- Liittynyt
- 22.10.2016
- Viestejä
- 12 349
Samaan aikaan käytännössä jokainen vaalilupaus ja huudattelu on rikottu:
Vähän faktaa mutun sijaan:
Trump-O-Meter: Tracking Trump's Campaign Promises
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Samaan aikaan käytännössä jokainen vaalilupaus ja huudattelu on rikottu:
Mitä olkiukkoilua? Juurihan sanoit yllä ensimmäisessä kappaleessa aivan saman kuin minä: Arabit reagoivat pieneenkin aiheeseen aloittamalla rähinät. Sinäkään et odota arabeilta mitään muuta.
Jaa että Jerusalemin tunnustaminen Israelin pääkaupungiksi johtaa tuhansien kuolemaan? Ja on pelkästään USA:n ja Trumpin vika, että arabit riehaantuvat tappamaan muita ja toisiaan?
Ilmeisesti näin ajattelevien mielestä arabeilta ei voi vaatia mitään ajattelukyvyn tapaistakaan, vaan he pelkästään reagoivat tiettyihin ärsykkeisiin aina tietyllä tavalla. Kuulostaa aika rasistiselta.
Eikös me käyty tämä sama lista läpi jo kuukausi sitten? Toteutuneissa on nämä mullistavat jutut tuomarin lisäksi:
Anteeksi, korjaan: Ja on USA:n, Trumpin ja Israelin vika, että arabit riehaantuvat tappamaan muita ja toisiaan?Kyseessä on väitteitä joita en missään vaiheessa sanonut joten noiden nostaminen esiin on aika selvää olkihattuilua.
Iso tai pieni, arabit riehaantuvat joka tapauksessa.*edit* Niin ja ihan selkeyden vuoksi, Jerusalemin asema on kaikkea muuta kuin pieni aihe.
Anteeksi, korjaan: Ja on USA:n, Trumpin ja Israelin vika, että arabit riehaantuvat tappamaan muita ja toisiaan?
Menikö nyt oikein?
Iso tai pieni, arabit riehaantuvat joka tapauksessa.
Israel on tehnyt Jerusalemista pääkaupunkinsa eikä lähde sieltä pois kuin sotimalla, jos sittenkään. Mitä hyötyä muiden maiden on teeskennellä, että tilanne ei ole se mikä se todellisuudessa on?
Eikös me käyty tämä sama lista läpi jo kuukausi sitten? Toteutuneissa on nämä mullistavat jutut tuomarin lisäksi:
- guantamo
- aseita psyykkisesti sairaille (terveisiä Vegasista ja Texasista)
- lobbauskiellot, joista lipsutaan kavereiden kohdalla
- sääntöjen purkaminen jollain typerällä 2 vs 1 säännöllä
Näistä tavallista kansalaista koskee ehkä tuomari ja senkin tärkein tehtävä näyttöä olevan päättää saako homokakusta kieltäytyä
Edit. Lukaisin vielä läpi, nämä unohtuivat:
- Pariisi
- TPP (jonka mainitsin jo alkuperäisessä viestissä)
- Carrierin alle tuhat työpaikkaa jotka maksoivat oliko seitsemän miljoonaa verohelpotuksia?
Edit2: Trump Tracker
13 pidetty, 37 rikottu tai myöhässä
Edit2: Trump Tracker
13 pidetty, 37 rikottu tai myöhässä
Israel on tehnyt Jerusalemista pääkaupunkinsa eikä lähde sieltä pois kuin sotimalla, jos sittenkään. Mitä hyötyä muiden maiden on teeskennellä, että tilanne ei ole se mikä se todellisuudessa on?
"Culture: Not startedBe unpredictable. "No one is going to touch us, because I'm so unpredictable." 1"
Economy: Not startedGrow the nation's economy by at least 6 percent. 1
Eikös niissä ole lähteet kaikissa? Ymmärtääkseni vaalilupaus nyt ei edes ole mikään täsmällisesti määritelty asia vaan mikä tahansa jossittelu voidaan laskea sellaiseksi. Lisäksi suuri osa on mahdottomia mitata kuten ketkä kaikki sitä joulua toivottavat? Hindutkin?Siis onko toi lista jostain vaalilupauksista?
Näköjään tohon broken listaan laitetaan kaikki asiat![]()
No jo on listaa. Itket kun Hillary ei ole vankilassa. Jos häntä vastaan nostetaan syytteet, huudat kahta kauheammin! Pörssin nouseminenkin on näemmä huono asia. Ja laskeminen olisi taas Trumpin vika tietenkin. Ja jos Muller irtisanotaan, niin siitäkin tietenkin nousee kauheat itkupotkuraivarit.Mielestäni tässä on kohta vuoden nähty, että lähestulkoon jokainen Trumppiin liittyvä kritiikki on osunut. Mediasta on kitisty ja hihhuleita mielistelty, päälleajajia sanottu hyviksi tyypeiksi, pörssikuplaa rakennettu, sukulaisia ja/tai rikollisia palkattu. Ainoastaan jos olkiukkoilee että Trump olisi kirjaimellinen Hitler vaikkei edes ole itävaltalainen tai luulee, että pörssi romahtaa alle vuodessa voi kuvitella olleensa oikeassa. Samaan aikaan käytännössä jokainen vaalilupaus ja huudattelu on rikottu: ei ole muuria, ei Hillarya vankilassa, ei terveydenhuoltouudistusta, köyhät ja keskiluokka unohdettiin välittömästi, sotimista on laajennettu, pedofiileja tuettu, venäläisistä lähtien luotto laskenut.. saldona on TPP (josta varastetaan ideat tulevaan Naftaan) ja tuomari sekä tuloerojen massiivinen kasvattaminen veroehdotuksella.
Eikun ei vielä ole ehtinyt tehdä juttuja. Ei edes niitä jotka luvattiin sadaksi päiväksi, mutta odotellaan nyt rauhassa. Vappuun mennessä toivottavasti joko Mueller tai Trump on eläkkeellä, että presidentti voi keskittyä töihinsä koska onhan se julmaa, että joku kehtaa arvostella. Donald ei sitä tekisi
Huomaatko ollenkaan miten DJT on vääntänyt itsensä tilanteeseen jossa jos tekee mitä lupaa rikkoo lakia? Jos media kertoo teoista niin itkettää, jos Time kehtaa laittaa jonkun muun kanteen niin huudetaan kahta kauheammin. No Timen kansiahan voi tehdä jos omistaa väriprintterin. Jos lehdistö kysyy et mitä tarkoitit että Obama vakoili ja kai näytät ne todisteesi niin nousee kauheat itkupotkuraivarit. Jos kertoo että Dow Jones on tärkeä mittari niin miksei se ollut vielä vuosi sitten? Ainiin silloin luvut olivat vääristeltyä, mutta yksinkertaisen matematiikan mukaan jos lasku on lähtötilanne + muutos = nykytilanne niin kaksi luvuista tietämällä voi laskea kolmannen.No jo on listaa. Itket kun Hillary ei ole vankilassa. Jos häntä vastaan nostetaan syytteet, huudat kahta kauheammin! Pörssin nouseminenkin on näemmä huono asia. Ja laskeminen olisi taas Trumpin vika tietenkin. Ja jos Muller irtisanotaan, niin siitäkin tietenkin nousee kauheat itkupotkuraivarit.
Huomaatko ollenkaan, kuinka olet vääntänyt itsesi tilaan, jossa mikä tahansa lopputulos olisi negatiivinen ja Trumpin vika?
Menee pahasti ohi aiheen, mutta vastaan kuitenkin: jos Ukraina ja muut Venäjän naapurimaat olisivat hyökänneet ylivoimalla Venäjälle tarkoituksenaan hävittää koko Venäjän valtio ja tappaa tai karkottaa kaikki venäläiset, mutta hanke olisi epäonnistunut ja sen seurauksena Venäjä olisi miehittänyt Krimin ja Itä-Ukrainan sekä julistanut Sevastopolin pääkaupungikseen, niin kyllä, samalla logiikalla voisi tunnustaa Venäjän miehitykset.Eikös samalla logiikalla voisi tunnustaa Krimin niemimaan sekä DPR/LPR osaksi Venäjää? Ei Venäjä niistä luovu ilman sotimista, jos silloinkaan.
Hetkinen? Mitkä muut valtiot hyökkäsivät ylivoimalla Israelia vastaan? Eikö Israel itse tehnyt ennakoivan iskun Egyptiä vastaan, jolloin Egypti vetosi liittolaisiinsa ja sai heidät hyökkäämään Israelia vastaan. Tämän Israel sitten torjui ja valloitti itselleen uusia alueita.Menee pahasti ohi aiheen, mutta vastaan kuitenkin: jos Ukraina ja muut Venäjän naapurimaat olisivat hyökänneet ylivoimalla Venäjälle tarkoituksenaan hävittää koko Venäjän valtio ja tappaa tai karkottaa kaikki venäläiset, mutta hanke olisi epäonnistunut ja sen seurauksena Venäjä olisi miehittänyt Krimin ja Itä-Ukrainan sekä julistanut Sevastopolin pääkaupungikseen, niin kyllä, samalla logiikalla voisi tunnustaa Venäjän miehitykset.
Täällä pidetään YK:ta jotenkin moraalinvartijoina, järjestö joka nimitti Saudi-Arabian YK:n naisten oikeuksien komissioon. Mitä arvoa tälläisen järjestön mielipiteellä on jonkun imaginäärisen valtion tilan suhteen?
Hetkinen? Mitkä muut valtiot hyökkäsivät ylivoimalla Israelia vastaan? Eikö Israel itse tehnyt ennakoivan iskun Egyptiä vastaan, jolloin Egypti vetosi liittolaisiinsa ja sai heidät hyökkäämään Israelia vastaan. Tämän Israel sitten torjui ja valloitti itselleen uusia alueita.
Mikä Trumpin vedossa on ihan uutta ja realistisempaa? Eikös senaatti äänestänyt jo 1995? Onko vedosta muuta julkista tietoa kuin että arkkitehtejä palkataan parin vuoden sisään?Trumpin veto on jotain ihan uutta ja paljon realistisempaa kuin kuvitella arabit ja juutalaiset nuotion ääreen kumbayjaa laulamaan.
Imaginaariset valtiot? Jordan, Syyria ja Egypti, joilta Länsiranta, Golanin kukkulat ja Gazan kaistale on miehitettyinä?
Gazasta toki olisi pitänyt tehdä osa egyptiä, ja länsirannasta kannattaisi ehkä n. puolet antaa jordanialle, ja evakuoida kaikki arabit sieltä toiselta puolelta sille alueelle ja muualle jordaniaan
Noilla alueilla asuvat itseään "palestiinalaisiksi" kutsuvat arabit kun eivät itse ole saamassa aikaan mitään järkevää hallintoa. Ainoa mikä heitä kiinnostaa on juutalaisten tappaminen, oman kansan hyvinvoinnilla ei mitään väliä.
Egyptin ja Jordanian vallan alla voisi olla jotain mahdollisuuksia saada hommaa rauhoittumaan.
Aika suppea katsantokanta. Egypti ajoi rauhanturvaajat pois Siinailta, rikkoi sopimukset ja sulki Israelin käyttämän kulkuväylän, minkä Israel oli jo aiemmin selvästi ilmoittanut merkitsevän sodanjulistusta. Jordanialla tai Syyrialla ei olisi ollut mitään tarvetta hyökätä Israeliin, mutta paenneiden natsiupseerien kouluttamat ja neukkujen aseistamat arabit luulivat voimantunnossaan tällä(kin) kertaa murskaavansa juutalaiset pelkällä ylivoimallaan.
Sitä rauhaa on nyt yritetty aika kauan hieroa. Kolmansista osapuolista mm. Hitlerin konsultaatiota on käytetty arabien omaan "lopulliseen ratkaisuun" juutalaiskysymyksessä. USA:n viimeaikaisista presidenteistä melkein jokainen on laittanut lusikkansa soppaan, viimeksi Obaman valkea ritari Kerry uhosi vaikka pakottavansa Israelin rauhaan, heh. Trumpin veto on jotain ihan uutta ja paljon realistisempaa kuin kuvitella arabit ja juutalaiset nuotion ääreen kumbayjaa laulamaan.
Milloin on seuraava vastaava tilanne tulossa? En ole senaatin vaalitavoista kovin hyvin perillä mutta onko jotain päivämäärää, jonka jälkeen sitten voisi odottaa trumppailun estämisen onnistuvan ilman republikaanien apua?
Tuollaisia Roy Mooren kaltaisia poliitikoita 2000-luvun länsimaissa ei vaan kykene tajuamaan. Kaikki on jeesus sitä tai jumalan kädessä ja uskosta kiinni diibadaabaa. Luulisi, että republikaanienkin kannattaisi yrittää vähän panostaa ehdokasasettelussa jos edes Alabamassa ei enää pärjätä demokraateille.
Joka ei normaalissa (osa)valtiossa olisi edes ainut skandaali, jonka Mooresta saisi aikaan. Ulkomuistista eli yksityiskohdat voivat olla hieman väärin, mutta näitä olen herrasmiehestä kuullut:Moorehan olisi mennyt heittämällä läpi ilman tuota seksi/seksuaalinenhäirintä skandaalia
Aika sairasta että Alabama meni siniseksi. Syy oli tottakai Mooren seksiskandaalit, mutta en olisi uskonut sen noin paljoa vaikuttavan, kun vastassa oli psykoottinen neofasisti. Noh, peli on 51-49 eli tarvitaan vain yksi reppuli kääntämään kelkkansa äänestyksissä, aika hurjaa.
Pencellä on ääni tasatilanteessa, eli kaksi reppuliaAika sairasta että Alabama meni siniseksi. Syy oli tottakai Mooren seksiskandaalit, mutta en olisi uskonut sen noin paljoa vaikuttavan, kun vastassa oli psykoottinen neofasisti. Noh, peli on 51-49 eli tarvitaan vain yksi reppuli kääntämään kelkkansa äänestyksissä, aika hurjaa.
Ja kukahan ne valheet on määritellyt valheiksi? Aivan, valemedia.
No siinähän ne on päivätty ja listattu. Kumoa nyt vaikka ensimmäiset 50Ja kukahan ne valheet on määritellyt valheiksi? Aivan, valemedia.
Aivan, breitbart, faux news ja mv-lehti on ne ainoat todelliset mediatJa kukahan ne valheet on määritellyt valheiksi? Aivan, valemedia.
Foxihan voitti äskettäin Trumpin suosikkitilastoijan, Rasmussenin, kyselyn: The Winner of the 1st Annual Fake News Trophy Is … - Rasmussen Reports™Aivan, breitbart, faux news ja mv-lehti on ne ainoat todelliset mediat![]()
Jos niin koet. Amerikkalainen media on hyvin valheellista ja puolueellista, kuten aika pitkälti eurooppalainen ja suomalainen mediakin. NYT ei ole poikkeus. Tuo "uutinen" on todistusarvoltaan nolla. Pelkkää propagandaa.Aivan, breitbart, faux news ja mv-lehti on ne ainoat todelliset mediat![]()
Aivan, breitbart, faux news ja mv-lehti on ne ainoat todelliset mediat![]()
Media on yleensä johonkin päin kallellaan, mutta nuo fox newsit sun muut on ihan omassa luokassaan paskan puhumisessa.Jos niin koet. Amerikkalainen media on hyvin valheellista ja puolueellista, kuten aika pitkälti eurooppalainen ja suomalainen mediakin. NYT ei ole poikkeus. Tuo "uutinen" on todistusarvoltaan nolla. Pelkkää propagandaa.
Mitä haluat sanoa? Listasi mukaan Obamalle on 71 falsea ja 9 pants on fire. Trumpilla vastaavat luvut ovat 157+73. Täytyy kuitenkin huomioida, että osa politifactin tuomioista on presidenttikaudet ulkopuolelta ja osa on esimerkiksi kampanjasivuilta. Näin ollen luvut eivät tietenkään ole suoraan verrattavissa NYT:in lukuihin, mutta suhde näyttää kohtuullisen samalta.PolitiFact on asiasta hieman toista mieltä.
All False statements involving Barack Obama | PolitiFact
"Fair and balanced." Vai oliko se Fox?![]()
Kuten juuri sanoin laskentatavoissa on eroa. 80 sisältää ennen ja jälkeen presidenttiyttä esitetyt väitteet sekä kampanjasivut. Myöskin NYT sanoi, että käytti kohtuullisen tiukkaa kriteeriä lukuun 1818 vs. 80. Ihan sama asia.![]()
Ja mitä sitten? Ne vasemmistolaiset median edustajat ovat aivan samaa paskaa. NYT mukana siinäMedia on yleensä johonkin päin kallellaan, mutta nuo fox newsit sun muut on ihan omassa luokassaan paskan puhumisessa.
En niin sanonutkaan.Kaikki tietää että Hesari ja muut vasemmistolaiset paskalehdet on täyttä sontaa, mutta ei nyt ihan kaikki ulkomaalaiset mediat mitään fake newssejä ole.
BBC ei todellakaan ole luotettava, aivan kuten se meidän oma "BBC", Ylekään.BBC ja Sky news ainakin omasta mielestä ihan luotettavia medioita.
Kuten juuri sanoin laskentatavoissa on eroa. 80 sisältää ennen ja jälkeen presidenttiyttä esitetyt väitteet sekä kampanjasivut. Myöskin NYT sanoi, että käytti kohtuullisen tiukkaa kriteeriä lukuun 18
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.