelaaminen lienee osa käyttöä.
Budjettitasolla Audigy Fx olisi tekniikaltaan vastaava ja Dolby Headphonea reilusti paremmalla binaural-simulaatiolla.
Sound Blaster Z olisi siitä pykälää paremmalla D/A-muuntimella.
Paremmista Sound BlasterX AE-5:ssä on sitten erittäin hyvä DAC ja kuulokevahvistin.
Ulkoisissahan SBX G6 olisi Dolby Digital dekoodauksellaan yhteensopiva myös Playstationin ja Xboxin kanssa...
Mutta lieneekö yksi harvoista tukkureista poistanut sen listoiltaan kun ei enää kaupoista löydy.
Olisi outoa jos tuotanto loppuisi, kun vasta syksyksi julkaistiin, eikä Creative ole edes julkaissut uusia äänikortteja pään muodon mukaan konfiguroitavalla HRTF-algoritmilla.
Zx:ssä ei ole mitään järkeä hintaansa nähden.Olen itse miettinyt juurikin Sound Blaster Z/Zx. Pelaaminen tosiaan pääasiallinen käyttö, ja myös musiikkia tulee kuunneltua jonkin verran.
Tuo Sound BlasterX AE-5 menisi myös budjettiin mikäli on parempi kuin Z/Zx.
Hankin tuon Sound BlasterX AE-5:n. Vielä säädöt vaiheessa mutta so far tosi hyvä audio. Bassot ainakin paukkuu paremmin kuin Xonarilla
Kiitos hyvistä ehdotuksista!
Jimmsiltä ostin 145€. ProShopilta näköjään 135€ (+ toimituskulut). Itse olen jo pitkään käyttänyt pelkkää äänikorttia enkä ole asentanut ollenkaan emon ajureita. Itseasiassa BIOSista taitaa olla koko äänipiiri disabloitu. En kuitenkaan jaksa kuvitella että sen ihmeellisempää on kuin emon äänipiirin ajureiden poistaminen ja tuon erillisen kortin asennus ja ajurien asennus. Ajurit löytyi netistä.Mistäpäs ostit ja ennen kaikkea paljonko maksoi? Sama kortti himottaisi, mutta kun on kallis.
Miten muuten meneekö ajureiden kanssa säätämiseksi, kun vaihtaa emon äänipiiristä korttiin vai selviääkö meininhillä "plug&play"?
Emon äänipiiri kannattaa disabloida biossista. Saattaa tulla ongelmia jos on sekä erillinen että emon oma yhtä aikaa käytössä. Sen kummempaa säätöä ei vaadi.Mistäpäs ostit ja ennen kaikkea paljonko maksoi? Sama kortti himottaisi, mutta kun on kallis.
Miten muuten meneekö ajureiden kanssa säätämiseksi, kun vaihtaa emon äänipiiristä korttiin vai selviääkö meininhillä "plug&play"?
Minulle tuo on tosin pakollinen ollut käyttää, jopa edelleen. Muuten pitäisi pitää jotain 6-8% ääntä* (low gainilla) ja sitten kun vahingossa sitä voluumisäädintä näppäimistössä hipasee, niin korvat halkeaisi. Vaikka se digitaalinen äänenvoimakkuuden säätö on ihan jees, niin kun ollaan noin lähellä nollaa... niin tuskin on optimaalista. Jotenkin sitä kuuloa pitää suojella. HD 595:n kanssa se pötikkä kyllä vaikuttaa keskibassoihin aika rajusti (jotkut tosin saattvat jopa tykätä siitä...). HD 6XX:illä vaikutus hyvin pieni.Zx:ssä ei ole mitään järkeä hintaansa nähden.
Siinä saa Z:an nähden lisänä vain sen damping factoria heikentämään pystyvän sarjavastussäätimen.
Sitä paitsi käsi/sormethan ovat lähempänä sitä näppäimistössä olevaa säädintäkin...
Itsellä superlux hd330 ja hd 660 luurit ja soundblaster z. 20-25% on aina äänenvoimakkuus muuten tulee kuuroksi. Noillakin voimakkuuksilla pelissä räjähdykset liian kovalla.Minulle tuo on tosin pakollinen ollut käyttää, jopa edelleen. Muuten pitäisi pitää jotain 6-8% ääntä* (low gainilla) ja sitten kun vahingossa sitä voluumisäädintä näppäimistössä hipasee, niin korvat halkeaisi. Vaikka se digitaalinen äänenvoimakkuuden säätö on ihan jees, niin kun ollaan noin lähellä nollaa... niin tuskin on optimaalista. Jotenkin sitä kuuloa pitää suojella. HD 595:n kanssa se pötikkä kyllä vaikuttaa keskibassoihin aika rajusti (jotkut tosin saattvat jopa tykätä siitä...). HD 6XX:illä vaikutus hyvin pieni.
Aina siitä lähtien kun aloin kuulokkeita käyttämään, niin ongelma on ollut infernaalinen äänenvoimakkuus. Pitäisi olla joku negatiivinen gaini näissä myös.
En tiedä sitten kuinka infernaalisen kovalla väki yleensä kuulokkeitaan luukuttaa... Omat korvat ovat ilmeisesti aika herkät.
*Noh, näköjään näillä HD 6XX:illä voi 10-12 % käyttää. HD 595 6%.
Noi Beyerit on 16 Ohmisia, niin edes se Zx:n kuulokeulostulo ei ole kovin optimaalinen noille. En ihmettele yhtään jos se pötikkä vaikuttaa. Varmaankin se keskibasso alkaa dominoimaan, mikä saattaa pehmentää sitä ääntä.Tuo Sound Blaster Z/Zx gain on kyllä erittäin huonosti suunniteltu. Alhaisen imbedanssin omaavat luurit on sellaista säätämistä että huhhuh. Äänen laatu on kyllä hyvä, mutta on tässä parin vuoden aikana monta kertaa lentänyt tuolista pääedeltä kattoon, kun säätänyt jotain ja äänentaso on yllättäen jotain tappavan kovaa
Equalizerista kun säätää levelin alhaalle, niin saa jonkun verran parannettua tilannetta.
Ja Zx:n omistavat, se ulkoinen äänensäätöpötikkä laskee äänen laatua selkeästi. Ainakin omilla Beyerdynamic Custom One Pro:lla kuulee todella helposti, että äänet "sumenee" verrattuna siihen, että tökkää luurit suoraan äänikorttiin.
Taitaa kyllä olla yksi bugikasa koko Windowsin volume mixer kun löytyy vaikka mitä ongelmia Googlaamalla alkaen tuosta...Windowsiin säädetyt äänitasot taitavat resetoitua buutatessa, ja on mahdollista, että kun sinne tulee jokin uusi sovellus, niin se on lähtökohtaisesti täysillä.
Disabloi ne kaikki Wintoysin toiston tehosteet ja varmista että Windowsin toistolaiteasetuksissa on päällä 5.1 kanavakonfiguraatio.Asensin Windows kymppiin 1809 päivityksen hyvillä mielin, mutta alkaa vähän vaikuttaa siltä, että sen myötä ääniajurit menivät sekaisin. Haluaisin taas binaural-tilaäänen käyttöön, mutta ohjauspaneelin ääniasetuksista valittavana on vain "Windows sonic kuulokkeille"-vaihtoehto tai sitten "pois käytöstä". Jos valitsee windows sonicin, niin äänenlaatu huononee aina automaattisesti 16-bittiseksi ja 48 kHz. Ja miten asetukset pitäisi ylipäätään valita, että saan binaural äänet käyttöön? Onko muut huomanneet vastaavaa? Suurimmassa osassa pelejä tilaäänelle ei ole tarvetta, mutta olisihan se silti kiva saada toimimaan oikein.
Äänikorttina Creativen SB Z ja SBX Studiosta on surround päällä.
Haittaakohan tuo 5.1 musiikinkuuntelua sitten, jos haluaa ilman SB surroundia kuunnella? Onhan ajureissa vielä se stereoasetus erikseen valittavana, niin voisi olettaa sen downmixaavan ilman surroundiakin.Disabloi ne kaikki Wintoysin toiston tehosteet ja varmista että Windowsin toistolaiteasetuksissa on päällä 5.1 kanavakonfiguraatio.
Sen jälkeen riittää että SB Z:n ohjelmistossa on valittuna lähdöksi kuulokkeet ja SBX Pro Surround päällä.
Jos tuo ohjelmisto ei oikein toimi sen voi myös kokeilla poistaa ja asentaa uudestaan.
Wintoys10 on päivityksineen kunnostautunut äänikorttien ajurien sotkemisessa.
Kytkee vain SBX Pro Surroundin pois päältä niin stereo-lähdemateriaalin pitäisi toistua stereona ilman prosessointeja riippumatta siitä mikä on Windowsn kaiutinkonfiguraatio.Haittaakohan tuo 5.1 musiikinkuuntelua sitten, jos haluaa ilman SB surroundia kuunnella? Onhan ajureissa vielä se stereoasetus erikseen valittavana, niin voisi olettaa sen downmixaavan ilman surroundiakin.
Sehän siinä onkin ongelmana, että enää ei löydy "5.1 kanavakonfiguraatiota" toistoasetuksista. Ainoa on windows sonic, joka sisältää virtuaalisen 7.1 surroundin, mutta automaattisesti huonontaa äänenlaatua. Olen vähän hämmentynyt. Eli pitäisikö se valita vai ei? Vai onko tässä jotain muuta mennyt minulta ohi?Disabloi ne kaikki Wintoysin toiston tehosteet ja varmista että Windowsin toistolaiteasetuksissa on päällä 5.1 kanavakonfiguraatio.
Sehän siinä onkin ongelmana, että enää ei löydy "5.1 kanavakonfiguraatiota" toistoasetuksista. Ainoa on windows sonic, joka sisältää virtuaalisen 7.1 surroundin, mutta automaattisesti huonontaa äänenlaatua. Olen vähän hämmentynyt. Eli pitäisikö se valita vai ei? Vai onko tässä jotain muuta mennyt minulta ohi?
Nyt on ekat RGB-valot tietokoneessa kun asensin SBX AE-5:n mukana tulleen valonauhan kotelon kattoon![]()
onko sulla uusimmat creativen ajurit. tuli itsekkin päivitettyä ja hyvin toimii.Asensin Windows kymppiin 1809 päivityksen hyvillä mielin, mutta alkaa vähän vaikuttaa siltä, että sen myötä ääniajurit menivät sekaisin. Haluaisin taas binaural-tilaäänen käyttöön, mutta ohjauspaneelin ääniasetuksista valittavana on vain "Windows sonic kuulokkeille"-vaihtoehto tai sitten "pois käytöstä". Jos valitsee windows sonicin, niin äänenlaatu huononee aina automaattisesti 16-bittiseksi ja 48 kHz. Ja miten asetukset pitäisi ylipäätään valita, että saan binaural äänet käyttöön? Onko muut huomanneet vastaavaa? Suurimmassa osassa pelejä tilaäänelle ei ole tarvetta, mutta olisihan se silti kiva saada toimimaan oikein.
Äänikorttina Creativen SB Z ja SBX Studiosta on surround päällä.
Kyllä on uusimmat ajurit, jotka tosin on julkaistu 2017. Eli Creative ei ilmeisesti päivittele niitä ajureitaan joka vuosi.onko sulla uusimmat creativen ajurit. tuli itsekkin päivitettyä ja hyvin toimii.
Monet haluaa tehdä päinvastoin eli peittää tai repiä irti ne valmiit ledit, kun ovat niin kirkkaat.Millä jännitteellä noi retail SBZ ledit toimii? Mulla tää köyhäversio niin jos tätä modailis..![]()
Siinä on analoginen lineout etukanaville.Saako tähän jollainlailla kajuttimet kiinni.
Creative Sound BlasterX G6, 7.1-kanavainen HD DAC + ulkoinen USB-äänikortti, musta - 129,90€
Onko jotain vastaava laitetta mihin sais aktiivi kajarit kiinni.
Eli aktiivikaiuttimet sais kiinni ?Siinä on analoginen lineout etukanaville.
Aktiivikaiuttimet tai normi stereovahvistimen.Eli aktiivikaiuttimet sais kiinni ?
onko sulla uusimmat creativen ajurit. tuli itsekkin päivitettyä ja hyvin toimii.
Oletko tarkistanut sovelluksien oikeudet?Itsellä lopetti sb zxr mikrofonin toiminnan kokonaan uusimmassa win10 1809 päivityksen mukana. Eipä ole ratkaisua löytynyt millään uudelleen asennuksella tms.
Oletko tarkistanut sovelluksien oikeudet?
no nähtävästi mikki mennyt täälläkin pimeeksItsellä lopetti sb zxr mikrofonin toiminnan kokonaan uusimmassa win10 1809 päivityksen mukana. Eipä ole ratkaisua löytynyt millään uudelleen asennuksella tms.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.