Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tämä tuskin on valtavan kokoisessa "autossa" minkäänlainen ongelma.
Selvähän se on että kylmällä polttomottorilla päästöt on suuremmat, mutta kun tuossa oltiin nimenomaan niistä hiukkaspäästöistä huolissansa.En tiedä laboratoriokokeiden tuloksia, mutta sen tiedän että jotain savunkaltaista edelläajavistani polttisautoista tuntuu tulevan peräpäästä (vanhemmista autoista enemmän ja näkyvämmin), ja usein haiseekin sisälle asti jopa niin että tunnistan hajusta onko edessä bensa- vai dieselauto.
Selkeästi tilanne on parantunut uusilla polttisautoilla mutta kun vaihtoehtona on sähköauto josta nousee enintään katupölyä, joka toki sekin voi olla inhaa kuivana keväänä. Jokin syy kai sillekin että polttisautojen tyhjäkäynti parkissa on kielletty (paria minuuttia kauempaa).
Liittimen mahtuminen taitaa olla pienin ongelma tuossa ratkaisussa. Käsittämätön sijoitus, toki leluhan tuo tulee olemaan eli ei näe kuin hyviä teitä.
Jos brahehusia meinaat, on siellä laturit. 50kW tosin, muttei noin hienolla levähdyspaikalla kauheasti haittaa. Noin yleisesti laturit tulee kyllä ajan mittaan joka levähdyspaikalle. Näin "auto määrää levähdyspaikan" efekti pienenee.Käytännön esimerkki vaikka Ruotsista siinä Grännan nurkilla on kiva levähdyspaikka josta näkee linnan rauniot ja järven hienosti. Osuu vielä aamulaivalta lähtiessä hyvin taukoajaksi. On pyödät ym. systeemit ja melko turvallista lasten kirmata ympyrää. Sähköautoa ei siellä voi ladata vaan pitää mennä toiselle puolen tietä sinne kuppaisen Circle-K::n pihalle Ionityn loistetta ihmettelemään. Dieselillä voi valita vapaammin missä haluaa lasolinsa juoda.
Jos meinaat Brahehusin raunioita, niin en ymmärrä ongelmaa. Kyllähän polttiksellakin ajetaan E4:n itäpuolelle raunioiden jäädessä länsipuolelle. Siinä ravintolan vieressä on pari latausasemaa, joissa molemmissa pikalaturit. Kurvaa auton siihen letkun jatkoksi ja ohjaa pesueen ravintolaan syömään. Sen jälkeen jädet kourassa köpötellään tunnelia E4:n ali, niin siinähän ne rauniot ovat ihasteltavina. Ikkuna-aukoista voi katsella/kuvata upeaa Vätterniä ja Visingsö saarta. Sitten jatketaan matkaa täydemmällä akulla.Tutuilla reitellä ei tietysti kovin paljoa miettimistä tarvita. Mutta on itselle joskus tutullakin reitillä tullut eteen tilanne että pitää miettiä miten ajaa tai missä pysähtyy. Takakontti oli täynnä Saksalaista limpparia ja lumimyräkkä nosti kulutusta niin että ei enää pääsekkään samoille tutuille asemille ilman välipysähdystä. Tietty isommilla SoC marginaaleilla ei tuotakaan mietintää olisi tullut.
Se ainakin itsellä muuttui että dieselillä ei auton vuoksi tarvinnut pysähtyä juuri koskaan. Kun aine oli lopussa niin seuraavalta asemalta sitä sai parissa minuutissa lisää, ei ollut juuri pelkoa että maksaisi siitä ylihintaa tai pitäisi extra tunti sitä tiputella tippakannusta tankkiin. Sähköllä auto sanelee hyvin pitkälti pysähdyspaikat, ajat ja välimatkat. Joutuu hieman enemmän miettimään miten yhdistää lataustauot ja muut tauot.
Käytännön esimerkki vaikka Ruotsista siinä Grännan nurkilla on kiva levähdyspaikka josta näkee linnan rauniot ja järven hienosti. Osuu vielä aamulaivalta lähtiessä hyvin taukoajaksi. On pyödät ym. systeemit ja melko turvallista lasten kirmata ympyrää. Sähköautoa ei siellä voi ladata vaan pitää mennä toiselle puolen tietä sinne kuppaisen Circle-K::n pihalle Ionityn loistetta ihmettelemään. Dieselillä voi valita vapaammin missä haluaa lasolinsa juoda.
Koko vehjehän ei tule edes saataville Eurooppaan alkuvaiheessa.
Jos brahehusia meinaat, on siellä laturit. 50kW tosin, muttei noin hienolla levähdyspaikalla kauheasti haittaa. Noin yleisesti laturit tulee kyllä ajan mittaan joka levähdyspaikalle. Näin "auto määrää levähdyspaikan" efekti pienenee.
No kappas pitää seisoa korjattuna. Mulla on ollut filtteri ettei näytä alle 100 kW asemia. Kyllähän tuolla 50 kW jo koko perheen lounastauon ja linnakierroksen aikana lataa. Jos vapaitaletkuja on, paikkoja ei montaa tainnut olla.Jos meinaat Brahehusin raunioita, niin en ymmärrä ongelmaa. Kyllähän polttiksellakin ajetaan E4:n itäpuolelle raunioiden jäädessä länsipuolelle. Siinä ravintolan vieressä on pari latausasemaa, joissa molemmissa pikalaturit. Kurvaa auton siihen letkun jatkoksi ja ohjaa pesueen ravintolaan syömään. Sen jälkeen jädet kourassa köpötellään tunnelia E4:n ali, niin siinähän ne rauniot ovat ihasteltavina. Ikkuna-aukoista voi katsella/kuvata upeaa Vätterniä ja Visingsö saarta. Sitten jatketaan matkaa täydemmällä akulla.
Hmmm... Kyllä ainakin yhtä katsomassa käytyä myyjä sanoi että 500kg max vetoID3 ei ollut vetopainoa, niiden koukku on ainoastaan pyörätelineelle; pitää mennä 4/5 ja hinta pomppaa.
...mites MG4, Ruotsista uutena ostaen sais kiitos rupukruunun parhaan version samaan kuin täällä alkupään nälkämalli.
Hmmm... Kyllä ainakin yhtä katsomassa käytyä myyjä sanoi että 500kg max veto
Kärry painaa about 200, kuomun kanssa ehkä 250 kiloa. Ei sillä ainakaan terassitarvikkeita tai pihakiviä haeta. Ehkä multasäkit tarjouksesta.Hmmm... Kyllä ainakin yhtä katsomassa käytyä myyjä sanoi että 500kg max veto
No empä ollut tuota kyseenalaistanut ja ei ollu tullu googlattuakaan... Mutta kieltämättä pikanen googlaus sanoo juurikin vain fillarin kantoon koukku no se myyjä ei ainakaan enää saa mulle myytyä mitään autoaMyyjä höpisee omiaan, kolmosella ei saa kärryä vetää.
Ekaa sähköautoa haaveleimassa... Tähän saakka olen ajellu halvoilla diiseleillä ko kilsoja tulee vuoteen aika paljon. Mutta ei kuitenkaan niin pitkiä matkoja kerralla että sähköjen range tulis ongelmaksi. Id3 kiinostelis kovasti.. mutta hinnan puolesta joku leaf ois kivampi(sitä en kyllä pohdi enään kun lueskelin siitä hieman). Onko heittää vaihtoehtoja kokemusten kautta? Sanotaanko että hintaluokka max tuossa mitä id3 nyt tuntuu pyörivän (vika haku tuotti useamman id3:sen alle 32tk€), koukku/veto sallittu ois iso plussa, ko ok taloeläjänä tottunut et kärri aina pihassa.. 750kg kärri, mutta harvemmin tullu vedettyä ees 500kg sillä johon moni id3 salliinee.
Jos auton vetomassa on papereissa 0kg niin ei sitä koukkua siihen saa millään rahalla kuin sitä polkupyörää vartenViimeksi kun kyselin niin Enyaqiin koukku oli noin 1300€. Varmaan ID vehkeissä samaa luokkaa jos jäkikäteen joutuu asentamaan.
Ekaa sähköautoa haaveleimassa... Tähän saakka olen ajellu halvoilla diiseleillä ko kilsoja tulee vuoteen aika paljon. Mutta ei kuitenkaan niin pitkiä matkoja kerralla että sähköjen range tulis ongelmaksi...
Sitikka ihan täys polttishätämuunnos sähköön, että on jotain myytävää.
Tesla Model 3? En tosin ole nyt nettiautosta katsonut saako ~30k€ hintaan?Lainaa vähän tätä aloitusta omiin tarkoituksiin, kun näköjään liikutaan samalla asialla. Eli haaveena sähköauto.
Lähipiirissä kenelläkään ei ole sähköautoa joten kokemus täysin netin varassa. Itsellä yksi suurin mysteeri näiden sähköautojen kanssa on, että mitä ominaisuuksia / varusteita on hyvä autossa olla? Ilmeisesti ilmalämppumppu aika hyvä lisä. jotain muuta?
-Budjetti 20-30k ( näyttäisi enemmän menevän tuonne 30k suuntaan kun tarjontaa katsonut)
- n. 27 000 km vuodessa
- Työmatka 70km yhteensä päivittäin + mahdolliset asiakaskäynnit 10-20km. Ei latausmahdollisuutta työpaikalla.
- Kotilataus mahdollista. Ei lämmintä tallia autolle.
- Pääfocus kotilataus.
- Lapsen 3v turvaistuin mallia: selkä menonsuuntaan sovittava takapenkille siten, että edessäkin pystyy aikuinen matkustamaan kun tarkoitus olisi siirtää sähköautolle mahdollisimman paljon ajoa.
- Takakontin koolla ei niin väliä. Taloudessa myös farmari pahimpaan tilanälkään.
- Talven pakkaset pyörivät 0 - 35 välillä. ( yli kolmenkymmenen joitain päiviä talvessa. Yleensä 10-25 asteen välillä päivät)
Mitä nyt tässä katsonut nettiauton tarjontaa:
Hyundai Ioniq 38kwh (n. 25t€ )
+ Normi auton kokoinen
+ Kohtuu akkukoko
+ Ilmeisesti 28kwh version tyyppivika sähkömoottorin laakerointiin korjattu
+ Enemmän ominaisuuksia kuin 28kwh versiossa (?)
- Hidas lataus vs 28kwh
- Polttomoottori-auton rungoon suunniteltu --> takapainoinen + etuveto = talvella etenemiskyky?
VW ID3 (n.30t€)
+Iso akku
+ Suunniteltu sähköautoksi --> painojakauma + takaveto
+ Suht nopea lataus
+/- koko / takapenkin tilavuus?
MG 4 / MG 5 (27-35t€, yli budjetin mutta uusi olisi uusi)
+ Uusi
+ Edullinen
+ Iso Akkukoko
+ MG 4 suunniteltu sähköautoksi
- Uusi meidän markkinoilla --> vähän kokemuksia luettavana
- Talvikäyttäytyminen?
- Laatu pitemmässä tähtäimessä?
- MG 5 suunniteltu polttomoottori runkoon
Citroen C4 / E-C4 (28-30t€)
+ Iso akkukoko
+ suht tilava (?)
+/- Tästä itsellä hyvin vähän vielä tietoa. Ilmeisesti ihan ok-auto?
Nissan Leaf
+ Suht tilava
+ Iso akku
- Chademo
- Chademo
- Chademo
Muita autoja?
Ajatuksia ja ehdotuksia otetaan vastaan.
e-208 ainakin osuu budjettiin vähän käytettynä. Minulla ollut nyt vuoden verran, ostin uutena, olen tykännyt.Lainaa vähän tätä aloitusta omiin tarkoituksiin, kun näköjään liikutaan samalla asialla. Eli haaveena sähköauto.
Lähipiirissä kenelläkään ei ole sähköautoa joten kokemus täysin netin varassa. Itsellä yksi suurin mysteeri näiden sähköautojen kanssa on, että mitä ominaisuuksia / varusteita on hyvä autossa olla? Ilmeisesti ilmalämppumppu aika hyvä lisä. jotain muuta?
-Budjetti 20-30k ( näyttäisi enemmän menevän tuonne 30k suuntaan kun tarjontaa katsonut)
- n. 27 000 km vuodessa
- Työmatka 70km yhteensä päivittäin + mahdolliset asiakaskäynnit 10-20km. Ei latausmahdollisuutta työpaikalla.
- Kotilataus mahdollista. Ei lämmintä tallia autolle.
- Pääfocus kotilataus.
- Lapsen 3v turvaistuin mallia: selkä menonsuuntaan sovittava takapenkille siten, että edessäkin pystyy aikuinen matkustamaan kun tarkoitus olisi siirtää sähköautolle mahdollisimman paljon ajoa.
- Takakontin koolla ei niin väliä. Taloudessa myös farmari pahimpaan tilanälkään.
- Talven pakkaset pyörivät 0 - 35 välillä. ( yli kolmenkymmenen joitain päiviä talvessa. Yleensä 10-25 asteen välillä päivät)
Muita autoja?
Ajatuksia ja ehdotuksia otetaan vastaan.
Lainaa vähän tätä aloitusta omiin tarkoituksiin, kun näköjään liikutaan samalla asialla. Eli haaveena sähköauto.
Lähipiirissä kenelläkään ei ole sähköautoa joten kokemus täysin netin varassa. Itsellä yksi suurin mysteeri näiden sähköautojen kanssa on, että mitä ominaisuuksia / varusteita on hyvä autossa olla? Ilmeisesti ilmalämppumppu aika hyvä lisä. jotain muuta?
-Budjetti 20-30k ( näyttäisi enemmän menevän tuonne 30k suuntaan kun tarjontaa katsonut)
- n. 27 000 km vuodessa
- Työmatka 70km yhteensä päivittäin + mahdolliset asiakaskäynnit 10-20km. Ei latausmahdollisuutta työpaikalla.
- Kotilataus mahdollista. Ei lämmintä tallia autolle.
- Pääfocus kotilataus.
- Lapsen 3v turvaistuin mallia: selkä menonsuuntaan sovittava takapenkille siten, että edessäkin pystyy aikuinen matkustamaan kun tarkoitus olisi siirtää sähköautolle mahdollisimman paljon ajoa.
- Takakontin koolla ei niin väliä. Taloudessa myös farmari pahimpaan tilanälkään.
- Talven pakkaset pyörivät 0 - 35 välillä. ( yli kolmenkymmenen joitain päiviä talvessa. Yleensä 10-25 asteen välillä päivät)
Mitä nyt tässä katsonut nettiauton tarjontaa:
Hyundai Ioniq 38kwh (n. 25t€ )
+ Normi auton kokoinen
+ Kohtuu akkukoko
+ Ilmeisesti 28kwh version tyyppivika sähkömoottorin laakerointiin korjattu
+ Enemmän ominaisuuksia kuin 28kwh versiossa (?)
- Hidas lataus vs 28kwh
- Polttomoottori-auton rungoon suunniteltu --> takapainoinen + etuveto = talvella etenemiskyky?
VW ID3 (n.30t€)
+Iso akku
+ Suunniteltu sähköautoksi --> painojakauma + takaveto
+ Suht nopea lataus
+/- koko / takapenkin tilavuus?
MG 4 / MG 5 (27-35t€, yli budjetin mutta uusi olisi uusi)
+ Uusi
+ Edullinen
+ Iso Akkukoko
+ MG 4 suunniteltu sähköautoksi
- Uusi meidän markkinoilla --> vähän kokemuksia luettavana
- Talvikäyttäytyminen?
- Laatu pitemmässä tähtäimessä?
- MG 5 suunniteltu polttomoottori runkoon
Citroen C4 / E-C4 (28-30t€)
+ Iso akkukoko
+ suht tilava (?)
+/- Tästä itsellä hyvin vähän vielä tietoa. Ilmeisesti ihan ok-auto?
Nissan Leaf
+ Suht tilava
+ Iso akku
- Chademo
- Chademo
- Chademo
Muita autoja?
Ajatuksia ja ehdotuksia otetaan vastaan.
Nirossa on aika paljon sähköautoa 30k€ hintaluokassa ja jos kohtuullisesti ajetun parivuotiaan hankkii, takuutakin vielä aika hyvin jäljellä. Takapenkki kannattaa varmaan testata istuimella, mutta on siinä paremmin tilaa kuin Konassa ja veikkaan ID3 myös olevan hieman ahtaampi kuin Niro-Budjetti 20-30k ( näyttäisi enemmän menevän tuonne 30k suuntaan kun tarjontaa katsonut)
- n. 27 000 km vuodessa
- Työmatka 70km yhteensä päivittäin + mahdolliset asiakaskäynnit 10-20km. Ei latausmahdollisuutta työpaikalla.
- Kotilataus mahdollista. Ei lämmintä tallia autolle.
- Pääfocus kotilataus.
- Lapsen 3v turvaistuin mallia: selkä menonsuuntaan sovittava takapenkille siten, että edessäkin pystyy aikuinen matkustamaan kun tarkoitus olisi siirtää sähköautolle mahdollisimman paljon ajoa.
- Takakontin koolla ei niin väliä. Taloudessa myös farmari pahimpaan tilanälkään.
- Talven pakkaset pyörivät 0 - 35 välillä. ( yli kolmenkymmenen joitain päiviä talvessa. Yleensä 10-25 asteen välillä päivät)
Mitä nyt rakennettu alustalle, jossa oli jo täyssähköt huomioitu…Sitikka ihan täys polttishätämuunnos sähköön, että on jotain myytävää.
Vai oikeastiko meinaat, että kaikki eCMP alustaa käyttävät täyssähköt on ”hätä”korjauksia? e-208, e-2008 ja sisaret.Ei tietenkään mutta tuossa joku ehdotti muita ID malleja kuin 3?Jos auton vetomassa on papereissa 0kg niin ei sitä koukkua siihen saa millään rahalla kuin sitä polkupyörää varten
En tiedä mitä korjauksia ovat. Corsa-e sutii aika helposti eli mekaaninen vetopito ei ole hyvä. Jostain syystä takapotkua pidetään sähköautoissa parhaana ratkaisuna vajaavetoisista... Stellanniksen 45kWh nettoakuilla olevat sähkärit ovat minusta uutena kalliita ominaisuuksiinsa nähden. Kuitenkin Corsa on aika mukava sähkäri ajella ja jossa mm. penkit on hieman korkeammalla akkujen sijoittelun takia ja käytettynä ok vaihtoehto.Mitä nyt rakennettu alustalle, jossa oli jo täyssähköt huomioitu…Vai oikeastiko meinaat, että kaikki eCMP alustaa käyttävät täyssähköt on ”hätä”korjauksia? e-208, e-2008 ja sisaret.
No samaa mg4:sta rupesin aatteleen ku googlasin sitä ehdotuksesta. Niitähän ei ole oikeastaan yhtään "käytettynä" viellä suomessa. Alkoi kyllä kiinosteleen, mutta kiina sana siinä hiukan sörähtää mielessä...Lainaa vähän tätä aloitusta omiin tarkoituksiin, kun näköjään liikutaan samalla asialla. Eli haaveena sähköauto.
Lähipiirissä kenelläkään ei ole sähköautoa joten kokemus täysin netin varassa. Itsellä yksi suurin mysteeri näiden sähköautojen kanssa on, että mitä ominaisuuksia / varusteita on hyvä autossa olla? Ilmeisesti ilmalämppumppu aika hyvä lisä. jotain muuta?
-Budjetti 20-30k ( näyttäisi enemmän menevän tuonne 30k suuntaan kun tarjontaa katsonut)
- n. 27 000 km vuodessa
- Työmatka 70km yhteensä päivittäin + mahdolliset asiakaskäynnit 10-20km. Ei latausmahdollisuutta työpaikalla.
- Kotilataus mahdollista. Ei lämmintä tallia autolle.
- Pääfocus kotilataus.
- Lapsen 3v turvaistuin mallia: selkä menonsuuntaan sovittava takapenkille siten, että edessäkin pystyy aikuinen matkustamaan kun tarkoitus olisi siirtää sähköautolle mahdollisimman paljon ajoa.
- Takakontin koolla ei niin väliä. Taloudessa myös farmari pahimpaan tilanälkään.
- Talven pakkaset pyörivät 0 - 35 välillä. ( yli kolmenkymmenen joitain päiviä talvessa. Yleensä 10-25 asteen välillä päivät)
Mitä nyt tässä katsonut nettiauton tarjontaa:
Hyundai Ioniq 38kwh (n. 25t€ )
+ Normi auton kokoinen
+ Kohtuu akkukoko
+ Ilmeisesti 28kwh version tyyppivika sähkömoottorin laakerointiin korjattu
+ Enemmän ominaisuuksia kuin 28kwh versiossa (?)
- Hidas lataus vs 28kwh
- Polttomoottori-auton rungoon suunniteltu --> takapainoinen + etuveto = talvella etenemiskyky?
VW ID3 (n.30t€)
+Iso akku
+ Suunniteltu sähköautoksi --> painojakauma + takaveto
+ Suht nopea lataus
+/- koko / takapenkin tilavuus?
MG 4 / MG 5 (27-35t€, yli budjetin mutta uusi olisi uusi)
+ Uusi
+ Edullinen
+ Iso Akkukoko
+ MG 4 suunniteltu sähköautoksi
- Uusi meidän markkinoilla --> vähän kokemuksia luettavana
- Talvikäyttäytyminen?
- Laatu pitemmässä tähtäimessä?
- MG 5 suunniteltu polttomoottori runkoon
Citroen C4 / E-C4 (28-30t€)
+ Iso akkukoko
+ suht tilava (?)
+/- Tästä itsellä hyvin vähän vielä tietoa. Ilmeisesti ihan ok-auto?
Nissan Leaf
+ Suht tilava
+ Iso akku
- Chademo
- Chademo
- Chademo
Muita autoja?
Ajatuksia ja ehdotuksia otetaan vastaan.
Jostain syystä takapotkua pidetään sähköautoissa parhaana ratkaisuna
Ei ne taida olla kuitenkaan ihan sähkiksen ehdoilla tehty.Se on helpoin tapa useasti koska ei ole kardaania ja moottorin sijoittelu on vapaampaa. Etuvetoisissa tulee ylimääräistä "ohjelmaa" koska vetarit ovat kääntyvissä pyörissä.
Toki näissä "monivalinta" alustoissa (Stellantis yms) kardaanitunneli löytyy, sinänsä voi ihmetellä että miksi koska käsittääkseni esim. kaikki polttisnelivedot Pösöllä on toteutettu siten että sähkömoottori on takana eikä kardaania ole.
Ei ne taida olla kuitenkaan ihan sähkiksen ehdoilla tehty.
Kyllähän kartaanitunneli on lähes kaikissa itsekantavalla korilla varustetuissa autoissa vaikka niitä ei ikinä olisi kartaanilla myytykään, se suunnitellaan sinne korin jäykistämiseksi.Toki näissä "monivalinta" alustoissa (Stellantis yms) kardaanitunneli löytyy, sinänsä voi ihmetellä että miksi koska käsittääkseni esim. kaikki polttisnelivedot Pösöllä on toteutettu siten että sähkömoottori on takana eikä kardaania ole.
Kiinalaisten sähköautojen (BYD, nio, xpeng, MG, maxus) menekki on sakannut Norjassa. Edes polestar 2 ei tee kauppaansa.
Volvo XC40 kuitenkin listoilla hyvillä sijoilla.Kiinalaisten sähköautojen (BYD, nio, xpeng, MG, maxus) menekki on sakannut Norjassa. Edes polestar 2 ei tee kauppaansa.
En kyllä uskaltaisi ostaa kiinalaista autoa. Voivat toki olla hyviäkin, mutta ei voi oikein tietää että tuleeko esim softapäivityksiä jos jotain vikaa löytyy jne. Uusi malli kun tulee niin unohtuuko vanhat kokonaan jne.Ei liene yllätys. Kiinalaiset haluaa saada autoistaan samat, kuin länsimaalaiset verrokit mutta länkäärit jovat kuitenkin laadukkaampia, niillä on jälkimarkkinointi, tietää että varaosia saa ja tehdas kehittää myös mm olemassaoleviin autoihin ominaisuuspäivityksiä. Itse en ostaisi Kiinaa ellei se aloittaisi sotaa Venäjää vastaan ikinä.
Itse kyllä uskaltaisin. Model Y on erinomainen sähköauto, mutta täydellisten substituuttien kilpailu on vasta käynnistymässä.
Tuossa aiemmin sanoin, että MG4 menisi heti tilaukseen, jos minulla ei olisi vuoden ikäistä sähköautoa alla. Olen kuitenkin tullut siihen tulokseen, että vielä miettisin MG:n ostamista huomattuani, että autolla ei ole Suomessa maahantuojaa lainkaan, joka tuli minulle yllätyksenä. Mitenköhän takuuasiat hoitunee sitten, jos sellaisia tulee? Jäisin katselemaan tilannetta MG:n osalta, jos olisin uutta sähköautoa ostamassa. Muitakin mielenkiintoisia uusia pienempiä sähköautoja on tulossa, mm. EX30, joka vaikuttaa aika maukkaalta.En kyllä uskaltaisi ostaa kiinalaista autoa. Voivat toki olla hyviäkin, mutta ei voi oikein tietää että tuleeko esim softapäivityksiä jos jotain vikaa löytyy jne. Uusi malli kun tulee niin unohtuuko vanhat kokonaan jne.
Ja tarkoitan siis noita byd ym "oikeasti " kiinalaisia. Jonkun volvon nyt vielä voisi ostaa kun uskoisin että tekevät päivityksiä ym. Tosin en usko että ihan vähällä tulen vaihtamaan merkkiä enää. Sen verran hyvä on Model Y, että jos ei nyt mitään todella suuria tapahdu niin seuraavakin on Tesla.
Sekään ei vaan välttämättä riitä kun ei voi tietää onko koko valmistajaa enää vuoden päästä olemassa. Veikkaisin kyllä muutenkin että seuraavan 10v aikana tapahtuu isoja muutoksia auto alalla. Moni menee konkurssiin ja monia uusia merkkejä syntyy.Ei Subarullakaan ole maahantuojaa ollut vuosikausiin, samalla lailla se ruotsista hoidetaan. MG:n maahantuo sama taho, joka sen myy ja huoltaa täällä ja siellä, Laakkosen ostanut Hedin.
Lainaa vähän tätä aloitusta omiin tarkoituksiin, kun näköjään liikutaan samalla asialla. Eli haaveena sähköauto.
Lähipiirissä kenelläkään ei ole sähköautoa joten kokemus täysin netin varassa. Itsellä yksi suurin mysteeri näiden sähköautojen kanssa on, että mitä ominaisuuksia / varusteita on hyvä autossa olla? Ilmeisesti ilmalämppumppu aika hyvä lisä. jotain muuta?
-Budjetti 20-30k ( näyttäisi enemmän menevän tuonne 30k suuntaan kun tarjontaa katsonut)
- n. 27 000 km vuodessa
- Työmatka 70km yhteensä päivittäin + mahdolliset asiakaskäynnit 10-20km. Ei latausmahdollisuutta työpaikalla.
- Kotilataus mahdollista. Ei lämmintä tallia autolle.
- Pääfocus kotilataus.
- Lapsen 3v turvaistuin mallia: selkä menonsuuntaan sovittava takapenkille siten, että edessäkin pystyy aikuinen matkustamaan kun tarkoitus olisi siirtää sähköautolle mahdollisimman paljon ajoa.
- Takakontin koolla ei niin väliä. Taloudessa myös farmari pahimpaan tilanälkään.
- Talven pakkaset pyörivät 0 - 35 välillä. ( yli kolmenkymmenen joitain päiviä talvessa. Yleensä 10-25 asteen välillä päivät)
Mitä nyt tässä katsonut nettiauton tarjontaa:
Hyundai Ioniq 38kwh (n. 25t€ )
+ Normi auton kokoinen
+ Kohtuu akkukoko
+ Ilmeisesti 28kwh version tyyppivika sähkömoottorin laakerointiin korjattu
+ Enemmän ominaisuuksia kuin 28kwh versiossa (?)
- Hidas lataus vs 28kwh
- Polttomoottori-auton rungoon suunniteltu --> takapainoinen + etuveto = talvella etenemiskyky?
VW ID3 (n.30t€)
+Iso akku
+ Suunniteltu sähköautoksi --> painojakauma + takaveto
+ Suht nopea lataus
+/- koko / takapenkin tilavuus?
MG 4 / MG 5 (27-35t€, yli budjetin mutta uusi olisi uusi)
+ Uusi
+ Edullinen
+ Iso Akkukoko
+ MG 4 suunniteltu sähköautoksi
- Uusi meidän markkinoilla --> vähän kokemuksia luettavana
- Talvikäyttäytyminen?
- Laatu pitemmässä tähtäimessä?
- MG 5 suunniteltu polttomoottori runkoon
Citroen C4 / E-C4 (28-30t€)
+ Iso akkukoko
+ suht tilava (?)
+/- Tästä itsellä hyvin vähän vielä tietoa. Ilmeisesti ihan ok-auto?
Nissan Leaf
+ Suht tilava
+ Iso akku
- Chademo
- Chademo
- Chademo
Muita autoja?
Ajatuksia ja ehdotuksia otetaan vastaan.
Jääkö takapenkille aikuisen ihmisen mentävää tilaa lastenistuinten väliin? Itseäkin kiinnostelisi Model 3. Kävin koeajolla, mutta ei ollut mahdollisuutta kokeilla istuimia kyytiin.Tässä taloudessa päädyttiin Model 3P. Farmari Passat GTE palveli aiemmin lasten kuskauksessa, kaksi selkä menosuuntaan olevaa lastenistuinta takapenkillä. Model 3 tilat yllätti koeajolla ja istuinten koeasennuksella, tilaa on takapenkillä jopa paremmin kuin Passatissa. Toki matalampi kattolinja hieman aiheuttaa ns. pujottamista, mutta oikein hyvin menee lapset + matkatavarat kyytiin. Toinen auto edelleen polttis-farmari, isompaa tavaraa kun ei takaluukun aukon pienuuden vuoksi saa kuskattua.
SAIC tuskin heti on kippaamassa uudessa maailmassa, heillä sentään on jo käypiä sähköautoja massatuotannossa; vertaa japsit esimerkiksi.
SAIC tuskin heti on kippaamassa uudessa maailmassa, heillä sentään on jo käypiä sähköautoja massatuotannossa; vertaa japsit esimerkiksi.
Puhumattakaan omistuspohjasta.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.