Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mitä huonompaa 98:ssa muka oli vrt. 95? Voihan se aika kullata muistot, enkä ala-asteikäisenä kovin edistynyt käyttäjä ollut, mutta ei äkkiä tule mieleen yhtään syytä miksi 95 parempi olisi ollut
Aika leväperäistä huithapeli-touhua johdolta/ICT-päälliköiltä sallia Office, sähköposti, VPN hallitsemattomilta laitteilta.Itselläni on omalla henkilökohtaisella masiinalla Windows 10 Pro, jolla voi tehdä myös aika kattavasti töitä mm. sähköpostit, Officet, etäpalaverit ja pari työohjelmaa työnantajan VPN yhteyden kautta. Muutama softa ei valitettavasti toimi kuin työnantajan omilta laitteilta (koska softista vastaavat ICT-päälliköt ovat näin linjanneet koska "tietoturva"), joten joutuu väkisin elämään myös Windows 11:sta kanssa.![]()
Niinno, Microsoft 365 taitaa aueta jolla Samsungin jääkaapillakin, joten?Aika leväperäistä huithapeli-touhua johdolta/ICT-päälliköiltä sallia Office, sähköposti, VPN hallitsemattomilta laitteilta.
Jos ei firma osaa laittaa rajoituksia niin on käyttäjästä kiinni kiinnostaako. Se on sun työnantajan ongelmaNiinno, Microsoft 365 taitaa aueta jolla Samsungin jääkaapillakin, joten?
Oma työantaja vaihtoi Mikkiksen lisenssit softista nettiin pari vuotta sitten ja sanoi, että ei saa muulla kuin firman koneella käyttää, luuletko ketään kiinnostaa?
Ottamatta kantaa juuri yllä mainittuun "ohjeeseen", mutta pari huomiota.
Eli voit etukäteen säätää mitä haluat sen sijaan että asennuksen aikana klikkailee. Hyöty?
Ja edelleenkin pitänee muistuttaa että käyttöjärjestelmää puukottavat ohjelmat ovat sitten siitä kiinni että luotatko YouTuben videoon vai yhteen maailman isoimmista yrityksistä.
En käytä win 11 pro:lla 365 officea tai copilottia, enkä näe mitään syytä miksi ne pitäisi ehdottomasti poistaa jos niitä joskus tarvii.
Jokainen tavallaan mutta joskus ongelmia tunnutaan keksivän ihan keksimisen ilosta.
ps. Onhan tuo GitHub tiedosto varmasti turvallinen jos sitä suositellaan ja varmasti tiedossa mitä se tekee![]()
Eli sen sijaan että tarvitsisi luoda erikseen oma versio asennus-imagesta jollain kolmannen osapuolen softalla joka tekee ties mitä (esim. rufus tai mitä näitä super boot disk hässäköitä onkaan), voikin syöttää halutut parametrit helppolukuiseen xml-tiedostoon jonka windows setuppi sitten lukee ja suorittaa.
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<unattend xmlns="urn:schemas-microsoft-com:unattend">
<settings pass="disabled">
<component name="Microsoft-Windows-Setup" processorArchitecture="amd64" language="neutral" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" versionScope="nonSxS">
<UserData>
<ProductKey>
<Key />
</ProductKey>
</UserData>
<RunSynchronous>
<RunSynchronousCommand wcm:action="add">
<Order>1</Order>
<Path>reg add HKLM\SYSTEM\Setup\LabConfig /v BypassTPMCheck /t REG_DWORD /d 1 /f</Path>
</RunSynchronousCommand>
<RunSynchronousCommand wcm:action="add">
<Order>2</Order>
<Path>reg add HKLM\SYSTEM\Setup\LabConfig /v BypassSecureBootCheck /t REG_DWORD /d 1 /f</Path>
</RunSynchronousCommand>
<RunSynchronousCommand wcm:action="add">
<Order>3</Order>
<Path>reg add HKLM\SYSTEM\Setup\LabConfig /v BypassRAMCheck /t REG_DWORD /d 1 /f</Path>
</RunSynchronousCommand>
</RunSynchronous>
</component>
</settings>
<settings pass="specialize">
<component name="Microsoft-Windows-Deployment" processorArchitecture="amd64" language="neutral" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" versionScope="nonSxS">
<RunSynchronous>
<RunSynchronousCommand wcm:action="add">
<Order>1</Order>
<Path>reg add HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\OOBE /v BypassNRO /t REG_DWORD /d 1 /f</Path>
</RunSynchronousCommand>
</RunSynchronous>
</component>
</settings>
<settings pass="oobeSystem">
<component name="Microsoft-Windows-Shell-Setup" processorArchitecture="amd64" language="neutral" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" versionScope="nonSxS">
<OOBE>
<ProtectYourPC>3</ProtectYourPC>
</OOBE>
<UserAccounts>
<LocalAccounts>
<LocalAccount wcm:action="add">
<Name>user</Name>
<DisplayName>user</DisplayName>
<Group>Administrators;Power Users</Group>
<Password>
<Value>UABhAHMAcwB3AG8AcgBkAA==</Value>
<PlainText>false</PlainText>
</Password>
</LocalAccount>
</LocalAccounts>
</UserAccounts>
<FirstLogonCommands>
<SynchronousCommand wcm:action="add">
<Order>1</Order>
<CommandLine>net user "user" /logonpasswordchg:yes</CommandLine>
</SynchronousCommand>
</FirstLogonCommands>
</component>
<component name="Microsoft-Windows-International-Core" processorArchitecture="amd64" language="neutral" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" versionScope="nonSxS">
<InputLocale>00000809</InputLocale>
<SystemLocale>en-US</SystemLocale>
<UserLocale>en-FI</UserLocale>
<UILanguage>en-GB</UILanguage>
<UILanguageFallback>en-US</UILanguageFallback>
</component>
<component name="Microsoft-Windows-SecureStartup-FilterDriver" processorArchitecture="amd64" language="neutral" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" versionScope="nonSxS">
<PreventDeviceEncryption>true</PreventDeviceEncryption>
</component>
<component name="Microsoft-Windows-EnhancedStorage-Adm" processorArchitecture="amd64" language="neutral" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" versionScope="nonSxS">
<TCGSecurityActivationDisabled>1</TCGSecurityActivationDisabled>
</component>
</settings>
</unattend>
Tässä esim. muutaman viikon takaa tehdyltä tikulta rufuksen säädöt:
Tuota ihan perusmallin Win11-setuppia en kyllä ole enää ikinä ajamassa, kun se tosiaan pakottaa käyttäjätilin linkittämisen microsoft-tiliin oletuksena ja mukana tulee kaikkea mainossälää.
Onko kyseessä todellinen poisto, vai lähinnä piilotus? Olen huomannut että samat Spotifyt jne. saa ”poistaa” uudestaan jokaiselta uudelta käyttäjältä, jotka myöhemmin luo järjestelmään.Ja ylimääräiset sovellukset saa poistettua muutamassa minuutissa. Vain kuvassa olevien poisto ei onnistu.
Miten Windowsin kuvankaappaustyökalun saa korjattua, jotta otettua kuvakaappausta voi muokata samalla sovelluksella esim. korostaa ja piirtää viivoja?
Windows + SHIFT + S näppäinyhdistelmästä siis kyse
Itselläni ottaa pelkästään kuvakaappauksen muistiin mutta ei tuo esikatselu / muokkaus valikkoa näkyville.
Itsellä tuolla Windowsin kuvankaappaustyökalulla kun ottaa kuvan näkymästä niin oikeasta alalaidasta tulee popup-ikkuna mitä klikkaamalla pääsee lisäämään ja korostamaan viivoilla jne. Ainakin Windows 11 Pro 24H2 Preview tämä toimii.Kerro muillekin jos keksit.. Yleensä nuo tulee copypastettua irfanviewiin tms
Ainakin Win11 toi toimii noin, en tiedä onko aiemmin toiminut toisin.Miten Windowsin kuvankaappaustyökalun saa korjattua, jotta otettua kuvakaappausta voi muokata samalla sovelluksella esim. korostaa ja piirtää viivoja?
Windows + SHIFT + S näppäinyhdistelmästä siis kyse
Itselläni ottaa pelkästään kuvakaappauksen muistiin mutta ei tuo esikatselu / muokkaus valikkoa näkyville.
Ainakin Win11 toi toimii noin, en tiedä onko aiemmin toiminut toisin.
Veikkaisin, että työkalu toimii niin kuin joku on mikkisoftalla ajatellut.
Tuohan on kevytversio Kuvakaappaustyökalusta (snipping tool), kokeileppa sitä.
Siinä voi jonkinverran sötköttää kuvaa ja sitten sen voi suoraan siirtää Painttiin, jos kokee tarvitsevansa lisää toimintoja.
Snipping toolissa on ongelmana, että sitä käyttäessä myös hiiri liikkuu ruudulla, jolloin kuvankaappauksen ottaminen esim. alasvetovalikosta on mahdotonta.
Jossain vaiheessa tuo Windows + SHIFT + S toimi "oikein" mutta ilmeisesti jokin päivitys on rikkonut sen..
Snipping toolissa on ongelmana, että sitä käyttäessä myös hiiri liikkuu ruudulla, jolloin kuvankaappauksen ottaminen esim. alasvetovalikosta on mahdotonta.
Jossain vaiheessa tuo Windows + SHIFT + S toimi "oikein" mutta ilmeisesti jokin päivitys on rikkonut sen..
ExplorerPatcherilla onnistuu.Saako tähän Win11 mitenkään enää tuota klassista käynnistys valikkoa? Mulla oli aikasemmin asennettuna joku sovellus minkä taisin Redditistä bongata mutten enää muista mikä oli kyseessä.
Saako tähän Win11 mitenkään enää tuota klassista käynnistys valikkoa? Mulla oli aikasemmin asennettuna joku sovellus minkä taisin Redditistä bongata mutten enää muista mikä oli kyseessä.
Löytyypi (mm.) RetroBar: GitHub - dremin/RetroBar: Classic Windows 95, 98, Me, 2000, XP, Vista taskbar for modern versions of WindowsSaako tähän Win11 mitenkään enää tuota klassista käynnistys valikkoa? Mulla oli aikasemmin asennettuna joku sovellus minkä taisin Redditistä bongata mutten enää muista mikä oli kyseessä.
Itse käytän usein kuvakaappaustyökalua, jolla saa näppärästi rajattua halutun alueen, onko se tuttu?Tämä windows 11 on minusta hankaloitunut. Kuvakaappaus ei onnistu, niin kuin win 10:ssa. Se oli nopeaa ja yksinkertaista. Nyt ei.
Enkä osaa ladata GIMP kuvankäsittelyohjelmaa. Johtunee iästäni varmaan, mutta luulis että toiminnot vois olla yksinkertaisemmat. Pain netin sain koneelleni, kun täällä on hyviä ja ystävällisiä osaajia, ja sain suoran linkin, jonka avulla asennus onnistui. Onko vastaavaa GIMP'issä, jonka voi kääntää suomenkieliseksi?
Tämä windows 11 on minusta hankaloitunut. Kuvakaappaus ei onnistu, niin kuin win 10:ssa. Se oli nopeaa ja yksinkertaista. Nyt ei.
Enkä osaa ladata GIMP kuvankäsittelyohjelmaa. Johtunee iästäni varmaan, mutta luulis että toiminnot vois olla yksinkertaisemmat. Pain netin sain koneelleni, kun täällä on hyviä ja ystävällisiä osaajia, ja sain suoran linkin, jonka avulla asennus onnistui. Onko vastaavaa GIMP'issä, jonka voi kääntää suomenkieliseksi?
Aa, kokeilin tuota ja näköjää Win+shift+s avaa ihan saman työkalun kuin PrintScreen![]()
Tämä windows 11 on minusta hankaloitunut. Kuvakaappaus ei onnistu, niin kuin win 10:ssa. Se oli nopeaa ja yksinkertaista. Nyt ei.
Enkä osaa ladata GIMP kuvankäsittelyohjelmaa. Johtunee iästäni varmaan, mutta luulis että toiminnot vois olla yksinkertaisemmat. Pain netin sain koneelleni, kun täällä on hyviä ja ystävällisiä osaajia, ja sain suoran linkin, jonka avulla asennus onnistui. Onko vastaavaa GIMP'issä, jonka voi kääntää suomenkieliseksi?
Ei toiminut. Ja tuo win+shift+s -näppäinyhdistelmä n osaan tehdä, mutta siinä se. En osaa mennä eteen päin, siis en tiedä miten toimia. Nimittäin win 10:ssa kaappsin kuvan win+V ja se toimi. Sitten avasin Paint Netin ja muokkasin...Kokeilepa painaa vain näppikseltä PrintScreen-nappia. Minulla se avaa screenshot-työkalun, enkä ole tähän asentanut mitään ylimäääräisiä, eli on siis vakiona Win11:ssa.
Win+shif+S -> kuvakaappaustyökalu aukeaa -> vie hiiri sen alueen kulmaan jonka haluat kaapata -> paina hiiren nappi pohjaan ja maalaa se alue josta haluat kuvan -> vapauta hiiren nappi, niin se maalattu alue siirtyy leikepöydälle. Samalla ruudun alareunaan ilmestyy pieni ikkuna jossa näkyy hetken aikaa pienenä se otettu kuva. Jos klikkaat sitä ikkunaa nopeasti, niin saat auki luonnostelu-ohjelman jossa voit lisätä kuvakaappauksen päälle esim. tekstiä ja tallentaa sen haluamaasi paikkaan eri formaatteihin. Vaihtoehtoisesti voit avata jonkun haluamasi kuvankäsittelyohjelman ja liittää leikepöydältä kuvan sinne muokattavaksi.Ei toiminut. Ja tuo win+shift+s -näppäinyhdistelmä n osaan tehdä, mutta siinä se. En osaa mennä eteen päin, siis en tiedä miten toimia. Nimittäin win 10:ssa kaappsin kuvan win+V ja se toimi. Sitten avasin Paint Netin ja muokkasin...
Kiitos selkeistä ohjeista. Nyt osaan.Win+shif+S -> kuvakaappaustyökalu aukeaa -> vie hiiri sen alueen kulmaan jonka haluat kaapata -> paina hiiren nappi pohjaan ja maalaa se alue josta haluat kuvan -> vapauta hiiren nappi, niin se maalattu alue siirtyy leikepöydälle. Samalla ruudun alareunaan ilmestyy pieni ikkuna jossa näkyy hetken aikaa pienenä se otettu kuva. Jos klikkaat sitä ikkunaa nopeasti, niin saat auki luonnostelu-ohjelman jossa voit lisätä kuvakaappauksen päälle esim. tekstiä ja tallentaa sen haluamaasi paikkaan eri formaatteihin. Vaihtoehtoisesti voit avata jonkun haluamasi kuvankäsittelyohjelman ja liittää leikepöydältä kuvan sinne muokattavaksi.
Moi, voiko uuteen läppäriin asentaa suoraan boot usb tikulta win 11 puhtaan asennuksen ja aktivoituuko norm. Lenovon kone.
Varmaan kysytty, mutta en nyt heti löydä, kiitos jos joku kertois..
ps. kone jo esillä
Ok, alottelen, thanks..Jos haluaa varman päälle ottaa niin tee ensin käyttöönottotoimenpiteet ja microsoft-tilille rekisteröinnit sillä oletusasennuksella. Sitten kun sen koneen tiedot näkyy siellä sinun ms-tilin laitetiedoissa, niin voit huoletta vetäistä puhtaan asennuksen, niin se aktivoituu automaattisesti hardware-id:n perusteella.
Nonnii, noinhan se meni näppärästi.Ok, alottelen, thanks..
Mitä mieltä olette tosta Rufuksella tehdystä Win 11 asennusmediasta, lähinnä onko turvallinen jne.
Vanhaan läppäriin laitoin ja meni ok, kaikki toimii mutta kuinka jatkossa?
Nyt uusikin kone ja ihan virallinen win 11 asennettuna, säätämistä riittää vielä.
Saako 24H2 ladattua päivityksenä jo jostain ilman että liittyisi beta käyttäjäksi?