- Liittynyt
- 25.07.2018
- Viestejä
- 659
Itse hommasin käytettynä x-rite i1 Display Pro mittarin, olikohan 100-150€ kieppeillä. Siihen ei tullut mukana kuin joku kälynen pc monitorin kalibrointi ohjelma joten latasin sitten freeware kalibrointi softan (en muita nimeä ulkoa mutta se esiintyy kalibrointi keskusteluissa) joka toki vaatii pc:n.. ja pitkälti sen sisäiset patternit käy sdr kalibrointiin.. hdr oli hiukan sekava viritelmä, patterneja löytyi mutta oma kannettava ei osaa hdr:ää joten niille pitää joku hdmi lähde olla.. telkussasi voi toki olla joku sisäinen kalibroiti app/laite tuki mutta nekin lienee oman maksun takana.Rupesi kiinnostamaan tämä TV:n kalibrointi itse. Osaisiko joku vinkata, mitä tarvitsen S90C kalibrointiin? Ei tarvitse olla mikään megatarkka, mutta kunhan saisi gammat kohdilleen ja pientä hienosäätöä väreihin.
Oma käyttö jäi tuolle melko vähäiseksi, mittailin oman ja parin muun kokeilussa käyneen kirkkaudet ja katsoin omasta sonysta valkotasapainon.. jossa nyt ei ollut oikein korjattavaakaan (siis luokkaa pari napsautusta sinne tänne, lopputulokseen ei oikein näkyvää vaikutusta)
Mietin tuolle jopa oman hdr pattern tuotto softan tekemistä mutta pitäs ensin hommata läppäri jossa hdr. Voi olla että jotain on mennyt minulta ohi noissa vuosi kaksi sitten mutta tarjonta on aika köyhää, löytyy siis patterneja kuvina ja videoina jotka sopii toki jos niitä käyttää jostan hdmi laitteelta mutta pikkuinen softa voisi tuottaa ihan mitä testikuvia tahansa.
