- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 352
Tuo on kyllä tosiaan tullut huomattua, että jää näppäimistön jäljet näyttöön etenkin jos tulee sitä konetta kuljetettua mukana. Sama ilmiö käynyt nyt kahdessa eri X1 Carbonissa: sekä 5th että 8th Genissä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Aika hurjan näköiseksi on näköjään mennyt. Pitää varmaan joku riekale sinne väliin keksiä sitten
Mutta jännä että oma T450s ei osoita tuollaisia merkkejä. Tulee mieleen voiko laukku ja kantotapa vaikuttaa. Mulla on kevyt olkalaukku jossa kulkee oikeastaan vain läppäri, virtapiuha ja pieni muistivihko. Ehkä esimerkiksi täysi reppu selkää vasten antaa enemmän painetta näppikselle ja näytölle?
Kuvassa myös näytön bezel ja näppiksen yläpuolelta on muovit hankautuneet kiiltäviksi. Mulla tuossa kassissa oli mukana työkaluja ruuvimeisseleistä pieneen räikkäsarjaan, kun asiakaskeikoilla piti olla varautunut vähän kaikkeen.
PItäisi olla läppärille sleeve, jossa kovat kuoret. Ne vaan kasvattaa fyysistä kokoa ja painoa yleensä liikaa. Omaan käyttöön sellaisen olisin mielelläni kelpuuttanut. Silloin voisi koneen heittää mihin vain kassiin ja se olisi suojassa.
Tossa aiemmin puhuin hommanneeni Kingsener 72wh+24wh sisäinen akut aliexpressistä T440s ja heidän suositteleman 3 kertaa lataus täyteen ja purkaminen 3% asti jälkeen 72wh akku on edelleen 100% health, sisäinen 24wh akku sen sijaan tipahti ekan latauksen jälkeen tasan 50% ja on pysynyt siinä. Pitää katsoa saako tuon vaihdettua jotenkin heidän kanssaan, eipä tuo sisäinen akku ollut kuin jotain parikymppiä tuosta 83€ yhteishinnasta.Tuli hommattua t440p ja siihen pitäs hommata tehoakku ja telakkaa. Onko oikeasti niin että telakan sopivuudessa on eroa 2 ja 4 ydin prossujen välillä, itellä 4800mq (4/8). Mistä sais luotettavan akun, muttei tarvi maksaa 150€?
Mulla on tämmönen intel t14s gen1 jossa on 16gb ram ja 1tb tallennustilaa. näyttö on se 4k näyttö. Peleistä Anarchy online pyörii hyvin huonosti (ei pelattava) ja Disco elysium pyörii ok ja Civilization 5 pyörii hyvin. Normaali käytössä leffa ja selailua akku kestää 3 tuntia. Pelatessa vielä hieman vähemmän.
Jos vaihdat toisen kamman 16GB:ksi, niin ensimmäiset 8GB + 8GB toimivat dual channel -modessa hitaimman kamman nopeudella. (Ja uuden kamman loput 8GB tietysti samalla nopeudella single channel.)Koneessa 16p on 16gb ramia. 8gb juotettuna ja 8gb sticki. Mites tuon päivitys nyt käytännössä menee? Jos laitan 16gb stickin, niin menettääkö siinä dual channel nopeuden? Juotettu muisti on x16, eli hitaampaa. Onko mitään hyötyä laittaa stickinä x8?
Niin mitä?Jos vaihdat toisen kamman 16GB:ksi, niin ensimmäiset 8GB + 8GB toimivat dual channel -modessa hitaimman kamman nopeudella. (Ja uuden kamman loput 8GB tietysti samalla nopeudella single channel.)
Tuotahan minä tarkoitin ja mielestäni myös niin kirjoitin. 16GB:n muistista ensimmäiset 8GB toimivat dual channel modessa ja loput single channel. Jos muistit ovat nopeudeltaan erilaisia, molemmat toimivat hitaamman kamman nopeudella. Tässä siis sama asia toisin sanoin kuin ensimmäisessä vastauksessa.Niin mitä?
Jos muistit eivät ole samaa niin toimivat hitaimman muistin mukaan eli 8GBn. Ei siitä 16GB pilkota 8GB osaa toimimaan nopeammin.
Jos vaihdat toisen kamman 16GB:ksi, niin ensimmäiset 8GB + 8GB toimivat dual channel -modessa hitaimman kamman nopeudella. (Ja uuden kamman loput 8GB tietysti samalla nopeudella single channel.)
Mitä olet tykännyt tästä? T495 tai T490 kiikarissa ja amd version saisi todennäköisesti edullisemmin.
Itselläni ollut T495 nyt reilu kaksi vuotta. Ei mitään valitettavaa. Hyvää ja varmaa Thinkpad laatua.Mitä olet tykännyt tästä? T495 tai T490 kiikarissa ja amd version saisi todennäköisesti edullisemmin.
Mitä olet tykännyt tästä? T495 tai T490 kiikarissa ja amd version saisi todennäköisesti edullisemmin.
Itselläni ollut T495 nyt reilu kaksi vuotta. Ei mitään valitettavaa. Hyvää ja varmaa Thinkpad laatua.
Ei ole tullut vastaan tilannetta, että tehot loppuisi. Toki käyttö useimmiten kevyttä.
Akku kestää ~6 tuntia. Tuo voisi olla pidempikin.
6 h akunkesto kuulostaa itselleni ihan riittävältä. Tässähän taisi olla jonkinlainen pikalataus?Suurimmalta osin olen ollut tyytyväinen lähes kahden vuoden käytön jälkeen: näppäimistö loistava, riittävästi liitäntöjä, ihan ok akunkesto, hyvät tehot yms... Oikeastaan laitteessa on vain yksi pieni ärsyttävä piire: näytön sarana on jotenkin hieman löysä. Sitä on vaikea kuvailla, mutta kantta nostettaessa/laskettaessa tuntuu siltä kuin kansi liikkuisi sentin matkan 'tyhjää' ennen kuin ottaa paremmin kiinni. Itsellä työkoneena samalla rungolla p14s, jossa kannen avaamisen tuntuma on aivan erilainen. En tiedä menisikö takuuseen vai alkaisiko itse ruuvailemaan.
PS. Jos hankit koneen niin älä asenna Windows 11:sta: akunkesto yli puolittui (kestää 2h netflix-katselua vrt. W10 sama käyttö ainakin yli 6h) ja kone sammuilee joka yö itsekseen lepotilassa.
Suoritin ei ole yhteensopiva, pitäisi olla vähintään 8. sukupolven Core i ja tuossa taitaa olla 6. sukupolven.Koneena T460s. TPM 1.2 löytyy kyllä, mutta BIOS:sista saisi muutettua Intel PTT TPM 2.0 . Riittääkö tämä Windows 11 koneelle? Tiedän, että Win11 saa asennettua ilman TPM 2.0 ja prosessoritukea, mutta jos tuon BIOS:sista vaihtaa, niin tyhjentyykö koko kone? Varoittaa: All encryption keys wil be cleared in the security chip. Intel (R) TXT is disabled when the security chip is set to Intel (R) PTT. Do you really want to continue?
Tämänkin tiedän. Mutta mitä tapahtuu, jos vaihdan tuon 1.2 TPM asetuksen Intel PTT 2.0 TPM:ksi? Tyhjentääkö koko koneen?Suoritin ei ole yhteensopiva, pitäisi olla vähintään 8. sukupolven Core i ja tuossa taitaa olla 6. sukupolven.
Windows processor requirements Windows 11 supported Intel processors | Microsoft Docs
TPM 1.2 on riittävä W11lle.Tämänkin tiedän. Mutta mitä tapahtuu, jos vaihdan tuon 1.2 TPM asetuksen Intel PTT 2.0 TPM:ksi? Tyhjentääkö koko koneen?
Onko keinoa, jolla tuon T460s kannessa oleva Thinkpadin punainen ledivalo voidaan sammuttaa pysyvästi, vaikka kone on päällä?
Sen fn-napin ja ctrl:n järjestyksen voi vaihtaa ainakin biosista, jos ei suoraan käyttöjärjestelmän asetuksista tai Lenovon apuohjelmallaSain juuri työkineeksi T480s, tuo Fn nappi on kyllä vika paikassa...aina ctrl ollu vasemmassa alalaidassa. Ram 8gb ei riitä mihinkään enään ja flextit huutaa jo kromessa. Näppäin tuntuna ok. Taidan silti pyytää hp:n tai macin tilalle.
.Pitää oikeesti vaihtaa, nimittäi lihasmuistissa tuo ctrl. Joudun ainaki pari viikkoo tän kaa taisteleeSen fn-napin ja ctrl:n järjestyksen voi vaihtaa ainakin biosista, jos ei suoraan käyttöjärjestelmän asetuksista tai Lenovon apuohjelmalla. Toki ei auta, jos häiritsee myös silmää
.
Pitää oikeesti vaihtaa, nimittäi lihasmuistissa tuo ctrl. Joudun ainaki pari viikkoo tän kaa taistelee
Muistia tuhon on helppo lisätä ja samalla voi putsata edellisen käyttäjän aikana kertyneet pölyt, sillä alkujaan T480s on varsin hiljainen eikä tuuletin turhia kiirehdi. Fn-Ctrl-ongelman ratkaisu jo kerrottiinkin.Sain juuri työkineeksi T480s, tuo Fn nappi on kyllä vika paikassa...aina ctrl ollu vasemmassa alalaidassa. Ram 8gb ei riitä mihinkään enään ja flextit huutaa jo kromessa. Näppäin tuntuna ok. Taidan silti pyytää hp:n tai macin tilalle.
Todi. 27.10. Lenovo Storesta tilattu ThinkPad E14 Gen 3 AMD saapui tänään. Ehdin jo vähän tuskailla toimitusajan kanssa täällä, mutta lopulta jäin odottelemaan konetta. Tosiaan toimitusaika eli hieman tilauksen ja toimituksen välissä. Alkuperäinen arvio oli 6 viikkoa, joka tarkentui hetken päästä 13.12.2021. Sitten toimitusajan päivityksiä tuli -> 28.2.2022 -> 31.12.2021. Yllättäen 14.12. tuli viesti, että kone on nyt lähetetty ja tänään se sitten tupsahti maailmanympärysmatkalta perille.
Ei muuta kuin Kubuntun asennustikku koneeseen ja heti pärähtää ruutuun aina niin iloinen "Kernel panic" ja syynä psmouse. No sehän näytti olevan tiedossa ja korjaus pitäisi tulla seuraavaan kernel päivitykseen. Ei muuta kuin asennus käyntiin hiiri disabloituna (grub configiin modprobe.blacklist=psmouse ) ja asennus läpi ilman hiirtä. Nähtävästi viimeinen toimiva kernel versio on 5.13.8-051308-generic ja sen asentamalla hiirikin pelaa. Ei auta kuin odotella korjausta. Kubuntussa tuntuu kaikki pelaavan muuten normaalisti. Eli WIFI, webbikamera, äänet, pikanäppäimet jne toimii suoraan.
Yleistuntuma koneesta on positiivinen. Vaikka tämä onkin "parjattua" E-sarjaa, niin ihan asiallisen oloinen tämä on. Onhan tämä toki paksu verrattuna uusiin ultrabookkeihin, mutta se oli tiedostettu asia. Näppäimistö tuntuu ihan hyvältä, mitä nyt tuo FN ja CTRL nappien järjestys tuntuu erikoiselta. Pitää nyt katsoa vaihdanko napit "normaali" moodiin.
T420 lähtien olen vaihtanut tuon takaisin oikein päin. Koska en millään tottunut siihen että iät ajat vasemman alakulman nappina toiminut Ctrl olisi jossain muualla kuin missä se on. Käytän erittäi paljon enemmän Ctrl + , Ctrl + nuoli jne pikakomentoja joista moni ei ole kuullutkaan. Ai että,tais olla joskus 2006 mun eka IBM duuni läpyskä missä tämä Fn oli vääärässä paikassa. Mallia en enää muista mutta Cpu oli tuhnu ja hdd hidas.Tuohon tottuu kyllä nopeasti. T480s:ssa taitaa pystyä lisäämään muistia yhden palikan verran, joten sitä nyt kannattaa 8GB koneessa tehdä.
Jahas. X260-sotaratsu alkaa pikkuhiljaa olla tiensä päässä. Mistäs näitä käytettyjä yritysläppäreitä kannattaa nykyään kysellä?
Joku täälläkin ollut lafka (tai edeltäjänsä) oli, mistä tämänkin ostin, mutta näemmä kadonnut tuolta yhteistyökumppaneista.
Kaikkea pientä ratinaa on alkanut tulla. Kamera lakkasi toimimasta... kaikennäköistä pientö.Millä tavalla tiensä päässä? Tuohan on thinkpadiksi vielä ns uutta kamaa?
Mulla ainakin työkoneen T490 kanssa Lenovon thunderbolt-telakka osaa käynnistää sammutetun koneen telakan virtanapista. En osaa sanoa mikä on telakan malli, en ole niin tarkasti katsonut toimistolla käydessä. Telakassa toki typerää suunnittelua, että mukana tuleva thunderbolt-kaapeli on luokkaa 70cm pitkä ja totta kai kiinni telakan takana. Kuitenkin telakan etupuolellakin olisi ubs-c tai thunderbolt... Hankaloittaa sen telakan fiksua sijoittamista. Ongelma tosin korostuu, jos tahtoo vielä koneen auki yhdeksi näytöksi.Pitäisi saada X13 gen 2 kiinni kolmeen Dellin näyttöön (U2722D ja yksi U2713H). Nuo näytöt tukevat displayportin ketjutusta ja kotikoneessa toimii hyvin kunhan vanhin näyttö on viimeinen linkki.
Kysymys 1: Jos ostan vaikka alla olevan piuhan ja pistän kiinni yhteen U2722D:hen, niin välittyykö kuva kaikkiin näyttöihin USB-C Thunderbolt 4 - Displayport 1.4:
[404] Sivua ei löytynyt
www.verkkokauppa.com
Kysymys 2: Jos tuo yllä oleva ei toimi, niin onko kokemuksia tästä tai vastaavasta:
[404] Sivua ei löytynyt
www.verkkokauppa.com
Tuollahan saa varmasti toimimaan. Mietin vain telakan virtanappia, mulla on vanhempi telakka X270:n kanssa, jossa virtanappi sammutteli vain telakkaa eikä tehnyt koneelle mitään. Hieman ärsyttävää, kun koneen joutui pistämään koneen napista päälle. Toki saattoi olla asetuskin väärin...?
. Vai onko Lenovolla joku niin jytky kone ja luotto kaapeliin, että ne voisi molemmat olla yhtä aikaa kytketty ja yli 300 W puskisi thunderboltista
?Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.