- Liittynyt
- 25.07.2018
- Viestejä
- 670
Sen noin 50 päivää oli kokeiltavana c1 ja s95b.Oliko sinulla nuo c1 / s95b kuinka pitkään testissä? OLEDeissahan tapaa olla uutena se tumma pää hyvin tukossa, ja voi mennä ilmeisesti jopa up to 100h käyttötunteja, ennen kuin tummat sävyt alkavat näkyä niin kuin pitää. Omassa LG B8 tumma pää oli aluksi aivan tukossa ja varjot mustina, mutta parin päivän päästä kohdillaan. S95C nyt taas tumma pää ihan tukossa, mutta eiköhän se siitä aukea.
LG:n OLEDeissa myös saa säädöillä kyllä kaivettua ihan sen kaiken shadow detailin esiin. Saa vaikka mustan tasotkin koholle, jos jostain syystä haluaa. Ainoa kääntöpuoli tällä on se, että varjoista ja tummista sävyistä voi tulla hieman haalistuneen näköiset. Joka tapauksessa tuo, ettei tumman pään erottelua saisi ainakaan LG OLEDeilla näkyviin, on lähinnä myytti, tai kertoo siitä että säädöt eivät olleet kohdillaan. Samsung ei tarjoa ihan niin laajasti säätöjä tuon mustan tason säätöön, mutta löytyy sieltäkin useampikin asetus, jolla sitä voi ruuvata ylöspäin. Enemmän noissa FALDeissa on tumman pään kompressiota, jota on vaikea välttää, kun taustavalo himmentää tummissa kohtauksissa niin paljon ja vetää samalla tummimmat sävyt liian alas.
Tässä S90C tuo koko ruudun kirkkaus on ihan selvästi korkeampi kuin LG:n perus OLEDeissa mitä testannut, ja oikeasti alkaa olla sillä tasolla, että enempi alkaa helposti jo sattua silmiin, ainakin hämärämmässä tilassa. Lisäksi jos leffassa/sarjassa on mustat palkit, se antaa OLEDille vielä suhteessa lisää kirkkautta käyttöön, kun kaikkia pikseleitä ei tarvitse valaista. QD-OLED on kirkas, mutta miniled on toki vielä kirkkaampi.
Ei minua toki haittaisi, jos OLEDilla voisi päästä miniledien full screen kirkkauksiin, mutta itse koen että OLED antaa overall tasaisimman ja parhaan katselukokemuksen. Toki nämä ovat pohjimmiltaan mielipidekysymyksiä, ja käyttöympäristökin vaikuttaa. Oma olohuone on sen verran himmeästi valaistu, että siellä kyllä virheet mustan toistossa näkyvät häiritsevän herkästi.
Noissa molemmissa oli se että kyllä, niitä alkupään sävyjä saa ylös mutta molemmissa oli se että jos ne halusi sopivasti näkyväksi niin mustakin nousi.. minun makuun noissakin pitäisi olla vielä parempi hienosäätö. Voi hyvinkin olla että tummat sävyt nousee käytön aikana mutta itsellä ei hypännyt silmiin moinen.
Ja juu kuten totesin faldeillakin on monilla merkeillä ongelmaan tumman pään kanssa, sony tuntuu tuossa pyrkivän siihen että ne sävyt näkyy ja se on myös tuossa omassa, joka ikinen steppi 0 ylöspäin on näkyvä, ei liikaa, ei liian vähän, silti mustan ollessa niin mustaa kuin se voi n. 6000:1 kontrastisessa paneelissa olla.
Kyllä tuo s95b oli hyvä mutta siinä jäi harmittamaan noiden kuvasäätöjen vääntely lähteestä ja materiaalista riippuen ja sitten pelikäytössä ns. hdr impact.. splitterin kautta kuva molemmissa telkuissa niin vielä vei voiton oma sony.
S90c lienee jo tuohon jonkinmoinen parannus juuri noiden kuva säätelyjen ja peli hdr osaltakin ja S95c vieläkin enemmän..
En ole kyllä lcd puolellakaan sopivaa korvaajaa/parannusta vielä löytänyt.. sonyn x95l on turhan tyyris laite vaikka muuten ehkä kyvykkäin minun makuun.. no ehkä keväällä sitten..