Yleistä keskustelua sähköautoista

Mate Rimac ja kumppanit ovat kyllä aivan huippuja akkujen ja voimansiirron suhteen, tekevät duunia monelle firmalle. Sai Rimac Bugatinkin hoitaakseen, muusta Kroatian tilanteesta en tiedä mitään
Yhdeltä kantilta katsottuna Evclinicin kirjoitustyyli aika värikäs ja myy omia korjausratkaisujaan useampaan merkkiin että pitää lukea varauksella kyllä. Toisaalta ne öljynvaihdot ja valmistajien nihkeä suhtautuminen varaosamyyntiin. Onhan noita esimerkkejä moottoreihin vuotavista jäähdytysnesteistä ja hajoavista laakereista (ja ikuisista öljyistä) suurin piirtein kaikilla olennaisilla sähkärimerkeillä. Myös ns. luotettavilla korealaisilla. Kaveri myös lyttää lataushybridit ja niiden akut aika huolella ja osin syystäkin. Blogin perusteella on kypsä tilanteeseen jossa itäeuroopassa ostelevat lännempää käytettynä halvalla premiumia, kuten tapansa on, mutta tekniikka alkaa olla liian vaikeaa ja kallista korjata sikäläiselläkin työn hinnalla ja varaosia ei saa järkevillä hinnoilla mistään. Jos edes saa. ”Itä”eurooppa on aina imuroinut lännesta ison osan käytetyistä autoista ja mällipeleistä. Varsinkin enemmän ajetut premiumit. Siellä myös kehitellään softatyökaluja ja kalliiden komponenttien (umpiot, ohjausyksiköt) korjauspalveluita yms. Eli tuolta suunnalta pitäisi just tulla tietoa ja kokemusta ensimmäisenä, miten ”uusi tekniikka” toimii ja ei toimi vanhempana ja enemmän ajettuna.
 
Tässä on silleen vähän sellaista outoa menoa, että Kroatia, joka ei nyt ole mikään teknologian ja huippuosaamisen keskus, jotenkin nyt EV asioissa yrittää profiloitua. Samalla ko. paja, joka näistä pitää mekkalaa sattuu mainostamaan omaa korjausta näihin ongelmiin. Tuntuu enemmänkin perusbalkanikusetukselta, jota alueella on ollut jo antiikista lähtien.
Itä-Euroopassa on tosiaan perinnettä paljon ajettujen länsiautojen ranettamisesta ja jos paikallinen viranomainen ei estele omilla osilla korjailua, kuten esim. Suomessa, niin helppohan sitä on joku kroatian ”kokkolan autohuoltojen” kehittää. Työvoimakin halvempaa.
 
Voisitko avata mitä haetaan? Siellä onkin mahdollista vaihtaa öljyt vaikka sanoivat että ei ole?
 
Korjasivat, että VAG-konsernin laitteissa on moottorissa paikka mistä voi öljyt ottaa pois. Kukaan lukutaitoinen ei ajattele, että heidän provosoivat ja osin virheelliset näkemykset olisivat juuri sellaisena hyvä ottaa opiksi. Silti se heiltä tulee ensimmäisiä havaintoja siitä, mitä sähköautoissa malleittain on syytä ottaa huomioon takuuajan jälkeen. Tällaista tietoa jakaa lisäksi Kokkolan Autohuolto. Äärimmäisen tärkeää tietoa, josta käytännössä ensivanhemmat ovat jääneet paitsi, tiedon avulla voi ennalta ehkäistä oman auton vahinkoja tai jättää kauppaan surkeat tekeleet, jolloin markkinassa hinnoittelu korjaantuu.

Ennen vanhaan merkki- ja autoliikkeiden yksinoikeus oli tietää mikä auto on pommi. Kuluttaja ei kyllä ole häävin valistunut tai vaikka Teslan ILP ongelma on harvinainen, autoliikkeet kun oikein mainostavat ILP olemassaoloa, jonka korjaus on 5000 euroa, eli käytetyssä käsittämättömät 1/4 koko auton hinnasta. Toki meneepä VAG konsernin laitteistakin pumppuja/kompuraa, korjaus 3,5 t€. Volyymistä ei tietoa.

Ja Kroatiassa tehdään euroopan mitassa akkualan huipputeknologiaa. BMW käyttää sitä I7-mallissa.

 
Voisitko avata mitä haetaan? Siellä onkin mahdollista vaihtaa öljyt vaikka sanoivat että ei ole?
Joo, APP310-moottorin öljynvaihto on ~ihan sama kuin monen tasauspyörästön tai vaihteiston kanssa. Ts. Pohjassa tyhjennystulppa, kyljessä täyttö-/tasotulppa.

Pohjan tulpasta lasketaan vanhat pois, tulppa paikoilleen ja kyljen rööristä uutta öljyä sisään, kunnes öljyn pinta on täyttöreiän alareunan tasalla. Virallisesti täyttömäärä taitaa olla 0,8 litraa. Jossain self-study programmessa mainittiin öljyn määräksi 0,8 + 0,1 L, mitä tuo sitten tarkoittaakaan?

Tässä Vaicon mainosvideossa näkyy hyvin reikien sijainti ja operaatio:
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Linkki: https://www.youtube.com/watch?v=AV73WRcf7bU
 
Viimeksi muokattu:
En ole koskaan kuullut valitusta, että MEB:eistä menisi moottoreita jotenkin suuremmassa määrin huonoksi, vaikka noita paljon ajettuja on jo manner täynnä. Jos noissa paukkusivat moottorit jotenkin systemaattisesti isoilla kilsoilla, niin luulisi olevan raportteja siitä jo vaikka kuinka kun noita voimalinjan takuun ulkopuolella olevia on liikenteessä jo paljon.
 
Voisitko avata mitä haetaan? Siellä onkin mahdollista vaihtaa öljyt vaikka sanoivat että ei ole?

Hyvän kuvan kyllä antaa, "we have analyzed APP310 several times.." ja oho kato siinä onkin proppu öljynvaihtoon. Bonuksena tuosta jutusta saisi sen käsityksen, että konsernin moottorit jo järjestäen loppu 180tkm:ssa, mutta oudosti tämä ei ole yhtään synkassa sen kanssa kuinka iso määrä samoja koneita on liikenteessä ja paljonko niistä on noussut keskustelua vs. vaikka saman konsernin etupään koiranluut tai fatin moottorien nestevuodot / ICCU / PSA:n AC-sis.laturit / Teslan ILP tai alusta jne.

Muistaakseni tämä ei ole edes ensimmäinen kerta, kun iltalehti-tyyliin sama EV Clinic tätä tekee ja mitä tähänkin ketjuun jaettu. Kaipa tuolla panikoinnilla jotain myyntiä saadaan kehitettyä. Itse kovasti arvostan Lammikon ja Kokkolan astetta neutraalimpaa kulmaa materiaalin tuottamiseen ja varsinkin aidon pyyteettömämmän tuntemuksen ja avun tuomista facebookin ryhmissä tai merkkifoorumeilla esimerkkinä Terhon Pajan tai JT-Carfixin ukot ilman alleviivausta omasta firmasta.
 
Viimeksi muokattu:
Milloinkahan putkahtaa jokin kattava vertailu BMW iX3 vs Volvo EX60 vs MB GLC, vahva mutu että noiden joukosta löytyy seuraava menopeli kunhan alkaa käytettynä löytyvän vuoden parin päästä
 
NIin tuo öljyproppu nyt oli ihan suoraa jatkumoa edellisen sivun keskusteluun. Melkoisen vakuuttavaa paukutella sen puutetta vaikka se siellä onkin.

Löytääkö joku videota etumoottorin "AKA150" öljynvaihtoon?
 
Sanosin, ettei se iso(in) ongelma ole #MEB pohjaisissa, koska niitä alennusvaihteen rikkoutumisia ei täällä Suomessakaan ole uutisoitu, niillä kuitenkin on ehditty jo ammattiliikenteessäkin rullaamaan puolia millejä ja pikalatauriippuvuudella akku on ensimmäisenä tullut vastaan ongelmakirjossa.

Alennusvaihdehan kestää jotenkuten öljyjä vaihtaen miljoonan, kun vielä sähkömoottori ja sen laakeroinnit on kunnolla, että öljyllä jäähdytellään niin mikä jottei.
 
Hyvän kuvan kyllä antaa, "we have analyzed APP310 several times.." ja oho kato siinä onkin proppu öljynvaihtoon. Bonuksena tuosta jutusta saisi sen käsityksen, että konsernin moottorit jo järjestäen loppu 180tkm:ssa, mutta oudosti tämä ei ole yhtään synkassa sen kanssa kuinka iso määrä samoja koneita on liikenteessä ja paljonko niistä on noussut keskustelua vs. vaikka saman konsernin etupään koiranluut tai fatin moottorien nestevuodot / ICCU / PSA:n AC-sis.laturit / Teslan ILP tai alusta jne.

Muistaakseni tämä ei ole edes ensimmäinen kerta, kun iltalehti-tyyliin sama EV Clinic tätä tekee ja mitä tähänkin ketjuun jaettu. Kaipa tuolla panikoinnilla jotain myyntiä saadaan kehitettyä. Itse kovasti arvostan Lammikon ja Kokkolan astetta neutraalimpaa kulmaa materiaalin tuottamiseen ja varsinkin aidon pyyteettömämmän tuntemuksen ja avun tuomista facebookin ryhmissä tai merkkifoorumeilla esimerkkinä Terhon Pajan tai JT-Carfixin ukot ilman alleviivausta omasta firmasta.
Joo samaa se oli aikaisemmin sen jonkun Tesla jutun kanssa. Tämän firman jutut kannattaa ottaa suolan kera.
 
NIin tuo öljyproppu nyt oli ihan suoraa jatkumoa edellisen sivun keskusteluun. Melkoisen vakuuttavaa paukutella sen puutetta vaikka se siellä onkin.

Löytääkö joku videota etumoottorin "AKA150" öljynvaihtoon?

Monessa vw:n automaatissakin on täyttöproppu, vaikka tehtaan manuaali pakottaa täyttämään vastavirtaan pohjapropusta.. liekö tämä vain siksi että tarvitaan yksi ja sama laite kaikkiin autoihin..
 
Sanosin, ettei se iso(in) ongelma ole #MEB pohjaisissa, koska niitä alennusvaihteen rikkoutumisia ei täällä Suomessakaan ole uutisoitu, niillä kuitenkin on ehditty jo ammattiliikenteessäkin rullaamaan puolia millejä ja pikalatauriippuvuudella akku on ensimmäisenä tullut vastaan ongelmakirjossa.

Alennusvaihdehan kestää jotenkuten öljyjä vaihtaen miljoonan, kun vielä sähkömoottori ja sen laakeroinnit on kunnolla, että öljyllä jäähdytellään niin mikä jottei.
Vaikea noista on sanoa, että kestääkö akku edes sen paremmin vaikka sitä lataisi vain AC:lla. Oma epäilys on, että eroa ei edes ole hirveästi.

Ainoa minkä olen huomannut on se, että kennoja ladataan ainakin DC:llä 100%:iin ladattaessa niin kovalla jännitteellä, että itseäni vähän hirvittää - mutta ei minulla ole mitään todisteita siitä että se oikeasti kuluttaisi noita kennoja enemmän kuin hitaampi täyteen lataaminen kuluttaisi.

Harva varmaan latailee DC:llä toistuvasti väliä 95 -> 100% muutenkaan?
 
Ainoa minkä olen huomannut on se, että kennoja ladataan ainakin DC:llä 100%:iin ladattaessa niin kovalla jännitteellä, että itseäni vähän hirvittää - mutta ei minulla ole mitään todisteita siitä että se oikeasti kuluttaisi noita kennoja enemmän kuin hitaampi täyteen lataaminen kuluttaisi.

Harva varmaan latailee DC:llä toistuvasti väliä 95 -> 100% muutenkaan?

Taksit / ammattikäytössä ehkä yleisin käyttötapaus, koska voisi kuvitella että aina ladataan kun on vain mahdollisuus niin täyteen kun pystyy. Taisi joku Kokkolan tapaus ollakin taksissa aika huonosta SOH:sta kohtuukilsoilla.

Toinen ne autot, jossa ei ole latausrajaa (esim Nissan ariya). Ja täytyy tunnustaa, että tuon M-Y:n kanssa olen kylmin ilmein vetänyt nyt täyteen skottina kun sähkön hinta pomppii aika paljon. Tuolloin saa vain hyvin pelivaraa, koska ladata hyvällä hintalapulla ja kun tuo auto ei (toivottavasti) kauhean pitkään ole enää pihassa niin yksi ja sama melkein siinäkin, jos 15-20tkm väli on monesti ladattu 100%iin.

VAG-konserni muuten tasaisesti huuteli, että hei suositus olisi 80% (tai talvella 90%) ja muutas akun suojelumoodiin vai mikä olikaan , mutta Tesla on siitä fiksumpi ettei yhdestä tai kahdesta kerrasta tee numeroa. Mutta pidempään 100% -latausrajalla kohteliaasti kertoo, että kannattaisi vaihtaa latausrajaa jo alemmas.
 
Viimeksi muokattu:
Taksit / ammattikäytössä ehkä yleisin käyttötapaus, koska voisi kuvitella että aina ladataan kun on vain mahdollisuus niin täyteen kun pystyy. Taisi joku Kokkolan tapaus ollakin taksissa aika huonosta SOH:sta kohtuukilsoilla.

Toinen ne autot, jossa ei ole latausrajaa (esim Nissan ariya)

100% tässä yhteydessä kai tarkoittaa ettei käyttäjä tee omia lisä rajoituksia, auton/akun oma akkuhallinta järjestemlä sitten toteuttaa siihen parametroituja rajoja.

Jos ne on riskialttiita, niin käyttäjän toimilla voi olla oikeaa merkitystä, jos auto/akku pitää huolta kennoista niin käyttäjän säätämisestä vaivasta ei välttämättä hyötä, ehkä jopa haittaa.

Ennenaikainen akkun hyytyminen niin syitä voi olla monia.
 
Taksit / ammattikäytössä ehkä yleisin käyttötapaus, koska voisi kuvitella että aina ladataan kun on vain mahdollisuus niin täyteen kun pystyy. Taisi joku Kokkolan tapaus ollakin taksissa aika huonosta SOH:sta kohtuukilsoilla.

Toinen ne autot, jossa ei ole latausrajaa (esim Nissan ariya). Ja täytyy tunnustaa, että tuon M-Y:n kanssa olen kylmin ilmein vetänyt nyt täyteen skottina kun sähkön hinta pomppii aika paljon. Tuolloin saa vain hyvin pelivaraa, koska ladata hyvällä hintalapulla ja kun tuo auto ei (toivottavasti) kauhean pitkään ole enää pihassa niin yksi ja sama melkein siinäkin, jos 15-20tkm väli on monesti ladattu 100%iin.

VAG-konserni muuten tasaisesti huuteli, että hei suositus olisi 80% (tai talvella 90%) ja muutas akun suojelumoodiin vai mikä olikaan , mutta Tesla on siitä fiksumpi ettei yhdestä tai kahdesta kerrasta tee numeroa. Mutta pidempään 100% -latausrajalla kohteliaasti kertoo, että kannattaisi vaihtaa latausrajaa jo alemmas.
Omassa autossa latausraja on asetettu tuohon 80 % tasoon ja lopun kapasiteetin saa (niissä malleissa joissa siitä on erikseen maksettu) käyttöön fyysistä nappia painamalla, ja pelkästään seuraavaa latauskertaa varten kerrallaan.
 
Vaikka ei suoraan koske sähköautoja mutta näissä nyt on kalliita osia. Niin KKV muuttanut linjastaan virheestä.
Uutinen on maksun takana mutta taitaa olla ensimmäisessä kappaleessa se tärkein asia. Koskee käytettyjä autoja.
Suomalaisessa autokaupassa on tapahtunut merkittävä, mutta toistaiseksi vähälle huomiolle jäänyt oikeudellinen muutos. Kuluttajariitalautakunta on keväällä 2026 luopunut pitkäaikaisesta käytännöstään, jossa virheellisen auton korjauskustannuksia jaettiin kuluttajan ja myyjän kesken.
Tämä ilmeisesti meinaa sitä, että kun osa hajoaa tulee myyjän maksaa kaikki.
 
Viimeksi muokattu:
Tullut nyt 700km ajeltua tuolla Polestar2 my26. Kaikki varusteet poislukien Burmeister ja pixel led valot. Muutamia mietteitä, edellinen auto oli Volvo C40.

On tuo hiljaisempi. Volvossa joutui jo 60 vauhdissa nostaa volyymia stereoista. Osasyynä oli varmaan siinä olleet crossclimate-kesärenkaat, eli todella karkea kuvio verrattuna perinteisiin.
Mutta melutaso ihan jees.

Sisätilat aika samaa kuin C40, parissa kohtaa ämpärimuovia. Sitten jotain pehmeää karhennettua muovia kait. Jotain kangasta löytyy ja viilupaneelit. Eipä oikeastaan pahaa sanottavaa. Ei onneksi pianolakattua ohutta muovia missään niinkuin oli C40ssä.
Mitään sivuääniä ei ole kuulunut mistään. Hiekkatie vielä kokeilematta.

Molemmista etupenkeistä löytyy kaikki säädöt sähköllä poislukien etureisituki, joka pitää manuaalisesti liikuttaa. Ei todellakaan valittamista tuolta osastolta.

Alusta ja ohjaus huomattavasti tarkempia ja jämäkämpiä kuin tuossa edellisessä möykyssä. Ehkä hyvin lievää pintakovuutta, tuon huomaa aina kun kodin lähistöllä 20 ajettava hidastustöyssy. Möykky meni eleettömästi 20, tällä hidastan mieluusti 15.

Näytöistä. Kuskin näyttö mukavan simppeli, ei mitään ylimääräistä ja värien käyttö vähäistä. Saa joko kartan pyörimään siihen ja ajotiedot vetäytyvät vähän sivummalle, tai kartan pois milloin ajon tiedot näkyvät huomattavasti isommalla.
Keskinäyttö on tuommoista ei niin miun makuun olevaa päälleliimattua mallia, eli täppäri pultattu kiinni. Tuntuu tukevalta onneksi. Käyttiksenä toimii AAutomotive.
Nyt vähän mutua, vaihtoikohan ne tuon käyttiksen prossua my25 tai 26 snapdragoniin. Mutta oli niin tai näin, tuo on todella nopea. Vertautuu 1:1 omaan S24U puhelimeen, ei pienintäkään viivettä missään painalluksessa. Kaikki sovellukset ja toiminnot toimii kuin ajatus.
Keskinäyttö on jaettu neljään osaan, keskeltä halki ja molemmilla puolilla kaksi laatikkoa ja se on pääasiassa staattinen, eli ei vilistä lukemat ja auton kuvat ties missä.

Kontti on itselle aika samantekevä. Kaikki mahtuu mitä minä tarvitsen.

Kulutus oli +10 lämpötilassa 50/50 motaria ja maantietä 100/80rajoituksella ajettaessa 120km 19kWh. Mittarissa oli koko ajan +15 rajoitukseen. Rouva ajeli samassa lämpötilassa töistä kotiin +15 lämmöissä 15.5 kWh kulutuksella, 8km 40/50 rajoituksella. Eli ei tuolla kulutustestejä voiteta mutta todella iso parannus verrattuna C40. Tehojakin toki se 310kW.

Loppukaneettina voisin sanoa että olen tyytyväinen hankintaan. En ole oikein valituksen aiheita löytänyt (vain yksi mukipidike etupenkkien välissä). Syksyn/talven tullen näkee sitten miten hyvät/huonot valot ja miten alusta toimii lumella/jäällä.
 
NIin tuo öljyproppu nyt oli ihan suoraa jatkumoa edellisen sivun keskusteluun. Melkoisen vakuuttavaa paukutella sen puutetta vaikka se siellä onkin.

Löytääkö joku videota etumoottorin "AKA150" öljynvaihtoon?
Etumoottoreita on käsittääkseni ainakin kahta sorttia: 1EA901132 & 1ED901132, joista molemmista vielä eri versioita suffikseilla. Spoilerissa geek-out näistä moottoreista kiinnostuneille. :whistling:

1ED-variantti on Magnan (tarkemmin HME:n eli HASCO Magna Electric Drive Systemsin) Kiinassa valmistama mötikkä. Tätä vaikuttaisi olevan alkupään MEBbiläisissä, tunnistaa kuusikulmaisista muodoista ulkopinnassa.
Takaa, alennusvaihde on siis kuskin puolella:
1778858004144.png

Oikealta etuviistosta:
1778857951684.png


1EA-variantti on Valeon Unkarissa(?) valmistama yksikkö, mahdollisesti vm. -23 eteenpäin? Näissä taas ruutumainen kuvio valupinnassa ja ulkoiset muoviset öljyputket sekä etu- että takapuolella moottoria:
Takaapäin:
1778857303477.png

Etuoikealta:
1778857224749.png


Merkittävin ero näillä kahdella tähän keskusteluun lienee se, että Magnan 1ED-mötikässä on öljypumppu ja monimutkaisempi öljykierto. Lisäksi tälle löytyy huolto-ohjeet jo "vapaasta intternetistä" (VW ID4 and ID5 repair manuals (free) ja tuolta 1-speed gearbox 0MJ, front (eng.)). Öljytilavuus on 1,6 litraa ja öljyvaatimus on G053013M2.
1778858898057.png

1778859128218.png

1778858287176.png


1EA-Valeossa ei ole öljypumppua, eli se luottaa pelkkään roiskevoiteluun ja hammaspyörillä öljyn liikutteluun. Tälle en ainakaan itse ole löytänyt huolto-ohjeita tai öljymäärää, mutta I Do Cars -kanavan purkuvideolla näkyy kyllä melko selkeät täyttö- ja tyhjennystulpat (isot kuusiokolot). Partsouqin kuvien mukaan tämä käyttäisi G055529A2-öljyä, joka on sama kuin uudemmassa APP550-takamoottorissakin?
1778858496462.png


Varaosakuvien mukaan on myös myös 1EA901138 vuosimallista 2025 eteenpäin ja 1ED901134 jollain muulla speksillä, mutta tuo A/D kirjainvariantti vaikuttaisi edelleen määrittelevän valmistajan/ulkonäön.

Lisäinfoa MEBbiläisten sielunelämästä löytyy mm. kiinalaisilta. Kääntäjä auttaa aika lailla näin kehnommin kiinaa tavaavalle.
 
Viimeksi muokattu:
Hyvän kuvan kyllä antaa, "we have analyzed APP310 several times.." ja oho kato siinä onkin proppu öljynvaihtoon. Bonuksena tuosta jutusta saisi sen käsityksen, että konsernin moottorit jo järjestäen loppu 180tkm:ssa, mutta oudosti tämä ei ole yhtään synkassa sen kanssa kuinka iso määrä samoja koneita on liikenteessä ja paljonko niistä on noussut keskustelua vs. vaikka saman konsernin etupään koiranluut tai fatin moottorien nestevuodot / ICCU / PSA:n AC-sis.laturit / Teslan ILP tai alusta jne.

Muistaakseni tämä ei ole edes ensimmäinen kerta, kun iltalehti-tyyliin sama EV Clinic tätä tekee ja mitä tähänkin ketjuun jaettu. Kaipa tuolla panikoinnilla jotain myyntiä saadaan kehitettyä. Itse kovasti arvostan Lammikon ja Kokkolan astetta neutraalimpaa kulmaa materiaalin tuottamiseen ja varsinkin aidon pyyteettömämmän tuntemuksen ja avun tuomista facebookin ryhmissä tai merkkifoorumeilla esimerkkinä Terhon Pajan tai JT-Carfixin ukot ilman alleviivausta omasta firmasta.
Iha ok juttua, tietty Tesla fanitus paistaa läpi ja muun konsernin viat muka aina ns. Fataaleja vs. Teslat.
Taksit / ammattikäytössä ehkä yleisin käyttötapaus, koska voisi kuvitella että aina ladataan kun on vain mahdollisuus niin täyteen kun pystyy. Taisi joku Kokkolan tapaus ollakin taksissa aika huonosta SOH:sta kohtuukilsoilla.

Toinen ne autot, jossa ei ole latausrajaa (esim Nissan ariya). Ja täytyy tunnustaa, että tuon M-Y:n kanssa olen kylmin ilmein vetänyt nyt täyteen skottina kun sähkön hinta pomppii aika paljon. Tuolloin saa vain hyvin pelivaraa, koska ladata hyvällä hintalapulla ja kun tuo auto ei (toivottavasti) kauhean pitkään ole enää pihassa niin yksi ja sama melkein siinäkin, jos 15-20tkm väli on monesti ladattu 100%iin.

VAG-konserni muuten tasaisesti huuteli, että hei suositus olisi 80% (tai talvella 90%) ja muutas akun suojelumoodiin vai mikä olikaan , mutta Tesla on siitä fiksumpi ettei yhdestä tai kahdesta kerrasta tee numeroa. Mutta pidempään 100% -latausrajalla kohteliaasti kertoo, että kannattaisi vaihtaa latausrajaa jo alemmas.
Näitäkään turha pelätä, vedellyt oman surutta 100% perusteena auto ei seiso päivääkään täytenä ikinä ja pahinta olisi seisottaa helteessä 2 viikkoa 100%. Ei oo mitään romahdusta tullut mihinkään rangeen vielä 136 tkm aikana. Ja toinen peruste talvella työmatka ei mene tai rasittaa joka kerta akkua enemmän kun joutuu ajamaan tyhjäksi.
 
ID. Polon GTI-malli on esitelty. Tekniikan puolesta tuo on suunnilleen sama kuin Cupra Raval VZ. Itseäni viehättää kyllä auton tyyli. Auton myynti alkaa vasta lokakuussa.
 

Skippaisin mersun ihan vain koska kuluttajien pitää äänestää lompakolla mersun akkutakuu perseilyä vastaan.

Ja sitä suuremmalla syyllä jos käytettyä on ostamassa, niin siitä merkkihuoltohistoriasta pitää olla 100% varma tai muuten akkutakuu: Ei ole
 
ID. Polon GTI-malli on esitelty. Tekniikan puolesta tuo on suunnilleen sama kuin Cupra Raval VZ. Itseäni viehättää kyllä auton tyyli. Auton myynti alkaa vasta lokakuussa.
Ei puutu kuin reilu puolet tehoista. Puolet akusta sekä vähintään puolet latausnopeudesta. Muuten ihan hieno.
 
Omassa autossa latausraja on asetettu tuohon 80 % tasoon ja lopun kapasiteetin saa (niissä malleissa joissa siitä on erikseen maksettu) käyttöön fyysistä nappia painamalla, ja pelkästään seuraavaa latauskertaa varten kerrallaan.

Mielenkiintoista, mitä tarkottaa 80% latausraja (*, siis mietin sitä että mikä järki asentaa autoon akku jossa yläpäästä leikattu 20% käyttökelpoista pois. Jos kyse jostain vuokra-autosta , niin siltikin hämmentää, tulee mieleen että akussa joku tunnettu ongelma, ja jokainen yli 80% lataus lyhentää akun elinkaarta kovin rajusti.

Seuraavaksi tulee mieleen että paljonko turvarajaa siellä alaerunassa on nimelliseen.


(*
Siis 80% siitä akunhallinan maximista, johon pääsee sitten napilla, vai jostain ihan akun kennojen maximista, jolloin kysymys, kuinka täyteen siihen verrattuna antaa napilla akun ladata.
 
Ei puutu kuin reilu puolet tehoista. Puolet akusta sekä vähintään puolet latausnopeudesta. Muuten ihan hieno.
?
Lainataan aiemmasta linkistä

D. Polo GTI:n, jonka teho on 166 kW (226 hv)

NMC-akun (nikkeli‑mangaani‑kobolttiakku) nettokapasiteetti on 52 kWh. Akulla saavutetaan jopa 424 kilometrin WLTP-toimintamatka, ja sitä voidaan ladata pikalatureissa jopa 105 kW:n teholla. Erityisen tasaisen latauskäyrän ansiosta akku voidaan ladata DC-pikalatausasemalla 10 prosentista 80 prosenttiin noin 24 minuutissa.
(perus 155kW)
Etuvetoisella sähköpololla voi olla jo ihan riittäväst tekemistä noiden tehojen käyttämiseen, Toive latausnopeudella ei varmaan alarajaa, jos asiointi latauksessa löytyy tehoja, niin niidenkin varassa elävä tuola varmaan jotekin pärjää.

Suomessa toki kotilataus suosiossa. Suomalaisia asionti pikalatauksen varassa olevia voi noin yleisemmin voi kiinnosta ns pakkas käyrät.

Kilpailijoita (konsernin ulkopuolelta) yritin tavata, mikä siellä selkeästi yli tykittää, Kia konserni ?

Volvo EX30, menee vähän eri tontille, mutta nelivetosena tehoja löytyy.

Edi, lisätään vielä ne linkissä mainitut väännöt ja lukko
jopa 290 newtonmetrin väännöllä, joka on käytettävissä salamannopeasti. Teho on hienosti hallittavissa vakiovarusteisen elektronisesti ohjatun etutasauspyörästön lukon ansiosta
Ilmeisesti väännössä ei käyrät,

Ja vielä se aiemmin postattu "mainos" linkki autotoday.fi/tallainen-on-volkswagenin-ensimmainen-tayssahkoinen-gti-malli/

Edit viel
saavuttaa 100 km/h paikaltaan lähdettäessä 6,8 sekunnissa – hot hatch parhaassa merkityksessään, mutta samalla erinomaisesti arkiajoon soveltuva. Kompaktin urheiluauton huippunopeus on rajoitettu arvoon 175 km/h.
vs normi 7,1s-160km/h
 
Viimeksi muokattu:
Etuvetoisella sähköpololla voi olla jo ihan riittäväst tekemistä noiden tehojen käyttämiseen, Toive latausnopeudella ei varmaan alarajaa, jos asiointi latauksessa löytyy tehoja, niin niidenkin varassa elävä tuola varmaan jotekin pärjää.

Tässä samaa mieltä, tuollainen 200hp on varmaan aika maksimi mitä neljämetrisessä etuvetokipossa pystyy käyttämään. Eihän tuon varmasti olekaan tarkoitus olla maailman nopein, mutta on kai se vakiomallia huomattavasti tehokkaampi.

Tuplasti tehokkaampia sähkäreitä on markkina täysi, mutta kaikissa taitaa tulla vähintään 20-30cm autoa lisää.
 
Tässä samaa mieltä, tuollainen 200hp on varmaan aika maksimi mitä neljämetrisessä etuvetokipossa pystyy käyttämään. Eihän tuon varmasti olekaan tarkoitus olla maailman nopein, mutta on kai se vakiomallia huomattavasti tehokkaampi.

Tuplasti tehokkaampia sähkäreitä on markkina täysi, mutta kaikissa taitaa tulla vähintään 20-30cm autoa lisää.
Itse asiassa tehoja on vain hiukan enemmän kuin tavallisessa isoakkuisessa ID. Polossa (166 kW vs 155 kW), mutta tuossa on tasauspyörästön lukko ja mukautuva alusta.

Ainakin sisarmallin Cupra Raval VZ:n ajettavuutta Moottori-lehden toimittaja kehui kovasti. Sen pitäisi olla tekniikaltaan suunnilleen samanlainen kuin ID. Polo GTI:n.
 
Itse asiassa tehoja on vain hiukan enemmän kuin tavallisessa isoakkuisessa ID. Polossa (166 kW vs 155 kW), mutta tuossa on tasauspyörästön lukko ja mukautuva alusta.

Ainakin sisarmallin Cupra Raval VZ:n ajettavuutta Moottori-lehden toimittaja kehui kovasti. Sen pitäisi olla tekniikaltaan suunnilleen samanlainen kuin ID. Polo GTI:n.
Piikkitehojen sijaan näissä on merkittävämpää, että miten vääntökäyrä on ohjelmoitu alhaisilla nopeuksilla. Jos autossa on ~täysi vääntö tarjolla heti 0rpm:stä ylöspäin vs. perusmallin joku rajoitus, niin eroa tulee lähdöissä vaikka huipputeho jossain 80kmh vauhdissa olisikin sama.
 
ID. Polon GTI-malli on esitelty. Tekniikan puolesta tuo on suunnilleen sama kuin Cupra Raval VZ. Itseäni viehättää kyllä auton tyyli. Auton myynti alkaa vasta lokakuussa.
Ei kuitenkaan mitenkään hirveästi voimaa vaikka riittää tietysti, vähemmän kuin vanhassa Leafissa 😀
 
Ei kuitenkaan mitenkään hirveästi voimaa vaikka riittää tietysti, vähemmän kuin vanhassa Leafissa 😀

auto-data.net/fi/nissan-leaf-ii-ze1-e-62-kwh-217hp-35607
Isommassa Leafissa (2020 luvun malli), näköjään
217 hv @ 4600-5800 kierrosta/min
Vääntömomentti sähkömoottori 340 Nm @ 500-4000 kierrosta/min
7,3 sekkaa 0-100km/h, huippu 157km/h

pituus n 450cm, ID. Polo 405cm, painoa reilu 200kg vähemmän (lukujen oikeellisuudesta en varma)


Leafissa ilmeisesti tehoja ei käytetä huippunopeuteen, eikä lähtöön (no vääntö 500 eteenpäin käytössä), nopeasti en löytänyt kärry massoja. enkä sitä mitä nopeutta 500rpm vastaa.

ID Polo GTI mainostettiin heti käytössä, mutta onko siinä nollan jälkeen heti.
 
auto-data.net/fi/nissan-leaf-ii-ze1-e-62-kwh-217hp-35607
Isommassa Leafissa (2020 luvun malli), näköjään
7,3 sekkaa 0-100km/h, huippu 157km/h

pituus n 450cm, ID. Polo 405cm, painoa reilu 200kg vähemmän (lukujen oikeellisuudesta en varma)


Leafissa ilmeisesti tehoja ei käytetä huippunopeuteen, eikä lähtöön, nopeasti on löytänyt kärry massoja.
Noissa lehden luvuissa on vähän sitä et ne ei kerro koko totuutta. 0-100 on noepa, mut sit se huippunopeus on aika rajattu. Ei sillä, et moni ajaa yli 160km/h, mut kyl se kertoo jotain siitä et tehot ei oo ihan samaa luokkaa ku polttiksissa. Sitte toi painoero on kyl aika selkee, Leaf on reilusti isompi ja painavampi, joten ei ihme ettei se lähde ihan samalla tavalla. Mut mites toi käytännön ajo, onks toi Leaf silti ihan mukava arjessa?
 
Noissa lehden luvuissa on vähän sitä et ne ei kerro koko totuutta. 0-100 on noepa, mut sit se huippunopeus on aika rajattu. Ei sillä, et moni ajaa yli 160km/h, mut kyl se kertoo jotain siitä et tehot ei oo ihan samaa luokkaa ku polttiksissa. Sitte toi painoero on kyl aika selkee, Leaf on reilusti isompi ja painavampi, joten ei ihme ettei se lähde ihan samalla tavalla. Mut mites toi käytännön ajo, onks toi Leaf silti ihan mukava arjessa?
Rajattu huippunopeus sähköautoissa johtuu varmaan kahdesta asiasta. Ensimmäinen on kulutus, eli suuremmalla nopeudella akku menee tyhjäksi alta aikayksikön ja toisena voi olla, että moottorin kierrosluku kasvaisi liian suureksi? Pitäisi siis tehdä isompi akku ja ehkä myös vaihteisto. Tehosta tai sen puutteesta nopeuden rajoittaminen ei johdu.
Yllä mainittu Leaf on käytännön arjessa mukava jos päivittäin ei matkata useita satoja kilometrejä. Tehoa on enemmän kuin tarpeeksi huippunopeuteen saakka ja renkaiden pidon saa aika helposti luiston puolelle.
 
auto-data.net/fi/nissan-leaf-ii-ze1-e-62-kwh-217hp-35607
Isommassa Leafissa (2020 luvun malli), näköjään

7,3 sekkaa 0-100km/h, huippu 157km/h

pituus n 450cm, ID. Polo 405cm, painoa reilu 200kg vähemmän (lukujen oikeellisuudesta en varma)


Leafissa ilmeisesti tehoja ei käytetä huippunopeuteen, eikä lähtöön (no vääntö 500 eteenpäin käytössä), nopeasti en löytänyt kärry massoja. enkä sitä mitä nopeutta 500rpm vastaa.

ID Polo GTI mainostettiin heti käytössä, mutta onko siinä nollan jälkeen heti.
Joo Leafissa on rajoitettu teho pienissä nopeuksissa ja varmaan menisi savuna ilmaan muuten, nytkin vetelee pahasti täydessä kiihdytyksessä. Kiihtyvyydet on testissä olleet siinä 7 molemmin puolin mutta kyllä se tuulipukua kuljettaa 🙂
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
307 294
Viestejä
5 205 445
Jäsenet
83 046
Uusin jäsen
Pl4gu

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom