Suomessa on varmaan kohtuu iso prosentti joka ei koskaan aja paivassa yli 150km. Miettikaa vaikka kavereidenne puolisoja jotka eivat aja kuin toihin ja kauppaan.
Suomalaisen keskimääräinen ajosuorite on about 50 km päivässä.
Keskimääräinen ajosuorite on hieman hankala yleistys.
Jos omasta ajosta 90% on alle 100km päivässä, mutta loput 10% on sitten 1000km pitkiä reissuja. Tuo tarkoittaa että sähköautolla 90% ajoista ei aiheuta ongelmaa mutta loput 10% aiheuttaa ongelmaa. Jos taas ottaa polttomoottoriauton niin se toimii 100% ajoista.
Hieman sama kuin omassa nykyautossa on valoautomatiikka joka vaihtaa automaattisesti pitkien ja lyhyiden valojen välillä.
Se toimii 90% tilanteista mutta tuo loppujen 10% ongelmat aiheuttaa sen että tykkään ajaa ennemmin ilman automatiikkaa manuaalisesti pitkien ja lyhyiden välillä vaihtaen kun se toimii 100% ajasta. Automatiikan toiminnan vahtiminen stressaa enemmän kuin manuaalinen valojen vaihtelu joka tulee "lihasmuistista"